אופני איזון / ריצה לילדים Balance Bike

פוסט קצת שונה, לא על ריצה, אבל כן על צרכנות אינטרנטית כהורה צעיר. זהו נושא שנוגע לליבי, בעיקר בגלל העלויות ההזויות של חלק מהמוצרים לילדים בארץ, וכמה כסף צריך (אז זהו שלא..) לשפוך כדי לקנות מוצרים טובים.

כבר לפני לא הרבה זמן החלטנו לקנות ליום הולדת שנתיים של הקטן, אופני ריצה / איזון. למי שלא מכיר מדובר באופניים ללא פדלים שהילד מריץ את עצמו עם הרגליים. מדובר באופניים חמודים למדי, מאד טובים להתפתחות, וצעצוע די שימושי, אם הילד יתחבר אליו.

עכשיו בחודש יום ההולדת, החיפוש נכנס להילוך גבוה. ישנם הרבה אפשרויות, באופן כללי, לאופני ריצה. החל מאופני עץ (בשער של הפוסט יש דוגמא קצת "מיוחדית לכך) , בימבות פלסטיק שונות ועד אופניים שלמים מאלומניום סגנון ה Strider.

אפרופו סטריידר. כיוון שאנחנו מושפעים מאד מהתרבות האמריקאית, מי שמחפש אופני ריצה מיד נחשף לסטריידר (Strider).

מדובר באופני ריצה משובחים, אין שום ספק, עם גלגלי אויר 12" (דומים לעגלות ילדים גדולות סטייל בייבי ג'וגר ופיל אנד טד) שמתאימים מגיל שנתיים עד גיל יחסית מבוגר. הם נהנים ממוניטין משובח, בזכות ולא בחסד. זה הזוג הראשון והמגניב למדי שחשבנו לקנות, בעיקר אחרי שראינו איזה ילד רוכב עליו ונראה לנו מגניב למדי.

לסטריידר יש יבואן לארץ. ואין לי שום טענה אישית כלפיו כמובן. המחיר של האופניים בארץ 555 ש"ח. עם קסדה ופעמון : 694 ש"ח.  כאן כבר נכנסים לסכומים שהם קצת גדולים בשביל מתנת יום הולדת לילד בן שנתיים שעוד בכלל לא בטוח אם יתחבר למתנה, יאהב או לא, יסע עליהם או לא.

בדקתי כמה עולים האופנים האלה בארה"ב, ושם אותם אופניים (כולל מבצעים עם קסדה) עולים 80$, כ 320 ש"ח, קצת פחות מחצי.. קל למצוא ב shopping.google.com

מתוסכל מעט מההפרש כרגיל, בדקתי מה קורה באי-ביי. אז מצאתי את אותם אופניים ב 100$ + 7$ משלוח = 440 ש"ח + מע"מ וכבר באמת הגענו לסכום שדומה לסכום העלות בארץ. (רצוי לציין שהאופניים שוקלים כ 3.5 ק"ג, ככה שהם לא מאד יקרים למשלוח).

ואז התחלתי לבדוק חלופות. מה עוד יש שהוא לא באור הזרקורים כמו Strider. עכשיו יש ה-מ-ו-ן אופניים כאלה בשוק, אין לי יומרה לסרוק את כולם ולחפש את כולם. התחלתי לחפש על מה אנשים ששקלו לקנות Strider הסתכלו עוד. הדגשים הוא שלדה חזקה, מוט כסא וכידון מתכוונן שיספיקו לעוד זמן, ולא רק לכמה חודשים.

מנסיוני הדל, אני יודע שמותגים אירופאיים הם פחות באור הזרקורים הישראלי, אבל הם לא פחות טובים (אם לא יותר) מהמותגים האמריקאים, ויש כל מיני רמות מחיר וסוגים. יותר קשה למצוא עליהם מידע באינטרנט, וצריך לחפור יותר גם בשפות שונות קצת (גוגל בגרמנית בשילוב עם גוגל translate למשל).

שני דברים משמעותיים שמצאתי:

IslaBike

אופני ריצה מדליקים לגמרי, לא פחות מתקדמים מה Strider, מפותחים ע"י חברה אנגלית. מדובר בשלדת אלומיניום, גלגלי אוויר. ראש בראש ב Strider, מה שכן, הם לא זולים. קנייה שלהם ומשלוח לארץ כבר יוצא יקר ולא כדאי, ולכן עדיף כרגע Strider.

