הנעלה מינימלית לילדים – לקחת אחריות על העתיד

במהלך החיים שלנו, אנחנו עושים הרבה בחירות מודעות והרבה בחירות לא מודעות. יש דברים שאנחנו מטילים בהם ספק, ויש דברים שאנחנו מקבלים כמובן מאליו.

לפעמים בחיים אנחנו מתחילים לשאול את עצמנו שאלות על הבחירות שלנו, מדוע אנחנו עושים אותן, ואז מתעוררים סימני שאלה. לפעמים, מתעוררים ופוקחים עיניים, ורואים את המציאות בצורה שונה לגמרי ממה שתפסנו אותה עד היום. לעיתים, אנחנו מסתכלים על החיים שלנו אחורה ולא מבינים איך חיינו עד היום בכזה עיוורון.

זה יכול לקרות בכל כך הרבה תחומים בחיים, מבריאות (איזה תרופות אני לוקח, איזה הרגלים), תזונה (מה אני אוכל ? למה אני אוכל בשר/חלב/ביצים ?) ספורט, רוחניות, ועוד ועוד.. ולעיתים הדברים כמובן משתלבים וקשורים אחד בשני.

אני חושב שלא במקרה, ההתעוררות הזאת מופיעה לאנשים בתקופה שבה הם נהיים הורים. פתאום אנחנו כבר לא מחליטים רק לגבי עצמנו. מה לגבי ההחלטות שאנחנו מקבלים בשביל הילדים שלנו ? כשאנחנו ניצבים מול השאלות האלה, פתאום אנחנו פחות מקבלים את הדברים כמובן מאליו.אנו מתחילים לשאול את עצמנו שאלות קשות. יחד עם זאת, עדיין יש דברים שאנחנו פחות שמים אליהם לב.

מטרתו של הפוסט הזה, הוא להדליק לכם , ההורים וההורים לעתיד, נורה. נורה של מודעות, שאולי תהיה לה השפעה טובה וחשובה על הילדים שלכם, הבריאות שלהם וההנאה שלהם.

להתעורר מהמטריקס, זוכרים את הפוסט הקודם על Born 2 Run ? שם דיברתי על ההתעוררות בהקשר של הנעלה. בעובדה שקיבלנו, ועדיין רובנו מקבלים, את עניין ההנעלה המודרנית (סיפור של 30-50 שנה) כמובן מאליו. עניין שולי לכאורה, בעיקר למי שלא רץ או לא נפצע. מה איכפת לו איך הוא נוחת, איך הוא רץ והאם זה משפיע על הפעילות הזאת לטובה או לרעה.

הספר קורא תיגר על הנחות שקיבלנו כמובן מאליו בשנים האחרונות.מגובה בסיפור, עדויות, מחקרים והיסטוריה הוא קורא למעשה לשים דגש ולחזור להנעלה יותר מינימלית (שלא לומר יחפה) ללא הפרש הגבהה בין העקב לחלק הקדמי, ולצורת ריצה / פסיעה, שלטענת הספר + כמה אנשים מאד חכמים, היא הטבעית לגוף האנושי, יותר בריאה ליציבה, מקטינה את הסיכוי לפציעות ומגדילה את היעילות. הנעליים, תפקידן להגן על הכף רגל. לא לתמוך, לא לייצב, אלא לאפשר לכף הרגל לעשות את העבודה שהיא הייתה אמורה לעשות מאז הוא ומעולם, ואנחנו (על פי הספר, ועל פי מחקרים שונים) קילקלנו לה את זה אי שם בדרך.

על הקילקול הזה אני רוצה לדבר.

אני לא מדען, אני לא חוקר ואני גם לא חושב שיש לי את התשובות להכל, והאם יש דרך ריצה שהיא נכונה יותר או נכונה פחות. יחד עם זאת, כשזה מגיע להנעלת ילדים, אני מאד דעתן, ומאד התפכחתי בעניין. אני חושב שראוי שגם אתם תתנו את דעתכם על העניין, כי כמו שתשימו לב, יהיה כאן כמה דברים שקשה מאד להתווכח איתם, בין אם שיטת ריצה כזו או אחרת היא נכונה יותר או פחות.

בואו נחזור לבסיס. תינוק לומד את המוטוריקה הבסיסית של כל בני האדם בשלבים. הוא מבצע את הפעולות המוטוריות שהוא מרגיש שהוא מסוגל. כשהוא בטוח בהן, הוא מתקדם הלאה. שכיבה, גילגול, עמידה על שש, עמידה, הליכה, ריצה, קפיצה. כל שלב מלווה בביטחון של השלב הקודם שבנה את הבסיס לשלב הבא, והכל קורה באופן "טבעי" בלי שאנחנו מספקים לו עזרים גופניים (וכאן אני מביע את סלידתי מכל ההליכונים ודומיהם שבאים לנסות להאיץ את הקצב הטבעי של כל ילד).

אגב, במהלך המאמר אני אשתמש לא מעט במילה "טבעי". אני סולד מהבאנליזציה ו over abuse שהמילה הזאת סובלת ממנה. יחד עם זאת אני לא מוצא מלה אחרת שתתאר את איך שילד רץ, כאשר לנו אין שום יד בדבר בנסיון לחנך אותו "איך לרוץ", הוא פשוט עושה את הדבר… הטבעי..

הנעלה לילדים מתחילה בשלב הזחילה / טרום הליכה. בדרך כלל, בשלב הזה, הילד כבר הולך על שש, ולפעמים , תלוי בעונה, גם עושה זאת בחוץ. זה השלב שבו לרוב ממליצים לשים את נעלי העור הרכות, כדי לספק הגנה.

זה לא במקרה. כל הרעיון, המאד בסיסי מאחורי זה, הוא לתת לכף רגל את ההגנה המינימלית שהיא צריכה, אבל לאפשר לילד להמשיך ולפתח את ההתקדמות המוטורית שלו בכוחות עצמו, למצוא את היציבות בכפות הרגליים שלו, להעמד וללכת. לא תמיכה, הגנה בלבד. ובכלל, ככל שזה תלוי בכל ה"יועצים" לגיל הזה, כמה שיותר יחף, יותר טוב, כדי שכף הרגל תלמד את התפקיד שהיא אמורה לעשות וזה להחזיק את הגוף ולאפשר לו לנוע.

כל זה טוב ויפה. יש לנעליים מהסוג הזה הרבה חברות מצוינות החל מהיוקרתיות כמו shooshoos ו bobux ועד חיקויים זולים אבל כאלה שעושים את העבודה כמו אלה. עניין של שיווק, מיתוג וגם קצת איכות.

