TPTherapy Starter Kit – לחשוף את הכאב – טיפול בטריגר פוינטס

Screen Shot 2013-02-12 at 10.36.27 AM

אלה שקוראים קבוע את הבלוג הזה, יודעים שאני פצוע בחודשים האחרונים, ואני נמצא בתהליכי חזרה לעניינים מבחינת ריצה, כאשר יש כמה דברים שמסייעים לי בתהליך השיקום וממשיכים איתי לשגרה.

אחד מהם הוא טיפול קבוע ועקבי (שלא לומר אובססיבי) בטריגר פוינטס. בפוסט הזה אני אסקור מוצר מסוים אבל אגע בעוד כמה כלים ועצות שעוזרים לי בטיפול בטריגר פוינטס.

למי שלא יודע מה זה טריגר פוינטס כלל, הגיע הזמן שתעשו היכרות. אתם/ן חיים הרבה זמן ביחד בלי לפגוש אחד את השני, מפגש של אצבע וגוף..

אז קדימה ונכנס ישר לנקודה הכואבת..

קודם כל דיקסליימר. לפני שכל המטפלים, הפיזיותרפסטים ושאר יודעי דבר קופצים עלי, אני לא בעל מקצוע בתחום הטיפולי, הפוסט הזה איננו מתיימר לטפל בכל בעיה שקשורה לטריגר פוינטס, אלא רק לתאר את המונח באופן כללי בשביל קהל הקוראים והקוראות. בנוסף,אני אתן כמה כלים שעוזרים לי,אישית, להתמודד עם האתגרים שהנקודות הכואבות האלה מציבות לי. כמובן שאתם/ן מוזמנים/ות לתרום מהידע שלכם/ן. דברים שיכתבו כאן ועלולים להקרא כ-"אמיתות" או עובדות מוגמרות, הן דעתי/הבנתי/הידע שלי. אני מזמין לתקן אותי / להבהיר ולא פחות מלא לקבל שום דבר כמובן מאליו. זה הלקח שאני למדתי, ואני אחזור אליו בסוף הפוסט.

מהו "טריגר פוינט"  או בעברית, בתרגום חופשי, "נקודת הדק" ?

faqs-leg

במונחים פשוטים, בניגוד למה שרובנו קוראים "התכווצות שרירים" שמאפיינת כיווץ בכל רקמת מעטפת של שריר, טריגר פוינט זה הוא סוג של קשר בנקודה מסוימת בשריר שיכולה להיות לו השפעה מרחיקת לכת על הגוף, על ידי הקרנת כאב, היחלשות שרירים, עד גרימת תנועה לא מתפקדת. מה זה קשור לתנועה? כשאת/ה לא זז/ה טוב, הגוף שלך מתחיל לפצות, מנסה לתקן בעצמו את עצמו, כך שתוכל/י לנוע נכון.

למרבה הצער, הגוף לא מושלם והוא פועל תחת מגבלות פיזיולוגיות שונות. כאשר הוא עושה "פיצוי" הוא עושה זאת על חשבונו של הגוף בטווח הארוך. שרירים רפים, בעוד שאחרים מתחילים להתהדק ולהפוך נוקשים,  נעילת המפרקים ופחות ניידות. ההשפעה יכולה להיות עד כדי רמה מסוימת של אבדן יציבות (שליטה בגוף).זוהי הרבה פעמים תחילתה של שרשרת שמה שרובנו בסופו של דבר מזהים ככאב ו/או פציעה.
הסיבות לטריגר פוינטס הן כל כך נפוצות, כך שכמעט תמיד בכל רגע נתון מסתתר לו איזה טריגר פוינט תפוס בגוף. אבל הטריגר פוינט הוא כמו סוכן סמוי בהרבה מקרים. עד שלא "חשפת" אותו, את/ה כלל לא יודע/ת שהוא קיים.   העקרון אומר דבר פשוט. במקרים רבים, יותר מרבים הכאב שמורגש במקום מסוים בגוף, הוא לא "מקור" הכאב (ואני לא מדבר על פצעים פתוחים, אלא על כאבים בשרירים בעיקר).

למידת דפוסי כאב ממטריגר פוינטס עשויה להיות חלק חיוני בהבנה של איך לכבוש אותם.
ישנם סוגים שונים של טריגר פוינטס:

– לעיתים הם פעילים וכואבים

– לעיתים הם רדומים אבל משפיעים על התנועתיות של הגוף ומעבירים עומס למקום אחר

– לעיתים הם רדומים ו"מקרינים" למקום אחר

– לעיתים הם משוחררים וחופשיים.

זה עניין של מתי אתה מבין את זה, וכאשר כאב תוקף אותך. נקודות טריגר לרוב, רק מחפשות את ההזדמנות הנכונה לצאת ולנשוך אותך.

הנה אתר המרכז את (כמעט) כל הטריגר פוינטס בגוף, היכן הנקודה ולהיכן היא מקרינה כאב. לעיתים אתם עשויים לגלות למשל, שכאב שאתם חשים בחניכיים ובלסת,למשל, מקורו בכלל בטריגר פוינט תפוס בסולאוס, שריר בתחתית הרגל (מקרה אמיתי, של כותב שורות אלה, ולאחרונה שמעתי עוד כמה עדויות בעניין).

Soleus-Pain

קיים סיכוי סביר שעבור חלק מהנקודות האלה, לא תגלו מה "מדליק אותן". זה יכול להיות כל דבר, וזה לעיתים הפשוטות ביותר שבפעולות שיכולות להדליק אותן, שלא כל שכן פעילות גופנית אינטנסיבית. אבל בהרבה מקרים המקור לכאב שאתם חשים בכלל נמצא במקום אחר בגוף.

אבל מה העניין ? הנקודות הרדומות הן המסוכנות ביותר. אבל כשמוצאים אותן, אפשר לטפל בהן. ברגע שמגלים נקודה דולקת ומתחילים ללחוץ עליה היא מתחילה לכאוב, ככל שמפעילים יותר לחץ, ככה היא כואבת יותר אבל מתחילה את תהליך השחרור.

עכשיו, יש כל מיני דרכים לשחרר טריגר פוינטס, מעיסויים (מעסה/עצמי), שימוש בעזרים כמו גלילים וכדור, דיקור יבש ואפילו עד זריקות. ממש לא אכנס להשוואה ולדיון על כל שיטה ושיטה. אני הולך להתרכז בעיסוי עצמי.

