נעליים מינימליות לילדים – Vivobarefoot Neo Velcro

Neo_Velcro

כבר מזמן לא היה לנו פוסט שעוסק בהנעלה מינימלית לילדים. האמת, ורק האמת, שזה שילוב של כל הדברים שכנראה חשבתם כבר. רוב הדברים שרציתי להגיד בנושא כבר נאמרו בצורה כזו או אחרת בפוסטים קודמים. בשוק הנעלת נעלי הילדים אין באמת חדש, מה שהיה הוא שיהיה, בנתיים. בשוק ההנעלה המינימלי אין, כלל, היצע חדש של נעליים מינימליות לילדים.

בנוסף, הילד הגדול שלי, עד החורף הזה, היה מסודר עם זוגות מינימליים, ולכן לא היה צורך בחיפוש אחר חדשים, והקטן עוד לא ממש הולך, על אף שבימים אלה מתחיל את צעדיו הראשונים.

אז מה בכל זאת? בכל זאת, רכשנו זוג נעליים לחורף הקרוב ולחופשה עכשיו בקיץ.רכשנו את ה VivoBarefoot Neo Velcro, וחשבתי על הפוסט הזה גם כדי להזכיר לכם למה הנושא של הנעלת ילדים הוא כל כך חשוב. לחבר לכם כמה קצוות שאולי נשארו רופפים בפוסטים הקודמים, ולענות על שאלות שחוזרות בצורה כזו או אחרת מאז שהתחלתי לעסוק בנושא.

אני אנסה להחזיר אותכם כרונולגית לתהליך שבכלל הוביל אותי להתעסק בנושא. זה התחיל מפציעה שהייתה לי (לפני הפלנטר פשיאטיס)  שהביאה אותי להתעניין בכל מה שקשור להנעלה מינימלית. ההתעסקות בהנעלה מינימלית הוגרלה בתקופה שנולד בני הראשון וכשהתחיל ללכת, כבר הייתי עמוק בתוך ענייני הנעליים, ושאלתי את עצמי איך אני בוחר לו נעליים. מכאן התחילו להתחבר להם הקצוות לגבי הנעלת ילדים והחשיבות של הנעלת ילדים מינימלית.

כתבתי כמה פוסטים בנושא, ותרגמתי גם מאמר של ד״ר רוסי בנושא שמסביר מדוע הנהלת הילדים של ימינו, ברובה, לא רק שלא טובה לילדים, אלא גם גורמת להם נזק, ואפילו נזק בלתי הפיך.

אז מה עומד בבסיס הרעיון המינימלי/יחפני?

כמו שאתם ודאי יודעים, אנחנו נולדים ללא נעליים. מהרגע שנעמדנו והתחלנו ללכת ולרוץ, כפות הרגליים הן נקודת החיבור שלנו לקרקע. הן מספרות לנו את כל הסיפור על מה קורה מתחת לרגליים שלנו. הן מייצבות, מזיזות, מחברות ומחזיקות את כל המבנה שמעל. ברגע שאנחנו מכניסים ״גורם מתווך״ בין כף הרגל לבין הקרקע, אנחנו מתחילים להפר את מערכת היחסים הזאת.

הגורם הזה הוא כמובן הנעליים. גם להפרעה יש מידות שונות, והשאלה מדוע הכנסנו אותה מלכתחילה. הנעלה, במקור, היסטורית (בסדרי גודל של אלפי ועשרות אלפי שנים, אם לא יותר), הייתי למטרות הגנה. הנעלה הייתה אמצעי להגן על כף הרגל במקומות שבהם יש צורך בהגנה. אבל רוב הזמן הסתובבנו יחפים.

החיים המודרנים לא מאפשרים להסתובב יחפים יותר מדי. יחד עם זאת, במאות השנים האחרונות, ובמיוחד דווקא במאה שנה האחרונות, חל שינוי משמעותי בהנעלה של האוכלוסיה המערבית. רובנו התחלנו לנעול נעליים בעלי סוליה עבה, בעלי הגבהה בעקב וגם בעלי תמיכה, זאת בזמן שאוכלוסיות עולם

כוחות שיווקיים חזקים וגדולים של חברות נעליים שפועלות בוואקום של המלצות ומחקר בבריאות כף הרגל וההשפעה שלה על הגוף, גרמו לכך שלמעשה אנחנו בוחרים היום בנעליים, שעל פי רוב, אינן טובות לגופנו. במקום לתת לכף הרגל לבצע את העבודה לה היא תוכננה באבולוציה קפדנית, להחזיק את הגוף ולייצב אותו, אנחנו מעבירים את המשימה לעזר חיצוני (נעליים), וכשהוא לא עושה את העבודה מספיק טוב, כי המבנה הבסיסי חלש, במקום לחזק, אנחנו מוסיפים עזר על עזר (מדרסים ועוד)..

