מורה נבוכים: טיפים לצרכנות אינטרנטית נבונה.

נשאלתי כבר כמה פעמים בשבועות האחרונים, על איך אני עושה את הקניות שאני עושה.. ? איך הופכים להיות קניין אינטרנטי יעיל ?

גילוי נאות, התמזל מזלי ואני מגיע פעם בכמה חודשים לארה"ב וקונה לא מעט שם, אבל אני קונה לא פחות ברשת מהארץ. זה לא סוד שאני חסיד גדול של קניות באינטרנט. האפשרויות שהאינטרנט פתח מבחינת מסחר הן אדירות. ביחס למחירים ההזויים, והסתם יקרים להחריד, שיש למוצרים מסוימים בישראל, פערי המחירים ביחס לארצות אחרות (נעליים למשל) המבצעים והזדמנויות שמחכים מעבר לים, נעשו נגישים יותר מתמיד.

בהקשר הזה, אני ממליץ על הספר של Thomas Friedman, "The world is flat" או בעברית "העולם שטוח" מאת תומאס פרידמן. כדי להבין את המהפכה שהתרחשה עקב האינטרנט והמסחר האלקטרוני

בשביל קניות חכמות ברשת בעיקר צריך לדעת איך, מה ואיפה. אני ארחיב.

קודם כל נתחיל מזה, שאין סוד. מדובר פשוט במיומנות. מיומנות היא דבר נרכש, וככל שעושים אותו יותר צוברים בטחון, ונעשים יותר טובים ויעילים בלמצוא את מה שאתם מחפשים, למצוא מחירים, להקטין סיכונים, ולהיות צרכנים יותר נבונים.

צריך לדעת שילוב של הדברים הבאים:

– מה רוצים לקנות ?  (ואגב זה לא תמיד חובה.. יש גם חיפוש ספונטני שמוביל לגילויים מעניינים)

– מה לחפש.

– איפה לחפש

– ואולי חשוב לא פחות, איך לחפש

בפוסט הזה אני אתן לכם קצת מידע על איך אני, אישית, מבצע חיפושים לקניות, באיזה כלים אני משתמש, מה אני מחפש, מה מקל ועוזר לי. זה לא יהיה פוסט מסודר בהכרח, אלא ינסה לדמות גם את זרם המחשבה שלי כאשר אני עושה קניות אינטרנטיות.

ישנן כל מיני נתיבים שמובילים אותי לקניות אינטרנטיות ולא כל נקודות ההתחלה הן זהות. למשל:

– אני מחפש מוצר ספציפי – למשל נעלי Merrell Mix Master

– אני מחפש מוצרים של חברה ספציפית – למשל, ביגוד של חברת Marmot.

– אני מחפש לראות מוצרים דומים למוצר ששקלתי לקנות, לבדוק מחירים וחלפות (ראו מקרה האופני ריצה)

– אני מחפש מוצר על פי מאפיינים שאני יודע, אבל לא נעול על חברה / מותג / דגם. דוגמא : נעליים סמי-מינימליות בעלי דרופ מופחת ומשקל קל.

אזהרות מראש:

1)  חייבת להיות רמה מינימלית של אהבה לחפרנות האינטרנטית כדי להיות קונה יעיל. מי שמגיע לחיפוש אך ורק מרצון לחסוך כסף (אין סיבה טובה מזו !), עלול להתייאש מהר מהעובדה שזה דורש קצת השקעה לחפש, וגם לא תמיד מוצאים.

2) יהיו טעויות – אתם תטעו במידות. אין מה לעשות, זה חלק מהסיכון שבקניות כאלה. צריך לקחת את זה בחשבון.

3) אתם תשלמו מיסים בשלב זה או אחר – לא על הכל, לא כל הזמן, וגם לא בטוח כלל איזה מס / גזירה זה יהיה.. אבל זה יגיע כשלא תצפו לזה, וזה יעצבן.. אין מה לעשות.  למשל, הזמנתי נעליים לאשתי, על הקופסא נכתב ערך 35$, אבל כיוון שהנעליים נעצרו לביקורת, נאלצתי לשלם "עמלת שיחרור פטור ממכס" של 35 ש"ח..