הנה מפה אינטראקטיבית של נקודות טריגר פוינטס בגוף

איך כל זה מתקשר לסיפור שלנו ?

מכיוון שזהו לא פוסט סיכום הפציעה שלי, שבו אפרט הרבה יותר על דרכי הטיפול שלי בפציעה, אני לא אכנס לכל הפרטים הפיזיולוגיים. אבל בגדול, תוך כדי למידה / קריאה והתמודדות עם הפציעה התחלתי להחשף לעניין של טריגר פוינטס.

אני סבלתי מכאב כרוני בעקב. יש מי שקורא לזה דרבן (כי יש כאלה שיש להם בליטה קטנה בעצם שניראת כמו קוץ של דרבן שתורמת להדלקת המקום), יש מי שיקרא לזה פלנטר פשיאטיס. נדבר על זה בפוסט אחר, הקשר בין השניים לא הכרחי.

כאב כרוני בעקב יכול לנבוע מכל מיני סיבות. אחת הסיבות שנשארות קצת "בצל", לדעתי, היא העניין של טריגר פוינטס.  בכלל, ובדיעבד, מפתיע היה לגלות שאפילו כמה וכמה פיזיותרפיסטים ואורטופדים שעברתי אצלם או שלא הזכירו את העניין כלל, ואחד שכן לחץ לי על נקודה כזו (חשבתי שהרגל עוד רגע נופלת לי מהגוף) לא הסביר לי במה העניין.

את ההתחלה של ההיכרות איתן עשיתי אצל שימי בק, שעשה לי כמה וכמה עיסויים וביחד חשפנו אי-אלו נקודות כואבות, בעיקר באיזור הסולאוס, תאומים ושריר מנוול שנקרא Posterior tibialis שמסתתר לו מתחת לשניים האלה.

soleus-muscle-trigger-point-san-jose-roman-paradigm

אלה שרירים, שעל פי התמונות מעל, אפשר לראות שיש בהם טריגר פוינטס שמקרינים הקרנה ישירה על העקב. מה זה אומר ? זה אומר שיש סיכוי, יותר מסביר, שאם הטריגר פוינטס דלוק ותפוס, הוא מקצר את כל התהליך הביו-מכני של השרירים/מפרקים של הרגל התחתונה וביטוי משמעותי של אותם טריגר פוינטס הוא כאב באיזור העקב.

הבנתם ? העקב כואב, אבל יש מצב לא מבוטל שאחד הגורמים העיקריים הוא שהנקודה ש"מדליקה" את הכאב היא בכלל טריגר פוינט באיזור הסולאוס, או אפילו יותר למעלה.

Screen Shot 2013-02-15 at 9.44.48 AM

הדרך העיקרית לשחרר טריגר פוינט, היא מה שנקרא "כאב חיובי".  דבר שאני לא בהכרח מאמין בו, אבל בטיפול בטריגר פוינטס למדתי את משמעותו. כלומר, הדרך לשחרר טריגר פוינטס, אם נקח את זה ברמה המטאפורית, דומה לדרך שבה משחררים קשר מהודק. לוחצים אותו.. הלחיצה "פתוחת" את הקשר, ומאפשרת לסיבים של השריר להסתדר מחדש. ולכן, מה שצריך הוא "להכנס" לנקודה, שהיא כואבת כשמגלים אותה, וכואבת עוד יותר כשהיא מתחילה להפתח. כמה כואב זה כואב ? זה כואב מאד..

זהירות  !! אחת הבעיות המרכזיות (כמו של רצים מנימליים מתלהבים) היא, שהרבה כאלה שמתחילים טיפול בטריגר פוינטס, באמצעות עיסוי עצמי, מפתחים סוג של מזוכיזם ו"נכנסים בהן ברבאק", בלשון העם..  מרוב התלהבות, נכנסים בנקודות באגרסיביות מוגזמת, מה שאולי משחרר את הטריגר אבל גם פשוט יכול לגרום לפציעה ברקמה. לכן, והסתייגות על כך שהפוסט הזה לא מתאר טכניקה, אלא את הבעיה, ואת אחד הכלים. יש באינטרנט המון מדריכים להסביר כמה כדאי לעסות כל נקודה, באיזה עצימות, ולמשך כמה זמן. חשוב להיות זהירים כשמטפלים בנקודות האלה.

כמה זמן לוקח לשחרר טריגר פוינט ? לעיתים (נדירות לטעמי) מיידי, לעיתים תוך כמה שעות, ואף ימים. תלוי כמה זמן הנקודה הייתה "רדומה" וכמה עמוקה היא (וגם כמה פעילות שאתם/ן עושים/ות ביומיום מדליקה אותן מחדש).

הנה דוגמא לסרטון של החברה שאת המוצר שלה אני הולך לסקור כאן היום. אני אתייחס לעניין האביזרים עוד מעט בסקירה עצמה. אתם לא חייבים לקנות מוצר מיוחד בשביל לבצע את התרגילים האלה, ויש עוד הרבה סרטונים עם כלי בית פשוטים. (מייד נגיע לזה).

עוד נקודה חשובה שאני רוצה לציין בעניין טריגר פוינטס היא בהקשר של מתיחות.  עניין שהבנתי במהלך החודשים האחרונים וגם עובר מתחת לרדאר, לדעתי, של מטפלים רבים ובטח של רצים / פצועים שלא יודעים ומבצעים מתיחות.

יש הרבה מחקרים מהשנים האחרונות שדנים ביעילות של מתיחות. יש הבדל בין מתיחה סטטית של שריר מבודד, לבין חופש תנועתיות,הגמשה או דנימיות של תנועה שבה כל החלקים שלוקחים חלק בתנועה (שרירים, גידים, מפרקים) מופעלים.

הרבה פעמים כשמותחים שריר, מרגישים כאב, ולעיתים (לצערי רבות), הכאב הוא בכלל הדלקה של טריגר פוינט שנמצא ברקמה הנמתחת. ומה קורה לקשר כשמותחים אותו ? הוא מתהדק עוד יותר !

Screen Shot 2013-02-15 at 10.40.32 AM

ואז מה קורה בעצם ? השריר שלכם/ן לא סובל מכיווץ. אלא יש בו טריגר פוינט דלוק, וכאשר אתם ממשיכים עם המתיחות אתם/ן  רק גורמים לו להיות הדוק עוד יותר, חושפים אותו,  אבל בהפוך על הפוך הוא נעשה עוד יותר קשר לשחרור.

