מצעד הביזאר – נעליים מינימליות בשולי החברה

Screen Shot 2013-01-08 at 10.16.57 AM

כשהתחלתי לגלות עניין בהנעלה מינימלית, הדגמים הראשונים אליהם נחשפתי, שקלתי וקניתי היו של אלה של החברות הגדולות שכולנו מכירים: ניו באלאנס, מרל, וכו…

בתקופת ההתעניינות הזאת, Vibram ששחררו את ה Five Fingers בדיוק התחילו את שלב הזינוק המטורף שלהם במכירות, איזור 2009-2010. רבים או התאהבו או "הזדעזו" מנעל 5 האצבעות, שנראתה להם מוזרה בעליל. מילא לרוץ עם נעליים כאלה, אבל להסתובב איתן בפומבי, ביום יום ?

vibram

עד היום' גם חובבי ההנעלה המינימלית נאבקים בעול הלחצים החברתיים להנעלה שתראה "רגילה" אבל תהיה מינימלית. יחד עם זאת, אם חשבתם ש VFF (קיצור לנעל הנ"ל) נראות מוזר, חכו ותראו מה מחכה לכם בפוסט הזה..

עם עליית הטרנד המינימליסטי הופיעו להן, כפיטריות אחרי הגשם, חברות של אלו שבאים לשכנע אותנו שהם-הם נשאי הבשורה של ההנעלה המינימלית, הריצה היחפה / הכמו יחפה / הטבעית / המקורית / הבריאה / הנכונה,  You name it..

במהלך החפירות שלי בעיקר בשנה האחרונה נתקלתי בכמה חברות שוליים, נקרא להן. מוצרים והנעלה מינימלית שבהחלט גם במיינסטרים המינימלי יתקשו לאמץ. כיוון שמינימליזם הוא בשולי שוק ההנעלה, אז השוליים של השוליים הם כמובן מקום פורה לרעיונות חדשניים / הזויים / ביזאריים ומקוריים במיוחד.

הפוסט הזה יעסוק בהן. תחזיקו חזק, זה הולך להיות מסע מעניין..

הפוסט הזה יסרוק כמה וכמה חברות ומוצרים כאלה. שימו לב: סכנת הומור

לא מעט מהנעליים או סנדלים (אם בכלל אפשר לקרוא להן כך) שאני סוקר כאן העלו חיוך אם לא צחוק כשראיתי או קראתי עליהן. ולכן, הפוסט נגוע בהרבה הומור, או שיצחיק אתכם או שלא. כך או כך, קחו אותו בקלילות..

נצא לדרך

barefooters

http://www.mybarefooters.com

ללא סדר מחייב נתחיל מדברים קלים לכבדים. מדובר בחברה קנדית/אמריקאית שמייצרת את הנעליים האלה באיטליה. השם בהחלט מחייב, ולכאורה מדובר בנעל שאמורה "לדמות" הליכה יחפה.

אם הצורה ניראת לכם מוכרת, לא טעיתם. הדמיון לקרוקס הוא מפליא, ושם החומר שהם טוענים לפטנט עליו נקרא : CorksiLite. מצלצל לכם מוכר, סיקול האותיות הזה ? מישהו מנסה לעשות כאן סיבוב על מותג יותר גדול ?

בדף הפיצ'רים של הנעליים "היחפניות" לכאורה כתוב על כמה פיצ'רים לא יחפניים בעליל למשל : סוליה אורטופדית שעושה מסאז' רפלקסולגי תוך כדי הליכה, סופג זעזועים בעקב ועוד..  יחף מעולם לא נראה מאובזר כל כך…

ויחד עם זאת, הנעליים מיוצרות באיטליה, ועושה רושם של מוצר איכותי מאד, נראה כמו מה שהייתי מדמיין כגרסאת המינימליזם המקצועית של הבירקנשטוק לטבחים, רופאים, אחיות וכו..

המחיר:  100$ לזוג בערך (מיוצר באיטליה..) .. לא זול.

קהל היעד:  חובבי מותגי היוקרה של השוליים.

