סנדלים מינימליים להליכה וריצה – הוראצ'ס

huraches

בשנת 2006, נסע Barefoot Ted (או בכינויו בתרגום העברי, טד היחף) להשתתף במירוץ הראשון בעמק הנחושת (לCopper Canyon) עם שבט הטאראמוהרה. באותה תקופה, הוא כבר הספיק להפוך  לאייקון של ריצה יחפה עם בלוג מצליח (שאגב, את קידומת ה Barefoot, אתם רשאים לקבל אחרי שסיימתם מרתון יחפים).

מהטיול זה, כריס מקדוגל חזר עם טיוטה לספר, וטד היחף חזר עם ראש סוער ומחשבות על הזדמנויות עסקיות מהדברים שראה ולמד שם, וככה נולדה חברת הסנדלים המוכרת ביותר כיום. נחזור אליה בהמשך.

כמובן ש Barefoot Ted לא היה הראשון לגלות את ההוראצ'ס, כינוי מקסיקני לסנדלים המסורתיים של שבטים ילידים ביבשות שונות, בעיקר באמריקות, שדומים בצורתם ובעלי אופי דומה ושם מעט שונה ממקום למקום. הם כאן כבר אלפי ועשרות אלפי שנים במימושים שונים במעט.

בעקבות ההתעוררות הגדולה של נושא ההנעלה המינימלית וחיבור לאדמה, חלה גם התעניינות גדולה בהנעלה של שבטי הציידים/מלקטים. מה עשו אבותינו, לפני עידן המדרסים והשיכוך. איך עברו ממקום למקום והגנו על כפות הרגליים שלהם מפני פגעי הטבע, בין אם בהליכה או בריצה.

בשנתיים האחרונות יש התעניינות גוברת בסנדלים האלה, מי לריצה ומי ליום יום.

בפוסט הזה אסקור את מבחר הסנדלים האלה שקיימים היום בשוק. מ DIY, חברות קטנות ועד המותגים היקרים יותר.

מי שקרא את הספר "נולדנו לרוץ"/"Born to Run" כמובן שלא צריך הסבר על מה הם הסנדלים האלה. בגדול הוראצ'ס הם אמצעי ההגנה ששבט הטאראמוהרה המפורסם משתמש כדי להגן על כפות הרגליים בזמן ריצה והליכה ממקום למקום בעמק הנחושת עתיר המכשולים שבו הם חיים.  על אף שאפשר למצוא סנדלים דומים בתרבויות שונות, הפרסום של הספר והחשיפה, גרמו לסנדלים האלה (כמו בתמונה בפתיחת הפוסט) להיות המודל הקלאסי של היצרנים השונים.

היתרון הגדול שבסנדלים מהסוג הזה הוא קודם כל הפשטות שבהם. באוכלוסיות שלא חיות בחברת שפע, ייצרו לעצמם את מה שהיו צריכים על מנת לשרוד. כף הרגל צריכה הגנה ? מייצרים הגנה, לא תמיכה. וההורצ'אס הם בדיוק זה. שכבת הגנה לכף הרגל, שמשמרת במידה סבירה את התחושתיות של הריצה היחפה, אבל מספקת הגנה לכף הרגל (בהמשך נעסוק גם בהגנה על חלקה העליון של כף הרגל).

אז מה הן האפשרויות העומדות בפניכם בשוק ?

DIY

Do It Yourself

לאלה מכם, שהם גם חסכוניים, גם אוהבים לעבוד עם הידיים וגם מרגישים גאווה גדולה ללבוש ולנעול את פרי ידיהם, ימצאו כאן אושר גדול. לייצר הורצ'אס הוא דבר לא מורכב במיוחד, ויש ברשת המון המון חומר על חומרים ודרכים לעשות זאת.

כמובן, שיש גם ערכות הכן זאת בעצמך של חברות שאסקור בהמשך, אבל אלה מכם שהם HardCore רציניים, יכולים ללכת לקנות סוליה וחוט עור בחנויות לממכר חומרים להכנת נעליים (בדרום תל אביב יש כמה), ולהתחיל את תהליך היצירה.

החסרון, עקומת הלמידה בייצור של זוג סנדלים טוב ואיכותי. מתאים יותר לחובבי ה DIY "הכבדים". מי שירצה פשרה באמצע, יימצא זאת בערכות שאזכיר בהמשך,אצל כמה יצרנים שונים.