4) מי שמפחד לשים כרטיס אשראי באינטרנט קיימות בפניו כמה אפשרויות:

א. להתגבר על הפחד

ב. להשתמש ב PayPal היכן שרק אפשר

ג. להשתמש בכרטיס אשראי נטען מהדואר.

5) זה ממכר…

אז מאיפה אתם מתחילים ?

כמה דברים בסיסיים שאתם חייבים שיהיה לכם כדי להפוך את הקניות באינטרנט ליעילות.

חשבון ב PayPal, זה כמעט חובה. או לכל הפחות זה הופך את הקניה ליותר קלה בין אם ב Ebay ובין אם לאו.. כשנגיע לעניין התשלומים, אני אסביר איפה ומתי זה חשוב.

אז איך ניגשים:

איזה מחיר יהיה מחיר טוב ?

כאשר אני מחפש מוצר מסוים, אני תמיד רוצה לדעת קודם כל כמה הוא עולה בשוק האמריקאי. אם אני מחפש מוצרים בתחום הריצה למשל, אני יכול ללכת לאתרים שאני כבר מכיר כמו Runningwarehouse.com , שמבחינתי הוא אמת מידה למחירים סבירים בתחום הריצה.

הדרך העיקרית השנייה שבה אני משתמש היא ב shopping.google.com. הסיבה הפשוטה, שבדרך כלל דרכם תגיעו למחירי מבצעים שיש באתרים שונים + תראו את המחיר הממוצע שגובים עבור אותו מוצר. מנוע הקניות של גוגל, הוא גם נקודת התחלה מצוינת לחפש הזדמנויות.

כאן צריך קצת לעשות זום אין, ולבדוק אם המחירים. האם הפריט הרבה בסייל ויש לו מחיר זול ? האם מה שבסיילים יש בכל המידות, או שהמחיר נמוך כי נשאר אחד / שניים באותו אתר וזה מחיר חיסול סופי. יש הבדל בין סייל כללי על מוצר, לבין מוצר אחרון על המדף.

אגב, בתהליך הזה אני כבר הרבה פעמים מתייג לי אתרים שאני חוזר אליהם, כי יש להם מחירים טובים, פריטים מעניינים, ולפעמים הם נכנסים לסבב הבדיקות הקבוע שלי.

זה חשוב כדי לדעת לרדוף אחרי המחיר הנכון.

אני בודק את המחיר וכמובן משווה לארץ (השוואה שבמוצרי ריצה למשל, בדר"כ מראה שגם עם משלוח ומיסים כנראה שיהיה כדאי לקנות בחו"ל..)..

אני מתחיל לבדוק כדאיות..

בחישובים שלי אני מסתכל על העלות של הפריט אליה אני שואף, עלות המשלוח הממוצעת שאני חושב שתהיה סבירה לאותו פריט (זה מבוסס על נסיון, אבל למשל נעליים בדר"כ באיזור ה 20-30$ משלוח מארה"ב). אני לוקח בחשבון שאם המחיר גבוה מ 75$ ייתכן שיהיו מיסים (אלא אם כן זה Ebay, אבל נגיע לכך…).

חשוב להסתכל על השיקלול של המחיר + שילוח, כי לא פעם תמצאו, בעיקר ב Ebay, מחיר טוב ושילוח יקר.. מצד אחד זה מבאס לשלם משלוח כפול ממחיר הפריט, אבל מצד שני, צריך לעיתים, לעצום עיניים לעובדה הזאת שכן מחיר הפריט+משלוח (יקר) עדיין יכול לצאת חצי ופחות מהמחיר של הפריט בארץ (לראייה, הנעליים שקניתי לאשתי למשל).

מה לגבי מידות ? 

כיוון שאנחנו עסוקים לא מעט בהלבשה והנעלה של ציוד טיולים וספורט יש את עניין המידות.

בהנעלה נכנס לעזרתנו הסטראט אפ המבריק שנקרא shoefitr.com. היוזמה המקורית הזאת באה לפתור בדיוק את הבעיה של קניית נעליים באינטרנט, ועל אף שמסד הנתונים שלהם עוד לא כולל את הכל, הוא כבר לא קטן בכלל ואפשר להשוות נעל קיימת ומידה שלכם לנעל שאתם רוצים לקנות. החסרון העיקרי שהם לא נגישים כשירות עצמאי אלא רק דרך אתרים שעובדים איתם. בנעלי ריצה, אני משתמש בעיקר ב Runningwarehouse.com כדי להשוות מידות.

