סקירת נעליים מ ORS – מה מחכה לנו ב 2014

Altra Olympus

זאת התקופה בשנה. בקיץ, כל חברות ה OutDoor מתכוננת לקיץ הבא. בזמן שאתם קונים, הם חושבים מה תקנו בשנה הבאה. שיא החשיפה וההייפ הוא בתערוכת ה Outdoor  הגדולה בארה"ב, ה OutDoor Retailer Show

אספתי בשבילכם, מכמה בלוגרים ואתרים שאחריהם אני עוקב ומדווחים מהתערוכה, מבחר של נעליים שיככבו בפורומים, במאמרים ובבלוגיםֿ בשנה הקרובה. כאלה שמעניינים אותי, דגמים מינימליים בעיקר, וגם קצת עניינים טרנדיים.

הרשימה ארוכה,עמוסת פרטים ותמונות, הסדר לא מחייב.

זה פוסט לקפה. קדימה נתחיל.

Hoka-Conquest

Hoka One One Conquest

מגיע להם שאפתח איתם. אני אתחיל עם חלק קטן מהסיכום. כמו שתראו, חלק ניכר בטרנדים של השנה, הוא הסוליות העבות עם הרבה שיכוך. Hoka One One  היא החלוצה הגדולה של התחום, ובהחלט זוכת פרס הובלת הטרנד של השנה.

שנה שעברה שברו חברות הנעליים את השיניים איך עושים כסף עם הטרנד המינימליסטי המעצבן הזה. מה עושים כשהנעליים לא מצדיקות תג מחיר של 100$+ ?  ואז באו Hoka והצילו את המצב. הסוליה העבה, הביקורות המפרגנות ותג מחיר של 150-170$,והנה לכם סיבה נהדרת להצלת התעשייה.

הם ממשיכים להוביל, ומשחררים עוד דגם כביש, שלא ברור בדיוק מה מבדיל אותו מהדגמים האחרים, על אף שהצליחו לגלח עוד קצת במשקל לשמור על סוליה עבה במיוחד, 4 מ"מ דרופ ותג מחיר מפרגן של 170$.

שומרים על הגחלת.

altra_olypmus2

Altra Olympus

החברה שעושה ביזנס מזירו-דרופ. שנה שעברה הם רחבו על הגל המינימלי. השנה הם רוכבים על זה שהסוליות התעבו אבל דרופ נמוך זה עדיין טרנדי. אין ספק, יש כאן נסיון להתחרות ב Hoka, עם דגם שטוח, סוליית 32 מ"מ עבה למדי. מדובר בנעל שטח, ו Altra השתדלו לשמור אותן קלות יחסית ביחס לסוליית ה 40 מ"מ של דגמי השטח של Hoka.

התג מחיר ? 130$, לנסות לנגח את Hoka מלמטה בגזרת השטח (דגמי ההוקה המקבילים מתחילים מ 160$).

Altra-Lone-Peak-1dot5

Altra LonePeak 1.5

אם לא חשקה נפשכם ב 32 מ"מ סוליה, Altra מציעה לכם גרסא מעודכנת של ה LonePeak המאכזבת עם סוליית 23 מ"מ, טענות על שיפור ולמידת לקח מהדגם הקודם. נעל שטח אגרסיבית לאלה שרוצים ריפוד, אבל לא רוצים דרופ.

מחיר : 115$

Brooks Transcend Side

Brooks Transcend

אמנם היא לא ניראת כזאת עבה, אבל נעל השטח החדשה של ברוקס אמורה להיות עם שכבת EVA חדשה שאמורה לספק פלטפורמה רכה במיוחד, דרופ סביר של 8 מ"מ ותג מחיר מפרגן של 160$.

Dynafit-Pantera

Dynafit Pantera

אתם בטח מרימים גבה עכשיו, נכון ? בארץ לא שמעתם עליהם. אבל Dynafit, היא חברה מוכרת בתחום עם איכות לא רעה בכלל, והזוג הזה בהחלט מרשים.

מדובר בנעל שטח איכותית למדי עם סולית ויבראם שניראת שתוכל לקחת אותם לאיזורים אגרסיביים ביותר בבטחה, אם תרצו בכך, כל זה על פלטפורמת 7 מ"מ דרופ.