Puky

האופציה הנוספת שהתגלתה לי, היא חברה גרמנית נחמדה בשם Puky. (שם מצחיק, אה ?)..  לגבי האיכות הגרמנית אנחנו לא צריכים להרחיב. מסתבר שהחברה הזאת מוכרת מאד בגרמניה ובאירופה, ויש לה ליין של מוצרי אופניים / אופני איזון / תלת אופנים איכותיים מאד.

הם שונים משני הראשונים בכמה דברים.

– הם לא One size fit all – יש להם שלושה דגמים של אופני ריצה לפי הגיל גובה, אבל מספיקים לטווח של שנתיים לפחות. מצאתי טבלת מידה שעוזרת לבחור את המידה הנכונה.

– הגלגלים הם לא גלגלי אויר, אלא גומי מוקצף אויר. אין פנצ'רים.

– יש להם משטח עמידה קטן כמו קורקינט, שמאפשר לילד אחרי שלמד יציבות להניח את הרגליים בזמן ירידות או אחרי שצבר תאוצה, וגם לנצל אותם קצת כמו קורקינט (יתרון לא מבוטל, שנותן עוד שימוש לאופניים לילד שלא מתחבר לרכיבה עם הרגליים).

– יש להן מגניבות ושיק שונה לגמרי מה Hard Core הקשוח והמחוספס, של שני הזוגות הקודמים.

– השוס הגדול : המחיר.ֿ

הדגם בתמונה, ושאני חשבתי עליו הוא ה LR M, הקטן ביותר, שמתאים לגלאי שנתיים ומעלה (85 – 120 ס"מ גובה). יש אגב, אופניים גם לגילאים יותר קטנים.

אפשר לראות כאן סרטון של ילד רוכב על ה Puky ולראות כמה שהם מגניבים:

באתר האינטרנט Bike24 ששולח לארץ, מצאתי את האופניים, שעולים 59 אירו. כיוון שהחבילה נשלחת לישראל יורד 19% מס גרמני והעלות היא 50 אירו. המשלוח לארץ 20 אירו, סה"כ = 70 אירו = 350 ש"ח (ככל הנראה בלי מיסים, אולי עם מע"מ, ואז זה יצא 400 ש"ח), משלוח עם DHL, ככל הנראה.

אז אלה לא הסטריידר. והבן שלי לא בהכרח יהיה מחר בבוקר רוכב Dirt עם הסטריידר כמו שרואים ביו-טיוב ומגניב לחשוב שהילד שלכם יהיה כזה. אבל איך שלא תסובבו את זה, 150-200 ש"ח (הפרש בינו לבין הסטריידר) זה הרבה כסף, והמחיר הממוצע של קסדה (שגם אפשר לקנות באתר בכ 100 ש"ח). יש כאן חסכון משמעותי ומקבלים מוצרים ברמה מאד גבוה (ככל הנראה), שכנראה יעשה עבודה מצוינת.

התלבטתי מאד. הרצון הראשוני היה Strider, אבל זה היה כאשר לא הכרתי משהו אחר. לאחר הבדיקה שעשיתי, המחיר של הסטריידר בארץ, למרות שאני יכול לעמוד בו, היה משהו שאני הרגשתי שאני לא יכול להצדיק כרגע בשביל משהו שעוד לא בטוח שהוא יאהב. בנוסף, העובדה שהמחיר כפול מארה"ב, הוא משהו שתמיד מכעיס אותי (ושוב, אין לי טענות ליבואן עצמו, זה נכון לחצי ממשק היבוא הישראלי, וגם בגלל זה הבלוג הזה קיים).

החלטתי בלב שלם ללכת על ה Puky, הם נראים לי מדליקים מאד, נראה לי שהוא יאהב אותם מאד, ואם ירצה לרכב Dirt, נחשוב על השלב הבא.

תעשו סקר, תבדקו, תשוו, ואל תפחדו להתנסות. התוצאות יכולות להיות מפתיעות ומעניינות.

מבטיח לדווח כשהאופניים יגיעו.

[עדכון יוני 2013] עקב הרבה בקשות והעובדה שהפוסט הזה מאד פופולארי אני מקשר לפוסט שבו כתבתי על ההגעה של האופניים וההתרשמות מהם.