הכלי נותן השוואה תלת ודו מימדית, נקודת לחץ ורפיון, ומדמה איך הנעל תהיה ביחס לנעל הנוכחית שלכם (ראו תמונה מתחת). מאז שאני משתמש בכלי שלהם, עוד לא נפלתי (חזק)..

לגבי ביגוד, כאן עוד אין יוזמה (מי מרים את הכפפה) לכלי כמו shoefitr. כדאי לנסות למדוד בארץ, ולקנות מחברות שאתם יודעים שהמידות שלהם אחידות בליינים, וככה אתם מכירים את המידה שלכם עצמכם. זהירות, כאן יש יותר נטייה לנפילות וכבר היו כמה. עוד דבר שתשימו לב שהרבה פעמים מוכרים, בעיקר ב Ebay, מוכרים מידות חריגות באורך / רוחב של הבגד ולא שמים לב לפרטים הקטנים, עושים הזמנה, מקבלים חולצה L, אבל בגרסאת Extra long או משהו דומה…

איפה לקנות ?

אחרי שאני יודע את המחיר, כבר עשיתי חצי דרך. אני יודע מה אני מחפש, אני יודע איזה מחיר אני מחפש, עכשיו אני רק צריך למצוא מחיר לפריט+משלוח שיעשה את זה כדאי.

איפה אני בודק ?

בתקופה הזאת למשל אני מתעניין בציוד ריצה. ולכן אני עושה קודם כל את הסבב באתרים שמוכרים לי, ושמהם הזמנתי בעבר למשל Runningwarehouse.com, Wiggle, Chainreactioncycles וכמובן Ebay.

בגדול בגדול, אני מסתכל על אתרים ששולחים מארה"ב (Ebay בעיקר) ואתרים ששולחים מאנגליה (Wiggle, chainreaction, Ebay.co.uk) שכן, המשלוחים מאנגליה משמעותית יותר זולים, אבל מצד שני המוצרים יותר יקרים.

עוד דבר שחשוב לשים אליו לב, אתרים אמריקאים ו Ebay בדר"כ יותר זול מכל חנות אינטרנטית אירופאית, בעיקר עבור מותגים אמריקאים. מצד שני, ישנם מותגים אירופאים מצוינים שלא תמצאו בחנויות אמריקאיות או לחלופין שבאופן מפתיע אפשר למצוא מחירים טובים באתרים אירופאים. משיקולי שפה אני מחפש גם ב shopping.google.co.uk, שכן משלוחים מאנגליה, כמו שאמרנו זולים יחסית.

לעיתים כשאני מחפש מוצרים מסויימים אני גם מחפש בגרמניה shopping.google.de (משלוח יחסית זול לישראל, אבל בעיקר כשהם שולחים לחו"ל יורד 20% מס מקומי..). ככה קניתי עגלת תינוק 1/4 מהמחיר ההזוי שלה בארץ (1000 ש"ח במקום 4000 ש"ח).

באופן כללי אני מבדיל בין שני סוגי חנויות:

חנויות אינטרנטיות "רגילות"   – בדר"כ אני מחפש חנויות שמקבלות Paypal, כדי להמנע מלפזר את כרטיס האשראי שלי בכל מקום, וששולחות לישראל (אחרת מה הטעם..).  החסרון הבדר"כ בחנויות מהסוג הזה הוא שהמשלוח בדר"כ יקר יותר (מארה"ב), ולפעמים הוא באמצעות חברות שילוח שונות (EMS, FEDEX, DHL, UPS) ודומיהן, מה שגורר תהליך מיסוי "מובטח" בארץ…

בנוסף חנויות כאלה, מצהירות על ערך הטובין בדיוק כערך הקניה, ולהזכירכם מעל 75$ כבר משלמים מיסים.

נקודה חשובה : כשאתם קונים מחנות, תמיד אבל ת-מ-י-ד תבדקו אם היא מקבלת קופונים ותמיד תעשו גוגל על שם החנות + Coupon, אפשר לפעמים להשיג 10-20% הנחה באופן קבוע.