המחיר ? 139$

inov-8-Tri-X-Treme-225

Inov-8 Tri X-Treme 255

אתם כבר יודעים כמה אני אוהב את ה 245 שלי. זאת הסיבה היחידה שאני מזכיר את נעל התריאטלון החדשה של החברה הבריטית המצוינת הזאת. דרופ של 3 מ"מ , תא בהונות גדול ורחב, ללא ספק עברה R&D בריטי משובח. מי שירצה נעל תריאטלון משובחת, סיכויים טובים שימצא כאן בית חם.

המחיר: 140$

LaSportiva-Bushido

La Sportiva Bushido 

דווקא חברה שמזוהה אצלי יותר עם ציוד הטיפוס שלהם, משחררת נעל שטח קלילה עם 6 מ"מ דרופ אבל סוליה שמתאימה לאיזורים עם השפעת הרים איטלקית כמו הדולומטים.

המראה נראה עבה למדי, אבל המשקל קל, הדרופ נמוך והמחיר, נשמע כמעט זול ביחס לדגמים השנה : 125$.

NB_FreshFoam_980

NB Fresh Foam 980

החבר'ה בניו-באלאנס לא מפספסים טרנדים.  נעל נייטרלית בטכנולוגיית EVA "חדשה" שהם קוראים לה "Fresh Foam".  דרופ חביב של 4 מ"מ ומחיר ידידותי יחסית של 110$.

מנסיוננו עם New Balance בשנה האחרונה ? אולי שווה לשקול לחכות ל 980v2…

זו נעל כביש לאלה שרוצים ימבה שיכוך.

New Balance MT110v2

NB MT110v2

סוף סוף דגם שגם קצת מעניין אותי, ואפילו עושה לי (קצת) חשק מחודש לקניות ניו-באלאנס. ה 110 בגרסתה המחודשת עם סולייה מלאה ללא EVA חשוף, חלק עליון מחוזק, 4 מ"מ דרופ, מותאמים לריצה ללא גרביים, ללא המראה הפלסטי החיצוני.

הנעליים האלה עוצבו ברוחו של אנטון קופריצ'קה, רץ האולטרה ההיפי המוצלח.

המחיר ידידותי יחסית (90$), נראה איך תהיה העמידות.

Patagonia-Rover

Patagonia Rover

פטגוניה פחות מזוהה אצלכם עם נעלי ריצת שטח. אם אתם זוכרים, הזכרתי כאן בעבר את דגם ForeRunner המינימלי למדי. פטגוניה משקיעה הרבה בשנתיים האחרונות בנעלי ריצת שטח, אבל לא מצליחה לתפוס עדיין נתח שוק נכבד על אף, שעושה רושם שהנעליים לא רעות כלל וכלל. ה Rover הוא דגם שטח קל עם דרופ של 5 מ"מ, סולייה דביקה שמתאימה להרים וסלע בעיקר.

המבחן יהיה, כאשר יהיה להם דף מוצר ב Runningwarehouse.com, לשם הם עוד לא הצליחו להגיע.

המחיר: 125$. לא זול, אבל בהחלט ממוצע לנעליים מהסוג הזה.

patagonia_Everlog

Patagonia Everlog

עוד דגם שנראה מצוין ותוכנן ע"י פטגוניה ע"י רצי elite בסבבי האולטרה בארה"ב. 4 מ"מ דרופ (20:24), סוליה מגנה, אבל לא אגרסיבית מדי. מעטפת נוחה לרגל בלי גרביים ומחיר ידידותי למדי של 110$.

נראה מבטיח, והם ללא ספק עושים מאמץ גדול להכנס לתחום.

dSaucony Virrata 2

Saucony Viratta 2

Saucony מוציאים גרסאות חדשות לכמה זוגות נעליים, ה Kinvara, Peregrine וגם ל Viratta. עושה רושם שהדגש הוא בעיקר עיצובי, שימוש בחומרים יותר קלים, סוליות יותר אגרסיביות, ואולי בשאיפה תא בהונות קצת יותר רחב ממה שהורגלנו אליו מהחברה הזאת.

