טריגר פוינטס – רשימת המומלצים שלי

Screen Shot 2013-02-12 at 10.36.27 AM

טריגר פוינטס. נושא כאוב. אבל מהרגע שהכרתם אותם, אי אפשר להתעלם מקיומם. כבר סיפרתי לכם בעבר על טריגר פוינטס, כבר סקרתי חלק מהכלים האפשריים להתמודד איתם וגם על איך זה עזר לי לנצח פציעה.

מזה שנתיים שאני עוסק, באופן אינטנסיבי, בשיחרור עצמי של טריגר פוינטס. הרגשתי, שהגיע הזמן לשתף אתכם בטריגר פוינטס החוזרים והנפוצים שאני נתקל בהם אצלי, וגם אצל אחרים שפנו אלי. זה כמובן מאד אינדבדואלי, אבל אולי תזהו כאב מוכר והפוסט הזה יעזור לכם לפתור בעיה שהציקה לכם מזה זמן.

אלה יהיו טריגר פוינטס שלא בהכרח קשורים לריצה, אלא גם לפעילויות אחרות, לפעיליות יום יום וכל איברי הגוף, החל מראש וצוואר ועד כפות הרגליים.

תשבו, תעמדו, תשכבו, זה לא ישנה.. יהיה כואב.

מטרתו של הפוסט הזה היא לא לנסות לשכנע אתכם בקיומם של טריגר פוינטס, בהסבר מקיף על מה הן, או ביעילות של ״הטיפול בהן״. אני מצאתי שהטיפול בטריגר פוינטס עוזר לי מאד לשחרר כאבים שונים ומשונים בגוף. כמובן שהדיסקליימר המתבקש הוא שאני לא רופא, לא מטפל, אלא כותב מנסיוני האישי בלבד. כל אחד צריך להפעיל שיקול דעת בוגר בהפעלת לחץ על נקודות שונות בעוצמות שונות ובאמצעים שונים. אם אתה לא יודעים מה אתם עושים, לא מרגישים שאתם מבצעים משהו שהוא בשליטתכם, אל תעשו זאת. לכו למעסה מקצועי, אולי פעם-פעמיים כדי לקבל הבנה נוספת על שחרור עצמי.

זה התחיל מהטיפול העצמי בפציעה ממנה סבלתי. אז טיפלתי בעיקר באיזור הברך ומטה. באופן אינטנסיבי ואובססיבי הייתי מגלגל את הרגליים על הגלילים ומשחרר נקודות כואבות. לאט לאט, נחשפתי לעוד ועוד טריגר פוינטס שונים בגוף, שהשפיעו עלי בצורות שלא תיארתי כולל  כאבי ראש, כאבי פרקים וידיים, ועוד ..

לאט לאט, למדתי לזהות את ההבדל בין טריגר פוינט, לבין כאבים אחרים. הגעתי למיומנות גבוהה של הבדלה בין סוגי כאבים. מיומנות, שמי שמתחיל עוד אין לא אותה בדרך כלל, ולכן עשוי להבהל מרמת הכאב שחלק מהטריגרים מעוררים, ובהחלט עשוי להתעורר בו הספק האם הוא עושה דבר נכון שגורם לו לכזה כאב, שהוא לא מכיר.. ומכאן, משנה הזהירות, אבל מצד שני, עם השתכללות המיומנות, כבר תדעו לזהות לבד.

קישרתי בעבר ואקשר כאן שוב למאמר כללי מצוין שגם ממנו אפשר לקחת תרגילים שונים. אני לא השתמשתי בו הרבה, בעיקר מחוסר זמן, אלא כל פעם שנתקלתי בכאב חדש, כאב איזורי לא ממוקד, הייתי חוזר לאפליקציית הטריגר פוינטס שלי ומחפש לראות האם יש נקודות שמקרינות לאותו איזור ולבדוק אותן, וככה לאט לאט עליתי על הרשימה שתקראו כאן.

זכויות יוצרים: (כמעט) כל התמונות שתראו כאן נלקחו וקושרו מאתר triggerpoints.net שהוא מקור נהדר וחינמי לכל נקודות הטריגר פוינטס שיש בגוף.

 

Suboccipital Group

נתחיל דווקא מלמעלה.שרירי בסיס הגולגולת. שרירים שאצלי סובלים ממופעים תדירים של טריגר פוינטס, תוצאה ישירה של ישיבה במשרד, נהיגה, ובעצם כל מצב ביום שבו אנו מחזיקים את הראש.

