Merrell Flux Glove Infant – נעליים מינימליות לגילאי שנתיים-שלוש

בעקבות הפוסטים האחרונים על הנעלה מינימלית לילדים, הוספתי בראש הדף של הבלוג דף מיוחד להנעלה מינימלית לילדים שמרכז את כל המידע שאספתי עד עכשיו. כל מי שמתעניין בנושא ורוצה להעמיק את הידע,לדעת איפה לקנות ומה לקנות, ימצא שם מקור להרבה מידע.

בפוסט הזה אני אכתוב ביקורת על הנעליים שקניתי לבננו,ה Merrell Flux Glove Infant וכבר חודש וחצי שהנעליים בשימוש אינטנסיבי, וחשבתי שיהיה נכון שאשתף אותכם/ן בממצאים עד עכשיו, ולתת לכם/ן, הקוראים (או הקוראות) עוד מידע שיאפשר לכם לקבל החלטה האם זה הוא זוג הנעליים שאתם רוצים לרכוש לילד שלכם.

בחורף שעבר הבן שלי הלך ע Shooshoos Smiley, נעל שהייתה מצוינת אבל השנה החלטתי לחפש משהו אחר (מה גם שהמידות שלהם מגיעות רק עד 8 אמריקאי).

כיוון שבארץ ההיצע של נעליים מינימליות לילדים הוא מינימלי בהחלט, אין מבחר ומה שיש הוא במחירים גבוהים במיוחד, החלטתי לחפש פתרונות מחוץ.

הדרישות היו ברורות ובהתאם למה שכתבתי עליו רבות: נעל מינימלית, שטוחה, גמישה, ללא הגבהה והתווספה דרישה חדשה שניסיתי לקיים אותה, שהנעל תהיה ללא מוצרים מהחי, מה שנקרא Vegan (טבעוני) באנגלית.

זה היה רק מקרה שפרופסור פיטר לארסון מ Run-Blogger פרסם פוסט על הנעליים של בנו, שהוא גדול מבני בחצי שנה, ולמעשה נחשפתי לעובדה ש Merrell הוציאו סדרת נעליים מינימליות לילדים קטנים. אני מכיר והכרתי את סדרת ה Barefoot שלהם לבוגרים, אבל לא ידעתי שהתחילו גם לייצר ליינים לקטנטנים.

מרל (בגרסא המעוברתת), הוציאו כמה ליינים של נעליים מינימליות לילדים בגילאים שונים. במיוחד מעניינים הם שלושת הליינים של סדרת ה Barefoot Flux. הראשון לגילאי שנתיים-שלוש, שנקרא Infant, ליין לגילאי 3-8 וליין לילדים/נערים בגילאי בית-ספר.

מעבר לעובדה שהנעל ענתה על כל הדרישות שלי מהנעלה מינימלית, נראתה מאד יפה בעיני, גם התרשמתי לראות שכל הנעל עשויה מחומרים סינטטיים שלא מן החי.

שני אתגרים לוגיסטיים עמדו לנגד עיני ושאלה כלכלית אחת:

1. התאמת מידה

2. איך להביא את הנעליים לארץ ?

3. האם זה משתלם כלכלית ?

התאמת המידה הייתה חלק מאד קל. למרל יש דף מדידה מסודר, מדפיסים אותו, מודדים את כפות הרגליים של הקטנטנים לפי ההוראות, ויודעים בדיוק מה להזמין.  יותר קל מזה, זה לא יכול להיות.

איך להביא לארץ ? יש אתרים ששולחים לארץ, יש אתרים שלא. לרוב המשלוחים לארץ מארה"ב ישירות מחנויות אינטרנטיות לא משתלמים, שכן הם מאד יקרים (למעט Ebay). מצד שני, המחירים הטובים של נעליים נמצאים לרוב בחנויות שלא שולחות מחוץ לארה"ב. זכרו : המחיר בחנות הבית של החברה לרוב יותר יקר ממחירים שתמצאו בחנויות אחרות (אני משתמש ב shopping.google.com כדי להשוות מחירים)

הפתרון היה להשתמש בשירות שילוח לארץ. ישנן חברות שונות שמציאות את השירות הזה כמו Mustop, Buy2Usa הישראליות. אני השתמשתי בשירות של חברת Shipito.com, שאיתה אני שולח הרבה מאד לארץ. ברוב החברות המשלוח לארץ מתבסס על גודל ומשקל החבילה, וסוג השילוח לארץ שנבחר.

