Teva Zilch – סנדלים מינימליים

Zilch

בשנה שעברה, בעודי סובל מפלנטר פשיאטיס, לא יכולתי ללכת יחף או מנימלי הרבה זמן, בלי שזה יצור עומס משמעותי וידליק לי את הכאב. השנה, אחרי שהחלמתי, מצאתי את עצמי בתחילת הקיץ עם כמה זוגות Keen ישנים, שאמנם יחסית ל Chaco נראים רזים למדי, אך ביחס ל Unshoes, נראים מפלצתיים למדי.

חיפשתי סנדל מינימלי נוסף ל Unshoes, בעלות המראה הסביל או בהחלט פחות שגרתי. סנדל מינימלי שיהיה מודרני/קז'ואל, נקרא לזה, ואוכל להסתובב איתו בלי לעורר יותר מדי תשומת לב. (דבר שיתברר בהמשך כהפוך לחלוטין :-)).

Teva Zilch, ודור ההמשך שלהם (North Ridge) הם אולי הסנדלים המינימליים המיינסטרימיים היחידים שתמצאו (למעט כפכפי אצבע) בשוק, שנראים כמו משהו שגם מישהו שלא מודע / חושב / מכיר הנעלה מינימלית עלול לקנות כסתם סנדל של חברה מוכרת.

לכן, כאשר הגיעה ההזדמנות הנכונה, קפצתי עליה (או יותר נכון היא נשלחה אלי), והנה אנחנו כאן כדי לדווח על התוצאות של המפגש המרגש הזה.

את ה Teva Zilch המינימליים הכרתי, אבל בשנה שעברה, בנוסף לפציעה, המחירים שלהם עוד היו גבוהים למדי. בעודי עושה סיבוב רגיל של אתרים, מצאתי ב REI, את הסנדלים האלה ב 30$ במידות 12,13. לא יכולתי שלא לעמוד בפיתוי, ומכיוון שרציתי בעצם עוד זוג סנדלים, נכנסתי לדף המדידה של TEVA, וזיהיתי שאני אכן מידה 13.

עשיתי הזמנה, ושלחתי דרך Shipito, המשלוח יצא כ 19$. הסנדלים הגיעו לכאן בסוף יוני, והתחלתי להשתמש בהם בשבוע הראשון של יולי.

Zilch

אז נתחיל מקצת מידע כללי וסקירה. Teva, קודם כל, היא לא טבע נאות, לכל המתבלבלים הסדרתיים. Teva היא חברת הנעלה אמריקאית, ששמה ניתן לה, ע"י המייסד מארק טאצ'ר, על שם המילה העברית טבע, אבל בזה מסתכם הקשר העברי/ישראלי שלה, ואין לה כל קשר לחברת טבע נאות (שבאנגלית קוראת לעצמה "Naot") שבקיבוץ נאות מרדכי.

Teva הוציאה את ה Zilch כסנדל מינימלי, עוד הרבה לפני שמינימליזם נהיה טרנדי (ובנתיים יוצא מהטרנד). זה די מפתיע , בהתחשב בעובדה שמישהו ב Teva החליט שיש לדבר הזה שוק, ולא לגמרי ברור אם הוא בכלל חשב על האספקטים הטרנדיים של העניין, אלא על העובדה הפשוטה שסנדל קיץ צריך להיות מגן ופשוט, ולא מפלצת.

סימן ההיכר של הסנדלים האלה, יותר מאשר הסוליה הדקה (יחסית) שלהם, הוא טבעת הבוהן המפורסמת שקיימת בגרסת הבוגרים (ולא קיימת בגרסת הילדים). טבעת בוהן כזאת מקובלת בעיקר בסנדלי עור, ויש הרבה אנשים שלא אוהבים ומתחברים לטבעת שכזו.

לזילץ'  יש שתי רצועות הידוק: אחת על הקרסול, סטנדרטית לחלוטין, ואחת על גב כף הרגל שהולכת באלכסון לחלק הקדמי של הסנדל. למעשה הטבעת + הרצועה האלכסונית באות להחליף את הרצועה הקדמית הקלאסית בסנדלים דוגמאת סנדלי שורש. בגרסא החדשה של הסנדל שנקראת North Ridge, כבר אין אפשרות הידוק בגב כף הרגל, דבר שמובן לי לחלוטין, שכן גם אני מצאתי את עצמי מהדק אותה פעם אחת, ולרוב לא נוגע בה.

Zilch

הסנדל בנוי מסוליית גומי דקה ויחסית גמישה ומעליה שכבת ספוג (foam) רך.  הרצועות העליונות של הסנדל,על אף המראה הפלסטי והסינטטי, עשויות מעור דק, כך שלמחמירים והטבעונים כדאי להיות ערים לעניין הזה.