Invisible Shoes / Xero Shoes

invisible_shoes

סטיבן סשן הוא דמות ציורית במיוחד. הוא היה כאן עם הסנדלים שלו הרבה לפני שטד היחף עוד חלם על סנדלים, והחברה שלו. הוא מפורסם במיוחד בזכות היכולות התיאטרליות שלו בסרטון Shit Barefoot Runners Say

סטיבן הוא מינימליסט שנים ארוכות והביא את הסנדלים האלה להמונים בתצורת ה DIY KIT. בחנות שלו ערכת "הכן זאת בעצמך", שהיא בעצם כמעט סנדל מוכן שכולל סוליה שחורה חתוכה מראש שאפשר עוד לעשות לה התאמות, ושרוך בצבע שתחשוק נפשכם, וכולל מדריך מפורט איך לשרוך ולנעול את הסנדל. כל זה במחיר של 24-30$ לערכה. הוא גם מאפשר להזמין סנדלים מוכנים בהתאמה אישית בכ 40-50$.

בשנה האחרונה, בעקבות עליית החשיפה של הסנדלים וההנעלה המינימלית העסק גדל, כסף גויס ו Invisible Shoes הפכו להיות Xero Shoes.

האתר המקורי, נשאר כמחווה, אבל האתר המרכזי היום להזמנות הוא האתר של Xero Shoes

מה השדרוג הזה מציע לכם ?

XeroShoes_in_Colors

ערכות DIY, החל מ 19.95$, מחיר עממי לכל הדעות, סוליות בעובי שונה (4,6 מ"מ), סוליות בצבעים שונים, שרוכים בצבעים שונים, חורים מוכנים ובגדול חווית DIY יותר משודרגת, פחות Yourself ויותר הרגשה של סבבה עם עצמך שעשית משהו ביד והנה לך זוג סנדלים.

Wearing_Kids_Huaraches_Barefoot_Sandals-007

הם כמובן מציעים גם סנדלים מוכנים בהתאמה אישית למי שמוכן להשקיע יותר (סד"ג של 50$ לזוג סנדלים), ועוד קישוטים, חרוזים וכל מיני פיצ'יפקס לסנדלים.

יש גם אופציה להכין סנדלים לילדים בכל הגילאים, כמו שאפשר לראות בתמונה מעל של ג'סטין אווינגן, היזם של Birthdayshoes.com, אתר מצוין להנעלה מינימלית ביחד עם ביתו המקסימה. הקישוטים הולכים טוב עם ילדים, ובעיקר ילדות 🙂

בנוסף, הם מציעים גם גרביים עם הפרדת אצבעות, פריט שעוד נגע בו בהמשך, פופולארי מאד בקרב הרצים המינימליים, אלה שרצים עם Vibram Five Fingers ועם סנדלים. גרביים כאלה הם אמצעי מצוין להשיג הגנה מקור בחורף או בבקרים קרירים.

למי הסנדלים האלה מתאימים ?

לאלה שרוצים את הדבר הכי קרוב ל DIY, אבל מרגישים שהם לא בשלים להתנסות בגזירות, חירור והשחלות. מדובר בערכה נוחה ופשוטה, במחיר סביר למדי לזוג סנדלים שיחזיקו הרבה מאד זמן. כמובן שמדובר במוצר טבעוני לחלוטין שיש בו רק גומי, ושרוכים. בהחלט יקסום לטבעונים וחובבי החיים הפשוטים ונטולי מוצרים מהחי.

מדובר בסנדל פשוט, אבל באמת משקף את רוח ההוראצ'ס המקוריים (למעט רצועות העור בסנדלים המקוריים), מינימום חומר ופשטות, מקסימום יעילות. מעט גימיקים משלימים והרבה אפשרויות לסטייל ולגיוון למי שאוהב את שיטת ההרכבה.

בנוסף חשוב לקחת בחשבון שהשרוכים של הסנדלים האלה לא ינעמו לכל רגל. מי שמעדיף את רצועות הוולקרו הרחבות יותר, שדומות לסנדלים יותר קלאסיים (שורש סטייל), יימצא עוד אופציות יותר ראויות בהמשך.

Branca Shoes

Branca

Branca היא יוזמה של עוד קורא נלהב של Born To Run, שב 2009, החליט שהוא חייב, אבל חייב לייצר סנדלים. הוא נתן לדמיון וליצרתיות לעבוד, וייצר את מה שהוא תופס כהגרסא שלו להוראצ'ס.