שתי הראשונות הן חברות ישראליות. היתרון של Buy2Usa, שיש להם הצעה אטרקטיבית למדי, משלוח של זוג נעליים אחד ב 20$, לא משנה מה הזוג ומה גודלו. זאת הצעה מצוינת , למי שרוצה לחשב מראש בדיוק מה ישלם. זה נכון גם לקניית נעליים לעצמכם, לא רק לילדים.

שאלת הכדאיות הכלכלית היא שאלה חשובה ונכנסו בה מכלולים של כמה דברים:

– התכונות שרציתי בנעליים

– זמינות של זוגות אחרים בארץ ומחירם

– מחיר של נעלי ילדים אחרים / רגילים בארץ באופן כללי.

בהנתן היצע מאד מוגבל, לא היו לי הרבה אפשרויות.  מצאתי את זוג הנעליים ב 44$ בחנות אינטרנטית כלשהי. בחישוב שלי לפני ההזמנה, הגעתי לתחשיב של 250 ש"ח לזוג נעליים אחרי משלוח, מחיר שהוא גבוה יחסית לטעמי. יחד עם זאת, בהנתן שלא היה מי שיביא לארץ, וזוגות אחרים בארץ בעלי תכונות דומות (עשויים מעור) עולים הרבה יותר, החלטתי שזה השקעה משתלמת.

ההזמנה יצאה לדרך, המשלוח דרך shipito יצא 16$, והיא נחתה תוך עשרה ימים אצלי בבית בלי מיסים ובלי בעיות. 242 ש"ח. נשאר עודף לקולה זירו.

אני מוכרח להודות שמהרגע הראשון הופתעתי למדי מהאיכות הכל כך גבוה של הנעליים. נעליים מינימליות לילדים הן עדיין מוצר יחסית נדיר. הנעל, Out of the box, ניראת מאד מאד מקצועית, ולא כמו עבודה ביתית של חלק מיצרני הסנדלים המינימליים או אפילו של SoftStar יצרנית נעלי העור.

הנעל עשויה מסוליית Vibram (עליה ארחיב מיד), שטוחה, דקה וגמישה, מעטפת נושמת בצורת אריג כחול סינטטי, וכמה חיזוקים בצד, בשפיץ, בעקב ובאיזור "השרוכים" בחומר סינטטי דמוי עור חזק למדי.

העיצוב מדליק למדי. כמו שאפשר להתרשם מהתמונות.

הסגירה היא פשוטה למדי ודומה להרבה נעליים לקטנטנים, רצועת וולקרו על טבעת שטוחה שסוגרת את הנעל בחלק העליון. השרוך הכתום שבתמונה הוא ליופי בלבד. זאת סגירה קלאסית שיש לה יתרונות וחסרונות (ילדים נוטים לפתוח אותה), ויחד עם זאת, מצאנו שהוא לא מוריד את הנעל לבד כמעט, שכן הרצועה עבה מספיק שלמבוגר יהיה נוח למשוך אותה בטבעת וילד יתקשה. לא יודע אם זה תכנון מכוון, אבל זה עובד.

לגבי הסוליה. כמו שאפשר לראות בתמונה מעל, קודם כל מדובר בסוליה גמישה מאד. זאת לא סוליה גמישה ורכה כמו זו של שושוז למשל, אבל בהחלט גמישה בכל סטנדרט של נעל מינימלית. מדובר בסוליה של חברת Vibram שידועה בסוליות הנעליים שלה, בעיקר לנעלי טיולים ובשנים האחרונות גם בנעליים מינימליסטיות ונעלי ה Vibram Five Fingers היחודיות.

Vibram היא שם דבר לאיכות, והסוליות שלה לעולם המינימלי הן שטוחות, חזקות, דביקות ועמידות, ככה שהבחירה ליצרנים היא קלה. מדובר גם במותג מזוהה ומוכר בקרב קהל היעד הצרכני ככה שזה בחירה קלה ליצרני הנעליים למתג אותן כ"איכותיות".

הסוליה עצמה, כפי שאפשר לראות בתמונה, עשויה בדמות כף רגל. זה בהחלט פריט עיצובי, שלדעתי אין לו שום ערך מעשי למעט ההקשר האסוציאטיבי אולי שהוא בא ליצור בין נעל מינימליסטית לכף רגל יחפה. מדובר למעשה בשתי חתיכות גומי שמודבקות אחת לשניה ועשויות מקשה אחת, ככה שהן עמידות מאד.

המרקם של הסוליה מתאים להליכה על משטחים שטוחים ונוחים עם תבנית קלה למניעת החלקה, אבל ללא הקוביות האופייניות לנעלי שטח. זה לא אומר שאי אפשר ללכת איתן בטבע, הן מתפקדות מצוין על כל משטח שהלכנו עליו, ולא היתה לו שום בעיה עם שום תוואי שטח.