מדובר באוסף של שרירים קטנים לרוחב כל בסיס הגולגולת מאחור, שמקרינים ומייצרים חלק ניכר מהדבר הזה שאתם קוראים לו ״כאבי ראש״. טריגר פוינטס באיזור הזה מקרינים למרכז הגולגולת, לגבות, לרכות ובעיקר לכאבי ראש שבהם אתם מרגישים שהכאב ״לא ממוקד״. יש לכם כאלה ? תחפרו בעורף, סביר שתגלו שם נקודה כזו.

יש עוד הרבה נקודות שמקרינות לראש, אבל אני מצאתי שאלה נפוצות מאד ונבזיות מאד. השחרור שלהן בפעם הראשונה עשוי להיות מאד כואב.

release_trigger

איך משחררים ?

עם הקוביה והכדור. שוכבים על הגב, כדור על הקוביה, בסיס הראש על הכדור, ולחפור בנקודה הכואבת, בזהירות ובעדינות, זה מייצר כאב ראש טרם משתחרר… אני מספק לכם הצצה חד פעמית לעורף השעיר שלי, להדגמה. אני חוזר על השחרור הזה לפחות פעמיים/שלוש בשבוע.

מי שרוצה לקרוא ולחפור יותר לעומק בנקודות האלה, מוזמן לקרוא כאן

Temporalis

זוכרים שלימדו אותנו שהרכה הוא מקום שאסור לגעת בו, והוא כואב  כשלוחצים עליו? אז נכון שלא צריך להכות בו עם פטיש, אבל לא גילו לכם שיש שם שריר רחב ושטוח בשם טמפורליס והכאב הזה הוא לא פעם טריגר פוינט לטנטי שמייצר לכם כאבי ראש. השריר הזה הוא מקור נפוץ לטריגר פוינטס שמייצרים כאב ראש וכאבי חניכיים.. לא פעם מצאתי את עצמי מעסה את האיזור הזה ומוצא נקודות כואבות מאד שמקרינות לחניכיים וכמובן מייצרות כאב ראש.

איך משחררים ? בגלל שמדובר באיזור עדין יחסית אני מעסה עם המפרק האמצעי של האמה או האצבע, הם עושים את העבודה בצורה מספיק יעילה. הבוהן, לטעמי, רכה מדי.

 

Masseter

כאבים בלסת… המאסטר (או איך שלא מעברתים את שמו) הוא שריר דחוס ונוקשה מאד בלחי. טריגר פוינטס בשריר הזה מקרינים לחניכיים בעיקר. במהלך השנה האחרונה חוויתי אותו בעיקר בעיקר בתקופות של סטרס,עומס בעבודה, עייפות מרובה, שחיקת שיניים, ולחץ. במצבים האלה יש לו נטייה להיות תחת עומס ולפתח טריגר פוינטס.

איך משחררים? גם כאן המפרק האמצעי של האצבע או האמה עושה עבודה מצוינת (יד מאוגרפת חופרת בלחי). הרקמה היא קשיחה ודחוסה ולכן הנקודות עשויות להיות כואבות במיוחד ומעט קשות לשחרור, אבל ברגע שישתחררו, תהיה לכם הקלה גדולה.

 

Finger Extensor & Indicis & Extensor Carpi Ulnaris

ירדנו קצת למטה. כן, יש עוד הרבה טריגר פוינטס בכתפיים, שכמות  ובאיזורים כאלה, וכמו שציינתי אני לא אנסה ומנסה למפות את כולם, רק אלו שהנפוצים שנתקלתי בהם. תופעה נפוצה בעידן שלנו של טלפונים סלולריים, טאבלטים ומחשבים ניידים הם כאבים שונים ומשונים באיזור מפרקי הידיים השונים.

לפני מעט יותר משנה שמתי לב שכאבים בפרק כף היד שלי הם לא ממוקדים, כלומר אני לא מוצא ״נקודה״ בפרק. ואז התחלתי לחקור איזה נקודות מקרינות על מפרק כף היד. ככה הגעתי לנקודות הנ״ל. שימו לב, שתי התמונות הן קישורים שונים לסדרת נקודות שונה בשרירים שונים. יש דמיון והן עשויות להיות קרובות מאד אחת לשניה, למרות שמדובר בנקודות שונות.

