Deuter Kid Comfort II – מנשא ילדים

Screen Shot 2013-10-12 at 2.02.04 PM

אני נוטה להאמין ומקווה שמי שקורא את הבלוג הזה, מעבר לריצה, גם אוהב להיות בחוץ, ללא קשר לריצה. להיות בחוץ, בטבע זה אחד הדברים שאני הכי אוהב. בשבילי טיפוס, אופניים, ריצה היא עוד דרך להיות בטבע, לא עוד דרך לרכב על אופניים או לטפס על פלסטיק. בגלל זה אני לא רוכב כביש, לא רץ כביש ולא מטפס בקירות indoor. אני אוהב להיות בטבע.

אני לא יודע איך עונת הטיולים שלכם, אבל אצלנו עונות מעבר, הן העונות המועדפות לטיולים, יחד עם החורף היחסית קליל שלנו. לכן, זה היה רק מתבקש שמשלב מסוים בחיינו כהורים צעירים נצטייד באחד ממנשאי הטיולים.

אז הצטיידנו, מזמן. עכשיו כבר הגיע הזמן שנוכל לחלוק את ההתנסות שלנו איתכם.

לפני כשלוש שנים התחלתי לחפש מנשא. באותם ימים, הסתכלתי על כל מיני אפשרויות, בדקתי כל מיני חברות ומחירים, וניסיתי למצוא דיל קרוקודיל. קרה מקרה, ובדיוק נסעתי ללונדון באותה תקופה. נפלתי על מבצע בחנות המקסימה הזאת לציוד outdoor לילדים ל Kid Comfort II של חברת Detuer.

החנות, אגב, היא רעיון נפלא וחנות מקסימה, אשר יש בה ציוד מיוחד לילדים ולמשפחות חובבות OutDoor. לרוב המחירים יחסית גבוהים אבל פה ושם אפשר למצוא מציאות.

Deuter, למי שלא מכיר, היא חברת OutDoor גרמנית משובחת. היא מיובאת לארץ מזה שנים, ונמכרת ברשת למטייל וברשתות אחרות (אני חושב). דווקא המחירים שלהם בארץ לא כאלה יקרים יחסית למחירים שלהם בשאר העולם.

Deuter ידועה מאד במנשאי הילדים שלה מסדרה העונה לשם Kid Comfort, ובסדרה הזו יש שלשה דגמים Kid Comfort I,II ו III בהתאמה. מה שמבדיל את הגרסאות הוא בעיקר רמת האיבזור והפרטים שבמנשא. כבר שנים שהסדרה הזאת עוברת Fine Tuning משנה לשנה, אבל בסה"כ לא משתנה הרבה.

יחד עם זאת, מנשא גב שכזה הוא לא פריט זול. לרוב, בארץ, הוא יעלה סד"ג של 800 ש"ח לפשוטים ביותר ומעלה. מנשא כמו שלנו עולה בארץ 1100-1400 ללא כיסוי גשם. אני הצלחתי לקנות את ה Kid Comfort II, ברמת האיבזור הבינונית, בכ – 720 ש"ח באנגליה. (הבאתי אותו לארץ איתי במטוס). בהחלט עסקה כדאית.

Deuter

אני לא אכנס לפרטי פרטים להבדלים בין I,II ו III, אבל הבדל מאד משמעותי בין הדגם הראשון לשני הוא בכיסוי ראש נגד שמש וגשם (אותן "אנטנות" שאתם רואים בתמונה, שמיד אסביר איך זה משתלב), שהוא לדעתי פריט חובה במנשא שכזה, ולכן אם אתם שוקלים אותו, תמחקו לכם מהרשימה את דגם I. אנחנו חיים בארץ עם הרבה שמש, ומגן שמש הוא חובה.

מצד שני, דגם ה III כולל כיסוי גשם מלא, ומגן ראש מובנה (ולא רק מגן הראש נשלף כמו בדגם II) ועוד כמה כיסים ופיצ'רים, שלא מצאתי אותם הכרחיים, ולכן ההחלטה על דגם מס II הייתה יחסית קלה, כי היו בו את כל הפרטים והאיזונים שחשבתי שנדרשים במנשא כזה.

אציין דבר חשוב, שאתייחס אליו בהמשך, בנושא ההתאמה. שנים עסקתי בטיפוס סלע והרים, יש לי הבנה מצוינת בהתאמה של תיק לגב, ואכן אני ממליץ למדוד כל תיק, באשר הוא, שצריך לשאת משא כבד, גם כאשר מדובר במנשא ילדים. במקרה הזה, כמו במקרים אחרים ברכישות שלי, קניתי בלי למדוד, והתבססתי על הביקורת הכל כך חיובית שיש על המנשאים האלה ברשת. בניתי על כך שעם מערכת גב טובה ויכולת כיוונון לא תהיה בעיה.

אז מתי בכלל אפשר להתחיל להשתמש במנשא כזה ?

אני לא זוכר בדיוק את הגיל המדויק שבו התחלנו לטייל עם הילד במנשא. כמובן שזה חייב להיות בגיל שבו הישיבה כבר מבוססת, לא רק מחזיק את הראש לבד, אלא גם מסוגל לשאת מעט טילטולים של הליכה, ובעיקר כשפיזית הוא נכנס בנוחות למנשא והוא לא קטן מדי. לגילאים היותר קטנים עדיף מנשאי גוף לתינוקות מסגנון ארגו ודומיהם.

