פציעות ובית מרקחת אינטרנטי – על התמודדות עם Plantar Fasciitis, וגם קצת על VitaCost

כשפתחתי את הבלוג הזה, החלטתי מראש שזה יהיה בלוג "מקצועי" ועם פחות דגש על ה"אישי", במובן שאתרכז בעניין שהבלוג על שמו, ציוד, ופחות כבלוג חוויתי אישי, על אף שגם לזה אולי יש / היה מקום.

קורה, לעיתים, שהדברים מתערבבים, וכל הזמן נוגעים אחד בשני, ואי אפשר להפריד את האחד מהאחר. כבר כמה שבועות שאני סוחב פציעה טורדנית, פלנטר פשיאטיס (Plantar Fasciitis), שעליה אסביר קצת מיד (למי שלא מכיר).

הפוסט הזה יהיה אישי במידה יותר משמעותית על ההתמודדות עם הפציעה, וגם אשתף אתכם בכמה דברים רלוונטים שכן קשורים לציוד / קניות / צרכנות שעשיתי בהקשר של הפציעה הזאת, ובהקשר של קניות של דברים שקשורים לבריאות / טיפול באינטרנט.

לפני כשנתיים, כשהתחלתי לחזור לריצה בצורה מלאה, אחרי שנים על אופניים, התחילו לי כאבים באיזור ברך שמאל, בגידים מעל ומתחת. הלכתי לפיזיותרפיסט (חנן בן עמי שעליו אני ממליץ בחום) שעזר לי מאד ואבחן חוסר איזון בשריר הארבע ראשי, שבאמצעות כמה שבועות של תרגילים בחדר כושר הכאב נעלם ולא חזר שוב.

עד אותה תקופה, הייתי קונה נעלי ריצה לפי מבצעים ומראה בארה"ב. כל עוד היה כתוב על הנעל "Running", לא שאלתי את עצמי יותר מדי שאלות. המחיר טוב, המראה טוב, קניתי. פתאום, התחלתי לשאול את עצמי איך אני בוחר נעל שמתאימה לי. ככה נחשפתי גם לנעליים המינימליסטיות, לגישה המינימליסטית, קראתי את Born to run (חובה), והתחלתי בתהליך של בחירת נעליים יותר מושכלת.

החודשים עברו. שילבתי בין נעלי שטח שהלכו ונעשו יותר קלות, לנעלים מינימליות, על אף שרוב הזמן רצתי עם נעליים מוגנות יחסית שכן השטח סביב ביתי (הכרמל) הוא אגרסיבי יחסית. השקעתי (לא מספיק) בלעבוד על צורת הפסיעה שלי ולנסות לקדם יותר פסיעת Fore-Foot / Mid-Foot. גם שיניתי לא מעט זוגות נעליים, כמו שראיתם בפוסטים, בניסיון למצוא משהו אידיאלי בשבילי.

יותר מזה, גם עברתי לנעליים מינימליות בחיי היום יום, מנסה ללכת כמה שיותר יחף, כמה שפחות עם הגבהה, פחות סוליה, יותר קרוב לקרקע. הריצות, דווקא, נשארו יותר מוגנות יחסית.

הבטחון עלה, הכושר עלה, המשקל ירד והגעתי ל 60-70 ק"מ שבועיים (שטח בלבד), כשהיעד של אולטרה מרתון באוקטובר הקרוב על לוח השנה. הכל הלך טוב. הרגשה נפלאה להיות בכושר, ולהינות ככה.

ולכן, כשהפציעה הארורה הזאת החלה להזדחל לי מתחת לרגליים (תרתי משמע), היא תפסה אותי לא מוכן. לא מופתע, אבל לא מוכן.

פלנטר פשיאטיס (בשמה הלועזי, Plantar Fasciitis) היא אחת מפציעות הריצה הנפוצות ביותר. מי שסבל ממנה, יודע בדיוק במה מדובר. ומי שעוד לא, כמובן שאני מאחל לו שלא יתקל בה, אבל כדאי שידע. כי אני, על אף שהכרתי את שמה, לא זיהיתי את הסימנים מספיק מוקדם.

