ציידת – שאלות / תשובות / עדכונים ומבחנים (3)

updates

אם שמתם לב, המרחקים בין הפוסטים התארכו להם, ואני מצליח להשחיל פוסט בערך פעם בשלושה שבועות, ולא שבוע או שבועיים כמו בעבר.

יש לזה מספר סיבות שהן שילוב של חוסר זמן, פחות קניות והחלפת ציוד, רשומות אישיות שלוקחות יותר זמן להתבשל לכתוב ולפרסם וגם מעט שחיקה. זה לא שלא קורים דברים מעניינים, שהייתי יכול לכתוב עליהם, אבל מהיותי מי שאני, אני צריך להתיישב ולכתוב את כל הפוסט מהתחלה עד הסוף ללא הפסקה. אם אני לא מצליח לעשות זאת, הסיכויים שהפוסט יתפרסם מהר הולכים ויורדים. כך, למשל, עם פוסט על דיאטה, תזונה והשמנה שיושב אצלי בתקיית ה Drafts כבר כמה שבועות, והוא 3/4 עשוי, אבל הוא דורש ממני הרבה אנרגיות בשביל לסיים אותו.

בנתיים, חשבתי לעדכן אתכם בכמה עניינים מהעת האחרונה, שאני חושב שאו שיעניינו אתכם או שאני רוצה שייעניינו אתכם.

מקומי – המעדנייה – ד"ר אורי מאיר צ'זיק – תזונה / צרכנות / מקומי

מזה זמן רב שאני עוקב אחרי ד"ר אורי מאיר צ'זיק והגישה שלו לתזונה. הוא היסטריון של מזון ורפואה. שנים שנושא התזונה, הדיאטה והמשקל מעסיק אותי. עברתי גילגולים שונים במסעות התזונה שלי, כאשר בשנה האחרונה הפכתי צמחוני (אחרי אפיזודה טבעונית קצרה) וחזרתי לאכול דגים וביצים במינונים יחסית נמוכים. קראתי המון, ראיתי המון, שמעתי המון ולא הצלחתי ממש למצוא את עצמי באף אחת מהגישות שנתקלתי בהן (טבעונות, פליאו ועוד). זה עד שהגעתי לבלוג והמאמרים של ד"ר צ'זיק, ולאט לאט הדברים מתחילים להסתדר לי. אני לא מצליח ליישם את הכל כל הזמן, אני בהחלט בכיוון ומנסה, אבל מרגיש שכאן הדברים מתחילים להתחבר לי, והחתיכות של הפאזל מתחילות להתיישב במקומן.

אורי כותב ומציג גישה מאד פרגמטית בראי אבולוציה, היסטוריה, תרבות וקיימות למזון, ובהם לשאלות מורכבות בנוגע לבשר, חלב, סוכר ועוד…

יש עוד הרבה הרבה עומק ותוכן לגישה שלו לאכילה, לליקוט, למזון ולמשמעות הקיומית והרוחנית שלו.

הדבר הנוסף שד"ר אורי מאיר צ'זיק מקדם הוא תרבות המקומי, בכל מה שקשור למזון בעיקר אבל לא רק. הרעיון הבסיסי של צריכה מקומית, בקהילה, בחברה ובתרבות שסביבך, לאכול אוכל מקומי שאתה יודע את מקורו, יודע בדיוק מה יש בו. בגישה הצרכנית הזאת, אתה גם משמר את "הכסף" והמסחר בתוך הקהילה, הכסף שלך נשאר במעגלים שקרובים אלייך ולמעשה כך משמר את הערך שלו עבורך בצורה יותר טובה. זאת גישה כלכלית שלמה, שקטונתי מלנסות לתאר אותה, אבל יש בה הרבה דברים הגיוניים שאני אישית מאד מתחבר אליהם.