Untitled-3

http://www.zemgear.com

ZemGear , שבאים אלינו במקור ממיאמי, נמצאים בשכונה המינימלית כבר כמה שנים. הם התחילו עם סוג של נעל גרב שכזו, שמה שמאפיין אותם לפני כל דבר אחר הוא פסי הזברה הזרחניים שלהם.

קראתי להם בשם גרבעליים. אני לא מצליח למצוא להם שם אחר, ואנחנו עוד נתקל בכמה כאלה. בנוסף יש להם פיצול בין הבוהן הגדולה לשאר הבהונות כמו נעלי נינג'ה. דבר שבא להפריד את התנועה של הבוהן הגדולה משאר הבהונות, שיש טוענים שזה חשוב. בשנים האחרונות הם התרחבו לדגמים נוספים, והתחילו לייצר דגמים יותר "ידידותיים" לעיין כמו הנעליים הנ"ל.

המחיר: יש נעליים לילדים, למבוגרים ולשימושים שונים. המחירים נעים בין 50-100$ בערך.

קהל היעד: חובבי הז'אנר הזרחני בלבד.

Sole_Runner

http://www.sole-runner.com

דף הפייסבוק של החברה

עברנו ליבשת האירופאית לקפיצה קצרה, וכאן אנחנו פוגשים את החברה הגרמנית הנחמדה שמייצרת את הנעליים המינימליות שלה בסלובניה. הכל "Made in (Eastern Cheap) Europe".

הנעליים שלהן מזכירות נעלי טיפוס, בלי הגומי של הטיפוס, או לחלופין נעלי ראפטינג שכאלה.

הסגנון: גרמני גס. אסתטיקה לא הייתה בהכרח הדבר הראשון שעמד לנגד עינייהם של המעצבים הגרמנים של Sole-Runner.

מדובר בנעל שטוחה, עם סולייה מינימלית למדי, גמישה מאד ורחבה.

המחיר: תשבו טוב, באיזור ה 100-150 אירו לזוג נעליים. בלי להתבלבל. לא לגמרי ברור לאיזה חלק בנעל הולכת הפרמייה הזאת, אבל אלה המחירים.. אפשר לקנות במיטב האתרים הגרמנים שמקושרים דרך האתר שלהם.

קהל היעד: חובבי הארד-קור גרמני עם טאץ' עיצובי של מפעל בסלובניה. יעילות היא שם המשחק.

Born2Run_B2R

http://www.born2run.com/SHOES.aspx

אז יש וחשב לו אריק אורטון, "ה"מאמן המיתולוגי מהספר Born To Run של כריס מקדוגל. ישב וחשב איך הוא יכול למנף עסקית עוד קצת את החשיפה לה זכה.

ישב וחשב, ואז הגיע למסקנה שלהוציא עוד זוג נעליים מינימליות לשוק, אבל תחת ניכוס שם הספר למותג הנעליים הפרטי שלו זה הוא הצעד הנכון.

כרגע מדובר רק בנעלי כביש, ובהמשך גם בנעלי שטח. האם יש כאן חדשנות ? לא ממש, נעל שטוחה, לא מינימלית באופן יוצא דופן, עם הפרדת בהונות נינג'ה סטייל. זה הכל. אין בשורה.

המחיר: 99$ לפני הנחות. מחיר סביר יחסית, מתאים לתנאי השוק.

קהל היעד: למעריצים וחובבי פולחן אישיות בלבד.

leguano

http://leguano.eu

הגרמנים, כך עושה רושם, תמיד היו ויהיו הארד-קור, גם בהנעלה מנימלית. Leguano הם עוד סוג של גרבעליים. גרב שכזו, שעשוייה מאריג נושם ומנדף חום, שאליה מודבקת סוליה מינימלית שתפקידה לבודד, להגן מפני זכוכיות/אבנים וכו, ולהעביר תחושה מלאה של הקרקע לכף רגל.

מדובר בגרב מלאה, כלומר אין תאי בהונות נפרדים (שלא כמו בחברים הבאים).

במקור, הגרבעליים האלה מיועדים לריצה. כמובן, שאם חשקה נפשכם תוכלו להסתובב איתם ברחוב, אבל צפו לאקסטרה תשומת לב מהסביבה והרבה ראשים שיופנו למטה לכיוון הרגליים שלכם/ן.