Zilch

אתם יכולים לראות שהסוליה עשויה משני סוגי גומי, אחד דביק יותר ובעל תבנית אחיזה יותר מחוספסת. מנסיוני, אגב, לא ניסיתי לרוץ ולטייל בשטח עם הסנדלים האלה, ובהחלט לא נראה לי שזה הייעוד העיקרי שלהם, על אף שקראתי ושמעתי על כמה שרצו איתם.

IMG_1697

הסנדל מעוצב לעילא. הוא יפיפיה וניראה איכותי למדי. התפירה האיכותית, העיצוב בצדדים, התשומת לב לפרטים.בהחלט ניכר כאן שהושקעה מחשבה ועבודה ביצירת סנדל שלא רק שיהיה מינימלי אלא שיהיה סנדל יפה עם תשומת לב רבה גם לפרטים הקטנים. כמובן שניתן להשיג אותו במגוון יחסית גדול של צבעים. אני הלכתי על מה שהיה, כחול בהיר/תכול שכזה, שגם יצא יפה מאד, יותר מבתמונות.

מה לגבי מינימליזם ?

Zilch

כאן הוא בדיוק היכן שאנחנו חוצים את הקו העדין שבין סקירה לביקורת.

מה ציפיתי ואני מצפה מסנדל מינימלי ? סוליה דקה, גמישה ושטוחה, מקום לפריסה נוחה של כף הרגל, ללא הגבהה בעקב. לגבי גמישות, אי אפשר לטעות. הסנדלים האלה אמנם לא דקים כמו חלק מההוראצ'ס, אבל בהחלט גמישים לא פחות מהם, וזאת בזכות בחירת חומרים חכמה. אין שום הגבהה בעקב, או תמיכה בקשת (כמו שמסתתרת בחלק מהדגמים האחרים והדקים לכאורה של Teva) והסנדלים שטוחים לחלוטין.

ומה לגבי רוחב ? אני חייב לציין שה מדידה על פי ההוראות באתר של Teva הוכיחה את עצמה והסנדלים אכן היו במידת האורך המדויקת.

Zilch

היה לי חשש משהו מעניין הטבעת בבוהן, בעיקר בהתאמה של מידה, כי עם טבעת כזו קשה ללכת עם סנדל במידה לא נכונה, ולשמחתי קלעתי בול. הסנדל הוא במידה הנכונה, והטבעת יושבת פיקס במקום. יחד עם זאת, ברוחב מיד הרגשתי שהסנדל מעט צר לי. לא צרות שגורמת לך לפסול את הסנדל אבל כזו שעוד קצת מים בכוס, והם נשפכים.

אני מוכרח לציין שההרגשה הזאת קיימת כשאני נועל את הסנדלים אבל היא נעלמת ונשכחת במהלך היום, בזמן שיש דווקא עניינים אחרים שהציקו לי וארחיב עליהם עוד. חשוב לקחת בחשבון את עניין הרוחב, ובגלל שאין מידות רוחב, אני לא חושב שהייתי ממליץ על הסנדל הזה לבעלי רגליים רחבות במיוחד (כמו אצל חלק מחברי המינימליים).

Zilch

אני מוכרח לציין כמה תכונות, שהן ספציפיות לסנדל הזה, ושמתי אליהן לב מייד איך שנעלתי את הסנדלים בפעם הראשונה. לפני זה, אציין רק שלא היה דרוש שום זמן התאקלמות לסנדלים. הוצאתי מהקופסא ומייד הרגשתי נוח, כולל עם טבעת הבוהן.

שתי תכונות מרכזיות שמייד שמים אליהן לב. הראשונה היא הרצועה האחורית שתומכת בקרסול יושבת מאד מאד נמוך על הקרסול. בהתחלה זאת הייתה תחושה מוזרה למדי, מוזרה עד כדי כך שחשבתי שהמידה לא נכונה. אבל לא, זה התכנון של הסנדל, והרצועה הדקה הזאת מהודקת יחסית לחלקו התחתון של הקרסול, ובאופן מפתיע למדי מחזיקה ממש לא רע. זה מוזר, ולוקח זמן להתרגל, אבל כדאי לדעת זאת ולא להיות מופתע.

הדבר השני הוא מושג שקיים באנגלית ואני מאד רוצה לעברת אותו, ואנחנו נקרא לו קוש (Cush) מלשון Cushioning, שיכוך/רכות בהנעלה. בדיון על מה היא הנעלה מינימלית יש הרבה התייחסות לרמת הרכות והשיכוך של ההנעלה. ככל שהיא יותר מינימלית, כך היינו מצפים למצוא בה פחות שיכוך ורכות. כשכותבים שלנעליים מסוימות יש Cush מתכוונים שיש בהן רכות.