אתם אולי מעט מתפלאים שכן אני מדבר הרבה על קניות מחו"ל, אבל אני מדבר בעיקר על צרכנות נבונה ביחס לייבוא, לא ביחס לייצור מקומי. אם יש משהו שאפשר לקנות בייצור מקומי, באיכות גבוה ובמחיר הגון, אני בעד, לגמרי בעד, בטח ובטח בכל מה שנוגע למזון.

IMG_1985

כחלק מהגישה הזאת, ד"ר צ'זיק הציב לעצמו אתגר לאכול שנה רק אוכל מקומי שהוא יודע את מקורו. התוצאה של התהליך הזה, הייתה הקמה של "המעדנייה" בקיבוץ נווה איתן, שם הוא מתגורר עם משפחתו.

קישור לדף הפייסבוק של המעדנייה

במעדנייה מוגשים (בדקו את האתר לימים ושעות פתיחה) מאכלים שהוא מבשל ביחד עם הצוות שלו, שעשויים מחומרים מקומיים, אורגניים ומיוחדים לפי עקרונות התזונה שלו. מדובר באוכל פשוט, מאד מאד טרי, טעים מאד וממש לא יקר (שלא לומר זול).

IMG_1984

לכבוד יום הולדתי, אשתי היקרה עשתה לי הפתעה ולקחה אותנו לאכול אצלו ארוחת בוקר. זאת הייתה חוויה מיוחדת במינה, האוכל היה שונה מכל מה שאכלתי בחודשים האחרונים (ואכלתי במקומות טובים מאד), טרי מאד, מרענן ובעיקר השאיר הרגשה נפלאה בגוף. האוכל שבתמונה נטול מוצרי חלב, נטול חיטה, נטול סוכר, בריא וטעים מאד.

אני ממליץ לכם בחום גם לקרוא ולהחשף לגישה שלו לתזונה, וגם לבקר במעדנייה ולהינות מהאוכל הנפלא שהוא יודע להכין.

בלנדר

IMG_1989

ואם כבר במזון עסקינן, אז ה-מתנה שקיבלתי ליום ההולדת היא בלנדר של חברת JTC שהוא בלנדר מקצועי לשימוש בייתי. מה זה אומר ? שהוא מתוכנן לטחון באופן אמין ולאורך זמן תכנים רטובים ויבשים בכוח מנוע רב.

למה הוא נקנה ? כי זה כבר כשנה פלוס, שאני טוחן שייקים ירוקים במג'ימיקס, שאמנם הוא חזק, אבל לא מתוכנן לשייקים (או בשפת הטבעונים Smoothies), והגיע הזמן, למי שרציני, להשתדרג במכשיר רציני.

הוא לא זול, והוא עולה עוד חצי מהרולס רויס של הבלנדרים, הלא הוא ה Vitamix המפורסם. לכן, לפני כמה שבועות עוד ניסיתי לארגן קבוצת רכישה ולהשיג מחיר טוב על הבלנדר הזה, נסיון שלא צלח עקב הנחה לא מדהימה וחוסר רצינות מצד חברי הקבוצה.

IMG_1990

בסוף אשתי היקרה פשוט קנתה לי אותו כמתנה ליום הולדת 🙂

מדובר בבלנדר חזק מאד. הוא מגיע עם מיכל 1.5 ליטר BPA Free (שזה חשוב במיכלי פלסטיק, להמנע מהחומר הרעיל הנ"ל). בגרסתו המכנית והזולה יותר יש חוגת עוצמה, כפתור התחל/הפסק וכפתור פולסים. השייק הראשון היה מוכן תוך פחות מ 30 שניות, והיה אחיד במרקמו יותר מכל שייק בשנה של המג'ימיקס.

עוד אין לי מספיק נסיון איתו לאורך זמן בשביל לדווח על אמינות, אבל מתהליך ארגון הקבוצה ובדיקת אפשרות קניה שלו מחו"ל, אני בלב שלם יכול להגיד לכם שאם אתם כבר רוצים לקנות את הבלנדר הספציפי הזה, קנייה בחו"ל לא תחסוך לכם יותר מדי, ורוב הסיכויים שיש בה סיכונים של מיסים ואחרי זה בעיות של שירות במידה ויהיו קילקולים.