עכשיו טריגר פוינט הוא בדיוק הדבר שפוגע בתנועיתיות (Mobility), כי הוא מקצר למעשה את הרקמה ואז העומס בא לידי ביטוי בנקודה אחרת במכלול, כמו שתיארתי למשל טריגר בסולאוס, יכול לבוא לידי ביטוי בהדלקה של העקב. המשך המתיחות רק מחמיר את המצב.

מה זה אומר ? זה לא דיון על מתיחות ויעילותן, אבל זה כן להדליק לכם/ן נורה שכאשר אתם/ן עושים/ות מתיחה לבדוק טוב טוב מה מקור הכאב, אם יש כזה.

הייתי אצל כמה וכמה פיזיותרפיסטים שהמליצו לי על מתיחות, בלי כלל להתייחס לעניין הנ"ל. אז, הכל נראה לי הגיוני מאד וברור מאליו ("ברור שמתיחות זה טוב…" חשבתי לעצמי, או חשבתי שהפיזיותרפיסט יודע יותר טוב ממני), אבל אז לא היה לי את הידע שיש לי היום, ואני חושב שחשוב שלפני שעושים מתיחה, או כאשר עושים, לשים לב גם לטריגר פוינטס.

ועכשיו לעניינו, ציוד וסקירה.

אז איך מטפלים בטריגר פוינטס באמצעות עיסוי עצמי ?

יש כמה כלים קלאסיים שאפשר למצוא בכל בית:

אצבעות – כן כן, אצבעות הידיים שלכם הם נשק יעיל להתמודדות עם טריגר פוינטס במקומות מסוימים ועד רמת לחץ מסוימת.

מפרקים – הברך והמרפק יכול להיות לעיתים לעזר ללחץ נקודתי יותר חזק במקומות מסוימים (למשל אפשר להניח רגל על הברך , להפעיל לחץ ולעסות את הסולאוס, למשל.

כדור – כאן נכנס כל ארסנל הכדורים בדרגות קשיחות שונות וגדלים שונים – גולף,טניס, בייסבול, כדורי גומי קופצים ועוד

גליל – כאשר גליל מתייחס בעיקר לצורה (ולדרגת הקשיחות). המטרה, באיזורים מסוימים בגוף, בעיקר מהכתפיים ומטה הדרך הנכונה והטובה ביותר לשחרר טריגר פוינטס היא ע"י "גיהוץ והחלקה" של השריר באמצעות גוף גלילי. כאן נכנסים גלילי הפילאטיס, מארוך (כלי אכזרי במיוחד), וכמובן גלילים ייעודיים בדרגות קשיחות שונות.

אחת הטענות (הנכונות לדעתי) שביתרון של שימוש דווקא באצבעות, הוא בכך שעם האצבעות יש גבול למידת הכוח שאפשר להפעיל (זכרו שחזק זה טוב, חזק מדי זה לא טוב) ויש בחיבור של גוף לגוף את מידת הרגישות הרצויה בין כוח ללא להגיע ליותר מדי כוח.

מה לעשות שלעיתים יש נקודות עקשניות וכואבות שבאמצעות האצבעות או שקשר להגיע אליהן (מבחינת עומק או מיקום בגוף) ביעילות או שפשוט קשה לייצר מספיק לחץ כדי להגיע לשחרור ואז צריך אביזר כלשהו.

KJrollp (דוגמא לגליל קלאסי)

כיוון שהטיפול העצמי שלי בטריגר פוינטס התרכז (לפחות בהתחלה) בעיקר באיזור האגן ומטה, רכשתי גליל כמו זה שבתמונה. גליל כזה עולה בארץ בין 120 ל 180 ש"ח באורך ארוך (90 ס"מ), והאמת שאפשר גם להסתדר עם חצי אורך (כ-35 ס"מ) ואז הוא עולה חצי.

למה רכשתי גליל ? כי תקופה מסוימת ניסיתי להסתדר עם עזרים בבית. שימו לב, יש בהחלט עזרים ביתיים, למשל המארוך שהזכרתי. אבל מארוך הוא נטול ריפוד לחלוטין ולכן האפקט שלו מאד אגריסיבי, בטח ובטח למי שלא טיפל מעולם בעצמו ולא יודע איך הוא יגיב לרמות קשיחות שונות. זאת עלולה להיות נקודת כניסה כואבת מאד שעלולה להרתיע במקום לעזור, שלא לומר להזיק.

גם לגלילים האלה יש רמות קשיחות שונות של הפולימר (החומר) שממנו הם עשויים. מהר מאד גיליתי שהגליל שרכשתי, שאין לי שום טענה כלפיו, הוא:

1. רך מדי לטעמי עבור השרירים שלי והטריגר פוינטס שהתמודדתי איתם.

2. אני לא מצליח להגיע איתו לנקודות עקשניות או זוויות מסוימות מכיוון שהוא גדול יחסית ומגושם.

הגליל הגדול עובד יחסית טוב להמסטרינג, ישבן, גב וכו. הוא מתאים גם לסולאוס ותאומים, אבל מבחינתי האישית רציתי יותר קשיחות ומשהו יותר קטן שאוכל להגיע איתו ליותר מקומות.

Screen Shot 2013-02-15 at 11.21.03 AM

במסגרת מסעות המחקר האינטרנטיים שלי, נתקלתי בחברת TPTherapy ובמוצרים שלה. חשוב לציין, יש לחברה נציגות בישראל, אבל כשיצרתי איתם קשר, כבר הזמנתי את הערכה שלי + לא נתקלתי במוצרים שלהם בחנויות או באתרי אינטרנט (למעט כמה איזוטריים במיוחד).

באותם ימים בהם הזמנתי את גליל הפילאטיס שלי בארץ, חבר יקר,  בשם בן, הזמין את הגליל "המיוחד לטריגר פוינטס" של TPTherapy שנקרא The Grid. בן הזמין מאיביי במחיר של בערך 160 ש"ח, אבל אני אתייחס להיכן לרכוש אחרי זה.

Screen Shot 2013-02-15 at 11.06.13 AM

בעוד אני מתגלגל לי על הגליל פילאטיס שלי, מנסה להתמודד עם טריגר פוינטס עקשניים במיוחד ותוהה האם  הגליל עוזר לי או לא, בן מדווח לי שהגליל שלו עושה פלאים. גליל שבנוי למעשה כמו צינור קשיח עם ריפוד דק, ותבנית שאפשר לראות שהיא מגוונת ומאפשרת "כניסה" לשרירים בכל מיני זוויות.