אני לא אכנס לפירטי פרטים של התיאור, כי יש פוסטים מכאן עד אין קץ על הפציעה. בגדול, הרצועה בתחתית כף הרגל שמחברת בין העקב לבהונות נקראת הפסיה הפלנטרית. כאשר היא לא גמישה/חלשה, וכאשר יש עומס גדול על הכף רגל והרבה חיכוך שלה עם העצם, מתחילה הדלקה של האיזור, בעיקר בנקודת המגע שלו עם העקב. שם עלולה להווצר שחיקה של העצם, שגדילה שלה מחדש באופן בולט נקראת "דורבן".

לא כל פלנטר פשיאטיס הוא דורבן. חשוב לדעת. דורבן רואים באולטרה סאונד או צילום שרואים בו בבירור את העצם הבולטת.

חשוב לדעת שלרוב זאת לא פציעה שנופלת מהשמיים. לרוב היא מתגנבת לה בשקט, ואנו נוטים להתעלם מכאבים קטנים (לפעמים בכלל טריגר פוינטס אחרים). לא סתם קוראים לה "נשיכת הערפד של פציעות הריצה". היא מופיעה לא מעט אצל רצים מינימליים וגם לא מינימליים. היא לא ממיינת.

אצלי הכאבים התחילו באיזור הקשת. עיקצוצים. לא יחסתי להם משמעות רבה, כי אני מרגיש אותם הרבה זמן. לאחר מכן, הופיעו כאבים דווקא בשרירים שבין אצבעות הרגליים, וכאשר הייתי הולך עם נעל עם עקב מוגבה (ביום יום) הייתי מרגיש גם עקצוץ בפסיה, באיזור מרכז העקב הפנימי. שכנעתי את עצמי שזה רק בגלל שאני נועל נעל עם הגבהה שאני כבר לא רגיל אליה.

בגלל הכאבים בחלק הקדמי דווקא, ביקרתי אצל אורטופד, שקבע דורבן בלי אולטרה סאונד וצילום. לא קיבלתי את התזה החד-משמעית, וכדי לאזן את הקביעה הלכתי גם לפיזיותרפיסט אחר שנתן לי את הגישה הפיזיותרפיסטית על חולשת השרירים שלי בכפות רגליים, וחוסר הגמישות שלי בסולאוס ובתאומים.

התחלתי מתיחות, עיסויים וקרח. במקביל המשכתי לרוץ. הורדתי קצת עומס, אבל המשכתי, ולא ביטלתי תוכניות יותר מדי. נורות האזהרה עוד לא נדלקו מספיק.

לאט לאט הכאב ״עבר״ לאיזור הפסיה הקלאסי והתמקם שם. תהליך ההפנמה לקח כמה ימים עד שבועיים. התחלתי להבין שזה לא יחלוף בלי תשומת לב מוגברת, הכאב הלך ונהייה יותר דומיננטי, ונכנסתי לסחרור.

לפני שאני נכנס ליותר פרטים אני רוצה להסביר איך הפוסט הזה גם יתקשר לצרכנות. יש לרובנו נטייה (בריאה יחסית) שברגע שהפנמנו שיש לנו פציעה, אנחנו מוכנים להשקיע כמעט כל סכום שיידרש ואביזרים/טיפולים כדי להחלים ולחזור לפעילות שאנחנו כל כך אוהבים, שלא לומר מכורים, שלא לומר אובססיביים..

כאן זה הרגע שבו צריך לקחת נשימה ארוכה. בעיקר בפציעה הזו. כי אין תרופת קסם, ולא בהכרח הדבר הראשון שמטפל יגיד לנו, צריך להצטייד בו (למשל מדרסים ב 1500 ש"ח).. אלא אם כן אתם צריכים טיפול דחוף (וגם זה לפעמים תחושת "דחף" שמטפל כזה או אחר ייצר אצלכם), לפעמים יש סוג של ניצול של רגע החולשה הזה לקדם/לדחוף מוצרים יקרים / של חברים / מכרים / מספונסרים וכו…

זה לא שרוצים את רעתכם, אבל כן עושים עליכם סיבוב צרכני בנקודת החולשה הגדולה שלכם. אתם רוצים להחלים, ואתם מקשיבים לבעל הדעה, ברגע שבו אתם אובדי עצות. אבל לפעמים, אפשר לעצור לרגע ואת אותם מוצרים או דומים להשיג בעלות יותר נמוכה (אם בכלל תחליטו שאתם צריכים אותם), בסבלנות של עוד כמה ימים.

לפלנטר פשיאטס אין טיפול אחד מנצח. בכלל, התהליך התמודדות איתו הוא מאד מתסכל, לכל אחד עבד "מרשם" שונה, בגישה שונה, ואין נכון ולא נכון מוחלטים.