רובנו, הבוגרים, הלכנו כל חיינו עם נעליים מוגבהות, תומכות, עבות ולא גמישות. התוצאה של זה היא לא רק כפות רגליים חלשות ופגיעות, אלא גם יציבה לקויה וחוסר איזון בגוף סטטי ובתנועה. התוצר המיידי של זה הוא בדרך כלל פציעות, ובדרך כלל לאלו שעוסקים בפעילות גופנית כמו ריצה שמפעילה עומסים גדולים מאד על כף הרגל.

לעשות אחורה פנה, ולהחזיר את כף הרגל למצב המקורי שלי, זה מאד קשה עד בלתי אפשרי לאדם בוגר. שנים של ניוון והליכה בנעליים צרות ומדכאות לכף הרגל עשו את שלהם. יש כאלו שמצליחים, נאבקים, מנסים. יש כאלו שזה עובד להם כמו קסם, ואלה נדירים באופן יחסי.

כמובן שכל מה שנכתב בפוסט הזה הוא על דעתי בלבד. אני יכול ושמח להסביר את הגישה ואת הטיעונים שלי, אבל אם תחפשו כאן איזה אסמכתא של דוקטורט ואו תואר רלוונטי כדי להרגיש שזה ״בסדר״ להסכים איתי, לא תמצאו את זה כאן. תצטרכו להפעיל את שיקול דעתכם והשכל הישר שלכם, לגבי הטיעונים שאני מעלה, להתנסות ולראות את התוצאות בעצמכם.

 

 

Nike Sunray

אז האם אתה בעצם חושב שכולנו צריכים ללכת יחפים?

לא, אני לא. אין לי שום דבר נגד יחף או יחפנות. אני הולך יחף לא מעט, וככה גם ילדי, אבל זה בהחלט לא מוטיב מרכזי וחשוב אצלי כמטרה, היחפנות.

אני מאד פרגמטי וברור לי שבתרבות ובעידן שלנו, אנחנו הולכים עם הנעלה מסיבות תרבותיות, חברתיות, סביבתיות ועוד..

מה שכן, אני רוצה לעודד אתכם לבחור את ההנעלה הנכונה עבור ילדכם בטוח, ואולי גם עבורכם, שהיא, לפי אמונתי, צריכה להיות מינימלית. מינימלית במידה כזו שתאפשר התפתחות תקינה, וכזו שתמנע פציעות.

אז מה אתם יכולים לעשות כדי למנוע זאת מהילדים שלכם?

הרעיון הפשוט, בהנעלת ילדים בפרט ולטעמי בהנעלה בכלל, אומר שתפקידה של הנעל הוא להגן ולא לתמוך. זה מתחיל מהנעליים הראשונות, וממשיך לכל החיים.

מה זה נותן? הנעל לא מפריעה או לחלופין מפריעה באופן מינימלי להתפתחות בריאה ותקינה של כף הרגל, ומאפשרת לה לבצע את העבודה שהיא אמורה לבצע, לייצב את הגוף. הנעלה היא אמצעי הגנה, ולא אמצעי החזקה. היא מתווך כמה שיותר מינימלי בין כף הרגל לקרקע, כדי שכף הרגל תוכל להעביר כמה שיותר מידע חיוני כלפי מעלה, וגם שהיציבה תהיה מבוססת כמה שיותר על מאות החיישנים שיש בכפות הרגליים.

לדעתי, טעמי, ובהסתמך על התכנים אליהם נחשפתי, מתווך דק ומינימלי, יאפשר לכף הרגל להתחזק בצורה הטבעית, הרצויה והבריאה ולפתח גוף בריא יותר ועמיד יותר.

אז איזה נעליים לקנות??: זאת שאלה שחוזרת המון המון בתגובות ובמסרים שאני מקבל. בעיקר הורים לילדים בגילאי שנה וחצי עד שנתיים וחצי בקניית הנעליים הראשונות שלהם.אין לי, ולא יהיה לי סיכוי להכיר ברגע נתון את כל חברות הנעליים בשוק. אני מנסה לייצר רשימת חברות שאני מכיר/הכרתי בהם דגמים שאני מחשיב מינימליים, אבל זאת לא מתעדכנת תדיר, ויש יותר היצע.

מה שאתם צריכים לעשות, וזה יהיה נכון גם לעתיד, הוא לשים דגש על התכונות, השאר יהיה פחות רלוונטי (למעט המחיר שיתאים לכיסכם).

הדגשים שאתם צריכים לשים אליהם לב הם:

1. סוליה דקה ככל האפשר. כמה שפחות תיווך בין כף הרגל לקרקע

2. אפס הגבהה בעקב או קרוב לכך.

3. גמישות. אפשר לקפל / לגלגל את הסוליה

4. רחבה בחלקה הקדמי, מאפשרת פריסה טובה של הבהונות.

זהו. זה הכל.

כמובן הנעליים צריכות לשבת טוב (לא לחנוק מדי ולא להיות משוחררות מדי), להיות עמידות, קלות לנעילה וחליצה. אני מתייחס לתכונות שבהם המינימליזם הוא קריטי.

new balance minimus infant

ומה אם נעל לא עונה על התכונות הנ״ל? או על חלק מהן?