עכשיו הייתה לי התלבטות. מכיוון שאני רציתי לטפל בעיקר באיזור מסוים בגוף שאתגר אותי, חששתי לקנות עוד גליל "גדול" בין אם הוא יותר קשיח או לא, ולהתבדות שהוא לא יעזור לטיפול במקום המאד ספציפי שרציתי (איזור סולאוס, תאומים, פוסטרייר טיביאליס וכף הרגל).

כאן חשוב לפתוח סוגריים ולציין דבר מאד חשוב שכבר הוזכר אבל אני חושב שיש מקום לציין אותו שוב בהקשר של החברה הנ"ל. כדי לטפל בטריגר פוינטס לא צריך ולא חובה לקנות ש-ו-ם מוצר מיוחד.

Premium

לטעמי, מדובר במוצר פרמיום. מה הכוונה ? פרימיום הוא מוצר בונוס בעיני. מוצר שקונים כי "מתחשק", כי "אפשר להרשות לעצמנו", וגם כי מדובר במוצר מצוין שעושה משהו "קצת" יותר טוב מהאביזרים הרגילים. האם הקצת יותר טוב הזה של מוצר פרימיום מצדיק פער במחיר בין כדור בייסבול ב 3$ לכדור של TPTherapy ב 25$ ? שאלה מצוינת ואני חושב שהמדידה היא סובייקטיבית לחלוטין.

קודם כל המוצרים שלהם לא זולים. לא זולים בכלל. לא מדובר במוצר שבלעדיו אי אפשר לבצע שחרור. כמו שציינתי, יש הרבה כדורים כמו בייסבול וגולף שבעלות של כמה שקלים עושים עבודה טובה, וגלילים בדרגות קשיחות שונות.

מה פרימיום לטעמי במוצר הזה ? האביזרים האלה תוכננו לשימוש לטיפול בטריגר פוינטס במגוון איזורים, חלקם ייעודיים (כמו הגליל הקטן שעליו אכתוב) וחלקם יותר כלליים כמו הכדור. האיזון המדויק בין רך לקשיח. כלומר בכל אחד מהאביזרים הביתיים שתיארתי קיים מצב לפשרה מסוימת (או שהוא רך מדי או שהוא קשיח מדי, או שהגודל לא אידיאלי וכו וכו..) הערך של התמורה מתבטא בשאלה האם בהרגשה קיבלנו את "הקצת" יותר הזה שרצינו, והאם לאורך זמן זה מוכיח כ"השקעה משתלמת". מוצר שעוזר לך לאורך זמן ומאפשר לעשות משהו שלא הצלחת מקודם ואתה מסוגל להגיד זה עשה הבדל. הבדל ששווה לי את ההשקעה הכספית.

עכשיו ראוי לציין שאת השורה התחתונה שתכתב בסוף על דעתי, האם כדאי או שווה, אני חייב לסייג בשלוש נקודות:

1. לפני שקניתי את המוצר לא ידעתי או הייתה לי דעה האם "הוא שווה את ההשקעה". אני לא ממליץ או לא ממליץ על מוצרי פרמיום כאלה בלי שניסיתי אותם. (ואם תגללו אחורה בבלוג תגלו שקטלתי כמה).

2. קניתי את המוצר באמצעות קופונים ב VitaCost (מייד אפרט), כך שלמעשה לא שילמתי עליו ממש, ולכן אני חושב שבמידה מסוימת חלק מהשורה התחתונה שלי אולי מושפעת, אבל בגילוי נאות שחשוב לקחת את זה בחשבון. (ואני אתייחס בפוסט עתידי לעניין האתיקה לדעתי של בחינת מוצרים ע"י בלוגרים שמקבלים אותם בחינם מחברות לבדיקה).

3. אני לא יודע להגיד בוודאות מנקודת הזמן הזאת, האם הייתי לוקח סיכון ומשלם את מחיר הפרמיום הזה לפני שהתנסתי עם המוצר, כאשר לא הייתה לי את אופציית הקופונים "להתגלח" עליהם. אני מניח שאם הייתי מוצא סייל/חיסול הייתי קונה לפני הידיעה שיש לי היום.

שמתי את עיני על המוצרים שלהם, אבל לא הייתי בשל להוציא סכום כזה עליהם. אפשר למצוא אותם באיביי ובחנויות בארה"ב (וכנראה שגם בארץ). אבל עדיין חיפשתי מחיר.

מה רבה הייתה הפתעתי כשגיליתי את המוצרים שלהם ב VitaCost. למי שלא מכיר, מדובר בבית מרקחת אינטרנטי אמריקאי פנטסטי ששולח לארץ במחירים מצוינים והוזכר כבר בבלוג בעבר.

אם אתם/ן רוצים/ות, אפשר להכנס לדף הקישורים של הבלוג או ללחוץ כאן להזמנה לקבל הנחה של 10$ על הרכישה הראשונה שלכם/ן, אם תרשמו לאתר לדרך הלינק. הרעיון פשוט, אתם מקבלים 10$ הנחה על ההזמנה שלי, ואני מקבל 10$ קופון על זה שאתם עשיתם הזמנה. אחרי שנרשמתם, אתם יכולים להזמין חברים באותה צורה. Sticky Model.

לא רק שגיליתי את המוצרים שלהם באתר. אלא גם של VitaCost יש הנחות יפות על המוצרים שלהם ומחיר משלוח זול למדי (7-10$).   הערכה הבסיסית של TP Therapy, עולה 69$ msrp , וב- VitaCost  עולה 57$. (לא זול כבר ציינו ?). כלומר ביחס לגליל של 160 ש"ח, ערכה כזו קטנה ביותר מ 200 ש"ח חייב להיות הרבה ערך כדי להצדיק את ההוצאה.

עם הזמן צברתי כמה קופונים מהזמנות של חברים ל VitaCost ולכן יכולתי לרכוש את הערכה באמצעות קופונים בלבד. התרגשות גדולה והרגשה ישראלית זולה ומצויה של "ניצחתי את המערכת" כשאני קונה מוצר פרמיום ב 0$ באמצעות המנגנון הקפיטליסטי עצמו. השגתי כמה מטרות: קניתי את המוצר שעניין אותי זה זמן רב, לא הוצאתי הרבה כסף (כמה דולרים על המשלוח), ואני אוכל לשתף את קוראי הבלוג שלי בהתרשמות ממנו, כדי שהם/ן ידעו האם זה שווה את ההשקעה, לדעתי, או לא.