ברנקה הם סנדלים בהתאמה אישית באמצעות  מדידת כף רגל, במחיר שנע בין 50$ ל 74$. כמובן שהכל מיוצר ביד בארה"ב.

מדובר בסוליית גומי דביקה, אליה מחובר footbed מעור, בין הבהונות יוצאים שני שרוכים (לא שרוך בודד), בדומה לצורת כפכף פליפ-פלופ, שריכה דומה להוראצ'ס קלאסיים / סנדל רומי. המקום היחידי שבו הם לא משתמשים בשרוך כמו שאפשר לראות בתמונה הוא בתמיכה לעקב, שם ישנה רצועת וולקרו רחבה להשגת אחיזה יותר טובה של הקרסול.

למי זה מתאים ? למי שרוצה סנדל מינימלי למדי, ומתחבר לצורת הנעילה והמראה של הסנדלים האלה.

BedRock Sandals

bedrock_sandals

BedRock Sandals הוא עוד יוזמה אמריקאית לייצור של הוראצ'ס מודרניים שהוקמה באמצעות KickStarter ב- 2011. הרעיון ? לייצר הוראצ'ס ריצה מודרניים, מחומרים חדשים, שרוכים צבעונים, 100% בארה"ב.

מדובר בגרסא מודרנית, פשוטה ויעילה להוראצ'ס המקוריים במחיר סביר של 54$ לזוג במידה קבועה ותוספת של 10$ להתאמה אישית.

bedrock_socks

המוצר המעניין הנוסף שלהם הוא ה Ninja Socks.

מאז הופעת נעלי הפרדת הבהונות כמו ה Vibram Five Fingers וכל החיקויים שקמו להם, נוצרה גם תעשייה שלמה של גרביים עם הפרדת בהונות. חברות שהמפורסמת שבהן היא Injinji מותאמות בעיקר לרצים שרוצים גרביים בתוך ה Vibram Five Fingers. גרב לתוך נעל סגורה. בנוסף, הפרדת הבהונות מייצרת אתגר בתפירה ואיזור הפרדת הבהונות הוא רגיש יותר לקרעים ופרימה.

BedRock הלכו על ייצור של גרביים ייעודיות לאלה שרוצים לרוץ / ללכת עם הוראצ'ס גם בחורף ובמזג אוויר קר. השם (נינג'ה) בא מצורת נעלי הנינג'ה (שהם גם נעליים מינימליות..) שבהן יש הפרדה בין הבוהן הגדולה לשאר הבהונות. ההבדל הגדול הוא בעובדה שכאן מדובר רק בהפרדה של הבוהן הגדולה ולא של שאר הבהונות מה שמייצר מבנה יותר עמיד של גרב + חומרים שמיועדים להיות חשופים למזג אוויר ולחוץ ביחס לגרביים האחרות שמיועדות להיות בתוך נעל. הגרביים האלה יתאימו לרוב ההוראצ'ס שנסקרים כאן.

למי זה מתאים ? BedRock לטעמי נמצאים איפשהו בין Xero ל Unshoes הבאים בתור. סנדל פשוט, טבעוני לחלוטין, ברור ומובנה, אבל עם שיק מעט מודרני ומראה קלאסי. אין יותר מדי אפשרויות, אבל לפעמים זה כל מה שצריך. הגרב היא גימיק נחמד ובהחלט ראוי למי שרוצה / צריך זוג גרביים כזה.

Unshoes Minimal Footwear

wokova_official

לא אכחיש, יש לי פינה חמה בלב ל Unshoes Minimal Footwear. זאת שנה שניה שאני משתמש בזוג סנדלי Wokova שלהם, ליום יום ולריצה מדי פעם. סקרתי את הסנדלים בבלוג בשנה שעברה, וכבר אז אהבתי אותם מאד. היום אני אוהב אותם יותר.

טרל פוקס, המייסד, התחיל להתנסות בייצור סנדלים בבית וחיפש תחליף מינימלי לסנדלים היקרים ולסנדלים המינימליים היקרים (שיגיעו בהמשך). לטרל יש זוג ידיים טובות, חוש עיצובי מלידה והרבה יוזמה. כך ב-2010 נולדה Unshoes Minimal Footwear.

כיום Unshoes מיוצרים בהתאמה אישית בלבד (על אף שזה הולך להשתדרג בקרוב ויהיו אפשרות לבחור בין גדלים קבועים להתאמה אישית), ומכיוון שהתהליך לוקח זמן ויש הרבה ביקוש, זמן ההמתנה בתקופת האביב קיץ יכול להיות גם 6 שבועות מהזמנה למשלוח.