איזה דברים מוצעים כדי להקל על פלנטר פשיאטס, הרשימה לא קצרה:

– ברמת הטיפולים – כמעט כל דבר : אולטרסאונד, גלי הלם, פיזיותרפיה, מסאז'ים למיניהם, דיקור, זריקות קורטיזון ועוד..

מדרסים אורטופדים

– אמבטיות קרח  / קרח.

נעליים מיוחדות

רצועות לכף רגל שמבטיחות הקלה בסימפטומים

גרביים מיוחדות שמותחות את הפסיה בלילה, על מנת למנוע את כאבי הבוקר.

– תרגילים על בוסו

– כדור לרגליים לחיזוק ומתיחת הפסיה..

– החלפת נעליים (כאילו דא ?)

ועוד ועוד ועוד… אם תרוצו ותקנו את הכל מיד, תוציאו אלפי שקלים, ובכלל בכלל לא בטוח שכלל הדברים האלה יעזרו לכם, בין אם בטווח הקצר, ובין אם בארוך. תלוי מה, באיזה שלב, ובאיזה תזמון ומינון.

חלק מתהליך הלמידה של הפציעה הזאת, הוא ללמוד מה עוזר לך, ולא מה עזר לאחרים. מה שעזר לאחרים, בהחלט יכול לתת השראה וכיוונים, אבל תבדקו אם זה עוזר לכם לפני שאתם רצים להוציא כסף.  בנוסף, חלק מהדברים למשל שברשימה כאן, אפשר להשיג במחירים מצחיקים באינטרנט.  חלק מהדברים שתרוצו לבית מרקחת בשבילם (למשל שקית קירור יעילה ונוחה לכף רגל), שאולי עולה 30 ש"ח בבית מרקחת אבל היא מאיכות גרועה מאד ואחרי כמה ימים תתפוצץ בזמן שאתם יכולים לקנות משהו הרבה יותר איכותי באותו כסף. (והקרח מלווה במקרה הזה הרבה זמן, ובכלל לכל רץ מומלץ להחזיק שקיות קרח ייעודיות בפריזר, זה תמיד שימושי..).

כמו שאתם כבר מכירים אותי. ברגע שזה פרץ לתודעתי ולמציאות היומיומית, מייד התחלתי לחפור.  מידע, מידע, מידע. הרשת מפוצצת במידע. כמעט כל בלוג של כל רץ תמצאו איזה כמה פוסטים שבהם הוא מספר איך הוא התמודד עם פלנטר פשיאטיס, ואיזה תהליך הוא עבר.

תפסתי את הפציעה בזמן. הפציעה לא שתקה אותי, עדיין אני יכול לרוץ, אם הייתי בוחר בזה. למרות זאת, החלטתי החלטה מודעת להפסיק כדי להחלים ולהפטר מזה, לפני שאנסה "לרוץ דרך הפציעה", להחמיר אותה, ולהאריך את זמן ההחלמה.

יחד עם זאת, נכנסתי לסחרור, ושיגעתי (ועדיין קצת משגע) חלק מהמכרים שלי בחיפוש אחר ההחלמה הפרטית שלי. ניסיתי לא מעט מהדברים שברשימה. בגלל שהפציעה בווליום די נמוך, קשה היה לקבל מדד מה עוזר ומה לא. לא הרגשתי החמרה גדולה, אבל גם לא הרגשתי שיפור גדול. זה מאד מתסכל, בעיקר שאין לך באמת תחושה האם אתה מדשדש או בכיוון הנכון.

אבל הנה, אחרי כמה שבועות של דישדוש, אחרי שקראתי איפשהו על מישהי, שסבלה מפלנטר אחרי ההריון דווקא (גם נפוץ למדי). היא כתבה שסנדלי בירקנשטוק מאד הקלו עליה ועזרו לה להפטר מהפציעה. נזכרתי בזוג הסנדלים שיש לי במדף, ונעלתי אותם ליומיים. והרי זה פלא… אין כאבים כלל.. (טוב, כלל זה קצת מוגזם, יש קצת כאבים בקשת, כי בסנדל יש תמיכה ואני כבר לא כל כך רגיל) אבל אין כאבים בעקב.. אני בבירקנשטוק והעקב לא כואב, ויש תחושה אמיתית סוף סוף של שיפור של ממש.

