UnShoes Minimal Footwear Wokova – סנדלים מינימליות בהתאמה אישית

קיץ. זמן לסנדלים. ואם כבר סנדלים, אז מינימלי. ואם כבר מינימלי, אז הוראצ'ס, סנדליים מינימליות שמתאימות גם לריצה. ולמה לא ללכת על Custom, התאמה אישית ? שכן המחיר של סנדל כזה, יוצא יותר זול מאשר סתם סנדל בינוני בארץ.

רווח משולש: התאמה אישית, מינימלי ומחיר מצוין. למה לא ?

סנדליים מינימליות, הוראצ'יס, הוראצ'ס.. הרבה גרסאות של שמות לדבר הפשוט הזה שאמור לספק הגנה בסיסית כף הרגל. מה יותר מתאים לקיץ ישראלי מאשר סנדל מינימלי, קל, אוורירי (ואולי, רחמנא ליצלן, אופנתי בדרכו האנטי אופנתית).

השנה החלטתי לנסות את Unshoes Minimal Footwear, שאני מכיר כבר לפחות שנה, אבל כמובן שאף אחד (טוב רובנו לפחות) לא חושב להזמין סנדלים בחורף.. הזמנתי בתחילת מאי והסנדלים הגיעו באמצע יוני. הסבר מיד.

הסיפור הוא על בחור אמריקאי נחמד בשם טרל פוקס, שהחליט שהוא רוצה סנדלים מינימליות ומה שיש בשוק, כולל Luna Sandals, Invisible shoes ודומיהם לא מתאים לו. כיוון שמדובר בבחור בעל ידיים טובות ותושיה הוא התחיל בנסיונות לייצר סנדל בעצמו.

לעיני רוחו, הוא ראה סנדלים שגם משמרים את עקרונות המינימליזם, אבל גם נראים סביר, מחזיקים את הרגל טוב ואף אפשר לרוץ איתם. כך נולד הדגם הראשון, Wokova. בניסוי ותהייה, בלי נסיון ממשי בתחום, הוא פיתח את הדגם עד כדי התוצר הסופי שהוא היום.

לאט לאט, הוא ראה שיש ביקוש לסנדלים שעשה לעצמו, וכך נולד Unshoes Minimal Footwear. את כל ההיסטוריה המרתקת הזאת תוכלו לקרוא בבלוג שלו, אני אתמקד בתקשורת איתם ובסנדלים עצמם.

עם השנים הוא הוציא עוד דגמים, ה Pah Tempe, בעל המראה הסטנדרטי יותר , וה Wokova Feather, גרסא קלילה יותר של ה Wokova הקלאסיים. בנוסף, הוא מציע את כל הדגמים האלה גם במידות לילדים.

טרל (שהיום כבר יש לו בית מלאכה עם עובדים) עושה את כל הסנדלים שלו Custom, כלומר בהתאמה אישית באמצעות הנחיות פשוטות למזמינים. כל מה שנדרש הוא סימון כף הרגל שלכם על דף ושליחתם אליו סרוק בגודל אמיתי במייל. כל זוג שיוצא מבית המלאכה שלו מותאם לכף רגל של מישהו אחד. אין מידות סטנדרטיות.

מה זה אומר ? מצד אחד אתם צריכים להיות מדויקים ב Tracing שאתם נותנים (לא מסובך מדי), ומצד שני אין כל פחד להזמין באינטרנט, כיוון שהמידה תפורה לכם בדיוק. חשוב לדעתֿ, באביב וחודשי הקיץ, בגלל עומס הזמנות הזמן בין ההזמנה לבין ביצועה הוא בין 3 ל 4 שבועות, ועוד עד שבועיים למשלוח.. הזמנתי בתחילת מאי וקיבלתי באמצע יוני. לכן, אם אתם חושבים על סנדלים כאלה עכשיו, תעשו לעצמכם תזכורת להזמין בחורף הקרוב בשביל הקיץ הבא, ככה לא תחכו.