התחלתי לחפש נקודות במעלה האמה, ומה גיליתי… טריגר פוינטס לטנטיים שהקרינו לפרק היד וכמו קרן לייזר ברגע שלחצתי עליהן, הרגשתי את הכאב מקרין לכיוון הפרק. עיסיתי אותן היטב במשך יומיים שלושה והכאב דעך.

איך משחררים ? אצלי עיסוי עם הבוהן תוך לפיטת היד עשה את העבודה. בהתחלה העיסוי גורם לפרק היד להיות מאד נוקשה בגלל הכאב. רצוי ללחוץ על הנקודה ותוך כדי לעשות סיבובים קלים של פרק היד כדי לאפשר חדירה של הבוהן לנקודה הכואבת והעמוקה ביותר. לא להגזים, ולחזור כמה פעמים ביום עד השחרור.

עוד מידע על איך לשחרר אותם אפשר למצוא בקישור הזה

הקלה גדולה מובטחת. לי זה עבד כמו קסם, וכל פעם שמתעורר כאב לא מזוהה, איזורי ועמום בפרק היד, אני מייד עולה במעלה האמה ומחפש את הנקודה הרגישה שנדלקה ועובד עליה, במקום לבזבז זמן על הפרק עצמו שהוא לא מקור הבעיה.

Adductor & Opponens Pollicis

מדובר בשני טריגר פוינטס מאד נפוצים היום בעיקר בעקבות השימוש המוגבר בטלפונים סלולאריים חכמים, ושימוש רב בבוהן. שתי נקודות, אחת בעומק כף היד בין הבוהן לאצבע ואחת בבסיס הבוהן. כאשר הן לטנטיות, הן כמעט לא מורגשות, אבל כשלוחצים עליהן הן מעוררות כאב כל-כך חזק שגורם לאדם להתקפל ברגע. תבדקו את שתי הידיים שלכם. הערכה זהירה שלי, היא שאחד מכל שני אנשים לפחות יגלה נקודה רגישה וכואבת מאד.

זה עובד כמעט כמו תרגיל קסם, כשמישהו סקפטי לגבי טריגר פוינטס או לגבי היכולת שלי לגלות לו כאב מטורף בגוף שלו שיגרום לו להתקפל בשניה, אז אני לוחץ לו על אחת הנקודות האלה ומראה לו איך בשניה וחצי אני גורם לו להתקפל מכאב. מזכיר סרטי אומנויות לחימה 🙂

איך משחררים ? אצלי עיסוי עם הבוהן עשה את העבודה. בהתחלה העיסוי לכף היד ואיזור הבוהן עשוי לכאוב מאד.

רצוי ללחוץ על הנקודה ותוך כדי לעשות סיבובים קלים של פרק הבוהן כדי לאפשר חדירה לנקודה הכואבת והעמוקה ביותר. לא להגזים, ולחזור כמה פעמים ביום עד השחרור.

עוד מידע על איך לשחרר אותם אפשר למצוא בקישור הזה

 

Vastus Lasteralis

 

השריר הזה הוא אחד הגורמים המנוולים ביותר למה שנקרא ITBS

מדובר באיזור של שרירים ורצועות שעשויים להיות קשיחים במיוחד ולהסתיר בתוכן טריגר פוינטס לטנטיים שמקרינים גם מקומית על האיזור וגם על האיזור החיצוני של הברך. מקור לכאבים האלה יכול להיות גם טריגר פוינטס בישבן, אבל בהחלט זה איזור שרוב מי שרץ ויתגלגל עליו יגלה נקודות רגישות במיוחד (מה שבתחילה עשוי להרגיש פשוט ככאב איזורי או רגישות גדולה בגלגול על הצד)

איך משחררים? בהונות או אצבעות לא יעזרו לרקמות הגדולות והקשיחות האלה. באופן די פשוט מתגלגלים על גליל על צד הרגל כמו בסרטון. ישנן וריאציות שונות שאפשר לעשות, אבל זאת בגדול השיטה. הסרטון גם מדגים איך להתגלגל עם הארבע ראשי. גם בקישור הנ״ל על ITBS יש סרטון שמסביר איך להתגלגל. חשוב להתחיל בעדינות, לרכך את הרקמה, ועם הזמן וגלגול תדיר, האיזור יעשה יותר גמיש ואלסטי.