היום, כשהילד בן כמעט 3.5, שוקל כבר כ-15 ק"ג,  קצת פחות משלוש שנים בשימוש, המנשא עדיין משמש אותנו. המנשא ששוקל קצת פחות מ 3 ק"ג, מאפשר לשאת ילד עד משקל 22 ק"ג, 18 ליטר ציוד ועוד כמה כיסים שנפרט עליהם בהמשך.

Detuer_all

אז מה יש לנו בתיק הזה ?

קודם כל חשוב להבין משהו בסיסי באיך המנשא הזה מתוכנן. בניגוד למנשאי הטיולים הרכים כאן מדובר במנשא שיש לו שלדת מתכת קלה (ככל הנראה סגסוגת כלשהי של אלומיניום) שמשמשת גם את היקף מערכת הגב, וגם את בסיס המנשא עליו הוא עומד. חוץ משלדת המתכת, מנשא הילד למעשה מופרד ממערכת הגב. הדרך שבה זה ממומש הוא ציר בתחתית מערכת הגב שמקרב ומרחיק בתנועה קשתית את כל מנשא הגב. הציר הפלסטי באמצע הוא לטובת פתיחת וסגירת רגל הייצוב של המנשא, שמשמשת להנחת המנשא על הקרקע להעמסה ופריקה של הילד מהמנשא.

Deuter_back_system

– מערכת גב איכותית ומתכווננת, שכוללת את השלדה הקשיחה, כריות ריפוד לגב, רצועות כתפיים מרופדות ומתכווננות, רצועת מותן מרופדת ומתכווננת (עם כיס אחד), ורצועת חזה להידוק (חשוב מאד).

מערכת הגב, במבט ישר, ניראת כמו רוב תיקי התרמילאות המקצועיים / סמי מקצועיים, וכוללת מערכת כיוון גובה רצועות כתף פשוטה שנשלפת ומאפשרת התאמה מהירה של גובה המנשא ורצועות הכתפיים בגוף ביחס לרצועת המותן הנייחת. זה חשוב ביותר, בהינתן הורים בהבדלי גבהים שונים (אני 1.90 בזמן שאשתי 1.60). בכתפיים יש רצועות הידוק וקירוב המנשא לגב. במרכז רצועות הכתפיים יש רצועת הידוק חזה שהיא חשובה להידוק ומניעת "נידנוד" של המנשא בזמן הליכה.

Deuter_harness

– תא ישיבה לילד שכולל קשירה דרך רצועות כתף וחזה שדומות שתי טיפות מים לרצועות בכסאות רכב. למי שרגיל, זה מאד נוח, וקל מאד לסגירה. הרצועות מתכווננות ומאד נוחות. המושב הוא למעשה רצועת בד מרופדת בצורה שדומה לאוכף (שכן הרגליים יוצאות בצדדים כפי שתראו בהמשך), ומתחבר למערכת הגב.מערכת הגב של הילד מזכיר מערכת גב של תיק קטן ואמורה לשמור על גב ישר לילד. 

כמו כן אפשר לראות שתי תמונות מעל, את הריפוד מהצדדים שמגינים על הראש  והגוף, ומתהדקים (חשוב מאד ויוזכר בהמשך). מגן הראש נגד שמש / גשם וענפים יכול להיות מפורק או מורכב בהתאם לצורך (ראו תמונות מעל) שמבחינתי זה יתרון ביחס לדגם I שבו אין מגן, ודגם  III שבו מגן הראש מורכב לתיק, ואין אפשרות לפרק אותו.

Deuter_back

מגן הראש מורכב באמצעות שתי תעלות קטנות בהן משחילים את המגן, ואז מותחים אותו לחלק העליון של מערכת הגב באמצעות רצועות דקות עם וו פלסטיק שמתלבש על טבעות הידוק קטנות על גבי המנשא.

בתמונה מעל אפשר גם לראות את מגוון הכיסים שהמנשא מציע, החל משני כיסי רשת בצד, תא אחורי בינוני (שמספיק למפה/בגד/כיסוי הראש/בקבוקים קטנים), כיס למפתחות/ארנק ותא אחסון גדול של 18 ליטר.

מה שאתם לא רואים הוא במערכת הגב מסתתר כיס נסתר נוסף בגודל של דף A4 בערך. זהו כיס נהדר לדברים שצריך לשמור יבשים או פריטים שטוחים כגון דרכונים, מפות, דפים וכו.

עד כאן לשלב הסקירתי. אני משוכנע שלא מסובך מדי לראות מה יש ומה אין בתיק, השאלה היא יותר מה חשוב ואיך זה מתפקד במציאות. בשביל זה בדיוק יש את הביקורת על כל אחד (או על המכלול) של התכונות שציינתי מעל.

חשוב לציין שיש באתר של Deuter הוראות התאמה למנשא וטיפים של Deuter שהם מצוינים ויכולים לעזור מאד בהתאמה ראשונית.