אנחנו לא חיים בעולם מושלם. אי אפשר תמיד לקבל את הכל כל הזמן באריזה אחת (לראיה הניו-באלאנס מינימוס Infant בתמונה מעל), ולכן גם כאן אתם צריכים להפעיל את שיקול הדעת הסביר. בדרך כלל, כמעט כל מי שפנה אלי בשאלה לגבי זוג כזה או אחר, כבר ידע את התשובה עוד לפני וחיפש חיזוקים. כן, גם הבן שלי הלך / הולך / ילך עם סנדל או נעל שיש בה קצת הגבהה או שיש בה קצת תמיכה, כי לפעמים לא מוצאים משהו אחר, או אין, או לא זמין. החשיבות היא המכלול, וכשאתם מודעים ועושים בחירה מודעת הנזק הוא בטוח מופחת.

מה היא הבחירה האחרונה שלי?

אם שמתם לב, וכמו שהוזכר כבר בפוסטים קודמים, נעלי הילדים מגיל שנתיים עד שלוש, על פי רוב הם קשים, צרים, לא גמישים, ובאופן כללי די ״חונקים״ את הרגל.

היה לי קשה לחפש מגוון נעליים לבן הגדול שלי שהוא בן ארבע ונועל מידה 26-27 / 9.5-10.5 אמריקאי. בהיעדר מגוון ובהיותי מינימליסט בתפיסה שלי לא נשארו לי הרבה אפשרויות ולכן בחרתי באפשרות הכלל לא רעה וקרובה של VivoBarefoot Neo Velcro.

 

הערה מהירה על Vivobarefoot  בארץ וגילוי נאות

קניתי את הנעליים כאן בארץ, אצל שחר רוזן בחנות Outsiders ברחוב החשמונאים בתל אביב. אפתח בגילוי נאות שאת שחר לא הכרתי לפני שהתחיל לייבא את Vivobarefoot. למשל, את הפוסט הקודם על Vivo כתבתי עוד לפני שהיה ייבוא והכרתי את שחר.

פניתי אל Vivobarefoot בנושא אחר לחלוטין (הבאה של מאמן ריצה לארץ) לפני כשנה, ואז הסתבר לי שמישהו הולך להתחיל לייבא אותם, שחר רוזן. ככה הכרנו, וכמובן שהיה חיבור חיובי סביב הנושא היקר לליבי.

למה כל הפתיחה הזאת ? כי בבלוג הזה אני עוסק הרבה בקניה מחו״ל וקניה דרך הרשת. הקניה דרך הרשת, יש לה אצלי שתי מטרות פרקטיות משמעותיות: מחיר מוזל, וקניה של פריטים שאין להשיג בארץ ושילוב של השניים. יש לה מטרות משנה, כמו סיפוק, ההתעסקות עצמה שאני נהנה ממנה ועוד, אבל בבסיס זה העניין.

יחד עם זאת, מדי פעם יש מוצרים ויש יבואנים שרוצים ומאפשרים לקנות בארץ במחירים שפויים, וכשיש כאלה, אני בעד וחושב שצריך לתמוך ולקדם את אלו שמנהלים מסחר הגון. ככזה, אני מעריך את שחר ואת הנסיון שלו ואני מאחל לו הצלחה. אני בהחלט ״מקדם״ אותו, במובן שאני חושב שהוא עושה משהו חיובי והגון כלפיו וכלפי קהל הלקוחות שלו. במידה וזה ישתנה, אני אהיה ער לכך. אגב, זה לא אומר שאני פוסל מבחינתי את האפשרות לקנות זוג Vivo ברשת, אם אמצא במחיר חיסול שאני רוצה ומתאים לי, אבל אם ב Vivo אני מתעניין, אני קודם כל בודק אצלו.

את הנעליים הנוכחיות קניתי בהנחה, הנחה שאותה הוא יתן גם לכם אם תגידו שהגעתם דרכי. כמו שציינתי בפוסט בעבר, לא רק שאני לא לוקח ציוד בחינם, אני קונה רק מה שאני גם רוצה וגם צריך. למעט ההוקה שהיה ניסוי חד פעמי, אין לי כוונה להוציא כסף סתם.

במהלך חודש יולי האחרון קניתי אצלו שלושה זוגות (נעליים לילד, ״סנדלים״ בשבילי, ונעלי ריצה בשביל אשתי) שעל כולם כמובן תהיה ביקורת. אני לא אחסוך בביקורת, סימכו עלי, כי שילמתי עליהן ממיטב כספי, ואני ואתם כאחד.

Neo1

מה קרה מאז החורף הקודם ?