הפילוסופיה של החברה היא כמובן חזרה לטבעי, תמיד הלכנו יחפים, ידא ידא, הגנה ולא תמיכה. אתם גם יכולים להרשם לסדנת ריצה יחפה שהם מעבירים בגרמנית.

המחיר: 50-80 אירו. תלוי בסוג. יש כמה דגמים עם "שידרוגי איכות" לרכיבים השונים.

קהל היעד: חובבי הגרבעליים בלבד.

Barefoot_Sock

http://www.barefootcompany.ch

The Swiss Barefoot Company, לא פחות ולא יותר. שם מחייב למדי ליחפנות, לאיכות ולתג מחיר.

מי קהל היעד ? ע"פ האתר עצמו, הגרביים מיועדות לכאלה שאוהבים ללכת יחפים, לא מתביישים ללכת יחפים אבל רוצים הגנה  כנגד חתכים, פצעים בכף רגל וכו..

הם מדברים על הגנה מחפצים חדים ועד הגנה מפני סכנה של , תחזיקו חזק, לא פחות מהדבקות בצהבת !! (כתוצאה מחתכים בהליכה יחפה).  יכול להיות שלקחו את התיאור קצת רחוק מדי… (אגב, שמעתי על עוד גימיק שכל אחד מאיתנו קיבל בחינם שתורם לזה, קוראים לו זוג עיניים, והוא תורם להימענות מצהבת ע"י כך שאתה נמנע מלדרוך על החפץ החד..)

מבחינה הנדסית, אכן, השם לא מאכזב. צריך להוריד את הכובע בפני השוויצרים. מדובר בתמהיל של של חומרים מנדפים, קוולר ו PVC כל זה באריגה מורכבת שיוצרים סופר-גרב, לא פחות. כל בוהן מקבלת תא נפרד לחופש מוחלט.

על פי האתר הנעליים מתאימות לגנים ציבוריים, מדשאות, חוף, כביש / אספלט / בטון וכו.. לא מדובר בגרב לשטח אגרסיבי.

הגרב באה בגזרה נמוכה או גבוה, כשכמובן שאתם יכולים לבחור בדגם שעליו יתנופף סמל צלב הגאווה הלאומי השוויצרי.

המחיר:  55-59 אירו לזוג גרביים.. לא יקר ? מחיר לזוג גרביים.. זכרו 🙂

קהל היעד: אספני גרביים כפייתיים, חובבי מוצרים שוויצרים, גולשי קייט, וכאלה שרוצים שישאלו אותם למה הם מסתובבים עם גרביים.

Vivo_Achilles

http://www.vivobarefoot.com/uk/mens/achilles-yellow.html

אז את VivoBarefoot כבר הכרנו כאן בבלוג.

אז למה הם בכל זאת בסקירה הזאת ? כי בתחילת דרכם הם הוציאו את אחד הדגמים המוזרים ביותר שעונה לשם היומרני "אכילס". מדובר בסנדל ריצה במיטב המסורת והאיכות של Vivo. יחד עם זאת הם הצליחו להגדיר סטנדרטים חדשים של כיעור לנעל/סנדל מינימלי בתקופה שהסטנדרט עוד כלל לא נקבע..

מדובר בסנדל בעל פיצול נינג'ה באיזור הבהונות, ורצועה תומכת בקרסול, כל זה מחובר לסוליה דקיקה במיוחד ומראה של כפכף ים שעבר מוטציה לא מוצלחת במיוחד.

המחיר: אפשר למצוא אותם בסיילים פה ושם  במחירים מצחיקים 20-40$, ובאתר הבית של  Vivo במחיר מופקע במיוחד, לאלה שעדיין חושבים שהשם מספיק כדי לגבות מחיר גבוה על המוצר.

קהל היעד: כאלה שלא הצליחו להעביר דף באתר של Vivo לדגמים אחרים, נתקעו רק על זה, וחושבים שזה הדגם היחיד שיש להם להציע (אחרת למה לקנות אותו ?)