 

Soleus & Gastrocnemius

הסולאוס. ידידנו שהוזכר בעבר כבר באין ספור פוסטים על טריגר פוינטס, על פציעות ועוד.. ״הלב התחתון״, השריר שמעלה את הדם מכף הרגל חזרה למעלה.. סופר קריטי לרצים, בעיקר לאלו המינימליים. כמובן שלא נשכח את התאומים שמעליהם.

אלו שרירים שלרוב סובלים ממופעי טריגר פוינטס אצל כל הרצים ללא יוצא מן הכלל. אלה בדרך כלל משפיעים על הפסיעה, משנים אותה ומייצרים עומסים שלאורך זמן מצטברים ועשויים לתרום תרומה משמעותית לפציעות כמו פלנטר פשיאטיס, אכיליס טנדנייטיס ועוד…

אישית, אני ממליץ לכל רץ לעבור על השרירים האלה על בסיס יומי או דו-יומי לוודא שאין הפתעות ואם יש לשחרר אותן.

איך משחרים ?

בהתחלה עם גליל, וכל אחד יבחר את רמת הקשיחות שמתאימה לו. אפשר להתחיל מגליל פילאטיס רך, דרך TheGrid ועד הגלילים הקשיחים של TPTherapy.

הסרטון הזה מדגים איך לעבוד על טריגר פוינטס בסולאוס באמצעות גליל, במקרה הזה באמצעות הגליל הקשיח הקטן של TPTherapy.

במידה ויש נקודות ספציפיות, במקום לגהץ עם גליל עדיף לעבוד עם כדור קשיח והגבהה ולהכנס לתוך הנקודה הספציפית כמו שהסרטון הזה מדגים:

 

Tibialis Anterior & Posterior

שני שרירי הטיביאליס הקדמי והאחורי. שרירים שפועלים כמאזנים אחד לשני בתנועת הקרסול קדימה ואחורה ויש להם השפעה אדירה על טווחי התנועה של הקרסול וכף הרגל. הם נוטים לסבול מטריגר פוינטס אצל רוב הרצים.

חשוב מאד לטפל במופעים של טריגר פוינטס בשרירים האלה, כי אלה ישר גורמים לתגובת שרשרת של שינוי הפסיעה, עומסים חדשים, ובהחלט מקדמים פציעות ומקרינים על אכילס, עקב ועוד.

איך משחררים ?

על השריר הקדמי אפשר פשוט לחפש נקודות רגישות עם הידיים והבהונות. לחלופין, אפשר גם ואף רצוי להתגלגל עם אחד הגלילים. אפשרות אחרת היא באמצעות כדור, כמו שמודגים בסרטון הנ״ל, במקום לגהץ את כל השריר, זה ברגע שמצאתם נקודה ספציפית.

השריר האחורי הוא מעט יותר מנוול להשגה, והדרך הכי טובה לטפל בו ולחפש נקודות רגישות היא כמו שמודגם בסרטון הזה החל מדקה 2:00

 

Quadratus Plantae

אוי… כמה מנוול הוא השריר הזה.. האמת, שאם הייתם מחפשים מידע ברשת על פלנטר פשיאטיס, על כאבים בעקב ועוד, מעט מאד סיכויים שהייתם מגיעים למידע על השריר הזה ועל טריגר פוינטס בו.

הסיבה העיקרית היא, שחלק מהתכנים שברשת כלל לא מכירים/מתעסקים/מאמינים בטריגר פוינטס ושחרורם, וגם אלו שמכירים, לא בהכרח מכירים נקודות ספציפיות שקשורות לפציעות מאד מסוימות.

מדובר על שריר עמוק ופנימי בתוך כף הרגל. טריגר פוינטס בשריר הזה עשויים לייצר כאב בשטח העקב, ואיזור הנקודה עצמה, כאב שדומה / מבלבל / מזכיר ולעיתים הוא הוא הפלנטר פשיאטיס. אבל לא תמיד, ואף לא בהכרח ברוב המקרים. לעיתים כשהטריגר פוינט הזה דולק הוא תורם תרומה משמעותית לכאבים של פלנטר פשיאטיס ולעיתים הוא לא דולק ולא קשור ספציפית לכאב.

האתגר המרכזי הוא לדעת מתי מדובר בטריגר פוינט ומתי אתם סתם מתעללים בעצמכם באיזור של הקרנת כאב, ובכלל צריכים דווקא להתרכז בסולאוס, תאומים ועוד..