נדווח עליו ועל תוצאות בהמשך.

נעלי ילדים

IMG_1986

נעלי ילדים. לא שכחנו ולא זנחנו. יש בעניין הזה כמה וכמה עדכונים שאתם צריכים לדעת.

בהמשך למה שכתבתי על מקומי-המעדנייה של ד"ר אורי מאיר צ'זיק, יש במעדנייה גם מוצרים מקומיים למכירה. מה שאתם רואים בתמונה הוא נעלי ילדים רכות שמתאימות לצעדים הראשונים של הקטנטנים בגיל שנה / שנתיים. מיוצרות בסנדלריה בקיבוץ איילת השחר.

מהיותי כבר בודק נעלי ילדים מיומן, אני יכול להגיד לכם שהאיכות של העבודה מאד מאד גבוה, העיצוב נחמד ויפה גם כן, וגם המחיר שפוי (90-110 ש"ח).   אפשר ליצור איתו קשר באתר שלו ולהזמין במשלוח הביתה (10 ש"ח בדואר רשום). בהינתן ההקשר הראשוני, אני בהחלט מעודד צריכה מקומית בעיקר אם זו ראויה, המוצר טוב, המחיר הגון, והכסף נשאר במעגל איכותי.

דבר נוסף, כיוון שהעניין בוער בי, ואני מרגיש שאני לא מצליח להגיע למספיק אנשים דרך הבלוג, כנראה שבעתיד הלא רחוק אתחיל לעשות מעט הרצאות על הנעלת ילדים במקומות שבהם יהיה עניין לחשוף הורים לנושא של איך לבחור הנעלת ילדים, העקרונות, הבעיות, השיקולים והגישה שלי, כמובן, להנעלה מינימלית. אם אתה מעוניינים בהרצאה שכזו או מכירים מקום שמעוניין, אנא פנו אלי באופן פרטי, ואני אשמח לקבל ולתת עוד מידע.

בעתיד הלא רחוק יהיו בבלוג עוד כמה סקירות על נעלי ילדים, תרגום של מספר מאמרים שנוגעים לתחום. יש בי הרבה תשוקה לעניין וכמובן שלא נאמרה בו המילה האחרונה.

The North Face Better than naked Rain Jacket

IMG_1993

פריט מן העבר, מהפוסט על הלבשת חורף לריצה. המעיל הזה העביר איתי עונת חורף נהדרת, והוכרז כהמעיל שגרם לי להפסיק להתלבט אם לצאת עם מעיל מהבית. מהבחינה הזאת הוא עדיין עונה על התכונות שתיארתי.

יחד עם זאת, נפל דבר (דווקא לא) בישראל, ואחרי שנה ברשותי, ביום אחד בנסיעת עבודה לחו"ל, שבו היה טיפטוף ורציתי את המעיל, לאחר שעמד הרבה זמן בארון, משכתי את הריצ'רץ' ואופסל'ה הריצ'רץ' נשאר לי ביד ונשבר. הוא היה מבוסס על מתכת כל-כך קלה ודקה שקצת רטיבות וכוח והוא נשבר.

מאז, כמעט בלתי אפשרי לסגור ולפתוח את המעיל, ואני לובש אותו כחולצה. אי אפשר להחליף את האבזם הזה, כי הוא מתוכנן בצורה כל כך דקה ושטוחה שהוא לא בר החלפה. אני מוכרח להודות שזה מאד מאד אכזב אותי, והופך את השימוש במעיל להרבה יותר מסורבל ומעצבן, עד כדי שאני שוקל להפסיק להשתמש בו.