הסוליה שטוחה לחלוטין, גם מבחוץ וגם מבפנים, על אף שאפשר להבין בעקב בקימור קל שמטרתו הדבקה של הסוליה לחלק העליון של הנעל. אין שום הגבהה בנעל.

מה שכן, אפשר להבחין בסוליה מבחוץ הוא סוג של הצרה באיזור הקשת, ואפילו מה שמסתמן כקשת קטנה בנעל (תלונה שמוכרת לגבי נעלי הבוגרים של החברה), אבל מבפנים הקשת הזאת לא קיימת והסוליה שטוחה לחלוטין.

את התאמת המידה עשינו לפי דף המדידה שצוין במעלה הפוסט. לכן, דאגנו שיהיה מרחב גדילה לכף רגל בנעל של כ-חצי ס"מ. יחד עם זאת, תא האצבעות גם הוא רחב ומאפשר פריסה יפה של הכף רגל.

מה לגבי עמידות ? עד רגע פרסום הפוסט כבר חודש ומשהו שהנעליים בשימוש אינטנסיבי. שחר הלך איתם בכביש, בשטח, בבוץ, במים, בחול, בדשא ולא היו שום בעיות מיוחדות, האחיזה טובה מאד (תיכף אתייחס להסתגלות). אותו דבר לגבי בוץ. בוץ נדבק. אבל באותה קלות היה קל להוריד אותו. בטיול אחד בוצי במיוחד דווקא הבחנתי שעל אף שנדבקה שכבה ראשונית לא עבה, הנעל לא צברה וצברה כמו שאופייני יחסית לנעלי שטח. שחר המשיך ללכת ולא התלונן. את הבוץ שטפנו בקלות במים.

יותר מזה, מכיוון שהנעליים עשויות מחומרים סינטטיים הן מתייבשות סופר מהר. לא מדובר במגפיים או נעליים שמתאימות לשלוליות, אבל כשהן נרטבו עד תום, הן יובשו מהר מאד, בין אם באוויר הפתוח ובין אם על רדיאטור. קל לשטוף אותן והן נראות כמו חדשות.

מה לגבי התאמה ? כבר היו לי נסיונות לא מוצלחים עם הנעלה מינימלית לילדים, שכמובן שהם סיפור שונה, אבל עדיין היה לי חשש.

החשש הזה התבדה מהרגע הראשון, שחר התלהב הנעליים עם הצבעים הבולטים והמושכים ומייד בקש לנעול אותן. נעלנו לו את הנעליים והוא מייד התחיל לרוץ :-). נכון, נשמע קלישאתי, נכון זה לא עובר (בהכרח) בגנטיקה ולא תמיד הייתי רץ, אבל יש לנו ילד שמאד אוהב לרוץ. זה היה כיף גדול לראות אותו מייד מעמיד אותן במבחן, ועוד יותר כיף לראות את החיבור המיידי, או יותר נכון העובדה שהנעליים לא הפריעו לו כלל. לא היה צורך בשום תקופת הסתגלות.

יתרון שולי אבל גם נחמד, אי אפשר להתבלבל בגן.. יש רק זוג אחד כזה 🙂

הרצועה לא לוחצת ומציקה, והלשון קלה לתפעול. הנעל אוחזת היטב את הקרסול התחתון ו"אורזת" קלות את הכף רגל אבל לא מפריע לתנועה הטבעית של כף הרגל.

עוד דבר שגיליתי בחלוף הימים, אפשר גם לנעול אותם בלי גרביים. החומר והריפוד הפנימי נעים ונושם ואין שום תפר מציק. שחר לא הביע התנגדות, ולא הייתה שום בעיה, ובימים לא קרים נעלנו לו את הנעליים גם בלי גרביים.

תוכלו לראות את בנו של פרופסור פיטר לארסון רץ עם הנעליים האלה בחציו השני של הקליפ.

כבר חודש או יותר עם הנעליים האלה, אנחנו ושחר מאד מרוצים. אפס זמן הסתגלות, מוצר איכותי מאד, יפה מאד (בעינינו) וגם עומד בקריטריונים שהצבנו לעצמנו להנעלה (מינימלית וטבעונית).

יש ל Merrell דגמי המשך לגילאים יותר גדולים, ולמעט המחשבה לגוון ולנסות משהו אחר, מבחינתי כבר יש פתרון קל להנעלה בהמשך.