אני חייב להודות שהגעתי למנשא הזה עם גישה מאד חיובית. אני מאד אוהב את החברה, המוצרים שלה ברמה מאד גבוהה וגם המוצר הזה. אני לא חושב שהיה זמן הסתגלות מיוחד או איזשהו קושי מורכב בתפעול שלו, או הבנה איך משתמשים בו, שדרש יותר מכמה דקות בודדות. אני נוטה להאמין שגם מי שהיה קונה בחנות, מודד, מנסה וכו לא היה שם לב לפרטים קטנים, שאולי אני אציין כאן, ואפשר לתת עליהם את הדעת רק לאחר כמה שנים של שימוש.

spain 05.2013 086

נוחות

נוחות אני מחלק לשני חלקים : נוחות לילד מאחורה, ונוחות להורה שסוחב את הילד על הגב.  אני אתחיל דווקא מהחלק הקל שהוא הנוחות לילד. כמובן, שכמה שלא אנסה לא אוכל לדעת באמת כמה נוח או לא נוח מאחורה לילד במנשא. יחד עם זאת, אפשר לראות שזה מנסה שהנוחות לילד הייתה אלמנט מרכזי ומוביל בתכנון של המנשא.

מבחן המציאות הוא זה שמדבר, בכל מה שקשור לנוחות של הילד מאחור. סירוב אגב, הוא לא בהכרח אינדקציה לנוחות, אבל הוא בהחלט אחד המדדים. יחד עם זאת, מדד ה"רוצה לצאת" והנרדם בתיק הזה הוא בהחלט חשוב וגם מספק אינדקציה על הנוחות שהילד מרגיש במנשא.

יש לנו ילד (יחסית) נוח. אני מודה. אבל יחד עם זאת, ממנו לא שמענו תלונות משמעותיות על שום דבר במנשא, ועשה הרושם שבכל פעם שהוא היה במנשא הוא מאד נהנה להסתכל על הנוף והרבה פעמים ,כמובן, להרדם מהטילטולים של ההליכה. בגילאים יותר בוגרים של שנתיים ומעלה, כשכבר דיבר, גם ידע לבקש לעלות למנשא ולרדת ממנו.

מהתרשמות של הורה, ושל מישהו שיש לו כבר עין בציודים מהסוג הזה, אני יכול לציין שהושקעה חשיבה רבה ותכנון לתא הילד והוא באמת מספק איזון מצוין בין סגירות והגנה לחשיפה ואפשרות לילד להיות חלק מהמתרחש סביבו. זאת גם כאשר מגן הראש מורכב.

הרצועות כתפיים של ילד קלות לחיבור והילדים מרגישים איתן בנוח, מהיכרות עם כסאות הרכב. קליפס אגן וקליפס חזה, והילד מאובטח היטב למנשא. הידיים מעט חסומות עם מגיני הצד, אבל יחד עם זה יש לילד מספיק חופש מרחב להוציא ולשלוח ידיים.

הרגליים הן החלק היותר "מאתגר" והוא מאד תלוי בגיל. בגיל קטן הרגליים עוד לא מגיעות לבסיס הברזל, בגיל שנתיים וחצי בערך האורך היה אידיאלי כדי להניח אותם על הבסיס. בימינו בגיל שלוש פלוס, לקראת סוף היכולת להשתמש במנשא (כפי שאפשר לראות בתמונה מעל), כבר הרגליים יחסית ארוכות ומקופלות.  זאת לא בעיה גדולה במיוחד, ועדיין לא נתקלנו במצב בעייתי. תמיד היה לו מקום להניח את הרגליים איפשהו בין מערכת הגב לבסיס, אבל זה בהחלט משהו שכדאי לשים אליו לב.  דבר חשוב נוסף הוא לשים לב לפני שמורידים את המנשא מהגב, שהילד לא הכניס את הרגליים לתוך מסגרת הברזל, כדי לא ללחוץ אותם בהנחת המנשא. שימו לב !

מגן הראש הוא גם ידידותי, יושב גבוה ולא מפריע. ילדים נוטים לאוהב אותו בגלל התחושה הסגורה והמוגנת שהוא מספק. בארצנו מרובת השמש הוא פריט חובה כמעט בכל טיול. הוא מאד עוזר גם בטיולים בהם יש ענפים, ומשמש "סמן" רגע לפני שיפגע בטעות בראש של הילד.

מאד פשוט להכניס ולהוציא את הילד מהמנשא. פותחים את הרגלים, כמו שרואים בתמונה , מושיבים את הילד כמו על אוכף וסוגרים את הרצועות.

הוצאת ילד מהמנשא כבר נוגעת בנוחות של ההורה שנושא את המנשא על גבו. אז אם נתחיל לרגע מהפריקה והוצאת הילד, שהרי כדי להוציא את הילד צריך לבצע שתי פעולות לא בהכרח בסדר מחייב (כפי שתראו). הראשונה לפתוח את הרגל, על מנת לאפשר להוריד את המנשא שלא יפול אחורה מהמשקל, להעמיד אותו ולהוציא את הילד, והשניה הורדת המנשא עצמו. פתיחת הרגלית באופן עצמאי לנושא אפשרית לבעלי ידיים ארוכות במיוחד (כמוני). ככל הנראה, תצטרכו לבקש עזרה ממישהו שיפתח לכם את הרגלית. ברגע שהרגלית פתוחה, אפשר להוריד בביטחה. גם כאן או שתמצאו מדרגה בגובה סביר שתוכלו להניח עליה את המנשא עם הרגלית ו"לצאת מהמנשא" או שתצטרכו עזרה להוריד את המנשא מעמידה לקרקע. זה לא בעיית תכנון, אבל זה בהחלט דורש מעט כוח פיזי לעזור להוריד את המנשא מהגב ולהוריד תיק עם ילד ששוקל 10-15 ק"ג ועוד ציוד לקרקע. אפשר להוריד עצמאית לקרקע, אני עושה זאת מדי פעם בסוג של תנועה סיבובית, אבל אני אסייג שיש בזה סיכון מסוים של איבוד שיווי משקל ולכן רצוי מאד לדעת מה אתם עושים. זהו לא כשל תיכנוני, ואני לא מצליח לחשוב על פתרון אחר של פריקת המנשא, אבל בהחלט חשוב לדעת שכנראה בשלב של הפריקה כדאי להעזר בעוד זוג ידיים.