ל Unshoes שלושה דגמים בסיסיים

ה Wokova (בתמונת הפתיחה מעל) הוא הדגם הקלאסי. הפרשנות של טרל להוראצ'ס שגם מצליחים ,לטעמי, להישאר נאמנים למקור, בקלות, מיעוט חומרים, אבל גם להשתמש בצורה מאד חכמה בחומרים החדשים לייצר סנדל נעים, נוח וכזה שנראה טוב. סוליית ויבראם במספר אפשרויות (4,6,10 מ"מ), אליה מחוברים רצועת וולקרו רכות ושטוחות עם חיבור בין הבהונות הגדולות בדומה להוראצ'ס המקוריים.

wokova_feather

ה Wokova Feather הם גרסא מעט יותר דקה וקלילה של ה Wokova הקלאסיים, בו טרל המיר חלק מהרצועה בטבעת גומי. מדובר בגרסאת הקייט מוס, של ה Wokova המקורי.

unshoes_newpahtempe-1

הדגם המעניין שמיוחד ל Unshoes הוא דווקא ה Pah Tempe, שבו הצליח טרל לתכנן סנדל מינימלי ללא רצועה חוצת בהונות. מעיין סנדל שורש כזה אחרי דיאטה, לאלה שמחפשים סנדל מינימלי של ממש, אבל לא יכולים לסבול את החוט/רצועה שחוצה להם בין הבהונות.

המחירים לבוגרים נעים בין 45$ ל 60$ (תלוי בסוליה, ושאר התאמות שתרצו), כאשר המשלוח לארץ עולה סד"ג של 17$ שבו אפשר להכניס כמה זוגות סנדלים.

את כל הסנדלים האלה אפשר לייצר גם במידות לילדים. בסרטון מתחת אתם יכולים לראות את בני רץ עם Wokova Feather. יחד עם זאת, מדובר בסנדלים לא פשוטים להנעלה והסרה לילדים, ולכן לא הייתי שולח אותם לגן עם סנדלים כאלה. בנוסף, הגודל וההתאמה הם אתגר לא קטן בגילאים הקטנים, ולכן הייתי ממליץ למי ששוקל לילדיו, להזמין סנדלים כאלה רק מגילאים 3-4 ומעלה.

למי זה מתאים ?

unshoes-pink-webbing

כמו שפתחתי, Unshoes  הם החברה שאני הולך אליה בשביל סנדלים בימים אלה. אני מוצא בהם את האיזון בין סנדל מינימלי שמשמר את רוח ההוראצ'ס המקוריים, עם עיצוב מודרני, חומרים שלא מן החי ונעימים (Vegan לחלוטין), ו"ביצועים" נהדרים. הגרסא לנשים עם הרצועה הורודה היא גם שדרוג שיקי למדי לנשים שרוצות סנדל מינימלי עם מראה מעודן. הכל, כמובן, מיוצר בארה"ב, בסדנא של טרל.

אני כבר שנתיים עם הסנדלים האלה ואני לא מפסיק לקבל מחמאות על המראה, עניין ושאלות. אני הולך איתן אחרי שעות העבודה ואף רץ איתן מדי פעם. מדובר בזוג סנדלים איכותי מאד להרבה זמן בעלות סבירה למדי. שלא תהיה טעות, מדובר בסנדלים שמתאימים לריצה לחלוטין, ויש רצים בארץ שעשו איתם מרתונים ומרחקים שרובנו לא היינו חושבים לרוץ גם עם נעל מגנה הרבה יותר.

על Unshoes מנסיון אני יכול להמליץ בחום. Value for Money יש כאן הרבה.

Earth Runners

earthrunners

Earth Runners, רצי הארץ או אדמה, תלוי איך מתרגמים, הוא יוזמה חדשה יחסית של שני בחורים אמריקאים, בסוף 2012 לרכב על הטרנד ולייצר סנדלים ברוח ההוראצ'ס של השבט המקסיקני המפורסם. הסנדלים מיוצרים 100% בארה"ב (כמו שתראו זאת תופעה בהחלט נפוצה בקרב היצרנים).

הם גייסו את הסכום הראשוני ב KickStarter,  אתר ה Crowd Funding המפורסם, בו אפשר לגייס כסף לרעיון מהקהל שיכול לבחור להשקיע במוצר/רעיון שקוסם לו.