Scarpa-Tru

Scarpa Tru

גם החברה הזו ידועה יותר בתחום הטיפוס מאשר הריצה, וכמו La Sportiva הן מנסות לנגוס בתחום שנוגעים בפעילות המרכזית שלהם. רוב המטפסים צריכים נעלי גישה עד למסלולי הטיפוס, וחלקם אף רץ מדי פעם או הולך מסלולי הרים ניכרים, לפני ואחרי הטיפוס. מכאן הגיעו היצרנים גם לנעלי ריצה.

הנעל הזאת עם 6 מ"מ דרופ היא נעל ריצה עם פרופיל נמוך וקל, סוליה שאמורה להיות יעילה במגוון של תנאי שטח משתנים ומאווררת למדי.

שימו לב ש Scarpa ידועה כחברה של נעליים צרות יחסית, ולכן שווה לשים לזה לב לפני שקונים.

המחיר : 109$, בהחלט לא שובר כיס.

Skechers-Go-Meb

Skechers GoMeb

ה Racing Flats החדשים של סקצ'רס, החברה שמנסה לצאת מהדימוי העממי, ולהכנס לאיזור המקצועני של הרצים. נעל קלילה, שטוחה לרצי כביש, ללא ההגבהה במרכז המוכר מהדגמים הקודמים של סקצ'רס.

TNF-Ultra-Trail

The North Face Ultra Trail

בשקט בשקט גם NorthFace  הגדולה עושה צעדיים רציניים בהשקעה בתחום ריצת השטח. הם גייסו תחתיהם את Hal Koherner המוכשר, ופיתחו את הנעל הזאת עם 8 מ"מ דרופ, סוליית ויבראם דביקה ומשקל קליל יחסית.

מדובר בנעל שטח שניראת, על הנייר, מצוינת למי שרוצה לרדת מהדרופים הגבוהים או למי שמחפש נעל אולטרה על הקו שבין נעליים קלות מאד, לבין הפלטפורמות הכבדות.

המחיר : 110$.

יש גם גרסאת כביש בשם Ultra Smooth.

Topo-Athletics

Topo Athletic

בכנות, אגיד לכם שלא מתחשק לי להתעכב על כל גימיק, מינימלי או נטורלי, עאלק. בשנה האחרונה צצו כפטריות אחרי הגשם חברות שמציעות נעל עם הפרדת בוהן. אחת מהן היא Topo, שהיזם שלהם הוא מנכ"ל VFF  לשעבר בארה"ב בשנים האחרונות.

הרעיון פשוט, עוד נעל מינימלית יחסית עם הפרדת בוהן, בעיקר דגמי כביש.

המחירים: איזור ה 130$. פלצני לטעמי.

Vasque-Shape-Shifter-Ultra

Vasque Shape Shifter Ultra

לא סיימנו עם דגמי ה "כמו הוקה". גם Vasque רוכבת על הגל ומוציאה נעל שטח אגרסיבית עם "סופר שיכוך". 6 מ"מ דרופ, הרבה הרבה EVA, תמיכה בעקב, תמיכה בקרסול, ובקיצור הרבה נעל, אבל במשקל נמוך יחסית.

המחיר :  170$.

brooks-cadence_Pure

Brooks Pure Project

Brooks נותנת רענון לכל סדרת ה Pure המוצלחת שלה. הרענון הוא בעיקר אופנתי ובעיקר כי צריך לרענן ולהראות חדשנות כל שנה. לא תתאכזבו כאן כנראה, ומצד שני לא צפויה לכם הפתעה חדשה במיוחד.

VFF_Bikila_EVO

VFF Bikila EVO

הלא יאומן קורה. Vibram חלוצת ה Five Fingers והנעלה המינימלית, נכנעת לטרנד ומוציאה גרסאת "שיכוך" לדגם הביקילה המוצלח שלה. זה אמנם תהיה שכבת EVA דקה למדי (מה שמעורר תהיות וחשש מקריעה מהירה שלה), אבל עדיין, זה שינוי מגמה שמראה על האתגר המסחרי שיש ל VFF בתקופה שבה שיכוך הוא שם המשחק, והמינימליזם כמיינסטרים דועך.

אבל אם אפשר, אז למה לא לגבות קופון. המחיר : 120$.

Merrell_allout_fuse

Merrell Allout

Merrell מוציאה סדרה חדשה שעונה לשם Allout ותחתיה יהיו דגמים שונים. הרעיון ? לקלוע לממוצע שבין מינימלי לבין שיכוך. שטוח, קצת שיכוך, משהו שכולם יכולים לעכל בקלות. הדגם בתמונה הוא Fuse.