בגדול, מדובר בנעל מעור (ומי שמפריע לו, יכול למצוא גם כאלו מאריגים סינטטיים), עם סוליה מעור, וגומי שתופס בעקב כדי שהנעל לא תיפול. יחד עם זאת מדגישים בפנינו, ובצדק, שכמה שיותר יחף יותר טוב.

זוגות הנעליים האלה הם לא יותר מ"בגד קל" לכף רגל. הרי אמרנו כבר שכל המומחים אומרים שצריך לתת לכף הרגל להתפתח ולהחזיק את משקל הגוף באופן טבעי, וככאלה הם נהדרים, ועושים את העבודה.

השלב הבא הוא מה שנקרא נעלי צעד ראשון. הילד כבר עומד, עושה כמה צעדים, ואולי אפילו כבר הולך חופשי. כאן, זוגות נעלי טרום הליכה כבר פחות מוצלחים בעיקר כאשר הולכים בחוץ, בחורף, שלוליות, בוץ ועוד.. הם פחות עמידים, אבל כאן גם מתחיל החסם המחשבתי, והפער התודעתי של רובנו.

"אי אפשר ללכת בחוץ עם נעלי העור האלה.. יש אבנים, שלוליות, דברים חדים, מסוכן שם בחוץ". אנחנו כבר מתחילים,עם עצמנו, לקבל כמובן מאליו, שמה שהיה עד עכשיו לא יכול להיות כי צריך להגן על כף רגלו של הילד שלנו.

.

אז זוגות נעלי צעד ראשון אכן באים לתת יותר הגנה. יחד עם זאת, רוב, זוגות נעלי הצעד הראשון עדיין באים לשמר את העקרון שכולם כל כך קידשו בשלב הקודם. הנעל אמורה להגן על כף רגלו של העולל הצעיר, אבל לא להפריע להתפתחות הטבעית של ההליכה שלו.

לרוב, לרוב, לרוב (ואני מדגיש לרוב), אלה נעליים בעלי התכונות האלה:

– סוליית גומי דקה ושטוחה.

– נעליים גמישות באופן כללי (אפשר לקפל אותן באמצעות שתי אצבעות)

– תא אצבעות גדול ורחב

– אחיזה טובה אבל לא מהודקת בקרסול

– קלות להנעלה וחליצה

– (לרוב) ללא הגבהה בין העקב לחלק הקדמי (להלן "דרופ").

נשמע מוכר ? מזכיר לכם פוסטים מהעבר ? התכונות של נעלי צעד ראשון הן הדבר הכי דומה למה שאני חושב שכולנו צריכים ללכת איתם, אבל אני אחזור לזה בהמשך.

בכל מקרה, אם אתם לא מוצאים את התכונות הנ"ל בנעליים, אל תגעו בהן. זאת ההמלצה שלי.

בגזרת זוגות נעלי צעד ראשון תמצאו שמות של עשרות מותגים וחברות, שכמובן מנסים למקסם רווחים מההורות הצעירה שבה אנחנו מוכנים להוציא כל דבר בשביל שלילד שלנו יהיה הכי טוב. דוגמא אחת מתחת ( שושוז סמייליס, סדרת הצעד הראשון המצוינת של שושוז. מוצר מעולה, מחיר יקר.תזכרו, שהנעל הזאת טובה לעונה אחת. בגילאים האלה כל שנה מידה חדשה.

הדבר החשוב ביותר, לדעתי, הוא שתשימו דגש על התכונות מעל. אם הן מופיעות בזוגות הנעליים, אז הן הזוג הוא מועמד טוב וזה לא משנה מה המחיר ואיזה שם מותג רשום עליהן. אני אסקור כמה מותגים לקראת הסוף, אבל כל נעל שעונה לתכונות הנ"ל תעשה את העבודה.

הילד כבר הולך, אפילו מתחיל לרוץ. גיל שנתיים חלף לו, ומתקרבת עונה. נעלי צעד ראשון כבר אין במידה של הילד (על אף שנראה שהילד די מאושר איתם בדרך כלל ועדיף למשוך איתן כמה שיותר).

ואז,אתם הולכים לחפש נעליים/סנדלים לילד. כאן כבר התייחסות היא לפי מידה, ולכן כשעברנו את שלב הטרום הליכה/צעד ראשון כבר מדובר בנעלי ילדים "סטנדרטיות". מה זה אומר סטנדרטי ֿ? בתקופתנו ובשנים האחרונות, זה אומר הקטנה של הנעליים של "הגדולים".

מכירים את כל חולצות הפולו לילדים, ג'ינסים לילדים וכו ? אז הקטנו גם את הנעליים ?האם זה אומר שעשינו לילדנו שירות טוב ?

אם לא הייתם מבולבלים עד עכשיו, אז עכשיו עושים לכם את החיים קלים: ניו באלאנס לילדים, נייק לילדים, וכו.. הכל דוגמאות קטנות וחמודות של הנעליים של הגדולים, ואתם משוכנעים שקניתם לילד שלכם את המיטב שבמיטב, או לפחות משהו שאתם "מכירים".

אבל מה אם מה שאתם מכירים, לא טוב לילד שלכם ? תסתכלו למעלה בתמונות בפוסט. התחלנו עם נעלי עור, עברנו לנעליים גמישות עם סוליה דקה (על אף שאם תסתכלו טוב טוב בתמונה של נעלי השושוז מעל כבר תראו הגבהה קטנה בעקב).

ואתם יודעים מה הוא השלב הבא באבולוציה של ההנעלה לילד שלכם, שרוב היצרנים מציעים ? לא פחות מטנק מודרני (ראו תמונה מעל). סוליה קשיחה עד אימה (תנסו לכופף ניו באלאנס כמו אלה שבתמונה), הגבהה אדירה בין העקב לחלק הקדמי (שימו לב ללבן/שחור), ומבנה קדמי צר. כל זה בלי להזכיר את המשקל של הטנק הזה.

אבל רגע ? שנה אחורה דיברנו על ההתפתחות הטבעית של ההליכה, על שמירת הפסיעה הטבעית של הרגל, על תא אצבעות גדול, גמישות, דקות, על אפשרות לתת לכף הרגל "לעשות את העבודה שלה" ועוד כאלה דברים נפלאים.

אז מדוע פתאום בגיל שנתיים/שלוש אנחנו כולאים את כפות הרגליים של הילדים שלנו במלתעות של המפלצות האלה ?