Kigo_Footwear

http://www.kigofootwear.com

Kigo Footwear היא אולי אחת החברות השפויות שתמצאו בפוסט הזה. בסה"כ מדובר בחברה שמייצרת הנעלה מינימלית סבירה לקז'ואל (לכאורה). על פי האתר, הקונספט נולד אצלם בימים שאחרי סקי, כשרצו משהו קליל ונוח אחרי ימים ארוכים בנעליים הכבדות.

שימו לב למשפט הבא :

Since then, kigo footwear has worked with customers, doctors, biomechanics specialists, athletes and some other really sharp people to create stylish minimalist shoes that are good for the body and for the Earth.

עם מי הם שכחו לדבר ? עם מעצבים (יענו designers)… ולכן, אני לא לגמרי מצליח להבין איך הם קוראים לנעליים שלהם אופנתיות..

דגמי הנשים עוד עשויים להראות סבירים מזווית צילום מסוימת, אבל בגדול הליינים של החברה נעים בין מראה נעלי המים, לבין "אח שלי, תפרתי לבד זוג נעליים במחסן מאחורי הבית". וחבל, הכיוון נחמד ומעניין, אבל האסתטיקה, איך נגיד את זה, לא משהו.

מדובר בנעל מנימלית למדי עם סוליה דקיקה, זה הכל. אין שם תחכום מיותר.

המחיר: סד"ג של 90$ לזוג נעליים.. יחס הפוך לאיך שהן נראות.

קהל היעד: לחובבי מראה "יצאתי מהקייק/ראפט ועוד לא הספקתי להחליף נעליים". אה, והם גם עלו לי המון.

iguaneye

http://www.iguaneye.com

עכשיו Now we're talking business..

כאן אנחנו כבר מדברים על סטארט-אפ הייטקי של ממש, חדש, עדכני ועם טאץ' של טבע וחזרה למקורות.

קודם כל, מדובר בחברה צרפתית. מספיק להסתכל על העיצוב ולראות שלא מדובר בגרמנים, ושאף אחד לא חיפף כאן בעיצוב. הנעל מעוצבת, ואת זאת יגיד כל בר-דעת.

חשוב לציין כבר עכשיו, מדובר על נעל מינימלית לכן הנשים, בלבד. אין גרסא גברית, בנתיים.

הסיפור "האותנטי" של החברה הוא שכשהצרפתים הגיעו ליבשת אמריקה הם גילו שהאינדיאנים של האמזונס כבר משתמשים בגומי הרבה זמן ליצור נעליים וביגוד להגנה. על פי הקונספט הזה שלקוח מ 1745 (עאלק) הם יצרו נעל ששואבת את ההשראה מהאינדאנים האלה.

נעל מנימלית שמספקת הגנה מינימלית בלבד יחד עם תא בהונות גדול ומופרד לבוהן הגדולה ולשאר הבהונות. הנעל מאווררת מאד, ויש לה מדרס דק ונשלף לאוורר והחלפה.

על פי האתר האחיזה בעקב יחד עם האחיזה בבהונות מספקת הגנה ואחיזה יותר טובה ליום יום מאשר כל כפכפי הפליפ-פלופ למינהם. כמובן שמדובר בנעל קיץ בלבד.

המחיר :

50 אירו לזוג נעליים

20 אירו למדרס

המודל העסקי:  תחליפי הרבה מדרסים כמעט במחיר של נעל, כי בסוף אצל כולם/ן הרגל מריחה..

יחד עם זאת, יש להן פוטנציאל להכנס למיינסטרים המינימלי.

קהל היעד: נשים, כאילו דא ? והאמת, לקח לי כמה ימים להתרגל למראה, ואני מתחיל לחבב אותו, אין ספק שהעיצוב מושקע.

onemoment_condom

http://www.onemoment.es/en

קונדום לכפות הרגליים ? לא יכול להיות….

אז זהו, שכן.. ועוד איך. ולא סתם, קונדום רגל אקו-פרנדלי !!.

הפעם מדובר בכובש הספרדי שלמד את קסמיו של העם שכבש, ובזה נעליים מינימליות. ומאיפה ההשראה ? גם היא באה מהאינדאנים של יערות גשם (כמה השראה נתנו החבר'ה האלה..).