המבנה שלהם הוא מבנה קלאסי של רצועה בין הבהונות הגדולות, רצועת קרסול קדמי, ורצועה מקיפת עקב. הם משתמשים ברצועות וולקרו נעימות, רכות וגמישות שכבר נפוצות בהרבה דגמים בשוק.

יחד עם זאת הם הלכו על שני דגמים בלבד, מוכנים, במידות קבועות (עם אפשרות להתאמה אישית בתוספת של 10$), עם פחות אפשרויות בחירה (רצועות, חורים וכו..).

Earthrunners_ultra

דגם ה Ultra Light, הוא באמת דומה להורצ'אס הקלאסיים. אבל מדובר בהחלט במוצר משודרג עם footbed מעור לכף הרגל (אפשר גם מנח גומי במקום), סוליית גומי דביקה, וטבעות מתכת שמחברות את הרצועות לסוליה. המחיר מתחיל מ 45$ לדגמים הבסיסיים ביותר.

 quantum-600x450

הדגם השני, ה Quantum, הוא כבר סוג של פרשנות מתקדמת. מדובר בסנדל שמזכיר מעט את הסנדלים של טבע ובירקנשטוק עם סוליית השעם שלו. הוא כולל תמיכה לקשת, ונראה בעצם כמו גרסא דיאטטית של סנדל של טבע/בירקנשטוק. המחיר מתחיל מ 69$, כבר בהחלט לא סנדל זול.

למי זה מתאים ? כנראה לקהל שמחפש כבר חוויה צרכנית יותר מתקדמת. הסנדלים מוגמרים, במידות קבועות לרוב. ה Ultra  הוא בהחלט דגם ראוי למי שרוצה הוראצ'ס קלאסיים וחושק דווקא בחברה הזאת. ה Quantum הוא לטעמי דגם מעט "לא ראוי" לז'אנר, לשם החברה ולקו שהם רוצים לטעון לו, ולו רק בגלל התמיכה לקשת שהוא מציע, שהיא נוגדת וסותרת את כל הרעיון של הנעלה מגנה ולא תומכת.

יחד עם זאת מי שמחפש גרסאת קיץ יותר קלה / רזה ודקיקה של טבע נאות או בירקנשטוק, זאת בהחלט אפשרות סבירה.

Luna Sandals

Luna_Original

חזרנו לחברנו Barefoot Ted, טד היחף.

אני מחזיר אתכם לאותה נסיעה מפורסמת למקסיקו ב- 2006. טד לוקח איתו זוג נסיוני של Vibram Five Fingers שבדיוק עשו את צעדיהם הראשונים בארה"ב. עד אותו רגע הוא היה משוכנע שה VFF הם הדבר הכי טוב שקרה לו מאז שהתחיל לרוץ יחף. הוא טעה. הוא חשב כלקוח ואז התחיל לחשוב כיצרן.

במהלך הנסיעה הזאת הוא פגש את מנואל לונה, יליד מקומי, רץ מוכשר, שלימד אותו איך להכין סנדלים מסורתיים (הוראצ'ס) מצמיג של מכונית וחוטי עור. הם בילו יומיים כשטד שואב ממנואל את האמנות של הכנת סנדלים.

כמו שכבר כתבנו בפתיחה, כריסטופר מקדוגל חזר עם טויטה כמעט גמורה של הספר, טד חזר עם רעיון עסקי. כשנתיים לאחר אותה נסיעה Luna Sandals נולדה. נושאת בגאון את שמו של מנואל לונה, מלווה בשארם הכרימזטי והפרסום של Barefoot Ted, שכבר הפך לאייקון תרבותי בקרב הרצים.

לונה מציעים פרשנות מודרנית לסנדלי ההוראצ'ס מחומרים מודרניים ומגוון של אפשרויות. הכל מיוצר בארה"ב, בסיאטל.

הסנדל המקורי, בתמונה מעל, עשוי מסוליית גומי איכותית ו Footbed מעור שאמור לספק חיכוך נוח, לספוג את הזיעה ואת  הריחות הבעייתיים של האיזור.. הסנדל מגיו עם רצועת עור קלאסית או עם רצועת וולקרו מודרנית. היום כבר יש מבחר רחב של רצועות מעור, וולקרו, שרוך עבה ועוד..