– האם ילדנו סיימו להתפתח בגיל שנתיים ? שהרי יש להם עוד הרבה שנים ללטש את ההליכה והריצה שלהם. כף הרגל שלהם עוד תכפיל את גודלה אם לא תשלש.

– האם ההגבהה הזאת לעקב חשובה ? טובה ? תורמת במשהו ? מדוע בכלל היא שם ? האם זה רק בגלל שלכם יש כזאת בנעליים שלכם ? האם זה אומר שזה דבר שהוא מתבקש ? האם זה טוב בכלל לכם, שלא כל שכן לילדכם ?

– מדוע הסוליה הופכת להיות כל כך קשיחה ? האבנים יותר חדות ? הילד כבר לא מסתכל לאן הוא הולך וצריך יותר הגנה ? צריך לאפשר לו לרוץ בלי להסתכל על מ-ה הוא רץ ?

– מדוע בשלב הזה, פתאום בקיץ אנחנו פחות נותנים לילד להיות יחף, ומכריחים אותו לשים סנדלים ?

– מה החלק שלנו בזה ?

שאלות שאולי לא שאלתם את עצמכם עד היום.

ראיתם פעם ילד שנועלים לו בפעם הראשונה את זוגות הנעליים או הסנדלים המסיביים האלה ? איך הוא רץ ?מצחיק ? אתם בטח מגכחים.. וחושבים "הוא צריך להתרגל לנעליים/סנדלים"..

מתי לאחרונה הייתם צריכים לעבור תקופת הסתגלות לחולצה או מכנסיים ?

אולי הנעליים / הסנדלים הן אלה שצריכים "להתרגל" להליכה / ריצה של הילד, ובעיקר לספק הגנה אבל לא להפריע לו במה שהוא עשה ועושה עד עכשיו עם כפות הרגליים שלו וכל כך נהנה (ואם ראיתם פעם הנאה של ילד מריצה בריצות הראשונות, אתם יודעים על מה אני מדבר).

משהו בסיסי משתבש אצלנו בשלב הזה. משהו במהלך הטבעי. למה לא לתת לילד להמשיך ולפתח את כפות הרגלים, לתת להן לעשות את העבודה של יצוב והחזקת הגוף. לדעתי (ולא דעתי בלבד) הנעליים הכבדות (הכל יחסי) והגדולות האלה, הן סוג של דלת מסתובבת והתערבות גסה בתהליך שהוא תהליך התפתחות מוטורי טבעי. איפה כל המנטרות שליוו אותנו בשנתיים הראשונות ? מדוע הן מפסיקות להיות תקפות בגיל שנתיים / שלוש ?

אנחנו אורזים את כף הרגל של הילד במבנה שהוא לא טבעי לכף הרגל, ולמעשה מתחילים תהליך של ניוון. כן כן, לא פחות. תחשבו על כף היד שלכם. עכשיו תכניסו אותה לכפפה, עבה יחסית עם טווח תנועה, אבל מוגבל. אתם יכולים להניע את האצבעות אבל לא בטווח מלא. עכשיו תשארו עם הכפפה הזאת ותלכו קדימה 10 שנים / 20 שנים, מה קורה לכף יד שלכם ? מבינים את הכיוון אליו אני מסמן ?

כף הרגל היא מערכת מדהימה של עצבים, רקמות, שרירים וחיישנים שמעבירה כל הזמן למוח ולהרבה שרירים אחרים בגוף עדכונים חמים על המצב של העמידה / יציבה / ריצה. לא סתם ליאונרדו דה וינצ'י אמר שכף הרגל היא יצירת מופת. כאשר אנחנו מפרידים את כף הרגל מהקרקע, אנחנו מתחילים לשבש את התקשורת הזאת. עובדתית. כמו שכפפות דקות על הידיים זה לא אותו דבר כמו ידיים חשופות, בדיוק באותה מידה כף רגל יחפה היא לא כמו כף רגל מוגנת שלא לדבר על כף רגל בתוך אריזה קשיחה. לא צריך להיות מדען כדי להבין זאת. תשאלו כל פסנתרן, קודם לומדים לנגן עם ידיים חשופות ורק אחרי זה עם כפפות.

מדוע, אם כן, בשלב כל כך מוקדם בתהליך ההתפתחות של הילד אנחנו מבצעים התערבות כל כך גסה בתנועה שלו, ביציבה שלו, בהתפתחות שלו. התערבות שעלולה להיות לה השלכה מרחיקת לכת על הבגרות שלו, על ההליכה שלו, על הריצה שלו אולי אף על כאבים מהם הוא עשוי לסבול כתוצאה מזה. למה פתאום אנחנו משנים את הקו הכל כך פשוט ובסיסי הזה.

עם השנים זה הולך ומשתכלל ונהייה תמיכה, וסוליות, פלטפוס, קריסה, קשת גדולה, מדרסים ועוד ועוד.. מה היה קורה, אם הילד היה גדל בלי נעליים כאלה עבות ? אלא רק עם נעליים מגנות ? שאלה..

ההגבהה בעקב והסוליה העבה, משנה את הפסיעה הטבעית של הילדים. שימו לב איך ילדים רצים. הם מתכופפים קדימה מהקרסוליים ונופלים מאין "נפילה מבוקרת" שהיא הריצה. הם עושים צעדים קטנים ונוחתים על מרכז / חלקו הקדמי של כף הרגל. הנעל הקשיחה בעלת ההגבה משנה את צורת הפסיעה של הילד.היא גורמת לנו ולהם לאבד את תחושת המגע עם הקרקע, וההגבהה מעודדת נחיתה עם העקב קודם שהוא ההיפך המוחלט ממה שהריצה הטבעית של הילד והריצה היחפה מבקשת. זה מפתיע לגלות שאין ש-ו-ם מדע מאחורי ההגבהה הזאת לעקב. שום דבר שמצדיק את המנח הזה.

הנה סרטון של ד"ר מרק קוקורזולה, שמקדם את ההליכה/ריצה טבעית בעיירה הקטנה שלו בשפרדסטאון.

הקשר הזה הוא לא רק פיזי. הוא גם שכלי, תודעתי. תחשבו על הדרך שבה אתם הולכים יחפים, העיניים שלכם בודקות מה יש לפניכם. אתם הולכים "הליכה מודעת" (Mindfulness), ושמים לב על מה אתם דורכים. אתם כולכם בהליכה, במדיטציה של התנועה. הקשר הזה הוא חשוב ולא מקרי. אין שום סיבה שבגיל שנתיים/שלוש הילד יוכל לרוץ ולדרוס כל דבר בדרכו מבלי שהמודעות ותשומת הלב שלו תהיה לריצהֿ, לסביבה ולמה שיש לפניו.