הנעליים מיוצרות בספרד בתהליך של הזרקה פולימרית, ממכונות עם פליטת גזי החממה (CO2) מוקטנת. האתר מלא בצבעים של ירוק שבאים לשדר לנו מסר סביבתי, חזק ואקולוגי, וזהו עיקר הקו השיווקי של החברה.

חשוב לציין, מדובר בקונדום, סליחה נעליים, בהתאמה אישית בלבד ! חלק מה"אני מאמין" של החברה הוא שכל זוג כפות רגליים הוא שונה (תגלית מרגשת) ולכן לכל זוג כפות רגליים מגיע זוג קונדומים ייחודי משלו.

אורך החיים ? מוטל בספק.

המחיר: טוויסט בעלילה : 10 אירו בלבד לזוג כזה. שפשפתם את העיניים ? התרגלתם ל- 100$ בנצ'מארק לנעליים/סנדלים, תחשבו שוב. מצד שני קונדום רגל ענק ב 10 אירו…

קהל היעד: מוגבלי תקציב / חובבי מגע גומי באיברים שונים בגוף / כאלה שסובלים מגעגוע עז למגפי הגומי של פעם 

Sazzi

http://www.sazzi.com

מארק טאצ'ר, האיש שהביא לכם את  TEVA, חוזר ובגדול. ונחשו ממי הוא הושפע ? נכון ! מהאינדיאנים האמריקאים.. אבל אחרים, לא אלה של הצרפתים והספרדים אלא שבט האנאסזי שבניו-מקסיקו.

הוא גילה שהיו להם סנדלים מיוחדים (ולך תוכיח שזה לא נכון), ושהיה להם ידע מופלא בהפרדת בהונות ובשימוש בכל אחת בנפרד. מדהים מה אנשים מגלים…

וכך נוצר סנדל, שנראה כמו הגרסא הסנדלית של Vibram Five Fingers.

מה יש כאן ? כפכפי פליפ-פלופ וסנדלים עם הרבה טכנולגיה, אבל בשורה התחתונה בעיקר הפרדת סוליה לכל בוהן בנפרד ואותו חוט מעצבן, שבמקום שיעצבן רק בין הבהונות הגדולות, עכשיו הוא מעצבן כל חריץ בנפרד..

המחיר: 80$ ו 100$ בהתאמה.

קהל היעד: חובבי VFF שמחפשים גרסאת קיץ ולא מוכנים להתפשר על פחות מיחס אישי לכל בוהן.

FreeHeel_RunningPads

http://www.runningpad.de

FreeHeel Running Pads הם חצי סנדל. אכן, אם תסתכלו באתר, תראו שזבמן שיש (אופציה ל)רצועה אחורית, רק חלקו הקדמי של כף הרגל מוגן. הרצועה,אגב, היא לא חובה. אפשר לנעול את חצי הסנדל הזה, כמו כפכף פליפ-פלופ רגיל עם רצועה עליונה תומכת.

מדובר בהמצאה גרמנית. כבר ראינו כמה כאלה בפוסט הזה. על פי החברה : מיועדת לכאלה שנולדו לריצה למרחקים ארוכים ונוחתים על מרכז/חלק הקדמי של כף הרגל. כלומר, אם אתם לא כאלה, שכחו מזה.. בנוסף, מצוין שהן "מגנות רק איפה שצריך" (ועל פי המתכנן, "צריך" רק בחלק הקדמי של כף הרגל).

כמובן שמצוינים כל  Benfits הרגילים של נעליים מינימליות: מחזק את כפות הרגליים, מרווח, גמיש, חזרה לשורשים, ידה ידה..

הוא מתגאה בזכייה בפרס כלשהו ובסלוגן "Free your heel, Free your Mind".

זאת הפעם הראשונה שאני רואה שלא רק שאנחנו צריכים נעל מינימלית כדי לחזור לשורשים, אנחנו צריכים חצי כזו.. כי אם העקב לא חופשי אז המיינד לא חופשי, וכולנו רוצים מיינד חופשי, נכון ?