Luna-Sandals

בשנה האחרונה הוסיפו לונה גם FootBed מגומי שקראו לו בשם המדהים MGT, Monkey Grip Technology. המילה Monkey, קוף, היא מוטיב חוזר אצל לונה, שהיא החיה שבספר ובמציאות טד רואה בה את תאומת רוחו. החיה שמייצגת אותו טוב ביותר (ומסוג של התכתבות איתו, אני יכול להעיד שזה אכן נכון..)

יש להם מספר דגמים מהקלאסי ועד ה Leadville האגרסיבית וה Leadville Pacer היותר קלילה. ההבדל העיקרי הוא בסוליות. ה Leadville מיועדת לאלו שרוצים לרוץ מרחקים ארוכים בשטחים קשים מאד (ולכן מגיעים עם סוליית 11 מ"מ של ויבראם), בזמן שה Pacer מיועדים לריצות יותר "קצרות" בעלי סוליית 9 מ"מ של ויבראם. בעיקר עניין של מיתוג. שניהם על שמם של מירוץ ה 100 מייל המפורסם והקשה מאד בארה"ב.

luna_trail_sandal_-2061

Luna Sandals הם גרסאת הפרימיום של סנדלי ההוראצ'ס המודרניים. שלא יהיה ספק, מדובר במוצרים מאד מאד איכותיים, מיוצרים בארה"ב, אבל רוח העממיות והפשטות כבר לא כאן. הסנדל הבסיסי מתחיל מ 65$ למידות סטנדרטיות, ואם תרצו Custom (התאמה אישית), תצטרכו להוסיף 15$, אותו סכום תצטרכו להוסיף בשביל Footbed מעור, מה שמביא אתכם כבר לסנדל ב 85$.

ה Leadville מתחילים מ 95$, ה Pacer מ 85$, כשב Unshoes לשם השוואה סנדל דומה בהתאמה אישית עולה כיום 50$ (וזה עתיד לעלות אבל לא בהרבה).

יאמר להגנתם שהם עדיין מציעים ערכת DIY במחיר עממי יחסית של 25$ (לבסיסי ביותר), עם אותם חומרים איכותיים של הסנדלים המוגמרים, למי שרוצה להרכיב לו לונה בעצמו. יחד עם זאת, ברגע שתרצו משהו שהוא קצת מעל המינימום ערכת ה DIY הזאת עם התוספות מגיעה בקלילות ל 40-50$.

כמו שציינו, אין שום ספק שמדובר ב"ה"מותג של הסנדלים המינימליות, שנשען הרבה על רוחו והכרזימה של Barefoot Ted המייסד. לונה היא מכונת שיווק אגרסיבית למדי והיותם שם נרדף כמעט לסנדלי הוראצ'ס. הם השם הראשון שעולה בדר"כ בחיפושים ושיחות על הוראצ'ס, וטד השיג זאת בזכות, ולא בחסד, על אף שכמו שאתם רואים, הרוח הקפיטלסטית נושבת כאן היטב, ויש בהחלט אלטרנטיבות כלכליות יותר.

למי זה מתאים ? למי שמוכן להוציא כסף על פרימיום. איך מודדים את הפרימיום הזה ? קשה להגיד, בסוף היום זה סנדלים. אין ספק שהגימור של Luna  בהחלט יותר גבוה ומהוקצע מזה של Unshoes, ומדובר במוצר יותר בוגר, אבל עם תג מחיר בהתאם. האם יש הבדל בביצועים ? בנוחות ? דווקא על נוחות קראתי לא מעט ביקורות על התאמה בעייתית של סנדלי לונה. ביצועים ? גם קשה להגיד, אבל אנשים עושים עם סנדלי לונה דברים מרשימים מאד, כמו גם עם סנדלים אחרים.

בסוף היום זה עניין של תקציב והעדפה.

Luna_Used

סיכומים:

בסקירה הזאת לא התייחסתי יותר מדי לעניין הספציפי של ריצה עם סנדלים. כמעט כל הסנדלים שנסקרו כאן מיועדים גם ובעיקר לריצה. יחד עם זאת, אין שום דבר שמייחד את הסנדל לריצה והופך אותו ללא ראוי להליכה. הנעלה תפקידה להגן, בין אם זה הליכה או ריצה, והוראצ'ס בהחלט מיועדים לשבת בבטחה על הרגל בשביל לאפשר ריצה.  ריצה עם סנדלים כאלה מחייבת משנה זהירות כמו עם המינימליות שבנעליים. זמן התאקלמות הוא הכרחי. יחד עם זאת, הם גם מהווים אלטרנטיבה מצוינת לסנדלי קיץ לאלה שמחפשים סנדלים מינימליים, בין אם בהתאמה אישית ובין אם לווא, במחיר שפוי.