בסנדלי ה Teva Zilch יש קוש. קוש מפתיע אפילו. לסנדל מינימלי יחסית ודי דק (אני חושב שפחות מ 10 מ"מ) יש הרבה קוש משכבת הספוג. עד כדי כך קוש, שמרגישים הליכה שטוחה אבל על פלטפורמה רכה שכזאת. זה לא קרוקס, וזה לא סנדלי צ'קו, אבל הקוש שם, והוא שם בשביל להשאר. מי שמכיר את הרגשת "הכביש הנייד" של סנדלי הריצה השונות, יקבל כאן פלטפורמה רכה יחסית, ביחס למה שהוא מכיר. זה שונה, ויש לזה יתרונות וחסרונות, תלוי מה מחפשים.הרכות הזאת מחזיקה היטב כבר כמה חודשים תחת המשקל שלי (90 ק"ג) ואין שום סימנים של שקיעה והידוק בשכבת הספוג הרכה הזאת.

יחד עם זאת, הסנדל מרגיש שטוח לחלוטין ומינימלי למדי, ולכן הוא מהווה בעיני פלטפורמת קיץ נהדרת למי שרוצה לרדת מסנדלי השורש, Keen וכו אבל לא רוצה את הכביש הנייד של הסנדלים המינימליים ממש.

אמנם חשבתי שהסנדלים האלה יעברו טוב כסנדלי קז'ואל שלא מושכים תשומת לב, אבל מסתבר שהם אטרקטיביים למדי, ואני מוצא את עצמי נשאל ומסביר עליהם לא מעט לאנשים רנדומליים שפונים אלי בשאלה מה זה הסנדלים האלה. סחטיין על Teva שהצליחו ליצור מוצר מינימלי שגורם לאנשים סקרנות ורצון לנסות בזכות עיצוב מוצר מוצלח.

אז איפה הבעיות בכל זאת ?

לפני שאסכם ואתייחס למכלול על היתרונות והחסרונות שבסנדלים האלה, ישנה בעיה מרכזית אחת שלא נפתרה ועד היום מציקה לי. סוג של פאק תכנוני, לדעתי, והוא גלישת העקב מחוץ לסנדל.

Zilch

אפשר לראות זאת היטב בתמונה. הסנדל במידה הנכונה, ובעמידה ובהליכה אין שום בעיה. יחד עם זאת, בישיבה ובנהיגה משהו בשילוב של מבנה הסוליה הקצר מאחור, יחד עם שיטת הרצועות הקרובות גורם לכך שהסנדל נע קדימה והעקב יוצא אחורה. זה מורגש באופן מאד מאד משמעותי בנהיגה, ויוצר תחושה מציקה בעקב. בזמן נהיגה העקב על רצפת הרכב והרגל על הדוושה. במקום שעקב הסנדל יהיה על הרצפה, חצי עקב מחליק החוצה וזה יוצר מנח מעצבן ולא נוח של הרגל. אני לא קטנוני בדר"כ ודברים שכאלה לא נוטים להציק לי, אבל זה הרבה יותר ממורגש. זה "שם", שמים לזה לב וזה מציק. זאת תופעה שלא לקח לי הרבה זמן לשים אליה לב, אבל סיכויים קטנים שבניסוי בחנות או בהסתכלות תוכלו לנחש תופעה כזו. יחד עם זאת, בהסתכלות על התמונה עכשיו בהחלט אפשר לראות את הבעיתיות במיקום של יציאת הרצועות ואורך הסוליה לאיזור העקב.

סיכומים:

כמו שציינתי בתחילת הפוסט, ה Zilch מוחלף בימים אלה בדגם שהושק לאחרונה, שנקרא North Ridge. יחד עם זאת עוד ניתן לקנות סנדלי Zilch  ברחבי הרשת, במחירים מצוינים ובמגוון צבעים לגברים, נשים וילדים.

בפרספקטיבה של חודשיים אני בסה"כ מרוצה מקניה, בעיקר בתמורה עבור המחיר. לקבל סנדל שמתאים לקיץ הישראלי, מינימלי, איכותי, של חברה שאף אחד לא יכול "להאשים" אותך שהיא איזוטרית ונראה טוב הוא לא דבר מובן מאליו.

ישנן ברשת תלונות לגבי עניין של ריח מוגבר מאד בגרסאת הילדים של הסנדלים. אני מודה ומתוודה שגם עוד לא יצא לי לבדוק את גרסת הילדים, וגם לסנדלים שלי אין תופעה מיוחד או יוצאת דופן של ריח, וזאת על אף שאני הולך איתם המון. אגב סנדלי ילדים, עושה רושם שזאת אופציה לא רעה לגילאי שלוש וצפונה מבחינת זמינות של מידות.

אז מה בכל זאת התחושה שלי לגבי הסנדלים האלה, וההמלצה שלי לכם, הקוראים ?