כבר אין כמעט להשיג אותו, וזה כנראה כבר באמת לא רלוונטי כי הוא לא בנמצא בשוק, אבל חשבתי שנכון שתדעו על כך, ואולי זה גם קשור / מסביר את חלק מהסיבות להעלמותו מהשוק.

טריגר פוינטס ו TP Therapy Kit

IMG_1992

שבוע אחורה, חמישי בערב, רצתי ריצה של 10 ק"מ. לא משהו חריג. מה שכן היה חריג הוא הקור שהיה באותו ערב, המכנס הקצר והעובדה שנשארתי עומד כך להפנינג בחוץ עוד כשעה אחרי הריצה.

טעות.

למחרת בבוקר, קמתי עם כאבי תופת בכף הרגל באיזור הקשת של רגל ימין (הפציעה המקורית, להזכירכם הייתה ברגל שמאל). כאבים שהזכירו לי נשכחות, רק הפעם ברגל השניה. בקושי דרכתי על הרגל, באותו היום, וניסיתי להבין איך זה קורה לי שוב, ואיך יכול להיות שזה מופיע כך תוך לילה ולמה זה בקשת.

ניסיתי כמה סוגי הנעלה שונים, עם תמיכה, בלי תמיכה, מינימלי כזה, לא מינימלי, מינימלי אחר. באופן מפתיע, דווקא יחף היה לי הכי פחות כואב, ויחס עם זאת בתוך נעל מינימלית כאב לי יותר.

לקח לי יום יומיים להתעשת על עצמי ולהבין שאם אני לא אטפל בעצמי זה לא ישתפר. אני אהיה כנה עם עצמי ואיתכם שבחודשים האחרונים הזנחתי את הדברים שעזרו לי לצאת מהפציעה ולשמור על עצמי. תרגילים, שחרור של טריגר פוינטס בשתי הרגליים, וכו…

מי שעוד לא קרא את המאמר על טריגר פוינטס, זה הזמן. כמובן, שיש לי מזה זמן רב את הערכה המלאה של TP Therapy שכוללת את הכדור המופלא (אחת הרכישות הטובות בחיי), שני הגלילים הקשיחים ו The Grid הגדול הכתום (כולם בתמונה).

מי שרוצה טכניקות גלגול, הנה מאמר מצוין שמצאתי לאחרונה.

כבר ידעתי שכאבים "כלליים" בקשת פרושם, ככל הנראה, גם (אם לא רק) טריגר פוינטס במקומות אחרים במעלה הרגל. התחלתי מעבר על הרגליים, בעיקר על רגל ימין הסובלת. התחלתי לגלות טריגר פוינטס שיטחיים, החל מבסולאוס, בתאומים ועד עמוקים יותר בפוסטרייר טיביאלס, בשרירי כף הרגל העמוקים שמפעילים את הבוהן הגדולה. חלקם היו נוקשים מאד, מורכבים מאד וקשיחים לשחרור, שדרשו יומיים שלושה של גילגולים וכאבים רציניים בשחרור שלהם. טריגר אחד השתחרר והנה אחד אחר אחריו נחשף.

תהליך מתסכל של 4 ימים של עבודה אינטנסיבית על הרגל, אבל התוצאה שהיא כמעט נטולת כאבים לחלוטין.

אני רוצה להגיד לכם, שלולא הערכה הזאת, לא הייתי מצליח לבצע שחרור עצמי יעיל כזה ומהיר כזה. מאד יכול להיות, שבהעדר תגובה מהירה ויעילה, הייתי מחמיר וגורם לפציעה, שלא לדבר על לחזור לרוץ. אני אסייג כמובן, שאני יודע מה אני עושה וכבר יש לי אנטימיות רבה עם האיזורים האלה ברגליים, ודרוש משנה זהירות במידה ואין לכם מיומנות כזו.