לילד בן 4 אין הרבה אפשרויות מינימליות באמת, בטח שלא בתחום של נעליים מינימליות שניראות ״רגילות״ / מערביות או איך שתרצו לקרוא לזה. אני מינימליסט פרגמטי של העת הנוכחית שלא רוצה את הילד שלי בנעלי איש מערות רק בגלל שהן מינימליות. אני רוצה נעל שתראה מתאימה לתקופה הזאת, תהיה מינימלית לפי התנאים שחשובים לי, תעלה סכום סביר (יחסית לשוק) ושתחזיק מעמד.

לא היו לי באמת הרבה קנדידטים. נעלי הילדים של מרל, איתן הייתה לי בעבר התנסות נהדרת, ונעלי VivoBarefoot שעד עכשיו לא יצא לנו להתנסות איתן בגלל היעדר זמינות ומחיר מאד יקר ביבוא אישי מחו״ל.

למה נעל שתחזיק מעמד ? כי נעלי ילדים עוברים abuse גבוה,  בתקופת שימוש קצרה ואינטנסיבית.

בסוף החורף שעבר, נפלתי (על מה שחשבתי שהוא) סייל מוצלח באיביי של נעלי Merrell Flux Glove מהדור הישן עם שרוכים. הם עלו 179 ש״ח, מחיר סביר לזוג נעלי ילדים, והייתי בטוח שאני מסודר לחורף הקרוב.

Flux_Glove

מה אתם רואים בתמונות כאן? בסוף החורף האחרון נעלי הניו-באלאנס מינימוס כבר היו קטנים. לא הייתה לי ברירה והכנסתי את הזוג הזה לשימוש (מידה 10). מה שאתם רואים בתמונות, הוא את הזוג לאחר חודש שימוש.

IMG_2520

חדי העין יבחינו ברצועה קרועה שמחזיקה את השרוך בחלקו העליון השמאלי של הנעל. לא, זה לא בר תיקון. אפשר להתחכם ולעשות כל מיני ניסויים, אבל זה איכזב אותי מאד ולא צפיתי את זה. הנעליים, שסולייתן ושאר החלקים שלה היו תקינים לחלוטין, הפכה ללא שמישה לחלוטין, בגלל איזה תכנון עיצובי מעצבן במיוחד.  יכולתי לקחת לתופר, לתפור לולאה חדשה, לנסות להתחכם, אבל כעסתי, זה לא אמור לקרות לנעל בת חודש.

בנתיים Merrell שנמכרה לתאגיד Wolverine, העבירה את ליין נעלי הילדים ל StrideRite ואפשר למצוא שם גרסאות גם עם שרוכים וגם עם וולקרו, אבל הביקורות בנתיים פושרות והמחיר יקר (60$). האכזבה שלי מהזוג הזה הייתה עוד זרז ביחד עם ההגעה של Vivobarefoot לארץ, לקנות את ה Neo Velcro.

 

Neo3

לעניין עצמו –  VivoBarefoot Neo Velcro

ה Neo Velcro היה זוג שרציתי מזמן. הסיבות שלא קניתי אותן עד היום היו היעדר זמינות לקניה אינטרנטית, כזו שתהפוך את העסק לכדאי כלכלית. כל חישוב שלי לקנייה ברשת הגיע ל 300-350 ש״ח. זהו סכום שאני לא מוכן להוציא לזוג נעליים שמחזיק עונה, אולי עונה וקצת. היום בארץ זוג של המותגים היוקרתיים עולה 250-350 ש״ח, ״הטובים״ עולה 200-250 ש״ח, זוג סביר 150-200 וזוג זול 150 ומטה.

בנוסף, VivoBarefoot, כמו שציינת בעבר, היא חברה קצת מוזרה והיעדר מידות, מגוון וצבעים גרם לי להמנע.

החופשה שלנו בקיץ, באיזור אלפיני, חייבה אותי לקנות נעליים עכשיו, וזה היה הזרז שגרם לקנייה של הנעליים האלה שהיו גם זמינות כאן בארץ, גם במידה שאני צריך, גם סינטטיות ונטולות עור, גם עם סקוצ׳ים (לקח מהמרל האחרונות), גם בצבע ״בנים״ קלאסי וגם המחיר של שחר בארץ שמשווה למחיר של Vivo  בחו״ל. המחיר לפני הנחה הור 319 ש״ח, שזה מקביל למחיר שלהם באתר הבריטי. אחרי הנחה לקוראי הבלוג, המחיר יצא 255 ש״ח. מחיר זה לא זול מאד אבל זה עדיין בטווח הסביר לזוג נעלי ילדים טובים במחירים של היום, בטח ובטח למי שרוצה מינימלי בלי פשרות, וגם אם הנעליים יעמדו במבחן השרידות. (לדוגמא, אחותי קנתה ב 250 ש״ח במבצע זוג נעלי ניו-באלאנס מזעזעות.. כן, אחותי לא נועלת לילדה מינימלי, לא הצלחתי להגיע עד שם..).