והנה, אנחנו עושים את זה, ולא חושבים על זה. למה ? ככה. כי אם נחזור לתחילת הפוסט, אנחנו לא מודעים, וכשאין מודעות אין תהליך של בחירה. אנחנו מושפעים מהסביבה, מהטרדנים, מהדברים שאנחנו "רגילים" אליהם ומקבלים כמובן מאליו.

כמו שאנחנו לא הולכים עם בגדים שמבצעים תמיכה בגב, אלא נותנים לגב לבצע את "התפקיד שלו" (אלא אם כן יש בעיה אקוטית) מדוע אנחנו שמים לילדים, שאין להם שום בעיה, אביזר תמיכה שכזה ? שיש בו את התכונות האלה.

אנחנו חייבים לתת את דעתנו על העניין הזה ולהיות מודעים. זהו לא פוסט שטוען שנחיתה על מרכז כף הרגל או החלק הקדמי היא הדבר הנכון וכולם צריכים לנחות ככה. זה דיון חם ולוהט בעולם הריצה. אנחנו כן צריכים להיות מודעים ועירניים לכך שאנחנו צריכים לדאוג שההלבשה וההנעלה של ילדנו שלנו לא תשנה את ההתפתחות הטבעית שלהם. שהנעליים שלהם יהיו כאלה שיאפשרו לכפות הרגליים לעשות את מה שהן אמורות לעשות ועשו במשך מליוני שנים, לשאת את משקל הגוף ולהזיז אותנו ממקום למקום.

הנה מאמר מצוין מ RunningTimes על הנעלה לילדים שמסכם חלק מהדברים שקראתם כאן.

אז מה זה אומר לגביכם/ן ?

קודם כל, אם אתם הורים צעירים או הורים שבדרך ומה שכתבתי מדבר אליכם, יש לכם הזדמנות לקבל החלטה מודעת. זה לא משנה מה ההחלטה, מה תקנו, ומה תנעלו לילד שלכם, מודעות כבר יש לכם. אם קראתם עד כאן, אתם לא יכולים להתעלם ממנה. אני כמובן, מציע לכם לקחת אחריות ולעשות את הבחירות הנכונות, ואני אכתוב מתחת מה דעתי והגישה שלי.

ומה לגבי ילדים בגילאים יותר גדולים ? (5-15 למשל) ? האם הם אחרי שנים של נעליים גדולות וכבדות כבר "מקולקלים" או שיש הזדמנות לתקן ?

שאלה מצוינת, והתשובה היא כמובן שדרוש זהירות רבה ושיקול דעת. יש ילדים שיכולים לעבור מיידית להנעלה מינימלית ולא יקרה להם כלום, ויש כאלה, ששינוי כזה דרמטי בירידה מהפלטפורמות התומכות והמגינות לפלטפורמות דקות ורזות מעביר עומס גדול מדי, מהר מדי ועלול להיות מסוכן ולגרום לפציעות. בדיוק כמו אצל המבוגרים. ולכן,שינוי שכזה צריך להעשות בצורה זהירה ומבוקרת.

עד כאן לעניין האידיאולוגי / עקרוני, עכשיו לתכלס. מה שמים על הרגליים של הילדים.

אם העקרון שהדגשנו אותו בעבר אומר שהמטרה של נעליים היא פשוטה : לא להפריע לתנועה הטבעית של הכף הרגל, ולספק הגנה. הגנה, לא תמיכה.

אז העקרונות שאני מיישם בהנעלה לילדי (וגם לי עצמי ברוב הימים):

1. סוליה שטוחה ורזה כמה שאפשר

2. סוליה / נעל גמישה (אינדקציית קיפול לכדור גליל. הנעל לא מתקפלת בקלות=היא לא גמישה)

3. ללא הגבהה לעקב, או כמה שיותר מינימלית. ! זירו דרופ. (זה יותר טריקי, הרבה חברות נופלות לפינה הזאת שלעשות הגבהה לעקב "כי כולם עושים")

4. תא בהונות גדול ורחב שמאפשר פריסה טובה של הבהונות

5. אחיזה טובה בקרסול אבל לא חזקה מדי. שהנעל תשב טוב, אבל לא תלחץ ותאפשר למפרק לעשות את הייצוב שלו.

6. נעל שקל לנעול ולהוריד – בעיקר לקטנטנים. שום סנדל / נעל "מינימלית" לא שווה, אם בגן הגננות או אפילו הילד עצמו לא יכולים לנעול ולהוריד אותה.

אלה הכללים. הם פשוטים, וכל השאר זה עניין של שיווק, טרנדים, טעם ובחירה של חומרים וצורות. לעיתים תמצאו 5 מתוך 6 התכונות וזה יכול להיות Good Enough. אם אתם מתעקשים על כל התכונות, אז בהחלט יש פחות אפשרויות, כי כמו שאמרנו המיינסטרים נמצא בכלל במקום אחר לחלוטין.

כמובן כמובן, בלי קשר לאיזה נעליים / סנדלים תבחרו, לדעתי, כמה שיותר יחף, לטעמי, ככה יותר טוב. בקיץ בחוץ, בבית, עם גרביים / בלי גרביים. כמה שיותר תחושה עם הכף רגל, שיכלול הקשר של כף רגל, יציבה, מבט, תנועה ביחד. כמה שפחות להפריע לשילוב הנדיר הזה, ולמנגנון הטבעי הזה.

תוספת קטנה (21-אוקטובר) : תמונות של הבן של ד"ר פיטר לארסון מ Runblogger, מגדולי התומכים בהנעלה מינימלית וחוקר של התחום, המתעד את הפסיעת ריצה של בנו כל 6 חודשים:

מה חשוב לי שתקחו מהפוסט הזה ? לא את שמות החברות, אלא רק את המודעות. את המודעות שהבחירות שאתם עושים בשביל הילדים שלכם יש להן השפעות מרחיקות לכת. חשוב שהמודעות לבחירת נעליים וחשיבות הנעליים כחלק מהתפתחות תקינה של ילד תהיה משהו שתתנו עליו את הדעת, ולא תקנו נעליים רק לפי טרנד או עיצוב, אלא תחשבו מה טוב בשבילם, ותעשו בחירה מודעת, בחירה שיש מאחוריה מחשבה ועירנות למה שקראתם.