שבועיים אחרי, בסוף ינואר נוחתת הערכה בארץ. ארוזה בשקית רשת בקופסאת קרטון מעוצבת יפה. אין מה להגיד, נראה מרשים ואיכותי כיאה לתג המחיר הגבוה.

IMG_1215

מה בערכה ?

– כדור

– גליל צר יחסית

– קוביה מספוג פולימרי קשיח יחסית

– כמה ניירות מיותרים עם תרגילים.

Screen Shot 2013-02-12 at 10.36.27 AM

מה לא בערכה ? (ולא הרגשתי צורך לקנות), ה DVD שלהם עם התרגילים. אפשר למצוא (כמעט) הכל באינטרנט, מעבר לזה שהתרגילים הם לא ייחודיים לאביזרים שלהם, ולכן אותו תרגיל שעשיתם עם כדור בייסבול וספר אפשר לעשות עם כדור TP והקובייה שלהם.

נתחיל עם הגליל. כיוון שזאת ערכה מובנת, לא יכולתי לבחור בגליל היותר רחב (והרבה יותר יקר) במקום זה הצר.

IMG_1237

הגליל הוא ברוחב 15 ס"מ קצה לקצה, ו 10 ס"מ בערך באיזור שעליו מתגלגלים. הוא מאד מאד איכותי ועשוי משני עיגולי פלסטיק עטופים בגומי קשיח, אשר בינהם רץ ציר (סגור בברגי הלן) שעליו מולבשת "הטכנולוגיה" שלהם.

הצורה של הגליל היא של אליפסה כזו שהקוטר הכי רחב הוא במרכז והולך ונעשה צר לקצוות. מה זה נותן ? מגוון יותר רחב של אפשרויות "כניסה" לתוך שרירים שונים בזוויות שונות באיזור הסולאוס העיקש שלי. המעטפת החיצונית היא אריג בד סינטטי אבל נעים למגע עור שעליו מתגלגלים. לא הייתה לי כל בעיה עם הרגל השעירה (יחסית) שלי והמרקם של הגליל.

מה יש שם מתחת לאריג הזה ? המוצר יקר מספיק ועובד טוב מכדי שאני אחתוך לבדוק. אבל אולי יום אחד נגלה מה המרכיב הסודי 🙂

IMG_1235

אז מה בכל זאת מייחד את המוצרים האלה מאביזרים האחרים ? כמו שכבר רמזתי (או אפשר לומר כתבתי במפורש) במעלה הפוסט, חוץ מגימור מאד איכותי,הפטנט שלהם הוא החומר/מבנה שמייצר מידה המדויקת שבין קשיחות לרכות. טענה שנטענה באתר, ואני בהחלט יכול להצדיק אותה, היא שהקשיחות של הגליל (וגם של הכדור כפי שתקראו בהמשך), מרגישה כמו קשיחות של אצבעות של מעסה. כלומר, יותר לחץ ממה שהייתם מצליחים לייצר עם האצבעות שלכם/ן, אבל לא קשיחות בטירוף כמו מארוך למשל. יש בו מידה של רחמים עם "קשיחות" טיפולית בלתי מתפשרת. לא פחות.

IMG_1239

הגליל היה הפריט הראשון שניגשתי להשתמש בו שכן, המעבר מגליל גדול לגליל קטן עבור אותם תרגילים הוא קל. ההבדל היה מיידי. מהגליל הסופגי הגדול לגליל קטן ומוצק, מייד הרגשתי כאילו בוהן חזקה ננעצת לי לתוך האיזור בו התגלגלתי על הגליל ומגהצת אותו היטב "במובן החיובי" של המלה. המבנה האליפסי מאפשר נקודת לחץ חזקה בשיא הקוטר ועומס משתנה ככל שמתרחקים מהמרכז. עם שינוי זוויות הרגל אפשר להגיע לנקודות לחיצה שונות וככה חשפתי כמה וכמה טריגר פוינטס עקשניים שלא הייתי מגיע אליהם עם הגליל הגדול שפשוט היה מגהץ את כל השריר ברכות.

למעשה, זנחתי לחלוטין את הגליל פילאטיס ועברתי להשתמש אקסקלוסיבית רק בגליל של TP. הקשיחות הייתה בדיוק מה שחיפשתי. מה בכל זאת הפריע לי ? הרוחב. הגליל צר יחסית, ובזמן שבחלק התחתון של הסולאוס לא היו בעיות, ברגע שעליתי לכיוון התאומים הוא נבלע תחת הרגל הלא מאד רחבה שלי באיזור הזה.

IMG_1240

בתמונה מעל, אפשר לראות את הגליל נעלם כבר באיזור מרכז התאומים. עוד 3-4 ס"מ רוחב והייתי יכול להגיע איתו עד בסיס התאומים בנוחות, שם יש שתי נקודות קריטיות, אבל כרגע כבר במרכז התאומים גלגלי הגומי מתחילים "לנגוס" לי  ברגל. צדקתי כשחשבתי על הגליל היותר רחב, אבל עוד לא ידעתי. יחד עם זאת, אני חייב לציין שאני מצליח להגיע איתו בזוויות לבסיס התאומים, וסה"כ זה מאפשר עבודה טובה מאד בתאומים ומצוינת בסולאוס. לא על זה הייתי פוסל אותו.

הוא עשה עבודה טובה כל כך, שכמה ימים השתמשתי רק בגליל והזנחתי לחלוטין את הכדור ואת הקובייה שמלכתחילה לא הבנתי מה היא עושה שם (ההבנה הגיעה שבוע/שבועיים אחרי).

כמה ימים אחרי שהגליל עזר לי לחשוף ולטפל בטריגרים עיקשים במיוחד שייתכן שרבצו באיזור חודשים, כבר השגרה המתגלגלת לא חשפה יותר מדי טריגרים חדשים. ואז לאימתי, ברגע מסוים לחצתי על איזה נקודה בסולאוס וגיליתי כאב. כאב של טריגר פוינט. אני כבר יודע לזהות.. אממה… עם הגליל כמעט ולא הרגשתי אותו..