יש לסדרה הזאת גם גרסאת עור, והיא ניראת מעט אחרת, וגם מסתמנת כיותר רחבה, ולכן מאד מאד חשוב ללכת ולמדוד את הנעליים על הילד בטרם תקנו.

Neo2

עכברי רשת שישר ילכו לחפש דילים באינטרנט, כדאי שתשימו לב שיש גם דור ישן של נעלי Neo Velcro בעלי פס וולקרו אחד בלבד ולא שניים כמו בסדרות החדשות. הן גם במערך מידות שונה ולכן חשוב לשים לב למה קונים.

התרשמות ראשונית

שתי התמונות הנ״ל צולמו ממש כשהבאנו את הנעליים הביתה. לשמחתנו, יש לנו ילד לא בררן, ולא שהנעליים מכוערות, אבל זה לא מובן מאליו, אצל כל הילדים (בעיקר ילדות), שהם מוכנים לנעול כל נעל שאבא ואמא חפצים. אצלנו לא היו בעיות הסתגלות ואפילו התרגשות ורצון מיידי לנעול את הנעליים.

אחד הדברים הראשונים ששמים אליהם לב, וזה נכון לכל זוג ה vivobarefoot הוא הגימור. ביקורת האיכות של Vivo היא פנומנלית. בכל הזוגות שהיו ויש לי. לא תמיד החומרים הם המתאימים, האיכותיים, או מתאימים לאקלים ישראלי בהכרח. לא תמיד הנעליים מחזיקות כמו שהן ניראות ביום הראשון, אבל הנעל מחוץ לקופסא הן ניראות מעולה. אין פקשושים, אין חיפופים, אין קצוות בולטים או דבק מלוכלך. נעל נקיה

 

Neo_Upper

אני מצרף כאן מעט צילומי אולפן שמראים יותר טוב מיכולות הצילום שלי (בהמשך יש עוד תמונות אמיתיות), את התכונות של הנעל. שתי רצועות וולקרו שסוגרות מצוין את הנעל על הרגל, בצורה נוחה ופשוטה. הרצועות מעט עבות לטעמי אבל עושות עבודה מצוינת, והן כמובן מאפשרות לילד לסגור את נעליו בעצמו (דבר שהוא חשוב מאד לילד בגיל הזה).

החלק הקדמי של הנעל רחב, וכף הרגל פרוסה בחופשיות גדולה. הרצועות וולקרו מאפשרות הכנסה קלה ונוחה של כף הרגל לנעל, עוד דבר שהיה מאתגר בנעלי המרל האחרונות עם השרוכים.

בתוך הנעל יש מדרס קטן. האמת ? נראה לי מיותר לחלוטין, והייתי שמח אם היה מדרס יותר צנוע ומודבק בפנים. לא מצליח להבין ולראות שום צורך במדרס נשלף בנעל ילדים. מדרסים שכאלה נוטים להריח, להשחיר, להתקפל, להציק ובעיקר להיות מטרד.

Neo_Flat

הסוליה היא סוליית Neo קלאסית. הנסיון שלי עם דגם הבוגרים הראה שהסוליה הדקה הזאת מספקת אחיזה מצוינת ושחיקה איטית על מגוון של משטחים. אני מקווה שהיא תחזיק גם את כל עונת המידה אצל שימוש אינטסיבי של ילד.

Neo_Fold

מה לגבי גמישות?

ביחס למינימליות של הנעל, הגמישות הפתיעה אותי מעט. הנעל מצד אחד דקה בסוליה, שטוחה, סוליה גמישה, אבל הגמישות ניכרת יותר במרכז ובחלק הקדמי של הסוליה. החלק האחורי של הנעל, בעיקר בגלל ריפוד עבה, פחות גמיש, יותר אוחז עקב  במחיר של חופש תנועה מסוים בקרסול. זה לא בהכרח חסרון גדול, אבל זה בהחלט משהו שיש לקחת בחשבון. המבנה האחורי של הנעל מזכיר נעל קלאסית בחלקו העליון והוא יהיה טוב לילדים עם עודף חופש בקרסול.

 

 

Neo8

סקוצ׳ים וגרביים

הסקוצ׳ים המצוינים מאפשרים סגירה קלה ונוחה, גם להורה וגם לילד עצמו. הרצועות לא בורחות מהחריצים (דבר שאני מאד לא אוהב, בעיקר בסנדלים), ולכן מאד נוח, קל ומהיר לנעול ולחלוץ אותן. זה גם מאפשר התאמה עם גרביים בעובי משתנה.

אני רץ ללא גרביים, ולעיתים אני גם נועל לילד את הנעליים ללא גרביים. לא נרשמה שום בעיה. מה שכן, סקוצ׳ים בדרך כלל לא מחזיקים לשון נעל בצורה מאד יעילה, ולכן יש לה נטיה, בעיקר על גרב, להחליק לצד לאורך זמן הנעילה.