יש לא מעט חנויות אמריקאיות שלא שולחות לישראל, ויש כאלה שכן, אבל המחיר הוא כזה מופרך שבכלל אין טעם לשקול אותן. קניות בארה"ב, בדר"כ, עדיף דרך Ebay (במידה ושולחים לארץ, ואין מי שיביא לכם).

על אף שבדברים גדולים גם חנויות שמצהירות וגם עם תשלום מע"מ, עדיין הקניות יכולות לצאת בסדרי גודל יותר זול מבישראל (למשל עגלות תינוקות מגרמניה..).

היתרון – חנויות נוחות, המחירים ברורים, המשלוח ברור, יש עם מי ליצור קשר. חנות וירטואלית, אבל עדיין חנות…

החסרון – עלות משלוחים, הצהרה על טובין.

Ebay –  פלא המסחר האלקטרוני.  היתרון של Ebay, זה שהוא באמת השטיח את העולם בצורה מטורפת. דבר מדהים ונפלא, ומצד שני כל כך גדול ומסורבל היום שלמצוא בו את הידיים והרגלים בלי להיות ממוקדים זה די קשה.

היתרון המשמעותי של Ebay, מעבר להזדמנויות בלי חוזרות ומחירים מצוינים, הוא בעיקר העובדה שהפריטים נשלחים בדר"כ בדואר סטנדרטי (אם זה מארה"ב אז USPS = United States Postal Services). דבר נוסף שכמעט כל קונה ב Ebay מכיר, הוא העובדה שלא מעט מהמוכרים ב Ebay יכולים "לעזור" ע"י כתיבת ערך יותר נמוך עבור הפריט שלכם (בגבול ההגיוני) ככה שגם פריטים שקניתם ביותר מ 75$ אפשר שיצהירו עליהם בפחות וככה להמנע מתשלום מס.

יש Ebay לכל מדינה. חשוב לדעת Ebay.com הוא של השוק האמריקאי, וזאת על אף שהוא מוצא גם ב Ebay's אחרים. אני עושה לא מעט גם חיפושים ב Ebay.co.uk, ולעיתים רחוקות  גם ב Ebay הגרמני (Ebay.de) ומשתמש ב  google translate.

החסרון – כמו באזר ענק, צריך לחפור בין הקולבים למצוא מציאות. צריך לשלוט קצת בפלטפורמה, ולהכיר את החוקים.

איך לחפש ולקנות ב – Ebay ?

תמיד תתחילו מ Ebay.com האמריקאי. השוק הכי גדול והמחירים הכי טובים. אני תמיד מתחיל משורת החיפוש, ובדר"כ אם אני מחפש פריט ספציפי אני שם אותו שם.

התוצאות ש Ebay יתן לכם, ממוינות לפי קטגוריות ואתם יכולים להתחיל לצמצם לקטגוריה הרצויה לכם.

אחרי התוצאה הראשונה אני קודם כל הופך את המיון במקום Best Match ל Lowest price+shipping. קודם כל להתחיל מהזול ליקר.

אחרי זה אני מחפש מוצרים חדשים (Condition New), לא משומשים (אלא אם כן אתם בעניין). לרוב, אני מחפש Buy it now, אבל אני לא פוסח בהכרח גם על Bidding (מכרזים) שכן גם שם אפשר לקנות דברים שווים מדי פעם, אבל אין לי סבלנות להתחרות במכרזים. אני מחפש קניה 🙂

אם לא מצאתם בחיפוש הראשון, אל תאמרו נואש ! כיוון שלא מדובר בחנות מקצועית, אנשים לפעמים שמים כותרת לפריט שלא קשורה.. ולכן לעיתים שווה לחפש מילים דומות, או שהן חלק מתיאור המוצר…

דוגמא: נגיד אני רוצה לקנות נעליים של New Balance MT10. אני יכול לחפש את המחרוזת ולמצוא כמה תשובות. מצד שני אני יכול לחפש רק "MT10" ולמצוא עוד תשובות, או לחלופין לחפש על פי שם הסדרה "Minimus" בלי בכלל להזכיר את שם הדגם, ולמצוא את הנעל (על פי תמונה).