אין טעם לעסות נקודה כואבת אם היא לא ״טריגר פוינט״, אחרת אתם סתם מרגיזים רקמה רגישה ואולי פצועה, ואף יכולים לגרום להחמרה.

איך משחררים?

אז יש כאן מעט פרדוקס ואני אהיה מעט מסויג בהמלצה של על שחרור הנקודה הזאת. הסיבה העיקרית היא שרוב האנשים לא ידעו להבדיל בין כאב של טריגר פוינט בנקודה הזאת לבין כאב שנובע מסיבות אחרות. זה הוא איזור מאד רגיש ולחץ גבוה מיותר יכול סתם להציק ולהחמיר את הכאב.

זה יכול להיות מאד מטעה, כי כש״נכנסים״ לנקודה הזאת היא תכאב, תכאב מאד מאד. ואם אתם לא יודעים / בטוחים שמדובר בטריגר פוינט כואב שלמעשה העיסוי הוא תהליך השחרור שלו, אתם עשויים לחשוב שאתם גורמים לעצמכם יותר כאב ונזק. מצד שני, היה וזה לא טריגר פוינט דלוק, אלא רקמה רגישה וכואבת, אתם לא תעשו שום שחרור, אלא סתם תגרו איזור כואב, שלא לדבר על יותר נזק..

משנה זהירות, זאת נקודה למתקדמים מצד אחד, מצד שני, אני מצאתי שיש בה מקור לגאולה גדולה לכאבי עקב שחוזרים בעיקר לרצים מינימליים. כאבי עקב שהם לא בהכרח פלנטר פשיאטיס קלאסי, אבל בהחלט דומים לו בסימפטומים.

אני משחרר אותה בעמידה יחפה, דריכה על כדור TPTherapy הירוק וכניסה לנקודה הכואבת בלחץ, שאני מרגיש שאני יכול לעמוד בו.  אפשרות נוספת היא גם לשחרר באמצעות דיקור יבש אצל מטפל שיש לו הכשרה ומכיר טיפול בשריר הזה (אני חושש שיש מעטים מאד, אם בכלל, כאלה בארץ).

 

Adduct Hallucis, Flexor Hallucis Brevis

הגענו לאיזור האחרון והתחתון ביותר. מדובר באוסף של טריגר פוינטס רגישים במיוחד שכמעט כל רץ מינימלי מכיר או זוכה להכיר בשלב כזה או אחר.

לבוהן תפקיד חשוב מאד בייצוב הגוף ובריצה בפרט. מעבר להנעלה מינימלית מעלה את החשיבות של הבוהן וטווחי התנועה בסדרי גודל, ומייצר עומסים חדשים על שרירים עמוקים בתוך כף הרגל. טריגר פוינטס באיזורים האלה משפיעים על טווח התנועה של הבוהן הגדולה ומייד גם משפיעים על הפסיעה.

בדרך כלל, הם עשויים להיות מורגשים ככאב בחלקה הקדמי של כף הרגל, וגם כחלק מהתופעה של ממטרסלגיה שהיא מילה כללית לתיאור כאבים בכרית כף הרגל, או בחלקה הקדמי של כף הרגל באופן כללי.

טריגר פוינטס הן סיבה נפוצה לכאבים באיזור הזה, ובהחלט שווה לתת את הדעת ולשחרר אותם. זה אפשרי באמצעות עיסוי עצמי עם בהונות, או לחלופין באמצעות כדור בעמידה או ישיבה (אני עושה זאת לעיתים בזמן עבודה מול מחשב).

הסרטון הנ״ל מדגים את התנוחה, יחד עם זאת, שאני רוצה לסייג שאני אישית לא חובב של גילגול כדור על כל כף הרגל ללא הבחנה. אני אוהב שמטפלים נקודתית, ולא מייצרים לחץ סתם על איזור / רקמה שאיננה זקוקה ללחץ הזה. הפסיה היא רקמה שיש לה סה״כ 2% מתיחה וגלגול ללא הבחנה, לא מאריך אותה ולא תורם שום תרומה משמעותית לפתרון כאבים אחרים, על פי נסיוני.