לשון

שימו לב, יש לשון נדיבה עם ריפוד נדיב. ככל שהלשון יותר מרופדת הורים חשים שהם צריכים להדק את הרצועות יותר. שמרו על חופש יחסי, על תהדקו חזק מדי ותשאירו חופש לכף הרגל, גם במחיר של לשון מעט מחליקה לצדדים. אין לזה פתרון קסם. יש נעליים שבהן הלשון מחוברת לחלקה הפנימי של הנעל במין כנפונים שכאלה (אין כאן) ואז זה במחיר של ״נשימה״.

 

Neo4

 

סיכום ראשוני של 10 ימים אינטנסיביים עם הנעליים

נסענו לחופשה משפחתית באיזור קריר והררי. זה חשוב לציין כי כאן הנעל עמדה במבחן לא רק של נוחות והליכה בתנאי שטח משתנים, אלא גם של בידוד והגנה מפני מזג אוויר.

אני אתחיל ישר מהשורה התחתונה, שעד עכשיו, כמו שאולי הובן בין השורות אני מאד מרוצה.

את הנעליים נעלנו לו מייד ביום השני כשבחוץ היו 12 מעלות. נעלנו את הנעליים עם גרביים, ועדיין לא הייתה בעיה להכניס ולהוציא את כף הרגל מהנעל ולסגור אותה.

Neo6

הילד שלנו כבר מאד רגיל להנעלה מינימלית. למעשה, הוא לא מכיר משהו אחר. לכן,הוא ממש לא התלונן ולא מתלונן כאשר תוואי השטח משתנה, כאשר יש אבנים, או רטיבות, או כל דבר אחר.

דבר נוסף ששמתי לב, שהוא אופייני לילדים עם נעליים קשיחות ועבות, ולא קרה עם הנעליים האלה ולו פעם אחת, זה ״להתקע״ עם הנעל בחפץ כלשהו ולמעוד קדימה. קורה לכל הרצים בשטח מדי פעם, כשהם חולמים. אפשר לשייך את זה לאופי הילד, אפשר אולי לעובדה שהוא כנראה יותר ״עירני״ באופן לא מודע בגלל היותו נועל הנעלה מינימלית, אבל אפשר גם לייחס לנעל את העובדה שהדבר הזה לא התקלקל. זה לא מובן מאליו.

נהפוכו, היה נראה חיבור מיידי וחופש תנועה וריצה בדיוק כמו בכל הנעלה אחרת שהנעלנו לו, והאחיזה בריצה על כביש, שבילים, דשא יבש, דשא רטוב הייתה מצוינת.

הדבר שהפתיע אותי יותר מהכל הוא העמידות של הנעל גם במראה. נתקלתי בזוגות אחרים של VivoBarefoot לאחרונה (Neo Velcro Leather וגם ה Pure שלי, שאסקור בנפרד), שהפגינו שחיקה ויזואלית מרשימה תוך ימים של שימוש.

הנעל הזאת, על אף שהמראה שלה קצת רומז על כך, היא עמידה. והעמידות שלה היא גם בויזואליות שלה. הנעלים, אחרי שימוש אינטנסיבי ביותר, פשוט נראות כמו חדשות.

Neo5

התמונה הנ״ל צולמה ביןם האחרון, ואפשר לראות שהנעל ניראת כאילו הרגע יצאה מהמפעל. הלבן לא נשחק והתקלף (כמו שקורה לי ב Pure), הסוליה לא מגלה עוד סימני שחיקה משמעותיים, והחלק העליון שומר על צבעו ודי דחה את רוב הליכלוך שנשטף ממנו. נכון, לא התפלשנו בבוץ ובארגז החול, אבל בהחלט כל הנסיון הקודם שלי מראה שאחרי שימוש כזה, רואים זאת על הנעליים.

Neo9

סיכום

עד עכשיו אני מרוצה מהנעליים. הפוסט הזה היה יותר סקירה מאשר ביקורת, כי בכל זאת 10 ימים הם לא מספיק זמן להעריך את המוצר באמת, אבל אני חושב שגם הנסיון שכבר יש לי, וגם השימוש הרב שנעשה בהם בהחלט מספיק כדי להגיד משהו על הבאות.

אני מאד מקווה שהנעליים ימשיכו להחזיק כמו שהחזיקו עד עכשיו, ושעד החורף הבא יהיה לנו שקט תעשייתי בעניין זוגות הנעליים, כי בכל ה-2-3 העונות האחרונות נאלצתי לקנות שני זוגות בכל עונה בגלל שחיקה, רק בקיץ האחרון ה Teva Zilch החזיקו את כל העונה, עד עכשיו, ואני מקווה שה Neo Velcro יחזיקו את כל החורף.

באופן כללי יותר, אני די מאוכזב מההיצע המוגבל שיש לילדים בהנעלה כללית, ובהנעלה מינימלית בפרט. מאד קשה למצוא לילד בגילאי 3 ומעלה נעליים מינימליות ראויות במחיר שלא ישבור את הכיס שיהיו גם איכותיות, יראו נורמאלי וגם יחזיקו עונה. זאת לא ניראת לי בקשה מוגזמת, אבל כנראה שעדיין הנעלת הילדים המינימלית היא נישה, ועם הדעיכה של הטרנד המינימלי בעולם הריצה היא הופכת עוד פחות מרכזית.