בנוסף, אני גם לא ממהר לפלטר לפי מידה. למה ? כי Ebay מוריד כאלה שלא כוללים מידה במסד נתונים שלו, ולפעמים יש מוכרים שכוללים את המידה בשם המוצר, ואז כאשר תסננו, המוצר לא יופיע…

לכן, לפעמים גם שווה לחפש את המידה בשם המוצר.

דוגמא : נגיד שאני רוצה חולצות של Marmot מידה XLֿ, אני יכול לחפש רק "Marmot" ואז לפלטר ל XL. או לחלופין לחפש "Marmot XL".  זה לא יתן בהכרח תוצאות לגמרי זהות…

עוד דבר שתשימו אליו לב:

במיון לפי מחיר פריט + משלוח המחיר עולה, עד שמגיע לפריטים שאין עליהם מחיר משלוח לארץ, ואז פתאום מגלים פריט במחיר טוב, אבל אין עליו מחיר משלוח לארץ, וכתוב שהמוכר שולח רק לארה"ב (או במפורש או שלא).. אם כתוב במפורש בתיאור המוצר שכתב המוכר, אין טעם לפנות.. מצד שני אם לא כתוב בתיאור, שווה לפנות למוכר ולשאול אותו (בנימוס) האם היה מוכן לשלוח לישראל, ומה יהיה המחיר (עבור USPS First Class Mail). כבר זכיתי בכמה קניות פנטסטיות בזכות התושיה הקטנה הזאת..

מחירי שילוח:

שני סוגים עיקריים של שילוח מארה"ב שתתקלו בהם:

– USPS First Class  – השילוח הכי זול (זה שאנחנו שואפים אליו..) אבל לא כולל מספר מעקב בזמן אמת אחרי החבילה וללא ביטוח לשולח. יש כאלה שלא מוכנים לשלוח במשלוח זה, כיוון שהם עלולים להסתכן ב"תביעה" ל Ebay נגדם. יחד עם זאת, יש הרבה כאלה שכן שולחים, וגם כאלה שפניתי אליהם והסכימו להמיר את המשלוח.  המחירים במשלוח הזה הם נעים בין $-ים בודדים ועד 30-50$.

– USPS Priority Mail – המשלוח השני והיותר יקר, כולל מעקב וביטוח לשולח.  בדר"כ תראו את זה על נעליים ודומיהם, המשלוחים בסוג הזה הם בדר"כ סד"ג של 30-50$ ומעלה.

ב Ebay הבריטי זה יותר פשוט. הם שולחים Flat rate של שירות הדואר האנגלי (Royal mail), והמחירים נעים בין כמה דולרים/פאונדים בודדים ועד 30-50 פאונד/דולר.

האם אני יכול לסמוך על המוכר ?

אני באופן טבעי, בחור יחסית חיובי ונותן אמון במסחר האלקטרוני. עוד לא נעקצתי ממש, אבל אני זהיר. ב Ebay יש ביטוח, ולכן גם אם נופלים קצת, אפשר לקבל את הכסף חזרה.

מה אני בודק ?

– אם מדובר ב Power Seller, Top Seller או בכל מוכר Ebay מצטיין עם הלוגואים המדוברים, אני לא בודק יותר מדי. בדר"כ זה אמין.

– במידה ולא, אני בודק שלמוכר יש פעילות ופידבק מהשבועות / חודשים האחרונים, בתור מוכר, וגם בתור קונה. זה אומר שהוא הגון.

אם אני סופר חשדן, אני מתכתב איתו עם איזה שאלה כדי לקבל תחושה של אמינות. לפעמים שואל שאלה, לפעמים מבקש עוד תמונה של הפריט מכיוון מסוים וכו..

חשוב לציין שאם אתם רוצים לבקש הצהרה פחותה על המוצר, חשוב לעשות זאת בפנייה ישירה למוכר ולקבל את הסכמתו לוודא שהוא עושה זאת. באופן כללי, אני משתדל לעשות קניות שיצאו מתחת ל 75$ ולהמנע מהצורך הזה.

בגדול, על אף שיש ביטוח, להיות רגוע עם הקניה.