לגבי התאמה, היא עניין מורכב שתצטרכו מעט להמר עליו, אם כי לא יותר מדי. עם Unshoes, Luna ו Invisible shoes יש כבר הרבה נסיון לכמה וכמה רצים/הולכים  בארץ ובטח שבעולם, ככה שתוכלו לקבל תמונת מצב לגבי התאמה. מנסיון, לא מדובר בהימור בעייתי מאד. בעיקר בגלל שבסנדלים מהסוג הזה יש אפשרויות כיוונון, זה חלק מהקסם שלהם.

אני מניח שיש עוד כמה חברות ו/או יצרנים קטנים שפיספסתי בדרך, אבל הבאתי לכם את הזרם המרכזי היום של עולם ההנעלה המינימלית ההכי קרוב ליחף במיינסטרים (מצעד הביזאר שפרסמתי לפני כמה שבועות הוא זה שחורג ממנו.. ומעניין לא פחות :-))

שיהיה לכם קיץ נעים, מסונדל ומינימלי.

18 תגובות

 1. ProCode.co.il הגב

  תודה על הסקירה. בעיקר חידשת לי לגבי גרבי אצבעות שהם *לא* של Injinji. לא ידעתי שיש כאלה, כאלה לחורף וכו'.

  כמה הערות מניסיוני:
  1. היו לי סנדלי לונה קלאסיות לפני שנתיים. הם לא היו מוצלחים מבחינתי: השרוכים הנמתחים (כמו אלו שנראים בתמונה האחרונה בפוסט) נקרעו מאוד מהר באזור האצבע וכל פעם הייתי צריך לקצר וככה תוך זמן ממש קצר נגמרו לי השרוכים.נאלצתי לעבור לשרוכי ה"המם" שגם המזנתי מהם (עם סוליות כקיט DIY). השרוכים האלו צרים ושיפשפו לי את הרגליים, כמו גם לא נוח היה להדק אותם ולדאוג שהסנדל לא יירד מהרגל. לא מוצלח, בקיצור. בטח בהתייחס למחיר שהם עלו.

  2. לגבי UNSHOES. אני איתם כבר קיץ שני (אבל החלפתי זוג בקיץ הזה – אני מתייחס לזה בהמשך). מאוד מרוצה מהם. הם מחזיקים מעמד באזור שבו השרוכים יורדים מתחת לסולייה הרבה יותר טוב מהלונה, למשל. התפירה מחזיקה מעמד טוב מאוד. הבעיה היחידה היא לא בסנדלים אלא בהזמנה שלי – בשנה שעברה הזמנתי עם סולית 6 מ"מ וזה פשוט דק מדי ולא נוח בתכלס בריצות שטח גם לא ארוכות מדי. זה פשוט לא מספיק ממסך את האבנים. השנה הזמנתי לי את אותו הדגם (ווקובה) עם סולית 10 מ"מ ואני מאוד מרוצה. מגהצות את האבנים, אבל לא את תוואי הקרקע. אין שיכוך זעזועים. מבחינתי זו הפשרה האידיאלית לשטח, לפחות נכון לעכשיו, למצב הרגליים שלי.
  עוד לגביהן, במשלוח צריך לזכור אי אפשר לדחוף יותר מדי זוגות על מחיר המשלוח. אני דחפתי 2 זוגות בהזמנה לקיץ קודם (זה מה שהוא יכל לדחוף בכל חבילה).
  אני מצטרף להמלצה נגד הסנדלים שלהם – לילדים. הנעילה שלהם מאוד לא נוחה ויעילה. חבל על הכסף. אני באמת צריך לפרסם איזו מודעת "למסירה" בפורומים המתאימים, למי שרוצה לנסות על ילדיו בלי כסף.

  3. בכללי – ההתאמה של סנדלים נעשית ע"י ציור של כף הרגל, או מדידה עצמאית (כמה שאני מכיר). מניסיוני האישי זה לא בעייתי ויוצא מדוייק – אם מדייקים גם בצד השני של ה"קו" (בחדר הייצור…).

  4. אני לא רואה שום סיבה לקנות דווקא את הסנדלים היקרות.

  5. לגבי Earth Runners הסתכלתי קצת באתר בטבעות המתכת זה לא לחיבור הרצועות לסוליה אלא להולכת חשמל מהקרקע לכף הרגל. יש הרי את כל הטענה כשכשאנחנו לא יחפים אז נמנע אותו מגע חשמלי שבריא לנו באיזשהו אופן. אין לי מושג אם זה וודו מג'יק או שיש משהו בזה.