יש שלוש תכונות שאני חושב שכדאי לתת עליהן את הדעת. לגבי שתיים מהן חשוב להיות מודע והן יכולות להיות פקטור בבחירה. הראשונה היא עניין הרוחב (לא יתאים לבעלי רגליים רחבות במיוחד). אני לעיתים מרגיש שגם כף הרגל שלי מעט "חנוקה" בסנדל, ותיכף היא גולשת על גדותיו. זה אף פעם לא נורא, אבל זה בהחלט גבולי.

העניין השני הוא עניין הקוש. זה לא חסרון ! אבל למינימלים המחמירים, או כאלה שאוהבים את תחושת הקשיחות של הקרקע סטייל VFF, יקבלו כאן קוש יחסית משמעותי. זה לא הופך את זה לטוב או רע, וזה לא פוגע בעיני משמעותית במינימליזם של הסנדל במובן של תכונות חשובות, אבל זה בהחלט עניין של העדפה אישית.

העניין האחרון הוא עניין העקב היוצא. אני מודה, זה מציק לי. לא מציק מספיק בשביל לגרום לי לא להשתמש בסנדלים כלל, אבל מציק מספיק שכל פעם כשזה קורה ברכב אני שם לב ומתעסק עם זה. תהיתי ביני לבין עצמי אם חצי מידה למעלה (לא קיים), היה עוזר, אבל מהסתכלות על הסנדלים אני משוכנע שזה בעיה תכנונית ששייכת למיקום אחורי מדי של יציאת הרצועות כלפי מעלה ובתנועה קדימה של הקרסול, שאופיינית לנהיגה, מושך את הסנדל קדימה. הסוליה הייתה יכולה להיות קצת יותר ארוכה ורחבה, זה אולי היה פותר את העניין.. בהינתן עניין הרוחב, זה מפתיע שדווקא באורך, דבר שלא צפיתי, הופיע בעיה שכזו.

בסיכומו של דבר, אני חושב שמדובר במוצר חיובי למדי, והתכונות החיוביות שלו עולות על השליליות, והן גם ברות התאמה או לחלופין לא בהכרח יפריעו לכל אחד. האיכות מצוינת, המוצר ניראה טוב ובעל תכונות מינימליות מוצלחות. כל זה, בשילוב מחיר טוב, יוצר זוג סנדלים מינימליים ראויים למדי שבהחלט אתם יכולים לשקול בשביל עצמכם ליום יום, לקיץ הישראלי, לטיולים ולכל המשפחה.

8 תגובות

 1. יואל הגב

  שלום,
  יש לי שאלה שלא קשורה לפוסט אבל כן לריצה. אין לי כרגע את היכולת הכספית לקנות נעל מינימלית. השאלה היא האם בשימוש בנעל רגילה אפשר לבצע טכניקת ריצה שתהיה פחות מזיקה/נכונה יותר או לא לרוץ בכלל עד שיהיו נעליים מינימליות או להמשיך לרוץ רגיל?

  תודה

  • ranpergamin הגב

   שלום יואל,

   יש כמה דברים בשאלה שלא ברורים לי אבל אני אנסה לעשות לך קצת סדר:

   1. לרוץ אפשר וכדאי בלי קשר לנעליים מינימליות או לא 🙂 פעילות גופנית זה ברור
   2. טכניקת ריצה "נכונה" או "טובה יותר" כפי שנטען אפשר להשיג ולתרגל עם כל סוג של הנעלה, אבל עם הנעלת מינימלית או יחף יותר קל ליישם, כי הפידבק מהקרקע יותר מהיר.
   3. אין שום מניעה שתוכל לתרגל טכניקה ללא קשר ליכולת כלכלית לרכוש נעל זו או אחרת (על אף שנעליים מינימליות אפשרות לקנות בזול מאד.
   4. אם אתה יכול להיות יחף (ותקן אותי אם אני טועה, זה לא עולה כסף), אז זאת הדרך הכי טובה וזולה לתרגל טכניקה. אחרי זה אפשר לנסות ליישם אותה גם עם נעל לא מינימלית. אמנם זה יהיה יותר קשר עם נעל לא מינימלית או יחף, אבל בטוח שהתרגול יתרום לריצה שלך.

   הנה קישור לשני סרטונים טובים לגבי טכניקת הריצה:

   http://www.youtube.com/watch?v=zSIDRHUWlVo

   http://www.youtube.com/watch?v=Uvm2bg-aSHg

 2. hila הגב

  לא הבנתי אם טבע מייצרת רק את הדגם הספציפי כמינימלי או שכל הנעלים והסנדלים שלה מינימלים.

 3. אור הגב

  איזה דגם קיים עכשיו?
  באתר של teva אין כבר את נורט רידג.
  אתה יכול להמליץ על סנדלים מינימליות דומות אחרות?

השארת תגובה