spain 05.2013 087

גם בשלב שבו הילד כבר ארוז בתיק וצריך להעמיס אותו על הגב, ככל הנראה, תאלצו להשתמש בעזרה. קשה מאד להתיישב לתיק ששוקל 20 ק"ג ולהתרומם איתו מהקרקע. אותה שיטה כמו בהורדה תעבוד כאן: או להניח מלכתחילה את המנשא על מדרגה ממנה קל "להכנס לתיק", או להעזר בהרמה ע"י מישהו / בן / בת הזוג. לא לשכוח לסגור את הרגלית, היא נוטה להתפס בענפים..

עוד דבר שכדאי שתשימו לב אליו, הרגלית יכולה להכנס "מאחורי" הבסיס של המנשא, וככה להיות יותר מאובטחת בפנים. כאשר הילד על המנשא מופעל הרבה לחץ, ויותר קל להכניס אותה מאשר להוציא אותה. לפעמים בהורדת המנשא יותר קל להניח את הבסיס, להקל מעט בלחץ, ואז להוציא את הרגלית החוצה.

שימו לב, אל תתפתו להוריד את המנשא עם הילד למדרגה שיש בה סיכון וממנה המנשא יכול לאבד שיווי משקל וליפול מגובה יותר משמעותי, כמו סלע. אם אתה נעזרים במדרגה, תעזרו בכזו שיש לה מספיק שטח פנים שגם אם המנשא יפול אחורה, יש מספיק קרקע לספוג את הנפילה.

נוחות מערכת הגב והמנשא על הגב

עכשיו לעניין המנשא עצמו על הגב. אני אציין דווקא משהו שאולי רובנו לא חושבים ולא שמים אליו לב כששוקלים לקחת מנשא ילדים שכזה. מה קורה כשהולכים עם המנשא על הגב ללא ילד בתוכו ? הרי כשאנחנו קונים מנשא שכזה, אנחנו חושבים על הילדים בפנים. מהר מאד תגלו שכשהילדים כבר הולכים או שכשמסתובבים במקום ש"אולי נשתמש" במנשא מסתובבים איתו על הגב גם ללא ילד.

אז כמובן שהוא לא ממולץ כ"סתם תיק" לא רק כי יש לו מעט נפח אחסון והוא מאד מגושם וגדול לאיזורים צפופים. למנשא הזה ספציפית יש תכונה קטנה שקצת מציקה. היא לא מספיקה כדי לפסול אותו, אבל בהחלט מעצבנת. בגלל שמבנה איזור הישיבה של הילד מבוסס על ציר תחתון, המנשא, ללא ילד בפנים, נפתח ונסגר כמו אקורדיון לפי תנועת הגוף. גם במצב של הידוק כל רצועות הצד, אתם תרגישו את זה טוב טוב, כשאתם מתכופפים, יורדים לכיוון הילד או עושים פעולות שדורשות הטייה של הגוף עם המנשא "הריק" על הגב. זה לא מפריע כל הזמן, אבל כשהולכים איתו הרבה ללא הילד בפנים, זה קצת מעיק. אם הייתה אופציית הידוק בחלק העליון שתחבר את רצועות האחיזה העליונות, הדבר הזה היה נפתר. כמובן שזה אפשרי עם אביזר / רצועה צד שלישי, אבל טרם מצאתי את המוטיבציה להתעסק עם זה.

עכשיו מה לגבי מערכת הגב עצמה ונוחות הנשיאה ?

תראו, זה כמובן דבר מאד סובייקטיבי. אתם כבר יודעים שבהנעלה אני מינימליסט, אבל בשנים האחרונות המינימליזים מחלחל לאט לאט לאספקטים אחרים בחיים שלי. במקרה הזה, גם למערכת הגב מלאת הפיצ'רים של המנשא הזה. דבר ראשון, קחו בחשבון שלשאת ילד  + מנשא + ציוד שעוברים את ה 10-15 ק"ג זה כבד. מי שלא רגיל לשאת משא כזה בתיק ללא אימון וללא תרגול, שיקח בחשבון שיהיו לזה השלכות על הגוף שלו. אל תזלזלו במיומנות הפיזית הנדרשת.

Deuter_back_system

עכשיו, יש מערכת גב שתפקידה לכאורה לעזור לכם לאזן את המשקל בצורה נכונה בין כתפיים ומותן ולפזר את העומס. המערכת מתכווננת בצורה מאד יעילה ופשוטה לגבהים שונים של אנשים. יש לה ריפוד איכותי בכל המקומות החשובים ומהבחינה הזאת, הריפוד נוח מאד.