אני ממליץ בחום על הנעליים האלה, ועל הנעליים המינימליות של מרל באופן כללי. עד עכשיו הן לא אכזבו, לא אותנו, לא את שחר ולא את כפות הרגליים הקטנות.

6 תגובות

 1. Yanai Barnea הגב

  את התגובה הזו פרסמתי כבר העמוד הפייסבוק של האתר, אבל יכול להיות שימושי גם בהמשך לפוסט הזה.

  קצת פרטים על נעליים מצוינות שרכשתי לבני בן ה-4.5 לפני כמה שבועות. נעלי Merrell Trail Glove Kids שהוזמנו דרך איביי במחיר של 45$ בתוספת 20$ משלוח – סה"כ 65$ שזה דומה לנעליים ממותגות שניתן למצוא בישראל לגילאים אלו. הבחירה בדגם הזה על פני ה-Flux היא פשוט כי בגרסה לגדולים יותר של ה-Flux הסגירה היא עם שרוכים ורציתי סגירה בסקוטץ'.

  הנעליים הגיעו מהר מאוד, הבן שלי התרגש ומאוד אוהב אותן מהרגע הראשון. מאפשרות צעד טבעי מאוד, תא אצבעות גדול מספיק, מתאימות למגוון אדיר של תנאי שטח ובינתיים עמידות מאוד בכל מה שהוא מעמיד אותן בו. כמו שרן אמר, לא הייתה תקופת הסתגלות, למעט Hot Spot קטנה באחת הרגליים שעברה אחרי יום אחד. הבן שלי מיד רץ, קפץ ועושה הכל איתן בדיוק כמו שהוא יחף.

  אנחנו גרים בקיבוץ כך שהנעליים מיד ראו שטח, בוץ, חצץ, מדרכה רטובה, טיולים בשדות ושימוש אגרסיבי מאוד. איכות מעולה ואין שום סימני בלאי, קל לניקוי ומאוד נוח לבן שלי בהן – תענוג. לגרסת הילדים נראה שיש פחות את הקשת הידועה של הדגם הזה – יתרון לדעתי. אם העמידות תמשיך כך אז יכול להיות שהן יתאימו גם לבן הקטן שלי, כרגע רק בן שנה וחצי (נועל שושוז סמייליז – יש מוכר נחמד והוגן באיביי UK), עוד כמה שנים.

  סה"כ מאוד ממליץ ולדעתי זה בהחלט שווה את ההוצאה. תשתמשו בדף המדידה באתר של מרל, מאוד נוח ומאפשר דיוק מירבי במידה.

 2. נפרטיטי הגב

  שאלה לגבי הנעליים – האם הן מתאימות לחורף? אני לא מתכוונת לקפיצה בתוך שלוליות, אבל אני מחפשת נעל שתחמם במקצת את הרגל. אני לא מכירה את הדגם הזה, מכירה רק נעלי ריצה למבוגרים ואלו עשויות בדרך כלל מבד מאוד נושם ואוורירי, כך שקר ללכת איתן בחורף

  • ranpergamin הגב

   שלום נפרטיטי,

   אני מתאר לעצמי שהתכוונת האם הנעל מבודדת מספיק, כלומר שומרת על האוויר המתחמם בתוך הנעל, שכן הנעל לא "מחממת" באופן אקטיבי.
   האריג של הנעל הוא יחסית נושם, זה נכון. לטעמי זה מספיק, בעיקר עם גרביים סטנדרטיות לקור שלנו. אם היינו בארץ מאד קרה ומושלגת הייתי חושב על משהו יותר מבודד.

   אם יש ימים קרים במיוחד, אני שם גרביים יותר עבות ומבודדות, ככה שהגרב עושה את מלאכת הבידוד, לא הנעל (בעיקר).
   לטעמי זה מספיק למדי.

 3. זוהר הגב

  הי רן,
  חיפשתי את הנעל ברחבי הרשת ונראה שהמידה הקטנה ביותר היא 10 לפעוטות. בני בן 2.5 צריך מידה 8 בערך. יכול להיות שהפסיקו לייצר במידה הזו, או שאני פשוט לא יודע לחפש?
  אם אתה יודע היכן ניתן למצוא נעליים במידה 8, אשמח לקבל לינק.
  תודה,
  זוהר

  • ranpergamin הגב

   הי זוהר,

   אתה לא טועה.. בני נועל מידה 8 (שנה שעברה).

   הנעלים נעלמו מהמדפים. שאלתי את מרל והם טענו כי עומד לצאת ליין חדש ובינתיים יש רק מה שנשאר פה ושם.. בנתיים לא יצא ליין חדש

השארת תגובה