אם אתם קוראים של הבלוג, אתם אולי כבר יודעים ומכירים בחשיבות של המודעות להנעלה של הילדים שלכם, ואני מקווה שנזכרתם וחידדתם את המודעות להנעלה ולתנועה של הילדים שלנו, וההשפעה שתהיה לזה על בגרותם ובריאותם.

Vivobarefoot Neo Velcro, בגרסתה הסינטטית, היא אולי לא הנעל הכי זולה בסביבה, ובהחלט חסר מגוון של צבעים, דוגמאות ומידות, אבל בהיעדר אלטרנטיבות, אני חושב שהיא הנעל המינימלית לילדים הטובה ביותר שנתקלתי בה עד היום, מאז ה Merrell Infant Flux, שהיו באמת נעל יוצאת דופן, והייצור שלה הופסק, לצערי הרב מאד.

הזמינות של Vivobarefoot בארץ למדידה וקניה במחיר סביר ושפוי הופכת את מה שהיה עד לפני שנתיים פנטזיה שלי בחפירות איך להביא אותם מאנגליה במחיר שפוי, למציאות ברת-קיימא מקומית.

אני קצת מתבאס לחשוב שאולי אצטרך לקנות את אותם נעליים שנה אחרי שנה, במידה ולא יהיו לי אלטרנטיבות, כי אני אוהב גיוון. יחד עם זאת, טוב לי לדעת שהאופציה הזאת תמיד קיימת.

אני מבקש להזכיר לכם, שהרחבתי את נושא ההנעלה המינימלית לנושא התנועה של ילדים, והחשיבות של חופש ומגוון תנועתי, בנוסף להנעלה מינימלית. ממליץ לכם בחום לקרוא את הפוסט והמחשבות שלי בנושא ״תנו לילדים לזוז״

אם אתם רואים חשיבות בהנעלה מינימלית לילדכם, הנעל הזאת היא בחירה בטוחה בשבילכם.

 

 

32 תגובות

 1. Moran Ravid הגב

  פוסט מצוין.
  אנחנו לפחות בתחילת החורף עדיין נהיה עם המרל של שנה שעברה (אחרי שקניתי להן מידה גדולה בלי להתכוון)
  אם לקטנה הסקוטש' לא יתאים להיקף הרגל, אשקול לעבור איתה גם בנעלי החורף לVIVO.
  תודה 🙂

 2. עפר הגב

  קודם כל תודה על כל הפוסטים המצוינים!
  אולי אתה יודע להגיד איזה נעליים מתאימות לרגל צרה מאוד?
  רוב מה שמדדנו פה בארץ היה ממש רחב…

 3. אור הגב

  עדכון 23.10.2014:
  הדגם neo velcro כבר לא קיים בחנות אאוטסיידרס, הם מייבאים דגם אחר שנקרא trail freak.
  ההבדל ביניהם הוא משמועתי מכיוון שיש לדגם החדש סקוץ אחד ושרוך גומי ולא שני סקוצים מה שמקשה מאוד על הכנסת כף רגל של זאטוט…

  נשאר להם זוג אחד מדגם neo velcro במידה 26 שהיה גדול מדי לבן שלי. בכל מקרה הדגם נראה מאוד איכותי.
  אם מישהו מוצא את הדגם במקומות נוספים אשמח לדעת.

 4. Nava Koren הגב

  לא הצלחתי להבין איפה אני יכולה למצוא את ה- VIVO בארץ. כרגע עוד מושכים עם הסנדלים (של פדי פד), ואני לא מצליחה להחליט איזו נעל לרכוש.
  חשבתי על המרל, אבל נראה לי שאני עוד לא בשלה להצליח לקנות מחו"ל…

  • ranpergamin הגב

   הי נאווה,

   את נעלי הילדים של vivobarefoot אפשר למצוא בחנות Outsiders ברחוב החשמונאים בתל אביב. ממליץ להתקשר לבדוק מידות במלאי לפני שבאים.
   פדי-פד יש בכל מיני מקומות בארץ.

   אפשר לקנות נעליים מחו״ל באמצעות דפי מדידה, והסברים שפרסמתי ב״מדריכים״ בבלוג על איך לקנות נעליים מחו״ל. זה נכון גם לילדים וגם לבוגרים.

 5. Asi הגב

  אני מחפש נעל לחורף לבת שלי, היא מידה 25-26
  הנעל הנוכחית שלה לא טובה והיא מזיעה בה מאוד.
  התייאשתי מחברות הישראליות ואני מחפש נעל שטוחה ללא הגבהת עקב ושאר ירקות.