עדכון נובמבר 2012:

ההמשך של המאמר הוא סקירה של כמה חברות וסוגי נעליים שנסקרו בפוסט המקורי בעת פרסומו באוקטובר 2012. לרשימה עדכנית של חברות, דפי מדידה ועוד מידע כנסו לקישור או לדף הבית של הבלוג, ומשם בתפריט ל "הנעלה מינימלית לילדים".

מרדף מהנה אחרי הקטנטנים. נראה מי ישיג את מי 🙂

תגובות, שאלות ודיון יתקבלו בברכה.

הפוסט מוקדש לבן.כ ובעיקר לבת המקסימה שלו.

===============================================================

אז כמה שמות של חברות, מי יקרה יותר, מי פחות, את חלקן אפשר למצוא בארץ, חלק לא. רובן אפשר למצוא גם באינטרנט ואפשר לקנות ולהזמין מהיצרנים או מחנויות. שימו לב, לא כל הליינים של החברות שאכתוב עליהן כאן עונים להגדרות. אלה חברות שמציאות ליינים או רוב רובו של הנעליים שהן מציעות עונה על ההגדרות שהגדרתי. אין שום חובה לבחור דווקא בחברות האלה, אלא רק לשים לב לכללים הבסיסיים שתיארתי.

היופי בימינו, שרוב החברות שמייצרות נעליים לילדים מייצרות "דף מדידה" שבו מדפיסים את הדף ויש הוראות מדוקדקות איך למדוד לילד את המידה הנכונה, ולהזמין בשקט נעליים באינטרנט.

נעלי טרום הליכה ונעלי צעד ראשון

שתי חברות שכבר הזכרתי במהלך הפוסט הן שושוז (shooshoos) ו בובוקס (Bobux). שתי החברות המצוינות האלה מציעות נעלי טרום הליכה וצעד ראשון טובות מאד ונוחות מאד. לא סתם הן חברות מאד מצליחות. השניה, ניו זילנדית, אפילו מציעה מגף אוסטרלי שכזה. שימו לב, מדובר במותגים, האיכות מעולה , העיצובים יפים אבל המחירים יכולים להיות קצת יקרים. החיקויים הפשוטים שיש ב Ebay לנעלי טרום הליכה הם סבירים ויעשו כנראה את אותה עבודה. אפשר למצוא אותם באי-ביי, ואת שושוז אפשר גם להזמין מהאתר שלהם, וכאשר מזמינים יותר מזוג אחד זה בהחלט יכול לצאת כלכלי. צריך לזכור שנעלי טרום הליכה בעיקר, הם לתקופה קצרה ובעיקר לתוך הבית או על משטחים פשוטים ויבשים. העור נקרע צ'יק צ'יק מרטיבות וחיכוך. הבן שלי הלך עם נעלי טרום הליכה וצעד ראשון של שושוז, מסדרת Smiley, והן היו נהדרות.

Elefanten הן מאד פופולאריות בארץ ונמכרות ברשת נמרוד. נעלי הטרום הליכה / צעד ראשון שלהם ונעלי המים שלהם מצוינים. יחד עם זאת כשבדקנו את הסנדלים שלהם, גילינו מפלצות שסותרות את כל התכונות של הליין הראשון (הגבהה, סוליה עבה וכו..).

חברה נוספת שכדאי להכיר את Robeez. הם מציעים לא מעט נעליים שטוחות, גמישות וקלילות, בעיקר נעלי צעד ראשון וטרום הליכה. פופולאריים מאד בארה"ב, ואפשר למצוא אותם באינטרנט בעיקר.

PreSchoolians היא גם חברה ששווה להכיר.מציעה ליינים של נעליים עם תכונות מינימליות למגוון גילאים, מידות ומחירים. יש להם גם אפשרות מגניבה לעצב את הנעליים בעצמכם, למי שבעניין.ֿ הם מוכרים בעיקר באתר שלהם. יש ביקורות מעורבות על האיכות, אבל בהחלט עונה להגדרות שחיפשנו.

חברת נישה של ממש היא SoftStar, שמציעה נעליים מינימליות מעור. העיצוב שלהן הוא לא הטעם שלי ממש, אבל מי שרוצה ללכת הכי מינימלי שאפשר, אז ימצא כאן בית חם.

אלה רק כמה דוגמאות לחברות שמציאות מגוון של אפשרויות בנעליים בעלי התכונות שתיארתי. חפשו את התכונות שתיארתי בכל חברה אחרת, ואם תמצאו משהו שמוצא חן בעינכם, השם לא משנה.

נעליים לגילאי 2-3 ומעלה

כאן העסק כבר נהיה מורכב, וכמו שציינתי בפוסט המבחר מוגבל. מוגבל עד מפחיד כמה מוגבל. כמה זה קשה למצוא נעליים מינימליות לילדים בגילאים האלה.

לשמחתי ושמחתנו העלייה במודעות הניעה את החברות להתחיל ולייצר נעליים שנותנים מענה ללקוחות שרוצים אותם. SoftStar שתיארתי בסוף הקטגוריה הקודמת מייצרים כמובן גם לגיל הזה.

החברה הראשונה ברשימה כאן היא כמובן Merrell. ולא במקרה. כמו שכתבתי בפוסט הקודם, מרל היו בין הראשונים לזהות את הדרישה בשוק, והם נותנים מענה. מרל מחזיקים ומייצרים ליין שלם של נעליים מינימליות לילדים מגיל שנתיים ומעלה.

ה Flux Glove infant הם זוג הנעליים הבא של הבן שלי. הזמנתי את הנעליים על פי דף המדידה מהאתר של מרל, ושלחתי אותם לארץ באמצעות חברת שילוח. המחיר הכולל יצא 240 ש"ח כולל המשלוח. זה לא זול לנעליים של ילד, באופן יחסי, ומצד שני, מישהי שאני מכיר קנתה לבנה באותו גיל נעליים של ניו-באלאנס בעלי סוליית "אימה" ב 250 ש"ח, ככה שבהנתן האלטרנטיבות עבור אותו מחיר עדיף, לטעמי, כמובן מינימלי, ואם כבר אז שגם יהיה יפה ואיכותי.

מדובר בנעל איכותית מאד, עם סוליית ויבראם דקה ועמידה, וכיסוי עליון מעוצב ואיכותי. הנעל אגב, היא Vegan לחלוטין, כלומר אין בהם שום דבר מחיות (עור וכדומה), וככזאת העניין דיבר אלי עוד יותר ומצאתי כאן יותר ערך מוסף נוסף שמבחינתי מצדיק את המחיר.