יחד עם זאת, אני מוכרח להודות שהסתכלות לאחור של שלוש שנים, אחרי עשרות תיקי טיפוס, טיולים, אופניים והרבה נסיון עם ציוד, כולל כבד מאד על הגב, אני לא מצליח למצוא את הכיוונון המדויק שבו יהיה לי נוח עם המנשא לאורך זמן. כמעט תמיד אני מרגיש שאיכשהו העומס, שמועבר לכתפיים, הוא גדול מדי. פחות מדי עומס עובר למותן. אני לא מהנדס תיקים, אבל אני משוכנע שחלק מהבעיה טמונה במבנה של המנשא, והציר האלכסוני שמושך למעשה אחורה. יחד עם זאת, אני לא חושב שיש כאן "פגם תכנוני". יש כאן תכנון שהוא כמובן לא יכול להיות מושלם כל הזמן.

מיד על הגב, המנשא בדרך כלל נוח לי. נוח מאד, גם אם לא קל, נוח. אבל אחרי כמה ק"מ של הליכה, הכתפיים מתחילות לתת את אותותיהן. אני לא בהכרח משוכנע שזה עניין טכני בלבד של המנשא, כמו שאמרתי, אני חושב בהחלט שלמוכנות הפיזית של גוף לנשיאה של תיק כזה יש משמעות גדולה, ויחד עם זאת אני תוהה אם בתיק אחר שמעביר יותר משקל למותן, הייתי חווה יותר סיבולת לאורך זמן. אין לי על זה תשובה ברורה. גם זו לא סיבה לפסול את המנשא כלל וכלל, כי מאד יכול להיות שזה עניין אישי לחלוטין, שכן משקל כבד על הגב, הוא משקל כבד על הגב, איך שלא מסובבים את זה.

חגורת המותן נוחה מאד ומרופדת, ורצועת החזה עושה עבודה מצוינת בשמירה על המנשא מלהתנודנד (כן, מצד לצד) מאחור. יש הרבה שלא נותנים דעתם על הרצועה הקטנה והחשובה הזאת. רצועות ההידוק העליונות נחמדות ועוזרות מעט "לקרב" את המנשא לגב.

עם כל זאת, תהיתי ביני ובין עצמי מה היה קורה ללא כל הפיצ'רים האלה עם מערכת גב הרבה יותר פשוטה, ואולי ההתאמה הייתה יותר קלה ונוחה. חגורת המותן גדולה ועבה מדי לטעמי, ואני אוהב פחות "בשר" ויותר חופש במותן.

הכיס על רצועת המותן הוא מצד אחד שימושי אבל מצד שני יושב "בצד מדי" אחרי רצועת ההידוק, ולא נגיש בצורה נוחה תוך כדי טיול. מעט קשה להטות את הגוף כדי להשתמש בשתי ידיים לפתוח את הרוכסן המעט נוקשה שלו. אני מצאתי את עצמי הרבה פעמים מוותר לחלוטין על השימוש בו, או מאפסן בו דברים שאני צריך להוציא רק כאשר אני מוריד את המנשא. בזה בהחלט יש מקום לשיפור.

swiss12-22.8.2012 045

עוד דבר ששייך לתחום הנוחות הוא העובדה שההפרדה בין הילד להורה הנושא היא כזו שהילד דווקא לא מגיע ושולח יותר מדי ידיים לעורף. לילד יש את המרחב האישי שלו, וההורה נושא אותו על הגב. אני לא עוסק כאן בעקרון הרצף ובחשיבות המגע. מגע הוא חשוב, אבל ילד שכל הזמן מכפכף אותך בעורף בדרך כזו או אחרת בזמן טיול זה לא הדבר הכי נעים בעולם. יחד עם זאת, אם הילד ממש, אבל ממש, רוצה הוא יכול להגיע להורה. בגיל 3 אני כבר מקבל ליטופים מאחור :-).

אחסון

Deuter_sack

המנשא מכיל תא אחסון בגודל 18 ליטר מתחת למושב. התא נפתח כמו תא תחתון לסק"ש בתרמילי טיול מקצועיים באמצעות שני רוכסנים דו-כיווניים. 18 ליטר הם לא הרבה, הם נפח של תיק טיול יומי, והם מספיקים בערך לדברים שאתם חושבים שצריך בשביל ילד ליום טיול (חיתולים, מגבונים, בגדים להחלפה, וכו, ואולי קצת אוכל). זה לא מעט אבל גם לא הרבה. הכיסים העליונים הם ברובם שטוחים וצרים, ולכן לא מאפשרים אחסון גדול מדי. כיסי הרשת הם די יעילים לאחסון של בקבוק מים, כובעים, קרם שיזוף, מצלמה וכו.. אבל כדאי לקחת בחשבון המנשא חשוף ולכן פריטים בולטים עלולים "לקפוץ" החוצה.

שימו לב שמילוי התא התחתון מוסיף משקל משמעותי למנשא וגם מקשה מעט על סגירת הרגלית. חיסרון נוסף של הגודל של התא הזה, הוא כאשר טסים לחו"ל ושולחים את המנשא, מצד אחד צריך לשלוח כיחידת מטען וגם בקרונית מטען חריג, כי הוא גדול ומכיל מתכת, ומצד שני אי אפשר לאחסן בו יותר מדי. אנחנו מצאנו שלגלגל בגדי ילדים לתא זה הדבר הכי יעיל שאפשר לעשות עם הנפח הזה.