29 תגובות

 1. אייל הגב

  הי – יש גם את האפשרות לקנות אופנייי מדבקה ולהוריד את הפדלים…

 2. קרן הגב

  יש המשך? אמשח לשמוע, אני כרגע בחיפושים אחרי משהו מתאים לילד..

 3. שני תשובה תזונה מבריאה הגב

  לנו גנבו את הPUKY!!!!!!!!!!!!! הבן שלי רכב על האופני באלאנס של PUKY במשך שנה וחצי! מדהים לראות ילד בן 3 עם איזון מושלם!
  הבאסה? בסוף דצמבר גנבו לנו מהכניסה לבית את האופניים שלו ואת התלת אופן (גם של PUKY) של אחותו….
  למי שמתלבט – מדובר באופניים מדהימים, עם איכות שאין שניה לה.
  ואם שמעתם על מישהו "שמצא" אופני PUKY בצבע תכלת (בול כמו בסרטון) ותלת אופן – אני אשמח לקבלם חזרה!!!!
  שני תשובה, רחובות

 4. אדא הגב

  הבנתי שיש גם את ה-run ride של B'twin בעלות של 40 אירו, מחזיקים ב-Decathlon

 5. שני תשובה תזונה מבריאה הגב

  תודה רן!
  הקישור לBIKE24 היה בדיוק מה שחיפשתי! הזמנו את הPUKY XL והן מושלמות לאוריה בן ה4… המשך ישיר לקודמות הקטנות יותר שנגנבו…
  בקיץ נזמין את הסוג הקטן לאחותו.
  ואכן כמו שאמרת, 15 יום והם היו אצלנו!
  אז שוב, תודה!!!
  שני

 6. איציק הגב

  מה יש לגילאים חמש פלוס ? הבן שלי בן חמש וחצי ומתקשה ברכיבה .

  • ranpergamin הגב

   שלום איציק,
   האמת שאין לי מושג. אבל המחשבה שלי ש:
   א. אישית, לא רואה במיומנות הרכיבה כשלב הכרחי בגיל מסוים אלא אם כן הילד מאד רוצה. הילד שלי לא מתחבר ולא מאד מתעניין בנתיים. הוא אוהב לרוץ 🙂

   ב. אני חושב שבגיל הזה מורה טוב יותר חשוב מהאופניים.

   מקווה שזה עוזר
   רן

 7. נאוה הגב
 8. שלי הגב

  http://www.decathlon.co.uk/b-bip-id_8047528.html
  אופני איזון מעולות עשויות מפלסטיק קשיח מאוד וגלגלים מוקצפים יחסית קלות כך שגם ילד קטן יכול להרים אותם
  מתכווננות בקלות חברה איטלקית .BELLELI קניתי בעבר בצרפת והן נגנבו בארץ . רק שצריך למצוא מי כן שולח אותן לארץ כי decathlon לא .
  https://www.youtube.com/watch?v=u0WMx_KcvBY

  https://www.youtube.com/watch?v=ObRgT__38qU

 9. יוש הגב

  אפשר לקנות אופני עץ בחצי המחיר. היתרון שלהם הוא המשקל האפסי.
  מי אמר שחייבים אופניים ממתכת?
  אופני עץ נסעו אצלי בבגאז׳ של המכונית במשך שנתיים שלוש בלי שהפריעו בכלל ונשלפו בכל מקום עבור הילד.

 10. ב. הגב

  הי,
  מעניין אותי לאיזה אופני פדלים התקדמתם?
  קשה למצוא בארץ אופניים משובחים וקלים, יש בעיקר bmx כבדים

  • admin הגב

   עברנו לאופניים של Trek, יקרים מאד לטעמי, אבל באיזור שלנו לא היו הרבה אפשרויות, ולא יכולתי להתפזר יותר מדי.
   אופניים מצוינים, גיאומטריה, איכות טובה, לכל הדעות, אבל יקרים (כ-700 ש״ח). יצוין להגנתם, שהמחיר שלהם כאן זהה למחיר שלהם בארה״ב.

 11. אורן הגב

  שלום,

  מאיזה גיל מומלץ להתחיל עם אופני איזון?

  תודה

 12. חן הגב

  ראיתי המון דגמים פשוטים שעולים 150 ש"ח.
  ראיתי אותם פיסית וזה נראה שהילדים (של חברים) מאוד מאושרים איתם.
  מה רע בהם? לדעתכם האופניים לא יחזיקו הרבה זמן?

השארת תגובה