בירקנשטוק היא חברה גרמנית (שכבר יש לה כמה חברות בנות כמו Betula, FootPrints ועוד, שכל אחת עושה ליין שמבוסס על הסוליה שלהם). החברה פתחה במשך עשרות ומאות שנים סוליה שהייחוד שלה הוא בצורת התמיכה שלה לכף הרגל. הם נחשבים למאד נוחים ויש סיבה לכך. כשתכנסו לסנדל/נעל של בירקנשטוק בפעם הראשונה תרגישו מוזר. אחרי כמה שבועות תרגישו בבית ולא תרצו לעזוב. הסוליה של בירקנשטוק פועלת קצת כמו מדרס חי. היא מתאימה את עצמה למבנה כף הרגל, אבל מתייצבת ליציבה בגלל הסוליה השטוחה.

אם אתם מוצאים דמיון ואומרים לעצמכם "זה בדיוק כמו הכפכפים של טבע נאות".. אז זהו שלא.. הכפכפים של טבע נאות הם חיקוי (סביר, אבל לא כמו המקור) של הבירקנשטוק המוצלחים.

יש להם, בגדול, שני סוגי סוליות לרגל רגילה (normal) וצרה. ברגע שאתם יודעים את המידה שלכם והסוליה הנכונה (אני למשל 46 normal) בבירקנשטוק היא תהיה זהה בכ-ל ליין הנעליים שלהם.

למה זה מתאים לי בתֿקופה הזאת, בפציעה הזאת ?

קודם כל הסוליה שטוחה, ללא הגבהה לעקב. גיליתי שבשניה שאני נכנס לנעל עם הגבהה הפלנטר שלי נדלק, ואני מרגיש את המקום. בצד של הכף רגל יש תמיכה קלה לקשת. כיוון שאני סובל מקריסה, התמיכה הזאת מספקת את "התמיכה" דה-פקטו שכרגע הרגל שלי צריכה בשביל לנוח ולהחלים. בנוסף, בסוליה יש מעין שקע לעקב, שמייצר סוג של דרופ שלילי, ויוצר מתיחה מסוימת של הפסיה ועוזר להרגיש גמישות.

על אף שזה לא מינימלי, יש בסוליה הזאת התאמה שעוזרת להחלמה, אבל משמרת את הפסיעה הטבעית ומבנה כף הרגל. תרגילי החיזוק לכף הרגל ממשיכים כרגיל, אבל הסוליה הזאת מספקת ביום יום את המנוחה שהרגל שלי צריכה מהעומס שהיא הייתה בו תקופה ארוכה.

מצאתי קצה של נתיב להחלמה.. רגע קטן של קרן אור בים של תסכול.

אממה, מי שלא יודע, בירקנשטוק מיובא לארץ ע"י רשת אוריגינלס.

המחירים בארץ גבוהים למדי, 500 ש"ח לזוג סנדלים וצפונה. על הנעליים שלהם בכלל אין מה לדבר ולא בטוח שמייבאים. עכשיו, מצאתי סוג של מזור, רק שהמזור הזה עולה מחיר הזוי בארץ. מה אני עושה ?

עבדכם הנאמן, ישב וחפר, וגילה די מהר, שעם קצת חוש אינטרנטי וכוח רצון יש לא מעט אתרים גרמנים, ו Ebay גרמניה שבהם אפשר לקנות בירקנשטוק בחצי מחיר ממחירו בארץ (כולל משלוח). למשל החנות הזאת.

תזכרו שכאשר קונים מגרמניה יורד 19% מס מקומי שלהם, משלוח הוא בדר"כ סד"ג של 20 אירו על אף שב Ebay המשלוחים יכולים להיות גם יותר זולים. DHL גרמניה הופך לדואר רשום וזה בסדר וטוב מבחינת מיסוי (אין עמלות של חברות שילוח).

וככה, עושים את דרכם לארץ, בימים אלה, זוג כפכפי בירקנשטוק, שעלו 365 ש"ח (כ 69 אירו), מחצית מהמחיר בישראל, שילוו אותי בתקופה הקרובה ואני מקווה שיתרמו תרומה מכרעת להחלמה שלי.

בנתיים אני מתכוון לנוח עוד לפחות שבוע או שבועיים מריצה כאשר בנתיים אני עושה קרוס-טריינינג, של אופניים וחדר כושר. לא כיף לי כמו ריצה, אבל חשוב לגוון ולשמר את הגוף פעיל.