מבחינתי ? הערכה ,על כל הפריטים שבתמונה, היא השקעה משתלמת. אם אתם זוכרים, אמרתי לכם שזה מוצר פרימיום, אז אני רוצה לחדד ולאגיד שזה מוצר באיכות פרמיום, אבל הוא כל כך מתבקש ואיכותי, כי הוא מאפשר לכם להגיע לתוצאות מהר יותר וטוב יותר. מי שמנהל אורך חיים ספורטיבי ומשחרר טריגר פוינטס באופן עצמאי, חובה שיהיו לו חלק או כל הכלים מהערכה הזאת. תתחילו בכדור, ותתפתחו משם. אין חרטות, כאן לא שווה לחסוך. כן, אפשר עם מארוך, כדור לקרוס, וכו.. ברור שאפשר, אבל עם הערכה הזאת, זה יותר קל ויעיל.

קניות וצרכנות אינטרנטית

Logos

הפוסט על קניות ברשת התפשט בחודשיים האחרונים בצורה ויראלית ברשת ובארץ. כמות הכניסות לבלוג גדלה באופן אקספוננציאלי לעשרות אלפי כניסות, ואני נשארתי נפעם אל מול החשיפה הגדולה לבלוג הקטן, האינטימי שמתעד את האובססיות הקטנות והפרטיות שלי.

נושא הצרכנות הנבונה הוא נושא שחשוב ויקר לליבי, ואני מקדש אותו, אבל הוא לא הנושא היחידי בבלוג הזה. אני מאד הייתי שמח לראות את אותם עשרות אלפי קוראים גם נחשפים למשל לנושא ההנעלה המינימלית לילדים.

נושא הצרכנות ימשיך להיות ציר מרכזי בבלוג, אבל אני לא מתכנן להתמכר אליו, רק בגלל שהביא כמות קוראים כזו גדולה.  זה עדיין בלוג אישי בסה"כ, הנעלת ילדים, הנעלה מינימלית, ריצה, ציוד Outdoor, ונושאים אישיים נוספים ימשיכו לפי הנושאים שאני ארגיש שיש לי מה לכתוב ולהגיד עליהם.

יחד עם זאת, אני מאד מאד שמח שהרבה כל כך מצאו אותו מעניין, מעניין מספיק להפיץ ולשתף בו אחרים, וזאת גם הזמנות נוספת להגיד לכולכם תודה שאתם קוראים ושותפים לבלוג, לדרך ולמידע שאני משתף.

סיכום

אני מקווה שזה נתן לכם הצצה קטנה לנקודת הזמן הנוכחית. מה שאני מתכנן בשבועות הקרובים זה לסיים את הפוסט על ההשמנה/דיאטה/תזונה, לכתוב עוד פוסט שנוגע להלבשת חורף, פוסט על הנעלת ילדים וכמובן הפתעות, אם יהיו כאלה.

אם יש שאלות / בקשות / רצונות לנושאים שאתם מעוניינים ומתעניינים בהם, אשמח לשמוע מכם כאן בתגובות או בדף יצירת הקשר.

שבוע טוב

18 תגובות

 1. איתמר הגב

  ניסית להשחיל טבעת של מחזיק מפתחות באבזם הסורר או שאין מקום גם לזה?

 2. benaltlior הגב

  לגבי ה TP- המשלוח מאוד יקר לארץ. יש שיטה זולה יותר שאתה מכיר להביא לארץ?

  • ranpergamin הגב

   אין לי כרגע "אתר קסם"
   המחירים של המוצרים שלהם יקרים.
   ב VitaCost המחירים שלהם יקרים ב 10-15% מאתרים אחרים, אבל מצד שני המשלוח שלהם מאד זול, ככה שזה יכול להתקזז.

   אם אני אפול על איזה סייל אני אציין בפיד בפייסבוק.
   את הכדור אני ממליץ לרכוש בכל מקרה.