המחירים ינועו באיזור ש Merrell נמצאת בו זה זמן 110$ עד 120$.

סיכומים ותובנות:

אין סיכוי שהייתי מצליח לסקור את כל החברות, ובטח שמתם לב שיש חברות שלא הוזכרו כאן כמו Salomon ואחרות. לא בגלל שאין להם דגמים או ליינים חדשים, אלא בגלל שגם אין לי יכולת לסקר את הכל, וגם בגלל שלא כל דגם חדש, גם אם יפה, מעניין אותי. בנוסף, נעלי כביש לא מעניינות אותי כמעט כלל.

ויבראם עדיין שולטים בסוליות השטח. הן "תו התקן" כשאתה רוצה להראות שאתה רציני בקשר לשטח.

מה שאתם רואים בסה"כ, הוא הצורך המתמיד של הכלכלה המודרנית והשוק להתחדש כל הזמן ולנסות לייצר "ערך נוסף" עבור הלקוחות. זה לא חדש, זה קורה כל שנה. אם חשבתם שמינימליזם הוא סוג של התבגרות של התעשיה שמבינה שלא באמת צריך כל כך הרבה סוליה מתחת לרגל, אז טעיתם. המינימליזם היה הטרנד, אז הם הגיבו לו, עכשיו מינימליזם הוא לא הטרנד, ואו שהם יצרו טרנד חדש או שהם רוכבים על הטרנד הקיים (סוליות בעלות שיכוך גדול).

אין לי שום דבר אישי נגד Hoka או הנעליים עם הסוליות העבות מאד. מי שזה טוב לו וכיף לו, שילך על זה. דווקא הייתי מוכן לנסות, לראות על מה המהומה, אבל בתג מחיר כזה גם עם 20-30% הנחה אני לא מוכן לקנות.

התגובות החיוביות הן בעיקר בקרב רצי אולטרה או כאלה פצועים שנהנים מהשיכוך הגדול הזה כדי למנוע עומס על הגוף ולהקטין פציעות או להקטין השפעה על פציעה קיימת. ככלי שיקומי או כלי למשימה מיוחדת, זה בהחלט דבר ראוי.

יחד עם זאת, הטרנד הזה והמגמה הזאת מאפשרת לייצרני הנעליים, ונותנת להם הזדמנות פז להעלות את רף המחירים בארה"ב, לרמות שאנחנו מכירים בישראל (150-170$ לזוג נעליים). תזכרו שמה שעולה גבוה, לא יורד כל כך מהר. אחרי הטרנד המינימליסטי שגילח גם את הנעליים, והכריח אותם לגלח גם (רק קצת) במחיר, התעבות הנעל אפשרה את עיבוי המחיר, ואין דבר שהם אוהבים יותר. אם הנעליים האלה יגיעו לארץ, צפו לתג מחיר של 1000+ ש"ח ומעלה.

אל תחשבו שבהכרח יש מדע גדול ותובנות חדשותֿ  משנה לשנה, מאחורי כל המוצרים האלה. הרבה מהזוגות האלה הם תגובה לטרנד שאותו התחילה  Hoka.  ההשפעה על הגוף של שימוש ממושך בנעליים מהסוג הזה עוד טעון בדיקה. זה ששיכוך משכך, והרבה שיכוך משכך הרבה יותר, אנחנו יודעים.

לכן, לפני שאתם ניגשים לבחור לכם נעל לשנה הבאה, לפני שאתם נותנים לטרנדים להכתיב לכם את הבחירות וכמה כסף תוציאו מהארנק, תחשבו באמת ובכנות על מה אתם צריכים ומה יעשה לכם טוב. אם Hoka או דומיהן היא הכלי שלו אתם זקוקים, לכו על זה, מצד שני אם אתם לא מינימליסטים אבל כן צריכים קצת שיכוך, אין שום סיבה לדעתי להוציא 170$ על זוג נעליים וכפול שיכוך ממה שאתם זקוקים לו. יש הרבה מבחר, יש הרבה אפשרויות, הדגמים של שנה קודמת לא כאלה גרועים, ולכם כצרכנים יש אפשרויות בחירה וצרכנות נבונה ככאלה שמתבוננים קצת מעבר לטרנד.