זהו.. זה בגדול בגדול העניין…

עוד כמה טיפים לקניות חכמות:

– יש חברה שאתם אוהבים את המוצרים שלה ? כנסו מדי פעם ל Ebay, עשו חיפוש על שם החברה, ועל הקטגוריה הרלוונטית. תמיד יש הפתעות/

– כשאני שוקל לקנות מוצר מסוים, אני בודק מה המוצרים האחרים / מותגים אחרי בשוק ששווים לו. אני מתחיל את החיפוש בלבדוק איזה מוצרים אחרים שקלו אנשים שרצו להזמין את אותו מוצר (למשל אופני ריצה…)

– לעיתים שווה לחפש ב Ebay לפי המוצר הכללי. נגיד אם אני מחפש גרבי ריצה, אז אני מחפש Running Socks, רואה מה יש ובאיזה מחיר, ואז עושה בדיקת רקע על המותג, לראות מה אני קונה, ואם המחיר טוב (יש לא מעט מותגים אירופאים מצוינים שכלל לא שמענו עליהם ונמכרים במכירים טובים מאד ב Ebay.co.uk, למשל Ronhill, Karrimor, Moremiles בתחום של ריצה..)

– לעקוב אחרי בלוגים שמדי פעם מפרסמים מבצעים בחנויות שונות.

– לעקוב אחרי חנויות שאתם מכירים (לי יש סבב קבוע של Wiggle, runningwarehouse, chainreaction) אחרי מבצעים..

– לחפש איכות ומחיר, לא רק מחיר ואיכות…  אני אישית אוהב ציוד איכותי, והיופי באינטרנט שאפשר לקנות ציוד איכותי במחיר טוב, לכן אני קודם כל מתפקס על האיכות שאני מחפש, אחרי זה מחפש בשבילה את המחיר הכי טוב..

יש עוד הרבה טיפים, והרבה טכניקות שלומדים מנסיון. חשוב לדעת שלצד הצלחות גדולות, מדי פעם יש נפילות (על אף שגם חלק מהטעויות הצלחתי למכור בארץ או בחזרה ב Ebay).. מי שלא מנסה לא יצליח ולא יטעה..

אבל בגדול בגדול, תמונה כאן הזדמנות לצרכנות נבונה ויעילה שיכול לחסוך לכם הרבה כסף (אני עשיתי חישוב גס שרק בנעלי ריצה אני חוסך סד"ג של 2000 ש"ח בשנה (זוג נעליים כל חודשיים)).

אם הכתבה הזאת מעוררת בכם עוד שאלות ודברים שלא חשבתי עליהם, אתם יותר ממוזמנים להגיב ואשמח לנסות, לעזור ולהכווין.

בדף הקישורים שלי תמצאו לא מעט קישורים לחנויות ולכלים שעוזרים לי ושהוזכרו כאן. אם יש חנות / אתר שאתם חושבים שחייב להופיע שם צרו איתי קשר.

קניה מהנה !

4 תגובות

 1. יוני הגב

  יישר כוח!!!

 2. ליאת הגב

  אם יש לנו חברים בארה"ב, האם זה יוזיל את המחיר אם ישלחו אליהם מe-buy הביתה והם ישלחו אלינו בדואר לארץ(כמובן שאנחנו נשלם על המשלוח גם במקרה זה.)או שמא זה לא משנה את המחיר משמעותי?

 3. כ. בראון הגב

  היי רן,
  כתבת שהזמנת עגלת תינוק מגרמניה. אפשר לשאול מאיזה אתר? ואיך הלך התהליך של השחרור חבילה? מן הסתם מדובר במחירים מעל הפטור מהמכס, לא?
  אני שוקל להביא גם עגלה או כסא לרכב מאירופה ומעט מפחד מעניין המסים. לא מהתשלום הידוע מראש אלא מהתהליך עעצמו והעמלות הלא ידועות.
  תודה!

  • rpergamin הגב

   הזמנתי כבר לפני הרבה זמן.
   אתה יכול להזמין מחנויות ששולחות ישירות לישראל או מאמזון גרמניה.
   תהליך השחרור תלוי בסוג השילוח.

   תשווה לקניה בארץ, כבר יש הרבה מותגים בארץ ואולי אפשר למצוא עסקאות טובות.

השארת תגובה