ועוד כמה דברים לגבי מוצרי רופאה, תזונה באינטרנט. סביב פעילות גופנית יש הרבה צריכה של תוספי מזון, מוצרי ריפוי כאלה ואחרים, בעיקר טבעיים, משחות, וכו… המוצרים האלה עולים הון עתק בישראל.

כבר כתבתי על זה בדף הפייסבוק של הבלוג, אבל קוראים הסבו את תשומת ליבי ששווה לתת לזה פוסט. אין צורך להקדיש לזה פוסט שלם, אבל בעידן של צרכנות נבונה ויוקר מחייה, בהחלט שווה להרחיב את ההיכרות שלכם עם האפשרות הזאת.

יש אלטרנטיבות מצוינות בעולם לחנויות בישראל, כשהמובילה כרגע מבחינתי היא Vitacost

מדובר בגן עדן לחובבי בית המרקחת האלטרנטיביים. תחשבו בית המרקחת של עדן טבע מרקט + ניצת הדובדבן x כמה אלפי מוצרים x רבע מחיר x  משלוח מצחיק מארה"ב, ותקבלו את vitacost.

מדובר באוצר אינסופי של מוצרים שחלקנו מכירים וצורכים ועולים שם שליש ופחות ביחס לארץ כמו ג'לים וצ'ומפס של GU, ועד תוספי מזון, קרמים, משחות, וולדה, מוצרים לתינוקות אורגנים, דיאורדורנטים אורגנים ועוד…

האתר שולח לישראל באמצעות DHL, המשלוח הבסיסי הוא 10$, ועולה לאט לפי המשקל. כל עוד החבילות קטנות יחסית המשלוח לא עובר את ה 14 דולר.

אפשר למלא סל ענק של מוצרים בפחות מ- 75$ (המחיר שעד אליו לא משלמים מיסים כלל), ולשלוח לארץ. נשלח יום למחרת ההזמנה, ומגיע תוך שבוע עד עשרה ימים בדר"כ. שימו לב 75$ לפי החוק הישראלי כולל בתוכו את עלות המשלוח. 75$ עד 325$ משלמים מע"מ.

להיות בריא מעולם לא היה זול יותר וזמין יותר. פשוט מדהים.  אנחנו הפסקנו לקנות בארץ דיאודורנטים, קרמים, ג'לים, איזוטון. הכל נקנה משם ועוד הרבה שטויות. המשלוח מתפזר על כל כך הרבה מוצרים שחוסכים בהם כל כך הרבה כסף שזה כלל לא רלוונטי שהוצאנו עוד 40 ש"ח על מוצרים ב 200 ש"ח שבארץ היו עולים 500 ש"ח.

מי שרוצה קופון הנחה של 10$ להזמנה הראשונה שיכנס לקישור הזה, ויקבל הנחה של 10$ להזמנה הראשונה.

פציעות היו וימשיכו להיות חלק מאורך החיים של כל מי שמנהל אורך חיים פעיל. זה קשה להיות פעיל שנים ולא להפצע כלל. העצה הקטנה שלי אליכם, מכל הפוסט הזה, ומנסיוני, היא קודם כל לטפל בעצמכם מוקדם ומהר. לא לגרור, ולא לעכב. תגובה מהירה, תוביל בסופו של דבר להחלמה מהירה יותר בטווח הארוך.

וגם כשמטפלים מהר, לשקול את הצעדים קצת פחות מהר, לא להכנס להוצאות גדולות מדי בלי שהבנתם שזה הפתרון המיוחל, ושכדאי להכנס להשקעה, ואז להבין אם אתם משקיעים את הכסף במקום הנכון. זה נכון לטיפולים, ונכון למוצרים.

יש לי עוד דרך להחלמה. היא ניראת לי כנצח, וכנראה שהיא הרבה יותר קצרה ממה שבעיני כרגע נתפס כנצח, אם הייתי מחכה עוד ומנסה להמשיך לרוץ. חשוב לתרגל את שריר הסבלנות לא פחות משרירי הגוף, ולתת להחלמה להגיע, כדי להמשיך להינות מעוד הרבה שנים פעילות.

שנהיה בעיקר בריאים, ונמשיך להינות מפעילות עוד הרבה שנים.