אפשר למצוא מחיר יותר טוב, ואם יש לכם מי שיביא לכם מארה"ב, אז המחיר יתכווץ ל 150-160 ש"ח. מחיר סביר לכל הדעות לנעל כזאת איכותית ובעיקר חשובה, בהנתן כל הדברים שציינתי.

לצערי בטווח הגילאים של 3-5 אין יותר מדי אפשרויות למצוא נעליים בעלי התכונות הנ"ל ולכן החלטתי "להשקיע" ולקנות מרל, מתוך החלטה מודעות שזה משהו שלי, אישית, חשוב להשקיע בו.

ניו באלאנס מציעה נעליים מינימליות לילדים, מסדרת המינימוס שלהם. כאן כבר מדובר על ילדים בגילאים יותר מבוגרים. המידות מתחילות רק ב 10 וצפונה. מדובר בנעליים מסדרת נעלי השטח שלהם עם סוליית ויבראם שמתאימה לשטח, ויחד עם זאת מדובר בנעל מינימלית שמשמרת את התכונות שדיברנו עליהן.

Vivobaerfoot מציעים ליין שלם של נעלי ילדים מינימליים שמתאימים מגיל 4-5 וצפונה. חברה מעולה, נעליים מעולות, מחירים יקרים. לכן לשים לב אם יש מבצעים ואם יש כאלה, זאת קניה בטוחה. חשוב לשים לב למידות, המידות שלהם לא סטנדרטיות יחסית וכמובן שאי אפשר למצוא אותם בארץ בכלל.

וכמובן יש את Vibram Five Fingers, החלוצה בתחום ההנעלה המינימלית עם הסימן היכר המובהק של חמשת האצבעות. זאת אולי הנעל הכי הכי מינימלית שיש, ויחד עם זאת קצת קשה יהיה לשים אותה ולהוריד אותה לילד. שלא לדבר על העניין האופנתי וההתייחסות של הסביבה לנעל המוזרה. לא מספיק שאל מבוגרים עם הנעליים האלה מתייחסים כמוזרים, תחשבו על עולם הילדים. ולכן, אני מסתייג,כי ברור לי ש"בתוך עמי אני חי" ולכן, אני חושב שעדיף נעל מינימלית שניראת כמו נעל רגילה, ולא תגרור תשומת לב מיותר, שלא לומר שלילי, שלא לצורך.

אחרונים חביבים. אם אתם נושמים אנחת רווחה ("אוףף, איזה מזל שהילדים שלי עם קרוקס), אז חכו שניה. אמנם מדובר בנעל מאד פופולארית. אבל שימו לב, יש לה הגבהה משמעותית לעקב ושיכוך מוגבר. יחד עם זאת, היא מרווחת, גמישה, תא אצבעות גדול ובאופן יחסי, בהנתן העדר אפשרויות, היא אופציה סבירה. יש להן בעיה שהן נופלות בקלות מהרגל של ילדים, ולכן בחלק מהגנים ובתי ספר לא מסכימים לבוא איתן. אני לא חושב שהיא אופציה טובה, ואם יש לי בחירה אחרת אני מעדיף לפסוח על קרוקס. יחד עם זאת, זה יותר טוב מהרבה אלטרנטיבות אחרות, כמו חלק מסנדלי האימה שאפשר למצוא בחנויות.

זהו. זאת הייתה סקירה קטנה של חלק מהמותגים. מצאנו כבר בארץ גם דגמים בודדים למשל של גלי, נייקי או חברות אחרות שענו , גם אם לא באופן מושלם, על חלק מהתכונות שתיארתי. ככה שאפשר למצוא, ואפשר להתפקסס על משהו שהוא ידוע ומוכר. כל אחד יעשה את הבחירה שלו לפי שיקולי זמינות, סיכונים, מחיר, תזמון וכו…

44 תגובות

 1. Yanai Barnea הגב

  רן, פוסט מצוין וחשוב! מסכים עם כל מילה ואני יכול להעיד על עצמי שעברתי תהליך מאוד דומה למה שאתה מתאר כאן, גם לגבי עצמי ובהחלט שלגבי הילדים.

  בילד הראשון (בן 4 היום) לא ידעתי הרבה ממה שאני יודע היום, סה"כ ציידנו אותו בבחירות הנעלה שיחסית ענו על ההגדרות שאנחנו מחפשים היום, אבל לא באופן מלא לצערי. נכון לעכשיו אני מחכה למשלוח עבורו לנעלי מרל טרייל גלוב מארה"ב (250 ש"ח סה"כ) ובקיץ הוא היה יחף או עם סנדלים ממש מינימליות – תענוג!

  בילד השני (בן שנה וחצי) כבר הייתי הרבה יותר מודע והוא באמת הולך בצורה יותר טובה, הוא הולך על כל דבר וסוג שטח וזה לא מזיז לו! למזלנו אנחנו גרים בקיבוץ ולכן עד גיל שנה וחמישה חודשים הוא הלך אך ורק יחף. עכשיו כשנכנס לגן, קניתי לו (משלוח מאנגליה עם חיסכון של כ-100 ש"ח!) שושוס, בהמלצתך בפוסט ישן בקבוצה בפייסבוק.

  הפוסטים שלך כאן והדיונים בקבוצה בפייסבוק בהחלט סייעו לי רבות לגבי קניות והחלטות לגבי מוצרים, אני והילדים שלי מודים לך (אשתי אולי פחות כי אני משגע אותה על ריצה מינימלית ונעליים כל הזמן)…

  • Limor הגב

   הי, פוסט נהדר, תודה!
   שאלה לגבי בת שנה שממש בימים אלה טפוטפוטפו מנסה לעמוד בלי תמיכה. רכשתי מהלינק שצירפת נעליים בהתאם להמלצתך. הן כמובן ללא סרגל מדידה, אך הזמנתי לפי גיל ומקווה שהמחיר שווה את הסיכון. אבל ראיתי שהם מציעים אותן נעליים גם לגילאים מאוחרים יותר. בהמשך, כשהיא תתחיל ללכת, האם אני יכולה להזמין לה אותן נעליים רק לגיל מאוחר יותר?
   בנוסף, באתר של שושוז ואחרים, לא מצאתי איך נקראות נעליים של תחילת הליכה. האם גם זה פשוט לפי מידה וגיל?

   תודה!

   • ranpergamin הגב

    תודה על התגובה.