  יש לכם המלצות?
  אתה ממליצים על קניית נעל ספורט? מגף?
  קנייה בארץ וקנייה מקוונת באות בחשבון, אם המחיר יצדיק נקנה בחו"ל.

  תודה

  • ranpergamin הגב

   הי אסי,

   אנחנו לא רבים, אנחנו זה רק אני 🙂

   אתה יכול לנסות לקנות לה Vivo אם יש אצל שחר רוזן בחנות אאוטסיידרס ברחוב החשמונאים. אבל נעלי הילדים של Vivo יחסית יקרות.

   לבנות דווקא יש הרבה יותר אפשרויות של נעליים שטוחות, על אף שהרבה פעמים הן צרות.

   יש את החנות הבריטית שאני קונה ממנה מדי פעם שיש להם מבחר גדול, מחירים מצוינים והוראות מדידה פשוטות. הסיכון נמוך, רוב הנעליים ללא עקב, שטוחות וגמישות.
   אחלה אפשרות אקונומית.

   http://www.kidzshooz.co.uk/

   אל תקנה לפי ״המספר״ מהארץ, אלא תמדוד לפי דף המדידה שלהם:
   http://www.kidzshooz.co.uk/Size_Guide.html

   בקרוב תהיה עוד אפשרות מצוינת מארה״ב, של נעליים מינימליות שכרגע אין דף מדידה, שילוח לארץ, ואפשרות לתשלום בכרטיס בינלאומי, אבל אני מנסה לעזור עם זה.

   • moran1ravid הגב

    איזה נעליים ? סיקרנת….

    • ranpergamin הגב

     Kidofit.com

     היצרן והממציא הוא ישראלי לשעבר, פגשתי אותו בארץ לפני כחודש.
     הוא עכשיו מוסיף אפשרות לשלוח ישירות לישראל + דף מדידה + אפשרות לחיוב בינלאומי.

     אני חייב להגיד שהרבה מהדוגמאות לבנים לפחות לא לטעמי הויזואלי ופחות מתאימים לקהל הישראלי, בזמן שאצל הבנות המודלים בהחלט יותר סלחניים במראה ושיעברו כאן יותר טוב.

   • Asi הגב

    תודה, יש לך המלצה על נעל טובה מהאתר הבריטי?
    אתם ממליצים על נעל ספורט + מגף לימים גשומים?

    • ranpergamin הגב

     האתר שנתתי לך הוא בריטי 🙂

     נסה גם mountain warehouse

     אתה שואל בשבילך או בשביל הילדים ?

     ושוב זה לא אתם, זה רק אתה.. אני.. רן..

  • Asi הגב

   לא יודע למה אבל לא הצלחתי להגיב לתגובה שלך.
   אני יודע שהאתר הוא בריטי ודווקא מצאנו מגף מגניב. המשלוח גם לא עולה הרבה אז זו ממש מציאה
   עכשיו אני מחפש נעל קצת יותר מאווררת לחורף עבור הבת שלי, יש משהו בנמצא?
   באתר הבריטי לא מצאתי משהו שעונה על הדרישות.

   וכן אני יודע שאתה מנהל את האתר, פניתי לרבים כי אולי יש פה קוראים סמויים שיכולים גם לחוות דעה 🙂

   • ranpergamin הגב

    אה ?
    אגב, אני לא מנהל אתר, אלא בלוג 🙂

    תגדיר מאוורר ?

    כנס ל 6pm. חפש תחת keen CNX Kids

   • Asi הגב

    קדמתי אותך למנהל אתר, נשמע יותר טוב מאשר מנהל בלוג

    מאורר הכוונה שהרגל שלה לא תהייה רטובה, כרגע יש לה נעלים של פפאיה והרגל שלה פשוט רטובה דבר שגורם לה לרצות להוריד נעליים כל הזמן.

    תודה אני באתר 6PM
    KEEN CNX נראות מאווררות, יש לך דגם מומלץ?

   • Asi הגב

    תודה, יש לך ניסיון במשלוח דרך 6PM? יש המלצות?

    תודה אני מאוד אוהב את האתר שלך

   • Asi הגב

    תודה, תגיד מה לגבי מידות הנעליים של KEEN? לא מצאתי SIZE CHART משוכלל אלא רק יחס המרה מס"מ למידת נעליים.
    יהייה קצת מבאס לקבל את הנעל ולראות שהיא לא מתאימה.

    $20 זה הכי זול לשליחת נעלי ילדים?

    • ranpergamin הגב

     יכול להיות שאפשר לשלוח יותר זול בשיפיטו, אבל אין שליטה על האריזה ואריזה גדולה תעלה יותר.

     לגבי מידות, תשתמש בדף מדידה של מרל, המידות דומות.

 6. איתמר הגב
 7. נטע הגב

  היי. תודה רבה על כל הסקירות. אני לא מוצאת יותר את הנעליים הללו. נראה שירדו גם מהמלאי. היש אופציה אחרת של סנדלים טובות ונעל ספורט טובה? תודה רבה

השארת תגובה