 2. nitai הגב

  יש לי XEROSHOES, רצתי איתם קצת כמה פעמים וזה סבבה כשמתרגלים לשרוכים , הכיף הוא לשחק עם הקשירה. אבל הייתי מת להחליף את השרוך ברצועה סטייל שורש צ'אקו. אם למישהו יש רעיון איפה אפשר למצוא כי אני מחפש כבר הרבה זמן. גם בשביל התחושה וגם בשביל המראה. תודה.

 3. יוני הגב

  אהלן,

  כתבה מאוד מועילה, תוכל בבקשה לפרט את שמות החנויות בדרום ת"א שבהן אפשר לקנות חומר לסוליות?

 4. אלון גולדמן הגב

  אהלן,
  יש לי פלטפוס בינוני, ר ציתי לדעת אם יש בעיה לרוץ עם סנדלים כאלה עם פלטפוס? זה יעזור או יפגע?
  תודה רבה
  אלון

 5. מרקוביץ' הגב

  שאלה קטנה –
  האם יצא לך לנסות אותן גם בשטח?
  כלומר, האם הנעליים הנזכרות בפוסט יכולות להחליף את הצ׳אקו כנעלי טרקים?
  תודה!

  • ranpergamin הגב

   כן. עקרונית. הסוליה יכולה להחזיק הכל.
   העניין הוא אחרס צ׳אקו הן סנדלים עבות עם תמיכה. זה מתאים לכפות רגליים חלשות. סנדלים מינימליות יש פחות שיכוך ולכן יותר עומס על כף הרגל, ואדפטציה הדרגתית חשובה מאד.

   • מרקוביץ' הגב

    מעניין, תודה…
    ואיך הן מבחינת שחיקה, מנסיונך?
    ספציפית, נעליים כמו האנשוז, יכולות להחזיק כמה שנים של טרקים וטיולים, או שתוך שנה שנתיים ישחקו להן?

    • ranpergamin הגב

     תלוי כמובן בעובי הסוליה, התבנית, כמות השימוש, משקל מטייל וטמפרטורה, אבל עקרונית בהחלט יכולות להחזיק זמן לא מבוטל בעיקר בסוליות 5-10 ממ

   • מרקוביץ' הגב

    תודה, ואחלה בלוג 🙂

 6. הדס הגב

  ואוו סקירה מעולה פשוט, תודה רבה! קניתי לאחרונה את הלונה אוסו בשביל טיולי הרים והן פשוט גומרות לי את הכפות רגליים. הן מאד מאד קשות ואחרי הליכה של שעה איתן ממש כואבות לי הכפות רגליים. חוץ מזה יש להן פוטנציאל גדול לכן מאד חבל לי. אני גרה בגרמניה וחיפשתי חמר ופורמים בגרמנית עליהם וזו הייתה חוויה מאד לא נעימה. כמו שכתבת למעלה שיווק אגרסיבי… מסתבר שעובדים איתם הרבה אנשים שהם ה"שגרירים" שלהם לא יודעת בדיוק מה הם מקבלים בתמורה אולי סנדלים בחינם והם פשוט משווקים אותן באגרסיביות בוטה. לא תמצא בגרמנית או באנגלית שום מילה רעה על הסנדלים האלה, מה שלי הדליק נורה אדומה אבל בסופו של דבר כן קניתי אותן. עכשיו אני יכולה רק לקוות שעם הזמן זה ישתפר, כמו שהשגרירים האלה אמרו לי ואם לא חשבתי במקום זה לקנות את ה unshoes כי שמעתי שגם להם אחיזת קרקע טובה (חיוני לטיולים בהרים)… מאד מתסכל כל הניסוי והטעיה הזה כי עד שאתה לא קונה והולך איתן בחוץ קשה לדעת עד כמה הן טובות במיוחד שיש אנשים שדואגים מאד למחוק כל הערה שלילית על הסנדלים…

 7. עומר הגב

  היי ממש אהבתי את הסקירה שעשית!
  סנדלי הz-trail שלי הגיעו לפני כמה ימים והם המוצר הראשון שלי בסגנון המנימליסטי. רציתי לדעת מה הדרך להתרגל אליהם להליכה וריצה? לרוץ איתם בכל הריצות שלי או חלק בהתחלה?

השארת תגובה