 3. מרקוס הגב

  סביר מאוד שיש אחריות על המעיל. אני חסיד גדול של PATAGONIA ו-MARMOT ושם יש LIFETIME WARRANTY והם החליפו לי במוצר חדש או תיקנו בחינם במקרים דומים. אין לי ניסיון עם השרות של הייבואן הישראלי. אני מעדיף לעבוד מול השרות האמריקאי במקרים כאלה. 😉

  באותה הזדמנות רציתי להודות לך על הבלוג שלך שגיליתי לא מזמן במקרה בעזרת קישור לכתבה המצויינת שלך על הזמנות מחו"ל באינטרנט ובזכותה הזמנתי אתמול מ-IHERB.

  חוץ מזה נדמה לי שאנחנו מתעניינים באותם דברים/תחביבים ומוצרים….כבר רשמתי את הסוחר שלך ל-BIRKENSTOCK ב EBAY. גם ה- OMNIBLEND מאוד עניין אותי בעבר אבל אני עדיין לא סגור. אשמח לשמוע את התרשמותך בעתיד.

  דבר אחרון, אולי אתה יודע איפה כדאי להזמין שעון T49853 TIMEX EXPEDITION באופן ישיר. ב-eBAY לא מצאתי.

  • ranpergamin הגב

   תודה על התגובה.

   לא חשבתי לנסות לפנות ל North Face העולמית, אבל מכיוון שקניתי ב Ebay ממשהי שקנתה ב outlet של Zappos, אני לא בטוח כמה אחריות אני יכול לממש על זה, אבל אני בהחלט יכול לפנות אליהם בעניין אולי יצא מזה משהו.

   תודה על הפרגון בעניין הבלוג.
   לגבי שעונים אני לי המלצות, ספציפית אם יש לך מי שיביא לך שעון מארה"ב, המחירים שם כמובן יותר טובים. תבדוק את LeftLaneSports מדי פעם יש להם סיילים על שעונים מהסוג הזה. תבדוק ותעשה מיון גם ב shopping.google.com, ותראה מי מוכר בזול.

 4. יואב מרום הגב

  אני קניתי את הjtc אצל זהר צמח וילבון לפני כשנתיים במחיר טוב. שווה לבדוק אצלו

 5. afishler הגב

  רן…..נשמע מעניין התזונאי שלך, קראתי קצת. ממליץ לך בחום לקרוא את הספר של שרה חמו שהזכרתי לך אותו בהקשר של הצימרים בעין כרם. היא מדברת לדעתי על אותם עקרונות בסיסיים: ירקות+פירות, תזונה כבסיס לריפוי טבעי, לא מעובד וכד', ללא פנטיות של "בלי בשר"/"ללא מוצרי חלב" – הספר שלה מאד ברור ופשוט עם כנראה פחות פילוסופיה….מאד ת'כלס.
  http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=15562

  • ranpergamin הגב

   אתה יודע איפה אפשר להשיג את הספר ?

   אורי הוא לא התזונאי שלי 🙂
   הוא איש שעוסק בנושא מרתק שגיבש תפיסת עולם תזונתית, כלכלית, חברתית שאני מאד מתחבר לעקרונות שבה.
   יש בה הרבה טוב, היא ממש לא פילוסופית ומאד פרגמטית והגיונית.

   תזונתית, אני עדיין בדרכי לפסגת ההר, כנראה שלא אכבוש אותו, אבל זה לפחות נראה נתיב שאני יכול להתמיד בו.

 6. מרקוס הגב

  היי רן….אם אתה עדיין מחפש פתרון לריצ'רץ' של המעיל, במקרה ראיתי את זה. נראה חומר מגניב שבכל מקרה כדאי שיהיה בבית. (גם מצאתי תגובות חיוביות של משתמשים….זה באמת עובד):
  https://www.youtube.com/watch?v=8fOSo_EN-y4

  איך אתה מסתדר עם הבלנדר החדש שלך?
  מרקוס

 7. מיכאל הגב

  שלום, תוכל לפרט בבקשה לגבי הבלנדר JTC? האם אמין? שווה קניה? אני מתעניין

השארת תגובה