    לא הבנתי לגמרי איזה נעליים הזמנת ? מ Ebay ? המידות שם יחסית גדולות, וכמובן שזה חלק מהסיכון של הזמנה ב Ebay ולא מחנות עם דף מדידה.

    בשושוז הנעליים "הרגילות" הן נעלי הטרום הליכה מעור. הכל עור.
    הנעלי צעד ראשון שלהם נקראת סדרת ה Smileys, והם בעלי סוליית גומי צהובה/חומה.

    התפתחות של הליכה יכולה להיות איטית ויכולה להיות מהירה, זה כמובן תלוי בילד/ילדה. הבן שלנו נעמד בגיל 9 חודשים והתחיל ללכת בגיל שנה וחצי.
    נעלי העור הן מצוינות לתקופה הזאת שבה רוצים קצת יותר הגנה כשנמצאים בחוץ ורוצים לאפשר לו/לה להעמד. בבית אנחנו היינו בחורף עם גרביים בעיקר או יחף אם הבית מחומם מספיק.

    לדעתי השלב לעבור לנעלי צעד ראשון הוא כשהנעלי עור קטנות והוא/היא כבר מבלים כבר את רוב הזמן על הרגליים ולא על שש. נעלי העור טובות לתקופה שבה עוד מבלים הרבה על שש.

    זה כמובן דעתי האישית בלבד 🙂

 2. Yanai Barnea הגב

  אגב, עוד חברה טובה ששווה להכיר לגבי נעלי עור רכות לתינוקות היא: http://www.inch-blue.com
  חברה משפחתית בריטית, מחירים סבירים, איכות טובה ומבחר עיצובים – לא התנסיתי עם הילדים שלי אבל כמה הורים וילדים אצלנו מאוד מרוצים מהם לאורך השנים.

 3. Liat Tamam הגב

  תודה על הפוסט המקיף, איפושהו חסרה לי המלצה לגיל שנה וחצי (או שזה בעצם כמו לשנתיים+?) שכבר הולך לפחות חצי שנה, אשמח לתשובה

  • ranpergamin הגב

   זה בדיוק השלב לנעלי צעד ראשון. שושוז סמייליז, רוביז ודומיהם.

   סוליית גומי דקה וגמישה.

   • Liat Tamam הגב

    לדעתך המרל ודומיו לא מתאימים לגיל הזה עדיין? אני צריכה לקנות לו לחורף ומתלבטת מה להזמין (עושה עכשיו בדיוק משלוח מארה"ב)
    תודה

    • ranpergamin הגב

     אני לא יודע מה המידה הכי קטנה של ה flux glove infant אבל לגיל שנה וחצי הייתי הולך על סוליה יותר רכה מויבראם כמו שושוז , בובוקס ודומיהם.

     הבן שלי בן שנתיים ושלוש וכשנתחיל עם נעליים עוד כחודש בטח

  • Liat Tamam הגב

   ועוד שאלה- בקולקציה של מרל יש כמה אופציות- טרייל/פיור גלאב/פלאקס גלאב, מה ההבדלים ומה מומלץ לבת ארבע וחצי?
   וככה אוף דה. מה אתה אומר על הפלדיום? ראיתי שהן התקמבקו ואי שם בשנות התשעים היה לי חיבוב אליהן 🙂
   תודה

   • ranpergamin הגב

    כל נעלי הילדים מסדרת ה Barefoot שלהם יהיו בעלי תכונות דומות.

    הפלוקס היא סוליה קצת יותר עבה, וזה גם בסדר גמור.
    הטרייל היא סוליה שמתאימה יותר לשטח, על אף שאין ממש הבדל אדיר, והפיור שונה מהטרייל בחלק העליון, זה הכל.

    http://www.merrell.com/US/en/Kids-Kids-Sizes10-7

    לגבי פלדיום, אין לי מושג 🙂 עבדתי איתם בגידולי שדה בקיבוץ בצעירותי וכבר אז לא אהבתי אותם 🙂

 4. Limor הגב

  קודם כל, תודה על המענה המהיר!
  לגבי איביי – מה שהתכוונתי הוא שכאשר פתחתי את הלינק שצירפת, ראיתי שיש אפשרות לבחור את מידת הנעל שאני רוצה לפי גיל. בחרתי בשני טווחים של גילאים (עד חצי שנה ועד שנתיים), כל אחד בנפרד כמובן – וראיתי שאין למעשה שינוי בנעליים המוצגות. כלומר, אותן נעליים מוצעות הן עבור הטרום הליכה והן עבור תחילת ההליכה. אבל אני הבנתי שלמעשה נעלי תחילת ההליכה הן קצת שונות מטרום ההליכה. אז תהיתי אם יהיה נכון לקנות אותו סוג של נעליים גם כאשר היא בע"ה תתחיל ללכת או שמא לקנות נניח משושוז את הסמייליס.

  חשבתי להזמין משושוז את הטרום ואת ההליכה ע"מ להנות מההנחה, אבל לא ידעתי אם ניתן להעריך מה תהיה המידה שלה בעוד כחצי שנה. האם לדעתך כדאי לחכות לזמן אמת או שניתן להוסיף כמה ס"מ למידה הנוכחית?

  ועוד משהו, האם הבנתי נכון מהפוסט שלך שזה לא מיותר לרכוש 2 זוגות של טרום כי הן מתבלות מהר? אם כן, אוכל להזמין 2 זוגות טרום משושוז, אם כי לדעתי זה יוצא ממש יקר לתקופה כ"כ קצרה – קצת מעל 210 ש"ח כולל משלוח.

  אני מתכוונת בע"ה לרכוש בהמשך נעליים עבורי ועבור בעלי. לאחרונה סבלתי מדורבן ורק עכשו, לאחר חצי שנה, אני מתחילה לראות את סוף הסיוט. הפיזיותרפיסט אמר לי אותם דברים שאתה כותב עליהם – על כך שהקדמה והטכנולוגיה ועוד כל מיני שיקולי אופנה וכד' – הרסו לנו את הרגליים. הוא אמר שהכי נכון לבני אדם ללכת יחפים, ואז הרבה בעיות לא היו נוצרות בכלל.

  המון תודה על הסבלנות, ועל ההתייחסות המעמיקה לשאלות של כל אחד ואחד (איזה כאב ראש, אה?). נרשמתי כמנויה, שווה!

  שבת שלום ומבורך!