אז עשיתי גוגל, וחיפשתי מידע על הטריגר פוינט הזה ועל איך לשחרר אותו. וככה הגעתי לאחד מהסרטונים האלה:

ואז הבנתי שלא רק שהגיע הזמן להכניס את הכדור לפעולה, אלא גם את הקוביה. ואכן הם נכנסו לפעולה. Big Time.

IMG_1236

אם הגליל הוא כמו בוהן ענקית שמשטחת, הכדור הוא משהו כמו בוהן לייזר. כאשר מניחים איזשהו שריר על הכדור ולוחצים, זה לא משנה מה הזווית של הכדור, הוא מייצר תחושה של בוהן קשיחה שנלחצת לתוך השריר. גלגלו את הכדור וזו לייזר בוהן קשיחה וממוקדת שנעה על השריר.

ההגבהה על הקוביה מאפשרת לייצר עוד לחץ עם השריר (בזכות הזווית) וה-15 ס"מ הגבהה הזאת עושים הבדל ענקי. שוב, ספר עבה היה עושה את אותה עבודה. אגב חדי העין, ישימו לב שהקוביה קצת מעוותת בצלע אחת. היא התעקמה במשלוח, ובגלל אופי החומר זה לא ניתן ליישור. קצת ביאס, אבל לא בטירוף, כי הפרטים החשובים הם הכדור והגליל.

IMG_1238

ֿהכדור אגב, לא עגול ממש. יש לו גם מבנה אליפטי קל, אם כי הרבה הרבה יותר קל מהגליל וכמעט לא נראה. בהתחלה חשבתי שרק בראש האליפסה הלחץ הוא מירבי, אבל עם הזמן השימוש גיליתי שכל זווית שלא לוחצים בה מייצרת אותה תחושה.

הכדור בתרגיל הנ"ל הצליח להגיע לנקודה בצורה שהגליל פשוט לא היה מסוגל. על אף שלאחר שהנקודה "נדלקה", גם הגליל על גבי הקוביה הצליח לייצר לחץ באיזור, אבל לא באותה יעילות כמו הכדור. לקח איזה יומיים שלושה להגיע לשחרור מלא של אותו טריגר פוינט. הקשה ביותר שהיה לי.

ניסיתי פעם אחת להשתמש בכדור כדי לשחרר טריגר פוינט בעורף, כזה שמקרין ומייצר כאב ראש. זה אומר ללחוץ את הכדור לעורף כנגד הקיר. לא נוח ולא לעניין. עיסוי עם האצבעות השיג תוצאות יותר טובות.

איזור נוסף שהוא רגיש אצלי הוא הקשת של הרגל הפגועה, גם שם יש שלוש נקודות שעשויות להיות בעיתיות. בימים האחרונים, השתמשתי בכדור הרבה מאד כדי לעסות את הקשת ולשחרר את הטריגר פוינטס שהיו שם. עשיתי זאת תוך כדי ישיבה מול המחשב. הכדור היה מאד יעיל כמו שתיארתי מעל, ולצערי הפעם קצת יעיל מדי, למחרת הבוקר האיזור כאב לי מאד, ןמצד שני בסוף היום המקום היה משוחרר ונטול כאב.

כל הסיפור הזה מרגע קבלת הערכה ועד כתיבת הפוסט הזה הוא שלושה שבועות בלבד. למה הרגשתי שאני כבר יכול לכתוב על המוצר פוסט ?

כי עם טריגר פוינטס אני "מתעסק" כבר חודשים. יש לי כבר הבנה של מה עובד ומה לא עובד, ומכיוון שכך, השימוש האינטנסיבי שעשיתי במוצרים האלה בשלושה שבועות האחרונים גרם לי להרגיש שאני כבר יכול להגיד עליהם משהו אינטילגנטי חוץ מלקנות או לא לקנות.

כמה הערות כלליות לפני שאני קופץ לסיכום ושורה תחתונה:

– שחרור טריגר פוינטס או גלגול קל על בסיס קבוע ומתון לאיזורים מועדים ללחץ על מנת לייצר גם מניעה וגם טיפול הוא לא דבר רע ואפילו מומלץ לדעתי. כמה דקות של גלגול ביום יכולות למנוע היווצרות של טריגר פוינטס ולהרוג אותם כל עוד הם קטנים.

– כאשר השרירים "נקיים" מטריגר פוינטס אפשר להגמיש אותם ללא כאבים בתרגילי תנועתיות (Mobility) בלי להחמיר את מצבו של טריגר שמסתתר לו מתחת למכסה המנוע.

– רוב הסיכויים שכאשר תשחררו טריגרים תתחילו להרגיש הקלה בתנועתיות באותם איזורים. למשל הקלה בסולאוס ובקשת בא לידי ביטוי בחופש תנועה של הקרסול, שפתאום שמים לב שהוא היה מוגבל.

– כשמתחילים בפעמים הראשונות, בדרך כלל "מגלים" שכבה ראשונה ומעצבנת של טריגרים ומשחררים אותה. אחרי זה, לאט לאט המופעים נעשים פחות תכופים אבל יחד עם זאת, יכולים להתגלות ולהתעורר טריגרים בשכבות יותר עמוקות של השריר, כאלה שיותר קשה לגלות (אבל עכשיו אפשר לאחר שהשכבה הראשונה שוחררה נחשפים). הטריגרים העמוקים האלה יכולים להיות מפתיעים וכואבים מאד, אבל יכול להיות שהם מפתח לבעיה עמוקה שאתם סוחבים הרבה זמן.

– טריגר פוינטס הם לא רק הקלאסיים שמופיעים בקישורים. הם יכולים להופיע גם במקום אחר ברקמה.

– הזכרתי כאן הרבה עבודה על החלק התחתון של הרגל שאני ביצעתי. חשוב לזכור ולדעת לא לגעת בברך, מאחורי הברך וכו.. זה לא איזור של טריגר פוינטס ויש בו הרבה כלי דם ועצבים. כמו שאני חוזר וכותב, ללמוד ולהבין מה עושים לפני שעושים.

– טריגר פוינטס שחוזרים באותו מקום (ויש כאלה אצל רובנו) בדרך כלל יצביעו על בעיה נוספת, ואולי במקום אחר שגורמת לאותה נקודה "להקשר" מחדש. מה זה אומר ? זה אומר שזה בסדר שאתם משחררים אותן, אבל כל עוד לא תתטפלו בבעיה המערכית קיים סיכוי סביר שהטריגר יחזור ויחזור. (למשל סגנון ריצה, נעליים, חולשה של שריר מסוים, טריגר פוינט אחר שמקצר תנועה ומעביר עומס למקום אחר). זה אחד האתגרים שאני מתמודד איתם כרגע.