אצלי היו מופעים חוזרים של טריגר פוינטס בעיקר ב- Bervis המוזכר, מה שמצביע על בעיה ביו-מכנית כלשהי בריצה שלי שגורמת לאותם טריגר פוינטס להדלק שוב ושוב.. (אחזור לזה בסוף) ניסיתי ואני עדיין מנסה לעבוד על כך באמצעות עבודה על טכניקת הריצה, שמשפיעה כמובן על העומסים השונים.

 

TriggerKit

סיכום

זאת הייתה רשימה חלקית בהחלט של טריגר פוינטס שונים, שאני נתקלתי ונתקל בהם עדיין, במופעים חוזרים שלהם במהלך השנתיים האחרונות. אצל כל אחד יכולים להיות מופעים שונים של טריגר פוינטס אחרים לחלוטין, בהתאם למבנה גוף, פעילויות שהוא מבצע, עצימות, חוזקות וחולשות שלו.

חשוב לי לחזור ולהדגיש כמה דברים שכבר ציינתי בפוסטים בעבר ואף במהלך הפוסט הזה:

אחריות – קחו אחריות על הגוף שלכם ועל התחזוקה שלו. אם אתם מבצעים פעילות תדירה, אתם צריכים לתחזק את הגוף בהתאם. יחד עם זאת, אחריות היא גם לדעת מה אתם עושים. אם אתם לא יודעים איך לטפל בעצמכם, לכו למטפל. ריכשו את הידע, ואחר כך חיזרו לטיפול עצמי. זה גם חלק מהאחריות

זהירות – משנה זהירות בטיפול עצמי בטריגר פוינטס. הדגשתי זאת בכמה נקודות ספציפיות שחשוב לדעת מתי הכאב הוא כאב ״חיובי״ של נקודה משתחררת ומתי הכאב הוא איתות של הגוף שאתם עושים לא משהו לא טוב. זה חלק מהאחריות, אבל זה לא פותר מהזהירות ועירנות במהלך השיחרור.

איך לעסות וכמה – יש הרבה תיאוריות וגישות על כמה ללחוץ, כמה חזרות, כמה זמן, האם לנוע תוך כדי או לא, ואיך מרגישה נקודה שהיא משתחררת. אני לא מאמין בנקודות שמשתחררות בתום 15 שניות לחיצה וכדומה. אצלי העבודה על נקודות כוללת גלגול / לחץ של 10-15 שניות הנקודה/איזור, וחזרה על זה מספר פעמים ביום. בדרך כלל, אצלי, ביום הראשון הכאב בנקודה מתגבר. לעיתים, אם זאת נקודה חדשה, יכול להיות למחרת יום כאוב במיוחד, אני ממשיך באותה שיטה אבל לאט לאט דועך בתדירות, ובדר״כ תוך יום-יומיים הנקודה משתחררת. לא קרה לי כמעט שנקודה השתחררה לי בפאף אחד קסום.

טריגר פוינטס הן תוצאה , לא סיבה – משהו שמאד מאד חשוב לי להדגיש ולהזכיר. טריגר פוינטס דלוקים הן תוצאה של חוסר איזון כלשהו בגוף, בשרירים, באיזור בגוף. שחרור הטריגר פוינטס הוא רק חלק מהתהליך. בעיה של חוסר איזון בדרך כלל עשויה לגרום למופעים חוזרים של אותן נקודות. שחרורן הוא בהחלט חשוב, ובהחלט עוזר במניעת פציעות, אבל צריך לטפל בשורש הבעיה ולנסות להבין מה אתם עושים לא נכון, ומה צריך לחזק/לאזן.

triggerpoints.net  הוא מקור מצוין לחפש בו נקודות לפי איזורי כאב שאתם מרגישים בגוף, כמו גם האפליקציה שהזכרתי שיש אותה גם לאייפון וגם לאנדרואיד והיא הולכת איתי לכל מקום.

לגבי אביזרים, שהרי זהו בלוג ציידת. רובכם כבר קרא והוזכר בתחילת הפוסט, שאני חובב של מוצרי הפרימיום של TPTherapy. יחד עם זאת, ממש אין חובה לקנות ציוד יקר ו/או מיוחד לשחרור טריגר פוינטס. יש לכם שתי ידיים חזקות והיכן שצריך אביזרים יש חלופות זולות יותר, ויש אמצעים ביתיים שאפשר להשתמש בהם, או אפילו ״לייצר בעצמכם״ (למשל לקחת גליל קרטון קשיח ולהדביק עליו שכבה ספוגית דקה, כדור לקרוס, כדור גולף ועוד..)