שיכוך נעים לכולם (בתג מחיר של 170$).

5 תגובות

 1. ProCode.co.il הגב

  לא ברור. מה הקטע עם הסוליות המפלציות דוגמאת האלטרא הראשונה וההוקה? אתה כמו על פלטפורמות. נכון, דירו דרופ זה טוב, אבל עם כזה סנדוויץ' עבה מתחת לרגל קודם כל אתה מוגבה, פחות יציב, הרבה פחות מרגיש את הקרקע ועוד ועוד. פשוט מוזר הטרנד הזה. אני מנחש שהן יותר מנסות לייצר טרנד ולייצר שוק מאשר רוכבות על איזה גל קיים. מי שרוצה קצת ריכוך של אבנים יש כבר נעליים מתאימות. בעיניי, באמת יש נעליים מיניליסטיות שנותנות מעט מדי ריכוך לשטח מחוספס וגס באבנים אבל יש דגמים אחרים כבר היום.
  לסיכום שלי: יש כאן דוגמא בסיסית לניסיון לייצר שוק בעזרת חידושים, טכנולוגיות, ונספח א' לקפיטליזם הקלאסי: שיווק ומיתוג 🙂

 2. ליאור שיאון הגב

  מה עם הpearl izumi? כמה דברים יפים מאוד מגיעים משם..

  • ranpergamin הגב

   אתה צודק. אותם לא כללתי.

   סקרתי אותם שנה שעברה, ונתתי דעתי על הסדרה המבלבלת שלהם:

   http://wp.me/p2rI1Y-bc

   הסיבה העיקרית, לא בגלל שהם לא חברה מצוינת, אלא בעיקר כי הם לא חידשו הרבה, ואני אישית אוהב דגמים פשוטים וברורים, ולא עודף מבחר מבלבל לחובבי ה Super extra fine tune של הנעל שלהם.

 3. שושו הגב

  אני לא מבין למה כל שנה חברות הנעליים מוציאות עוד ועוד דגמים. ברוב המקרים זו רק קוסמטיקה….
  דגם מוצלח של נעליים מלפני שנה עדיין עושה את העבודה. נראה כאילו כל החברות מציפות את השוק
  בהרבה פלסטיקים וצבעים כדי לקלוע לכמה שיותר אנשים. "לא יקנו את זה – יקנו משהו אחר לבטח".
  בתור מעריץ של סידרת הברפוט של מרל אני די מאוכזב מהם השנה. למעט הואפור גלוב שהוציאו לפני כמעט
  שנה כל הדגמים שלהם מתחילים לקבל סוליות עבות יותר. כנראה הבינו שרוב האנשים עדיין מתקשים
  עם סוליות דקות. כן… הכסף מדבר ואף אחת מהחברות המסחריות לא עושה לנו טובה אישית.
  כדאי לזכור את זה כשבאים לקנות אוטומטית עוד מוצר של פירמה שהתחברנו אליה.
  אז זיכרו שזו לא בושה ללכת עם נעל או ציוד ישנים מעט. במקרה של הנעליים המינימליסטיות אני
  מהמר שהמצב לא ילך ויישתפר עם השנים. למה? כי היתה קפיצה מטורפת של העניין מ2009 ועד עכשיו
  ופתאום הבינו שאיו כאן כסף גדול. אז? עדיין מסתובבת בעולם סחורה טובה מקוי יצור ישנים יותר.
  אני אישים ממליץ גם לקנות 2-3 זוגות של דגם שעבד בשבילנו. ככה אפשר להיות בטוחים שלשנים הבאות
  יש לנו נעליים ולא להיות מוטרדים אם ממשיכים ביצור שלהם או לא.
  בקיצור…….. If it ain't broke, don't fix it
  כי נראה לי שהשוק המינימליסטי נהיה כזה מישמש וכאן כדאי לדבוק במה שפשוט עובד ולהתעלם
  מהצבעים היפים.
  תודה רן!

 4. Tzach הגב

  אחלה סקירה.

  בקיצור ברוקס אדרנלין 13, סאקוני גייד 6 (עכשיו ב40% כמעט באמזון, יוצא כ 84$ בארץ!) עושות יופי את העבודה 🙂

השארת תגובה