כדי להרוג שתי ציפורים במכה, החלטתי להזמין זוג בשבילי, וזוג לקיץ לבני הצעיר (בן שנתיים). החלטתי ללכת על ה Wokova הקלאסית מכיוון שהייתה לי התחושה שזהו הזוג "הבוגר" ביותר מבית יוצרו, וגם רציתי להתנסות ברצועה בין הבוהונות.

לכל סוג סנדל אפשר לבחור מכמה סוגי סוליות שונות של ויבראם שהוא מציע. באתר מוסבר לאיזה סוג שימוש כל סוליה מותאמת ומה "המחיר (עובי, גמישות, תחושת קרקע, וכו..). אם אתם לא בטוחים תתייעצו עם טרל.

וכאן מגיעה מילה טובה. טרל עוד יפשל בהמשך, והסיפור עוד לא נגמר. אבל התקשורת איתו היא כל כך נעימה, עניינית וטובה שהופכת את חווית הקנייה לאישית ממש. היחס האישי, וההקשבה לשאלות ולאינפוטים של מה חשוב לך ולייעץ לגבי הסנדלים שלי, ושל הבן עזרו מאד.

הזמנתי לי Wokova ולבני את ה Pah Tempe. במהלך התקופה, טרל עדכן שה Pah Tempe, לא יושב כל כך טוב על רגליים של ילדים כל כך קטנים, אז החלטנו להמיר אותם ל Wokova Feather לילדים.

שבועות ארוכים של סבלנות חלפו (עם מיילים קצרים של "מה קורה", למרות שטרל הודיע UpFront שיקח זמן), עד ההודעה המרגשת מהדואר על החבילה המיוחלת. מעטפה פשוטה של DHL ובתוכה שני זוגות סנדלים. (כן הם עד כדי כך רזים).

אריזה פשוטה ונטולת מניירות. זוג הסנדלים עטוף בשרוול קרטון קטן עם לוגו החברה. לוגו החברה מופיע עוד פעם אחת על הרצועה הפנימית של כל סנדל. מרגש..

הדבר הראשון ששמים אליו לך, בעיקר במידה 13 (בערך), הוא הגמישות והעובי הדק. הלכתי על סולייה 6 מ"מ, Sport Utility, שבהתייעצות עם טרל נבחרה כסוג של פשרה של סנדל שמתאים ליום יום וגם לריצת שטח, אבל הוא לא הכי אגרסיבי (אני ייעדתי אותם בעיקר ליום יום במושב). הסנדלים האלה דקים, ונארזים מאד דק. הדבר הראשון שחשבתי הוא כמה יהיה קל ונוח לארוז אותם לנסיעות.

כשבוע לפני שהסנדלים הגיעו, התכתבתי עם חבר לקבוצת הריצה המינימלית בפייסבוק, נולדנו לרוץ, בועז, שהזמין סנדלים דומים לו ולילדיו. הוא תיאר בפני בעיה שבה הסנדלים של הילד היו בעלי רצועות ארוכות מדי, והסנדל נופל מהרגל של הילד. הוא היה צריך לתפור מחדש את הרצועה על מנת להתאים אותם לילד.

בדיקה מהירה על בני, והבעיה היא בדיוק אותה בעיה. רצועה ארוכה מדי, והסנדל למרות המידה הנכונה בסוליה, הסנדל בורח מהרגל בעקב. דווקא הרצועה בין הבהונות ממנה חששנו לא ריגשה אותו יותר מדי, והוא הצליח לרוץ איתם בקלות.

שמנו אותם מיד בגן הציבורי, והרושם הראשוני כשמסתכלים על הדבר החמוד הזה הוא שהם מאד יפים, וממש אופנתיים בעיני. כל האמהות בגן שאלו אותי מיד על הסנדלים. אבל אתם כבר יודעים שאני לא פוסח על הפרטים הקטנים: הדבר השני ששמתי אליו לב, בסנדלים הקטנים הוא התפרים הלא ישרים ברצועות של הסנדלים, בניגוד לזוג שלי.