יחד עם זאת, אני מצאתי שהמוצרים של TPTherapy מאד עוזרים לי לשחרר ביעילות, מספקים את רמת הקשיחות/רכות שאני רוצה מהגלילים/כדורים השונים, וזאת רכישה שאני לא מתחרט עליה לרגע, ואני חושב שלמי שיש את הכסף, היא בהחלט שווה אותו.

תיהנו מפעילות, תהינו מהגוף, אבל אל תשכחו לתחזק אותו. תהיו אחראים, תהיו זהירים, תהיו קשובים לגוף שלכם, ושיהיה לכם שחרור נעים.

 

5 תגובות

 1. זרום הגב

  מאמר יפה מאוד, כל הכבוד.
  לידיעתך יש גם בארץ את הגלילים/כדורים/משקולות של חברה גרמנית בשם blackroll.
  גילוי נאות אני היבואן.
  אך שוב הפצת ידע תמיד חשוב. עבודה יפה.

 2. shuala הגב

  היי,
  אתה מקיר רופא שבאמת יכול לטפל בפלנטר פציאטיס?

 3. נדב הגב

  שלום !
  יש לי כמה שאלות, ואגב אשמח להיות איתך בקשר בפרטי אם זה בסדר מבחינתך.
  אני משוחרר כבר שנה ולא רץ או קופץ, ואני מתמודד עם פציעה לא ברורה בשוק ובכף רגל ימין, הכאב התחיל בשוק והיה חשש לשין ספלינט (מה שהתגלה כלא נכון כי עשיתי מיפוי עצמות לא גילו לא שי ספלינט ולא שבר מאמץ) מה שאומר שהכאבים הגיעו מהשרירים למיטב הבנתי.
  בכל מקרה, הכאב היה חד לפעמים בשוק והקרין כנראה עקצוצים וחוסר נוחות בכף הרגל (בעיקר בקשת כף הרגל) , הפיזיו שלי המליצה לי להוריד את המדרסים שם ככה לא עזרו לי וכך עשיתי, וכבר כמעט שבועיים אני הולך בלי מדרסים, לא שינה הרבה. במקביל מקבל פעם בשבועיים טיפול פזיותרפיה שכולל דיקור יבש לטריגר פוינטס שונות בשרירי השוק וקצת גם בכף הרגל. הכאבים לא חלפו. מייאוש התחלתי לקרוא קצת יותר והגעתי לבלוג שלך , דבר ראשון אגיד שהתרשמתי ביותר ושהכנסת בי רוח חדשה וסוג של רצון לנהל את הכאב במקום להמשיך ולבכות עליו.
  דבר שני, הגעתי למסקנה שהכאב לא יחלוף מעצמו ואם אמשיך לנוח ולחכות לפגישות עם הפזיו הדברים כנראה לא יזוזו אז החלטתי להיות יותר פעיל.
  אני לא רץ או קופץ כבר שנה, אני שוחה ועושה אופניים, ולפני יומיים התחלתי לעסות את הרגל, לחפש וללחוץ על טריגר פוינטס.
  בעניין הזה. רציתי להתייעץ איתך
  האם בעקבות התרגילים ושחרורי הטריגר פוינטס, הכאב יכול לעבור לאזורים אחרים, לפחות בהתחלה?, כלומר כל השחרור הזה משפיע על מעבר של הלחץ למקומות אחרים, אני קצת לחוץ מזה כי הכאב נהיה פתאום חד באזורים אחרים, זה אומא שאם הרגשתי כאבים בקשת כף הרגל, עכשיו זה עבר למתחת לפטישון בחלק החיצוני של כף הרגל. (הטיביאליס האחורי אם אני לא טועה)
  שאלה שנייה, עכשיו שהורדתי את המדרסים, איך אדע לנהל את סדר היום שלי ביחס לנעליים שאני אסתובב איתם. עם איזה נעליים להסתובב? אילו משפיעות לי טוב על הרגל ואילו לא, כמה ללכת יחף, האם ללכת מעט או הרבה, האם להעדיף ללכת כשאני יחף….

  תודה רבה על ההתייחסות!
  ושוב שאפו על הבלוג המדהים הזה.

  נדב

 4. RAVIT LALEZAR הגב

  אשמח להמלצה למטפל

השארת תגובה