בברכת שנה טובה בריאה ושמחה לכל הקוראים

רן

29 תגובות

 1. איתמר הגב

  כל הכבוד והחלמה מהירה

 2. afishler הגב

  אחלה פוסט רן. מאד מעניין וקולח.

 3. afishler הגב

  מאד מעניין רן. פוסט יפה וקולח.

 4. ProCode.co.il הגב

  VitaCost נראה אחלה, במיוחד המשלוח המוזל. תודה על השיתוף.
  החלמה מהירה, אבל בעיקר החלמה שלמה, או כמו שאומרים אצל הדתיים בעברית תקנית יותר – רפואה שלמה!

 5. רון הגב

  הבלוג שלך נהדר רן, וזה בעיני הפוסט הטוב ביותר עד עכשיו. החלמה מהירה! Keep it up

 6. נעמי שוורץ הגב

  תודה! שיתפתי. נהנת לקרוא את מה שאתה כותב ולהתעשר בידע ובניסיון שלך. החלמה מהירה ושנה בריאה

 7. galit הגב

  נהניתי לקרוא, מזדהה ומאחלת לך החלמה מהירה

 8. אייל הגב

  יופי של פוסט ואפילו התייחסת לבקשת ה"קהל" בסוף… תודה וחג שמח גם לך
  ד"א, גם אני סבלתי מ"דורבן" במשך מספר חודשים ולא הצלחתי להפטר ממנו ופשוט באיזשהו שלב כשהוא כבר חלק משגרת היום יום שלי, בלי לשים לב הוא פשוט נעלם… נקווה שלא יחזור, אינשאלללה 🙂

 9. ranpergamin הגב

  תודה על התגובות והאיחולים.
  שתהיה לכם שנה טובה !

 10. רענן הגב

  אחלה פוסט ואחלה בלוג!
  החלמה מהירה רן, ואם ישתפר וידגדג לך מוזמן בכיף להצטרף קצת לסובב שלי

  • ranpergamin הגב

   תודה !
   על אף שאני מקווה שבתחילת אוקטובר אני כבר אזדחל לי לאט לאט בריצות, אבל אסור לי להתפתות לכזאת תחרות.. בסובב אני גג אכין לך שייק או פסטה ב Aid station 🙂

 11. ProCode.co.il הגב

  לגבי VitaCost, שימו לב שכדי להנות מהקופון של 10$ אתם צריכים *לפתוח חשבון חדש* דרך הלינק. יש לכם חשבון כבר? לפי מה שראיתי אין אופציה לנצל את הקופון הזה.
  מצד שני, VitaCost זו חנות מדהימה, במיוחד מחיר המשלוח הסמלי ביותר לארץ. מומלץ בחום!

 12. עזרא הגב

  המלצות לדאודרנט מוצלח באתר של VitaCost?

 13. דואב הגב

  שלום רן,
  האם יש דגם כלשהו של בירקנשטוק שמתאים יותר מאחרים (בנוגע לPF)?
  כמו כן, כיצד ידעת להזמין את המידה הנכונה? האם פשוט מסרת להם את מידת הנעלים הרגילה שלך או שיש צורך באיזשהן התאמות?

  תודה רבה!

 14. trilliane הגב

  אני יודעת שיש אנשים ש"נשבעים" ב"בירקנשטוק" אבל בחיי שאין לי מושג מה יש בהם שאין בשלל המתחרים. היו לי עד היום שלל קבקבי "טבע" של טבע נאות וגם של חברות מכובדות אחרות, ולא חשתי בהבדל משמעותי, כולם משתמשים באותו סוג סוליה בעיקרון.

  דווקא הזוג היחיד של בירקנשטוק שיש לי (הוזמן מאיביי, בעיקר בגלל הדוגמה שמצאה חן בעיניי) כואב לי נורא בכף הרגל כי הוא עם סוליה פנימית קשה. לא ידעתי שיש דבר כזה, מתברר שלבירק' יש סוליות רכות (כמו של טבע נאות) ויש סוליות קשות שהן פשוט א-ב-ן.

  בקיצור, הסיבה שאני לא נועלת הרבה את הקבקבים של בירקנשטוק היא שהם פשוט לא ממש נוחים, והליכה בסוליה כ"כ קשה פשוט מכאיבה לכפות הרגליים שלי לאורך זמן. אין לי בעיה עם רצפת אבן, בבית אני הולכת יחפה בקיץ כל חיי, אבל זה הרבה יותר גרוע.

השארת תגובה