מסנדלים בהתאמה אישית ועבודה אישית, ציפיתי ליותר מקצועיות וגימור. היה ברור מיידית שהסנדלים לא שמישים ואני ייצור עם טרל קשר לגבי העניין. נחזור אליהם בהמשך, הסוף טוב 🙂

הסנדלים שלי, לעומת זאת, הם סיפור אחר לגמרי. אין שום ספק שמדובר במוצר המשופשף והמנוסה ביותר שלהם. הסנדל נראה שנעשה בעבודה מקצועית למדי, התפרים טובים, הגזירות נקיות וההתאמה מושלמת. אין להם את מראה "תפרתי סנדלים במחסן של הבית" כמו שעלול להווצר רושם לפני ההזמנה, ומצד שני, אין שום ספק שאין עוד זוג כזה, כמו שלי. כל זוג אישי. אני מאד התחברתי למראה, המידה נכונה, ההידוק פשוט ועם אפס זמן הסתגלות, מיד התחלתי ללכת איתם.

הסנדל יושב מצוין על הרגל, הרצועות מתהדקות היטב ולא מציקות מדי; זאת על אף שצריך להתרגל לרצועה בין הבהונות. לא מציק אבל חדש. טרל עשה כפל תפר באיזור וככה יש ריכוך שמונע חיכוך מיותר בין הבהונות. פטנט נחמד מאד.

הרצועות שמקיפות את הרגל ואת הקרסול נעימות לעור ולא מציקות. הדבר היחידי שקצת הפריע לי הוא הקיווצ'וץ' שנוצר לרצועה בחלק הפנימי של שהרגל (ראו תמונה מתחת), שעם הזמן, ברור לי שיעוות את צורתה. אבל זה חלק מהעיצוב והתכנון המינימליסטי. אני מקבל זאת בהבנה.

הדבר האחרון, שגם עליו התכתבתי עם טרל עוד לפני שהסנדל נשלח והבחנתי בתמונות הוא שארית הרצועת הידוק. יש המון פתרונות לעניין חוץ מלתת לה להיות חופשית. כתבתי לטרל כמה רעיונות ואני מקווה שהוא יישם. התכתבנו בעניין כמה וכמה אי-מיילים. אני לא אוהב לחתוך עם מלחם, ולכן סובבתי אותה כרגע סביב הרצועה העיקרית וזה עובד די טוב (ראו תמונה מתחת).

כבר שלושה שבועות שהסנדלים ברשותי, ואני מאד מרוצה מהם. ההרגשה היא שונה לחלוטין מכל שאר הנעליים והסנדלים שיש לי, אפילו יותר מינימלי מה VFF. כמו ללכת על כביש, כשהכביש כל הזמן מחובר לכף הרגל שלך. בנוסף במידה 13 (לֹערך) יש קצת תחושת סנפיר בגלל הגודל של הסוליה והגמישות שלה, אבל לא נתקלתי בשום בעיה. ניסיתי גם לרוץ איתם, על אף שאני לא שואף לרוץ עם סנדלים ועוד כאלה מינימלים. לגמרי אפשרי ולגמרי מעשי למי שמעוניין לבדוק את הכיוון הזה. כמובן שלשם כך יש סוליות אחרות שטרל מציע שעשויות להיות יותר מתאימות (לריצה).

קניה מוצלחת בעיני. המוצר מוצלח. עכשיו נשאר מבחן הזמן, מבחן השרידות.

לגבי הסנדלים של בני. בהתכתבות טרום המשלוח ובמהלך ההחלטה להחליף את סוג הסנדלים, קיבלתי את התחושה שסנדלים במידה כל כך קטנה הם עדיין סוג של ניסוי ותהייה אצלו. במחיר שלהם (20 ומשהו $) הייתי מוכן לקחת סיכון, שכן הייתה התכתבות ענפה לגבי העניין. ידעתי שאני מקבל משהו שיש בו מן היותי קצת שפן ניסויים.חבל שלא ידעתי על הבעיה של בועז טרם הייצור, ככה הייתה נחסכת הסאגה הקטנה.