שתי אפליקציות נהדרות לאייפון ואייפד שמלוות אותי (שתיהן, שוב, באדיבות בן כץ):

itunes

מפת טריגר פוינטס ניידת, לפי איזור, לפי איזור כאב, לפי פציעה וכו..

תרגילי רולר לשחרור בדרגות שונות לפי פציעה, איזור כואב, וכו.. עם הרבה מידע, הערות וסרטונים מעולים.

זמן סיכומים:

לדעתי, מי שחדש לו העניין הזה של טריגר פוינטס רצוי שלא יגש לערכה הזאת בשלב הראשון. חשוב להבין ולהכיר את הגוף ואת הנקודות הבעיתיות של כל אחד לפני שמתחילים טיפול עצמי.

ובכלל, כמו שציינתי בתחילת הפוסט, הייתי ממליץ ללכת למעסה מנוסה, כזה שקיבלתם עליו חוות דעת, שמכיר / יודע ומבין טריגר פוינטס. גם עיסוי כדי שיעזור לכם לחשוף את הנקודות הבעייתיות שלכם, וגם כדי ללמוד על הטריגרים הבעייתים בגוף שלכם ועל איך לשחרר אותם בבית. יש הרבה מעסים שאו שלא מכירים או מטפלים בעניין, ויש כאלה שמכירים אבל לא יודעים לווסט את העוצמה שלהם ומפעילים לחץ חזק מדי, וגורמים נזק. גם כאלה יש.

עיסוי עצמי בטריגר פוינטס הוא חלק מהשגרה שלי עכשיו. אני גם חושב שראוי שהוא יהיה חלק מהשגרה והמודעות של כל מי שעוסק בפעילות גופנית במיוחד. ריצה, אופניים. כל מי שמנהל אורך חיים פעיל, רוב הסיכויים שיש לו טריגר פוינטס פעילים שמציקים לו בצורה כזו או אחרת, או רדומים ומייצרים "פציעה" במקום מסוים ע"י העברת עומס לאורך זמן.  עיסוי עצמי ושחרור של טריגר פוינטס יכול לחסוך הרבה מרורים.

Screen Shot 2013-02-12 at 10.36.27 AM

לגבי הערכה העצמה. האם מוצר הפרימיום הזה שווה את סכום הכסף הלא מבוטל שהוא עולה ? ומה עם שאר המוצרים שלהם ?

אני אתחיל בזה שאני מאד מרוצה מהכדור והרולר. שניהם נתנו את המענה לברך ומטה שגליל הפילאטיס  הגדול לא נתן לי. לפני שניתנה לי ההזדמנות לשים עליהם את היד בלי להוציא עליהם את הכסף, לא חשבתי שזה שווה את ההשקעה. אני חושב, בדיעבד, שאם הייתי מחליט בכל זאת לקנות אותם, אז בשלב שבו אני עכשיו, הייתי "שוכח" את העובדה שזה מוצר יקר. כלומר ה "קצת יותר" שהם נתנו לי, הוא בדיוק הקצת יותר שאני חיפשתי, ומבחינתי זה שווה את זה.

יחד עם זאת הערכה הזאת היא די ממוקדת לאיזור הרגל התחתונה (למעט הכדור) ולא יכולה ממש לשמש לאיזורים אחרים כמו איזור הישבן, המסטרינג, גב וכו… הקוביה היא בעיני גימיק נחמד, אבל ממש לא הכרחי לרכוש מהם. כדור כן, הכדור יכול לשמש לכל הגוף.

הרולר הגדול יותר הוא ממש יקר (58$) ועל אף השביעות רצון שלי מהערכה שלי, אני לא מצליח בנתיים למצוא צידוק להוציא כזה סכום כזה על עוד רולר,כאשר כבר יש לי את הרולר הקטן. יחד עם זאת, לצורכי השלמה וטיפול בשאר האיזורים בגוף, הזמנתי את גליל The Grid, גם הוא מ VitaCost , שם הוא נמכר במחיר מצוין, כתחליף לגליל פילאטיס שלי, שילך לחדר כושר השכונתי לאחר כבוד.  אם הייתי בוחר מחדש, כנראה שהייתי פוסח על גליל הפילאטיס והולך ישר ל The Grid בתור גליל ה All Around.

בסיכומו של עניין, לדעתי, מדובר בערכה ל"מעסים עצמיים" מנוסים. מי שכבר התנסה זה תקופה בעיסוי עצמי, עושה זאת באופן קבוע, מכיר ויודע מה זה טריגר פוינטס  ויודע/מרגיש שחסר לו ה"עוד קצת" הזה. מי שמחפש זאת, ימצא את זה כאן. בהחלט. מוצר יקר, אבל איכותי מאד ועונה על הציפיות.

מצד שני, אם אתם חדשים לעניין, והמאמר הזה גורם לכם להתחיל ללחוץ על נקודות ברגליים, ובשאר מקומות בגוף. תנשמו עמוק, ואל תרוצו לקנות עדיין. תתנסו קודם, יכול מאד להיות שסתם כדור גומי של הילד יעשה בשבילכם את העבודה.

הסרטונים של החברה פתוחים לכל אחד, ואפשר לבצע את התרגילים שהם מציעים (ועוד מאות סרטוני תרגילים של אחרים) שיש ברשת עם כדורים וגלילים שונים. לא חייבים לקנות דווקא את המוצר הזה.

ובעיקר, כל מי שקורא/ת את המאמר, קחו אחריות על הגוף שלכם/ן, תטפלו בו בזהירות הראויה, תהיו החוקרים/ות של עצמכם/ן, אל תתביישו לקרוא, אל תתביישו ללמוד ולשאול, ומצד שני אל תקחו שום דבר שאומרים לכם/ן כמובן מאליו. יש לכם/ן הרבה יותר יכולת וידע ממה שאתם חושבים/ות.

24 תגובות

 1. מיקי הגב

  נהניתי מאד מהכתבה, ובעיקר – החכמתי.
  החלטתי לקבל את דעתך, ולרכוש את THE GRID בתור הפתרון ההגיוני ונותן התמורה הטובה ביותר.
  שאלתי היא – האם לדעתך כדאי לרכוש את הרגיל (אורך 33 ס"מ), או את הארוך (66 ס"מ)?