Deuter

בשגרה, את כיסוי ראש אנחנו בדרך כלל מאחסנים הפוך עם הקליפס הפלסטי בחלק האחורי של המנשא (כמו שאפשר לראות מעל). בצורה הזאת הוא נשמר מצוין בזמן הליכה, אבל לא מאפשר אחסון של עוד הרבה דברים באותו תא.

הערה חשובה היא שכשאשר שולחים את המנשא במטוס, אין מקום מאובטח לאחסן את מגן הראש ואני ממליץ בחום לקחת אותו איתכם בתוך תיק סגור, אחרת הוא יאבד.

פיצ'ר נחמד ולא מובן מאליו הוא מחזיק המפתחות שיש בתוך כיס הריצ'רץ' הקטן. אל תזלזו בדבר הפשוט הזה. לאבד מפתחות של רכב או רכב בהשכרה בחו"ל בזמן טיול שבו מכניסים ומוציאים דברים מהמנשא באופן תדיר, זה לא תענוג גדול, והרצועה הקטנה עם קליפס פלסטיק פשוט פותרת את הבעיה הזאת.

spain 05.2013 049

אז תכלס, איך זה לטייל עם המנשא ?

כמו שכבר ציינתי, בעניין הנוחות לטייל עם המנשא על הגב ללא ילד בפנים היא חוויה סבירה אבל לא מאד כיפית. המנשא גדול ומעט מגושם והציר התחתון דואג לנידנודים המעצבנים, גם כאשר הרצועות בצד מהודקות היטב (כמו שאפשר לראות בתמונה מעל). המנשא יושב מצוין על הגב, וללא ילד הוא לא כבד, אבל עושה רושם שבהחלט הוא תוכנן להיות במיטבו עם כל המשקל.

spain 05.2013 084

אני איש גדול, וסה"כ המנשא יושב עלי לא רע ויש פריסה סבירה של המשקל על הגוף שלי. אני באמת תוהה איך זה יהיה לאנשים במידות יותר קטנות, כי בסה"כ המנשא הוא בעל אורך משמעותי ומשקל עוד יותר משמעותי מתיקי יום, ובהחלט אני חושב שהוא תפור למידותיו של אדם גדול ולא אדם קטן.

ההליכה עם המנשא היא לא בעייתית, בעיקר כאשר הילד יושב בתוכו. המנשא מתיישב טוב על הגב, ואם כיוונתם את מערכת הגב, אז הוא גם לא יזוז יותר מדי בזמן הליכה ישרה. מי שכבר שכח את ימיו כטראקר (מי שהיה כזה), יזכר, יחד עם זאת, באיך זה לשאת משקל כל כך כבד על הגב. בהתחלה זה בסדר, אחרי זמן מה זה מתחיל להכביד.

spain 05.2013 077

אני מצאתי ששימוש במקלות הליכה  עוזר לי מאד לפזר את המשקל ולתקן במשהו את העומס שהמנשא מפעיל על הכתפיים והגב בהליכה רגילה.

swiss12-22.8.2012 048

ברגע שיש שיפוע בשביל כל תנועה סיבובית סביב צירו האנכי של הגוף נהיית אתגר של שיווי משקל, ובגלל האוצר הקטן שיש לנו על הגב, חשוב לבצע ירידות בצורה מבוקרת.  לרוב את הירידות אני מבצע על הצד, כאשר אני משתמש במקלות לעזור לי בבלימת המשקל ולהמנע מטריקה של הגוף והרגליים לקרקע בגלל המשקל הגדול. לעיתים אפילו אני מוצא את עצמי יורד ברברס, שכן יש לי יותר שליטה על הגוף ויכולת "ליפול קדימה" לכיוון הקרקע ולעצור את הנפילה, אם תהיה כזו, ביחס לירידה עם הפנים קדימה.

swiss12-22.8.2012 047

חשוב לשים לב שגם אם תהדקו את המנשא כמו שצריך, הטייה בשיפוע של השביל, או הטיית גוף של הילד בתיק משנה את המנח של המנשא על הגב. יהיו כאלה, שלא יהיה לכם ספק. ברגע שיש ילד סקרן מאחורה שרוצה לראות דברים הוא מזיז לא רק את הראש אלא גם את הגוף. זאת פיזיקה פשוטה של כוחות, והרצועות, טובות ככל שיהיו לא ישנו זאת, ולכן חשוב להיות כל הזמן קשוב למרכז הכובד שלכם, ולהיכן אתם פוסעים. בתמונה מעל אפשר לראות את ההטייה מעט שמאלה של המנשא שמושכת אותי לכיוון המדרון.

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא הגנה על הראש של הילד, וכאן אנחנו נוטים להרכיב כמעט תמיד את מגן השמש/גשם/ראש שכן מעבר להיותו תחליף נהדר לכובע והגנה מפני השמש, הוא עוזר למנוע מגע עם חפצים זרים ומשמש כסמן אזהרה. שימו לב, אם אתה הולכים באיזור סבוך, אתם תצטרכו להתכופף יותר מהרגיל, ואף להכניס למצב של מעבר כמו "טיל" עם הראש והמנשא קדימה, מכיוון שהמנשא והמגן שמאחוריכם גבוהים יותר מכם. לא פעם ולא פעמיים מצאתי את עצמי גם באיזור סבוך וגם באיזורים תלולים כאשר אני כמעט במנח של שכיבה והמנשא והילד מעשה "שוכבים לי על הגב".