שיתפתי את טרל באכזבה שלי מהעניין של אורך הרצועות, ההתאמה והתפרים הבעייתים והלא ישרים. ציינתי בפניו שהוא גם מציע את הגרסא לילדים כגרסא מסחרית לכל דבר, ואחידות האיכות צריכה להיות גם בסנדלי הילדים. ראוי לציין שהוא קודם כל התנצל והציע תיקון. מכיוון שלא מעשי לשלוח חזרה לארה"ב לתיקון, וגם מכיוון שהתפרים נעשו לא ישרים, הוא מייד הסכים לייצר לי זוג חדש לגמרי, יתקן את הבעיות וישלח לי, ללא חיוב נוסף.

אז מצד אחד אני מאוכזב שבני לא יספיק ללכת איתם רוב הקיץ, כי עד שהם יגיעו כבר לא ישאר המון זמן קיץ, בנוסף כף הרגל שגדלה מהר, יכול להיות שעוד חודשיים הם כבר יהיו קטנים. יחד עם זאת, במידה והסנדל היה מגיע במידה מדויקת ונכונה, היה לו אחלה סנדל אופנתי, יחודי ומגניב ששומר על עקרונות היחפנות, במחיר שפוי למדי. מצד שני, ההתקשרות עם טרל, והשירותיות שלו גורמים לי לא להתבאס יותר מדי. אני מעריך את העובדה שהוא ידע לקחת אחריות על הפאשלה ולתקן אותה.

הסנדלים שלי הם מצוינים, ולמי ששוקל אפשרות לסנדלים מינימליים מהסוג הזה, אני ממליץ בחום.

לגבי עלויות:

הסנדלים שלי עלו 46$, הסנדלים של בני, 28$. המשלוח ביחד 18$. סה"כ כ 380 ש"ח לשני הזוגות (זוג של מבוגר וזוג של ילד), ממש לא מחיר נורא. המחיר משלוח יכול לכלול כמה וכמה זוגות בתוך אותה מעטפה. אבל שימו לב, הוא בחור הגון לא עושה את התרגיל הישראלי של לרשום ערך נמוך, אם אתם מזמינים לכל המשפחה או כמה זוגות, אבל זה עדיין משתלם. לשם השוואה סנדל מדרג דומה של Luna Sandals יעלה בקלי קלות 80$, לפני משלוח.

ביחס להתמסחרות והתמחור הקצת צורם של Luna Sandals, כיף שיש אפשרות לסנדלים מנימליים כאלה איכותיים במחיר כזה שפוי ועוד בהתאמה אישית. כיף לקבל שירות כזה מצוין ומוצר נחמד, ושמזכיר כמה העולם שטוח היום. שטוח כמו הסנדלים.

20120707-185113.jpg

10 תגובות

 1. בועז הגב

  היי רן,

  רק רציתי לציין ולהוסיף את הרושם שלי:
  יש לי בדיוק אותו דגם, בדיוק אותן רצועות (מעתיקן!). לגבי הסוליה – גם 6 ממ אבל לא זוכר את המודל ספציפית 🙂 .
  אני רץ איתן, ורק איתן. אני רץ כיום 40 דקות 3 פעמים בשבוע. בשנה שעברה היו לי, ועדיין יש לי, את הלונה. מבחינתי, זה קצת סיפור של דויד וגוליית או משהו דומה. ב-לונה הרצועות נקרעו לי מהר עד ש"גמרתי" אותן (רצועות נמתחות). הייתי צריך להחליף לשרוכי "המפ" פשוטים, לא נוחים ורוב הסובבים טענו בתוקף שגם נשיים. בקיצור, לא הייתי מרוצה.
  לעומתם, את הסנדלים האלו הזמנתי לי ולכל המשפחה (4 זוגות) אני חושב שבאפריל (ואגב, כדאי להזמין קודם למי שרוצה להבטיח שיהיו לו סנדלים כאלו זמינות לשימוש הראשון הרלוונטי), ואני *מאוד* מרוצה מהם – אני מדבר על הזוג בשבילי. הרצועות רחבות ונוחות. התפס מצויין ולא משתחרר. הסנדל קולי, אופנתי, לא נשי ומיוחד – לכל מי שאוהב להיות מיוחד ולא כמו כל השאר (לא הקיק שלי אבל זה מה שאתה מקבל עם הסנדלים האלו). הסוליה מאוד גמישה ואתה ממש רץ מינימלי איתן (לטוב ולרע – שימו לב. כל אבן מורגשת). השרוך באזור שבין הבהונות ממש עשוי טוב – תפור מקופל ובינתיים לפחות נראה עמיד ולא הולך להקרע כמו בלונה היקרות שיש לי.