הכל בהתאמה אישית כמובן.

המחיר : לא ברור

קהל היעד: אנשים שאת/ה לא רוצה להכיר.

Paleo_Shoes

http://portal.gost-barefoots.comֿ

על פליאו (Paleo) שמעתם ? אם שמעתם, אז שמעתם בטח בהקשר של תזונה. אבל הגישה הפלאית היא קצת יותר מתזונה. המדע גילה, שגוף האדם שלנו לא שונה בהרבה מבחינה ביולוגית ממה שהיו, אבות אבותינו, הציידים והמלקטים,הרבה לפני עידן החקלאות, התעשיה, המדע וטכנולוגיה. על בסיס זה (וטיעונים אידיאולוגים נוספים)  שביולוגית ואבולוציונית אנחנו בכלל לא מותאמים לאורך החיים המודרני ישנן כל מיני פרשנויות לאיך "הצייד מלקט" חי, אכל, וכו..

תתי הזרמים האלה שואפים לאורך חיים מבחינה תזונתית וגופנית בעיקר,אשר לפי פרשנותם הוא הנכון והמתאים ביותר לגיל "האבולוציוני" שלנו. כאן תמצאו את הפליאו כאחד הזרמים.

בתזונה, פליאו מאמינים באכילת בשר, ובעיקר שומנים מהבשר,ביצים, פירות, ירקות והמנעות (כמעט מוחלטת) מפחממות קלות של האלפי שנים האחרונות כגון סוכרים ומוצרי חיטה ודגן (מרובי גלוטן) וממוצרי חלב.

בנוסף לגישה הקולינרית, יש דגש מאד חזק, בקרב המאמינים בפליאו, על כושר גופני שמבוסס על מיומניות פיזיות שהצייד מלקט עשה, כגון ריצה, טיפוס, הרמה וכו.. לא חדר כושר, לא מרתון, לא שחיה, לא אחד.. Total Body Workout, וכחלק מזה הגישה היחפנית.

ובכן, מכאן ועד הנעל המוזרה, סטייל שריון ימי הביניים,יש איזה מרחק. הליין של החברה, כולל מספר זוגות של חליפות שריון שכאלה לשימושים שונים מטיול ועד ריצה. תשאלו אותי מה ההבדלים בינהם והאם זה נוח ?  אין לי מושג, זה נראה הזוי למדי.

לא ברור לי מאיפה נשאבה ההשראה המתכתית הזאת, אבל היא בטוח לא מתקופת הציידים/מלקטים. החומר הוא חומר מתכתי קל וגמיש בצורת אריג שריוני שכזה, שמונע חדירה של חפצים חדים, אבל מאפשר גמישות מלאה לכף רגל. מצד שני על פי התמונות לא נראה שיש רוחב שמאפשר לכף הרגל להפרס פריסה מלאה, וגם סוג החומר מוגבל באלסטיות שלו.

המחיר : תחזיקו חזק…. 180-200 אירו בערך לזוג.

קהל היעד: אנשים שאת/ה לא רוצה לפגוש בסמטה חשוכה.

Kusa_Sandals

http://kusashoes.com

ונקנח במשהו חצי הומוריסטי, חצי רציני.

כפכפי Kusa.. כן, אין צורך להתפלפל יותר מדי על השם.. מי שיחליט לייבא אותן יצטרך לעשות טוב חושבים על איך משווקים את השם הזה..

הרעיון פשוט, אוהבים ללכת יחפים ? אוהבים ללכת על דשא ? למה שלא תקחו איתכם/ן את הדשא לכל מקום אליו תלכו ?

אז הנה, Kusa הרימו את הכפכף, ויצרו בשבילכם את כפכף הפליפ-פלופ (שהוא לא הנעלה טובה במיוחד לשרירי כף הרגל), ובטח שאין לו שום קשר ליחפנות, אבל עם דשא סינטטי נייד אפשר לטעון שהולכים "יחפים" 🙂 למה לא..