מצאתי את עצמי לא מעט בטיולים האלה כשאני נע בין שני מצבים שכל אחד מהם והאתגר שלו: בלי תיק, אבל עם הסגירה/פתיחה המעצבנת, אבל ללא משקל כבד ועם הילד בתיק, שאז הוא יושב מצוין על הגב, אבל העומס דורש מנוחות והפסקות.

שינה במנשא

אחת התופעות הנפוצות היא הירדמות של הילד במנשא בגלל הטילטולים של ההליכה. הנדנוד,הנוף והשקט "מסממים" את הקטנטנים ולא פעם ופעמיים אחרי כל הריגוש הם פשוט נרדמים. מה שקורה אז הוא ריפיון שרירים בגוף של הילד וגם הראש נופל מטה, והגוף פחות דרוך ולכן המשקל בגב מורגש יותר.

המנשא לא מאד נוח מבחינת תנוחת שינה לילד, ואנחנו לא פעם ולא פעמיים דחפנו כרית או חיתול או בגד בין החזה של הילד למערכת הגב כדי שיוכל להניח את הראש קדימה ולישון. היו פעמים שהראש נפל הצידה ואין משהו שיחזיק אותו בצורה יעילה, מכיוון שכריות הצד זזות תוך כדי הליכה וחיתול או בד כלשהו נוטים ליפול (שימו לב).

לכן, חשוב שיהיה לכם בתיק איזה בד/חיתול לדחוף בכל מקרה כדי לשפר את מנח השינה של הילד במנשא.

אם אתם ממש רוצים להשקיע, אתם יכולים להתקין כרית שינה כמו בתמונה הנ"ל. אם הייתי חושב על זה אחורה, הייתי מתקין גם אני כזאת מזמן (או לוקח איתי). כמובן שזה אומר דבר נוסף שצריך לאחסן בתיק.

הערות נוספות

– שימו לב שכאשר אתם אורזים את המנשא לנסיעה לחו"ל רצוי לסגור את הרגלית ולאגן אותה, וגם לחבר את שתי אחיזות הידיים העליונות באזיקון או רצועה כלשהי כדי של יפתחו בזמן העברות. מומלץ ואף רצוי לצפות את המנשא בניילון נצמד בגלל קצוות רצועות רבות שיש בתיק.

– פטנט לנסיעות שמצאנו, הוא לאחר שסגרנו את המנשא עם ניילון נצמד (גליל דק), אז דחפנו את הגליל לתוך המנשא, וככה הוא היה איתנו גם בטיול, ויכולנו לארוז את המנשא בשביל החזרה לארץ.

– את מגן הראש קחו איתכם בתיק נסגר. אל תשאירו אותו בכיס המנשא

– החיבורים של מגן הראש למערכת הגב הם שרוכים דקים שמתחברים עם מהדק פלסטי לטבעות קטנות שמעוגנות על המנשא. מדובר בחיבור חלש במיוחד שהוא פוטנציאל לנקודת כשל ראשונית בתיק, בעיקר כשהוא נגיש לידיים של הילדים במהלך כל הנשיאה. הם אוהבים למשוך ולהוריד את המגן לכיוון הראש ואז לשחרר בחזרה.

– תשדלו לא להסתובב עם המנשא והילד בפנים באיזור עירוני ובתוך חנויות, אתם במקרה הטוב תצטרכו לבקש הרבה סליחה, ובמקרה הפחות טוב תשברו איזה משהו בסיבוב ספונטני או רגל מתעופפת מהצד.

– שימו לב, כמו שהזכרתי, לפני שאתם מורידים את המנשא, איפה נמצאות הרגליים של הילד, שהם לא נכלאו בשלדת המנשא או בין מערכת הגב למנשא עצמו.

– הגנה משמש : מגן הראש מגן היטב על קרינת שמש שמגיעה מלמעלה, אבל לא מהצדדים. לא פעם ולא פעמיים מצאנו את עצמנו מאלתרים קשירת חיתול על אחד הצדדים של המנשא על מנת לספק הגנה, ומחליפים כמה פעמים במהלך הטיול לפי כיוון ההליכה וכיוון השמש.

spain 05.2013 060

סיכום

אני מתאר לעצמי שאתם יכולים לחוש מהפוסט הזה שאין בו שורה תחתונה בומבסטית לכאן או לכאן. לא התנסתי במנשאי ילדים נוספים, ואני לא יודע להעיד האם הם טובים יותר או פחות.

המנשא הוא מנשא טוב מאד בהמון פרמטרים, אבל היו בו כמה הפתעות שלמדתי אותן תוך כדי שימוש, שלא צפיתי או חשבתי עליהן לפני כן. אני מוכרח לציין שלפני הקניה, ידעתי מעט על מנשאים כאלה ומה חשוב בהם והתבססתי הרבה על ביקורות מוצלחות ועל מוניטין של המנשא.