  אשתי והילדים כמעט ולא משתמשים בהם לצערי. להכנס ולצאת מהסנדלים זה לא מהיר כמו קפקפים או אפילו סנדלים רגילות עם סקוצ'ים אז הילדים נמנעים מהם, במיוחד כשיש להם סנדלים שהם מקבלים מהמשפוחה (יד שנייה בגלגולים תוך משפחתיים וכו'). אשתי לא יוצא לה הרבה גם, אבל מבחינתה הם בסדר.

  לסיכום, אני מאוד מרוצה מסנדלים שלי (שכחתי לציין את המחיר המצויין!). לילדים לא בטוח שזה הכי טוב (גם לא הזכרתי את הבעיות שאכן היו עם הסנדל של הילד שלי בן 4.5 . אגב, לילדה שלי בת ה-6.5 לא היתה את הבעיה. אני מניח שהחל מגודל/גיל מסויים הבעיה נעלמת מבחינת אורך רצועות הצד).
  מומלץ בחום – כנראה שלקיץ הבא… 🙂

  • ranpergamin הגב

   תודה בועז !
   הנסיון שלך עזר לי מאד.

   נקודה טובה וחשובה בעניין הכניסה והיציאה מהסנדל. על אף שאני אישית מסתדר עם זה די מהר, בלי לפתוח / לסגור את הרצועה יותר מדי, כמובן שליד זה יהיה יותר קשה, ולמטפלות זה יהיה אולי קצת מאתגר.

   אני בנתיים רק הולך איתן, אולי רוח הריצה תנוח גם עליהן בשלב מסוים 🙂
   רן

 2. נועם הגב

  אני רכשתי את הסנדל לפני שנתיים wokova 4 mm. די טחנתי את הסנדל (ריצות והליכות במצטבר למעלה מ-1000 ק"מ) והסוליה של ויבראם עדיין מחזיקה מעמד. דבר חשוב שיש להדגיש – את הנקודת מרווח בין האצבעות ברגליים – רצוי לסמן כ- 1 ס"מ לפחות מעל העור. אני לא עשיתי זאת ולכן כל הזמן היה לי ברגל שמאל חיכוך עם הרצועה. חוץ מזה אחלה מוצר (לא מבין את ההצדקה לשלם למוצרים דומים סכומים כפולים ואף יותר).

 3. ערן הגב

  שלום,
  יש אפשרות ל-Cork Footbed.
  מה זה ? יתרונות , חסרונות.
  האם מישהו מכם השתמש בזה ?

  תודה.

 4. רות הגב

  הי רן, חזרתי לפוסט הזה בעקבות הפוסט החדש שלך על סנדלים מינימליות.
  עכשיו תחילת הקיץ ואני מחפשת לבן שלי (1.8) סנדלים לקיץ. עד עכשיו היינו עם היחפנים, אבל מתחיל להיות חם ותיכף גם נגמרות המידות שלו בטרום הליכה…
  הייתי שמחה לשמוע איך נגמר הסיפור עם הסנדלים לבן שלך, אולי היה פוסט בנושא שפספסתי? האם אתה בסופו של דבר ממליץ להזמין אותם?

 5. מאיר שפירא הגב

  אני זקוק בדיוק לסוג כזה של סנדלי אצבע
  איך קונים אותם ?
  תודה

השארת תגובה