קניה ישירה אצלם באתר. חשוב לא לשכוח לקנות מכסחת דשא מינאטורית, אתם/ן לא רוצים שזה ידגדג לכם/ן בין הבהונות…

המחיר: 29$ לזוג

קהל היעד: אותם אלה שכנראה ינסו גם לעשן את מה שצומח על הכפכף…

===========================================================

אם החזקתם עד לכאן, כל הכבוד. אכן מעניין לגלות לכמה כיוונים ופרשנויות אפשר לקחת את הגישה הכל-כך פשוטה שאומרת בוא נרוץ הכי קרוב שאפשר ליחף אבל עם הגנה מספקת.

אם מנקים את השיווק והגימיקים, יש כאן כמה מוצרים ששווה לשים אליהם לב ולשקול אותם ברצינות, לצד מוצרי נישה של ממש שכנראה אין שום סיכוי לאדפטציה שלהם גם בקרב הרצים המינימלים.

אני חושב שאני אשאר באיזור המוגן והנוח שלי של נעלי שטח קלות ומקסימום איזה סנדל מינימלי כזה או אחר. אם חפצה נפשכם, ובכל זאת רכשתם משהו מהרשימה הנ"ל, אשמח לשמוע חוויות ממקור ראשון על ההתנסות.

שבוע טוב

רן

5 תגובות

 1. ProCode.co.il הגב

  אגב רן, בנושא תזונה, לא ממש קשור לפוסט אבל אני מניח שלא תתנגד שאכתוב את זה כאן 🙂 (מה שאני כותב זה מה שלמדתי בסדרת ההרצאות שסיפרתי לך עליה) לגבי ציידים לקטים, לפי הידוע לי, במקור היינו לקטים (בלי ה"ציידים"). מדובר על לפני מיליוני שנים. הדעה הרווחת היא שמתישהו לפני בין 2-20 מיליון שנה התחלנו לאכול גם מזון מן החי. עד אז היינו לקטים בלבד. וכן, בכלל לא היה אז הומו ספיאנס, מדובר על זנים אחרים של בעלי חיים. הומו ספיאנס הוא ייצור חדש, בערך בן 200K שנים. בקיצור, בטווח שציינתי התחלנו לאכול קצת מן החי. לאורך כל התקופה אגב מה שהיה לנו טוב זה דווקא שומן מן החי. לפני שאתה מזנק על איזה מנה שכזו שתדע שמדובר על ארוחה שכזו פעם בכמה שבועות. זה נחשב טוב ונורמלי.
  עוד ככל הידוע לי הוא שלפי הקינטיקה של מערכת העיכול שלנו אנחנו הרביבורים, ז"א אוכלי צמחים. בכל זאת, המעי הדק שלנו התארך והגס התקצר ככה שכן יש תנועה לכיוון של יכולת לעכל מזון מהחי. כמובן שאני לא מתיימר להתווכח עם חסידי הבשר (ראיתם את הסצינה הרלוונטית ב- Cloud Atlas?…). עדיין, כיום התזונה הכי מתאימה לנו היא של מזון צומח ומדי פעם שומן מן החי שהכי מזין אותנו.
  כמובן, כל זה ללא שיקולים מוסריים, בגלל קוצר היריעה.

 2. גיא הגב

  סקירה מעניינת ביותר. כנראה יש באמת קונים לכל ההזיות האלה, כל עוד הטרנד חזק מספיק.
  נעלי KUSA – השם הוא 'עשב' ביפנית.
  יש לי זוג ZEMGEAR (אפשר להשיג בארץ). זו נעל מעולה, לי יש דגם שמתאים גם לריצות שטח ארוכות. יש גם ללא פיצול הבוהן לשמרנים יותר, והן זולות משמעותית מ VFF (שבדגמים החדשים שלהם הכניסו עודף טכנולוגיה שרק הורסת).

 3. yosi s הגב

  אחלה כתבה תודה
  ואני חשבתי שה VFF שלי מוזרות

 4. Tom Chen הגב

  רן רציתי לומר שהבלוג שלך מאפשר לי להפיץ את השמועה בדבר ההנעלה המינימלית ובזכותך עשיתי את הצעד שלא היה לי האומץ לעשות. תודה על הזמן שאתה משקיע בטיפוח התחביב שלך שהפך להיות נחלת רבים.

השארת תגובה