אני מרגיש שחשוב לציין שהמנשא לא מאכזב אותי. זאת קניה מאד טובה, מאד שימושית ושלוש שנים אחרי המנשא במצב מצוין, עדיין בשימוש ויכול לשמש עוד לשנים ארוכות. לכן אני חושב, שאם אתם משיגים אותו במחיר שאתם יכולים להרשות לעצמכם ויש לכם אופק שימוש רב שנים, זאת השקעה משתלמת, ששוכחים את עלותה הרבה אחרי שמשתמשים בה עשרות פעמים.

יחד עם זאת, מצאתי כמה עניינים קטנים שהזכרתי כאן ושהייתי משנה (ואולי כבר שונו) ומשפיעים על החוויה הכוללת ואיכות המנשא לאורך זמן ושימוש, אם זה הציר התחתון והעדר "נעילה" בזמן הליכה ללא ילד במנשא, או הטבעות והרצועות החלשות של מגן הראש שהן עתידות להקרע ולהיות אתגר לתחזוקה, או איזורי האיחסון שהם מעיין פרווה שכזה; הם לא מספיק גדולים, אבל הם קטנים מדי מכדי להפוך אותו גם לתיק בעל משמעות. כמעט תמיד היינו צריכים תיק נוסף, בעיקר למים, שכן אין ממש מקום לקחת בו מים ליום שלם.

אני חושב, שבמידה ראויה של צדק, הדגש הגדול ביותר, שניכר בפרטים של המנשא, הוא על הנוחות של הילד (הער) במנשא. בתור הורה, כמובן שאני מסכים לכך. יחד עם זאת, לעניין מערכת הגב, ההתאמה ופיזור המשקל. אני חושב שכאן כבר יש איזה אלמנט תיכנוני שקשור למבנה השלדה של המנשא והדרך שבו היא מפזרת עומס. יש שילוב עדין בין איזון משקל, כיוונון מערכת הגב וגם היכולת הפיזית של הנושא. בעבר, עם תיקים בעלי ציוד בלבד מצאתי את האיזון. כאן, אולי בגלל שבתיק מאחור יושב ילד פעיל ובתנועה, אז אי אפשר להגיע לאיזון מושלם, ולכן לאורך זמן העומס מורגש יותר וצריך יותר הפסקות ומנוחות.

המנשא הוא קניה מוצלחת, ובסה"כ אני ממליץ עליו בחום. מעלותיו עולות על חסרונותיו, ואנחנו מאד מרוצים, ובעיקר הילדון מרוצה. זה מאפשר לנו ולו להגיע ביחד למקומות שבדרך אחרת היו או בלתי אפשריים או מאתגרים הרבה יותר מבחינה לוגיסטית.

אם אתם משפחה שאוהבת לטייל ורוצה מנשא איכותי, שהדגש בו הוא על נוחות לילד אבל בהחלט עם מערך סביר של אחסון ונשיאה נוחה להורה, המנשא יענה על הציפיות שלכם.

8 תגובות

 1. תומר אולמן הגב

  פוסט מעולה כרגיל, רציתי להוסיף כמה דברים:
  1. בתור מי שמכר עשרות מנשאים כאלו בחנות ציוד טיולים במשך 5 שנים, כמעט לא ראיתי הורים חוזרים עם תקלות.
  2. למנשא יש אחריות לכל החיים, גם בארץ – כל חנות שמוכרת Deuter יכולה לשלוח לתיקונים אצל היבואן No Questions Asked.
  3. הכיס שצמוד למערכת הגב בגודל A4 הוא כיס לשקית שתייה של שורש, כאשר קונים מנשאי מים של דויטר בחו"ל הם מגיעים עם שקית Widepac של שורש, עם לוגו דויטר עליה. בארץ היבואן מביא אותם ללא שקית כי המחיר של שקית של שורש מקורית יותר משתלם פה. בתוך התא יש תפס עליון לשקית, ובצד הנגדי לרוכסן למעלה יש פתח לצינורית. מפתיע לגלות כמה קל לילדים, אפילו הקטנים ביותר לשתות משקית שתייה.
  4. אם אני לא טועה, למנשא מדגם I יש אפשרות לחיבור של כיסוי הראש, הוא פשוט נמכר בנפרד. פרט לזה מערכת הגב של דגם I קטנה יחסית, והוא לא נוח לאנשים גדולים. הבדל נוסף קטן אך משמעותי בין I ל II הוא שב I אין את האבזם הצהוב שפותח מהצד לילד וצריך "להשחיל" אותו פנימה.
  5. לא היו לפני 3 שנים כשקנית, אבל עכשיו קיימים מנשאי תינוקות של חברת Osprey שבהחלט כדאי להשוות.

 2. ngorali הגב

  היי, יופי של ביקורת
  אני עם Kid Comfort 1 עם הצלון והדבר שהכי חסר בו לדעתי זה הקליפס שליפה מהירה של הילד מהצד.
  אגב מאיפה קנית את הכרית הרדמות? זה חובה לדעתי ולא מצאתי את זה בשום מקום.
  תודה

 3. kiak הגב

  סקירה מעולה.
  תודה.

 4. יוני הגב

  רעיון מצויין שעל תיקי נסיעות אפשר גם לשאת את הילד שלך

 5. roni הגב

  כל כך הרבה השקעה בפרטים בתמונות בתיאורים – ואוו
  עוקב אחריך כבר חצי שנה, כל הכבוד!

 6. טלי הגב

  בנתיים דוייטר הוסיפו כרית ראש אינטגרלית.

השארת תגובה