  תודה מראש על העצה

  מיקי

 2. ינשוף הגב

  עוד עדות לכך שקיימים שבילים אנרגטיים בגוף שאינם קשורים "פיזית".
  מצחיק שבקופת חולים כשאתה מגיע עם כף רגל דפוקה מריצה – הרופא שולח אוטומטית לצילום ונותן כדורים….
  משעשע.. למה בדיוק היית צריך אותו?
  ועוד טיפ בנוגע לכאבים ופציעות, לא כ"כ קשור למאמר של רן בעניין הטריגרפוינטס,
  דבר שאני גיליתי על גופי -לא להפסיק להשתמש באיזור הפגוע. יש נטייה לרופאים ואנשים להפחיד
  אותנו שלא להזיז את המקום הפגוע ולתת זמן להחלמה…….
  למעשה, קצת כאב הוא נורמלי וכדאי לשמור על תנועה של האיזור. כשאנחנו לא משתמשים בחלק מסויים
  של גופנו אז מה שקורה הוא… היחלשות: פחות דם מסופק לאיזור, פחות אנרגיית ריפוי עצמי.
  אז איך באמת יהיה שיפור…..?
  זה בדיוק להגיד לגוף: "אה… את האיבר הזה אל תרפא כי כואב לי שם עכשיו,
  וגם, בינתיים אל תתייחס אליו. יום אחד זה פשוט ייסתדר מעצמו."
  להקשיב לגוף אך בלי היסטריה. אנחנו מיתאזנים כשאנחנו בתנועה.
  זה ה"סוד"….

  ובקשר לטריגרפוינטס- מעניין לראות אם יש גם טריגרפוינטס בתוך משפחה. לדוגמא, אם אדם שקרוב לילדיו,
  ויש להם פגיעה פיזית באיבר מסויים, ירגיש בגופו שלו מיחושים או חוסר איזון.
  ומינגד-ריפוי של בן משפחה ע"י בן משפחה קרוב אחר.
  ותודה לך רן, על עוד מאמר מעניין!

 3. גידי הגב

  תודה על השיתוף
  רכשתי דרך הלינק שלך את הגריד וקיבלתי אותו ממש תוך זמן קצר
  אני סובל בעיקר מכאבים בשוקיים והדבר היחיד שעזר זה דיקור או טיפולי טריגר פוינט
  אתמול התחלתי לעסות בעיקר את שרירי התאומים עם הגריד אבל ההרגשה שהיא שהוא לא ממש חודר עמוק לנקודות הטריגר פוינט רק בזוויות מסויימות.
  יש לך המלצות כלשהן לשיפור? ניסיתי גם לחפש סרטונים באינטרנט

  תודה
  גידי

 4. יהודה הגב

  היי,
  קראתי את הפוסטים שלך על טריגר פוינט ומכיוון שאני התוודעתי אליהם בגלל כאבי כתפיים הם סיקרנו אותי
  בכל אופן ראיתי שאתה די אוהב להשתמש עם הכדור,ורציתי לשאול אותך,מנסיונך מה ההבדל הגדול בינו לבין כדור טניס,מה עושה את ההבדל מבחינתך?
  האם לדעתך/נסיונך הכדור?נותן גם ערך מוסף במסאז לשרירי הישבן והגב?
  כ"כ ראיתי שיש להם גם כדור אדום,יש לך מושג מה ההבדל בינו לבין הצהוב

  • ranpergamin הגב

   ההבדל בינו לבין כדור טניס הוא של שמיים וארץ.

   כדור טניס הוא רך ונמעך, כמעט לא מחזיר התנגדות, בטוח שלא כמו של כדור ה TP.

   האדום אמור להיות גרסא יותר רכה אם אני זוכר נכון.

   אני משתמש בו גם לעורף ולאחורי הראש.
   זה כמובן מעט יותר מאתגר מול יקר ולשמר את הכדור והלחץ בנקודה.

   לישבן עדיף הגריד הגדול.

 5. מור הגב

  תודה על המאמר!
  איך הגלילים האלה בהשוואה לrumbe roller?

 6. asaf הגב

  האם הגליל הגדול שווה יותר ? כי הוא עולה רק 60 שקל יותר

 7. asaf הגב

  האם הגליל הגדול שווה יותר ?

 8. אביבה הגב

  שלום רב אם תוכל בבקשה ליצור איתי קשר לגבי שאילת שאלה 055665339

 9. dan הגב

  אני מכניס כדור סנוקר לתוך כדור טניס וזה נותן אפקט מושלם של רכות וקשיחות ביחד

 10. מיכל ישראל הגב

  שלום רב
  מישהו יוכל להפנות אותי למטפל בפילדלפיה -ארצות הברית
  עברתי לגור פה
  תודה רבה

  • rpergamin הגב

   אם יש לך אפשרות להגיע ל sockdoc.com
   הוא יכול לעזור. אני מניח שבטח יש עוד כמה, אנסה לחפש

 11. ליאת הגב

  הי רן, אני לא רואה את המוצרים בויטה קוסט..יש לך המלצה איפה הכי כדאי לרכוש? אמזון?
  תודה רבה,
  ליאת

 12. אופיר הגב

  בקשר לסעיף הזה:
  2. קניתי את המוצר באמצעות קופונים ב VitaCost (מייד אפרט), כך שלמעשה לא שילמתי עליו ממש, ולכן אני חושב שבמידה מסוימת חלק מהשורה התחתונה שלי אולי מושפעת, אבל בגילוי נאות שחשוב לקחת את זה בחשבון. (ואני אתייחס בפוסט עתידי לעניין האתיקה לדעתי של בחינת מוצרים ע"י בלוגרים שמקבלים אותם בחינם מחברות לבדיקה).

  דן אריאלי, חוקר מוכשר מאוד בתחום הכלכלה ההתנהגותית, זכה בפרס איג-נובל (מה שמאפיין את אלו שזוכים בפרס הזה זה שהמחקרים שלהם קודם גורמים לך לצחוק, אחרי זה כורמים לך לחשוב) ברפואה בשנת 2008 על כך ש"כדור פלצבו בעלות של 1$ יעיל יותר מכדור פלצבו בעלות של 0.1%"

  זו הטייה קוגנטיבית 🙂
  http://danariely.com/2008/10/09/ig-nobel-a-dream-come-true/

השארת תגובה