  לימור

  • ranpergamin הגב

   הי לימור,

   טוב, זה הרבה דברים להתייחס אליהם 🙂

   אני חושב שכדאי זוג אחד כרגע, והוא הטרום הליכה. אצלנו הם התחילו להקרע די מהר באיזור הבוהן (תוך חודשיים/שלושה) כשהכף רגל שלו גדלה, ואז העברנו אותו לנעלי צעד ראשון.
   אל תסתבכי עם זה יותר מדי. כשנעלי הטרום הליכה יהיו קטנות או יגמרו תחפשי נעלי צעד ראשון. אל תקני מראש, אי אפשר "לנחש" את המידה, ואת לא יודעת באיזה עונה תהיי בדיוק.

   לגבי נעליים למבוגרים זה כבר יותר מורכב, וכתבתי על זה קצת בעבר (ואולי צריך לעשות פוסט גם למבוגרים). המעבר לנעליים מנימליות בגילאים מבוגרים יותר הוא תהליך שצריך להיות הרבה יותר מבוקר ואיטי. אני עשיתי את המעבר הזה באופן מהיר מדי (גם בריצה וגם ביום יום) והמחיר הוא פציעה בדמות פלטנר פשיאטיס או משהו דומה (דומה לדורבן).

   לא בהכרח הכי נכון ללכת יחף. זה נכון שיחף הוא הקשר הכי טוב עם הקרקע, אבל צריך הגנה בלא מעט מקומות, ומן הסתם בימינו אי אפשר סתם להסתובב יחפים. לאורך כל ההיסטוריה של המין האנושי היו סוגים שונים של הנעלות אבל לרוב מינימליות (תסתכלי על אינדיאנים בארה"ב, אני ה SAN של דרום אפריקה, מנזרים עתיקים במזרח, ועוד שבטים) לכולם יש סנדלים כלשהם מינימליים למדי.

   כל המחקר וההבנה של ההשפעות של ההנעלה הוא תחום צעיר. קשה לדעת בדיוק מה היה קורה אם היינו חיים כל חיינו יחפים או עם נעליים מינימליות, ומצד שני אפשר לראות שאותם שבטים שכן גדלו בצורה כזו לא סובלים מהפציעות המודרניות (דורבן, דלק באכילס, "ברך רצים", ועוד..) אבל זה יכול גם להיות קשור למכלול שלם של חיים שכולל פעילות, תזונה, הנעלה ועוד..

   ללא ספק, הדבר העיקרי הוא העובדה שאת מודעת לזה, ואם יש/היה לך דורבן, את כבר יודעת טוב הרבה יותר לא לקבל דברים כמובן מאליו, ולשאול שאלות על מה יעשה לך טוב, וזה הדבר הכי חשוב מהתהליך הזה.

   שבת שלום 🙂
   רן

 5. יורם שניר הגב

  אחלה פוסט, תודה

 6. tag79 הגב

  פוסט מאוד מעניין. שאלה ברשותך:
  הבן שלי בן שנה וחצי תיכף ורק עכשיו מתחיל לעשות כמה צעדים פה ושם. אנחנו נכנסים לחורף ולא נראה לי שיוכל ללכת יחף הרבה זמן, בטח לא בגן/בחוץ. השאלה היא איזה נעליים כדאי לקנות לו בהנחה שלא "אימן" את הרגליים מספיק ללא נעליים. אם היינו בקיץ לא הייתי חושבת לקנות כ"כ מהר, הייתי נותנת לו ללכת יחף. על מה אתה ממליץ לחורף?

 7. נפרטיטי הגב

  הזמנתי בעקבות קריאת הכתבה נעלי shooshoos דרך איביי. יצא לי 45 שח כולל משלוח. זה עבור בת השנה שלי, שעושה השבוע צעדים ראשונים, ולא אוכל להשאיר אותה יחפה לאורך זמן עקב החורף הקרב (אנחנו מבלים הרבה בחוץ). השאלה היא אם זה מתאים? ומה ההבדל בין נעלי עור טרום הליכה לנעלי צעד ראשון? shooshoos נראים לי כמו טרום הליכה? אבל אולי אני טועה?

  • ranpergamin הגב

   הנעל עור נקראת "טרום הליכה", אבל עזבי הגדרות.
   לשושוז יש את נעלי העור "הרגילות" ואת סדרת ה Smileys עם סוליית הגומי לשלב השני (צעד ראשון), כשהילד כבר הולך רוב הזמן על הרגליים ולא זוחל.

   אם קנית את נעלי העור, קנית את הנעל "הנכונה" לשלב הזה. כשהנעל הזאת תהיה קטנה ובתך כבר תלך וכמעט לא תזחל, ותרצי להמשיך עם שושוז, אז יהיה הזמן לעבור ל Smileys עם סוליית הגומי.

   • נפרטיטי הגב

    אוף, התבלבתי. התכוונתי לכתוב שקניתי את החיקוי הזול לשושוז שאליו הפנת בפוסט. הנה זה:
    http://stores.ebay.com/Shoes-Zoo?_trksid=p2047675.l2563&afsrc=1
    אז זו אותה התשובה? או שהנעליים שלהם שונות?

    הגדול שלי, ברגע שלמד ללכת הוא הפסיק לזחול. אם זה יהיה ככה גם איתה, אז הנעליים האלו לא יתאימו? הן דווקא נראות לי אחלא נעליים מינמליסטיות להתחלה. בשביל בעצם צריך צעד שני עם סוליה?

    • ranpergamin הגב

     סוליה צריך ברגל שהילד הולך הולך. כי אז זה כבר לא זחילה / חצי עמידה / רבע הליכה בבית או בחצר, אז זה עומס מלא על תוואי שטח משתנים (רטובים, מחוספסים, כבר יש מכשולים חדים, אבנים ועוד..) הסוליית עור פשוט לא מחזיקה לאורך זמן וגם לא מגנה מספיק.

     סוליית גומי דקה וטובה מחזיקה הרבה זמן (אבל הרגל גדלה מהר :-)).

     הנעליים האלה מ Ebay הם יחסית גדולות, קחי בחשבון, ומצד שני זוג עולה 40 ש"ח ביחס ל 170 שעולים שושוז דומים. ככה שאפשר להזמין בשקט שני זוגות ב 80 ש"ח או אפילו פחות ולהיות שקטים.

 8. בלה הגב

  שלום,

  פוסט מאוד מעניין.
  אולי יש לך המלצה על חנות/חנויות נעליים לילדים שיש בהן הרבה מותגים "מינימליים"? אני מכירה את החנות במבינו ברמת גן, אבל בפעם שעברה היה חסר להם במלאי את המידה שלנו ובמקרה נמצא זוג אחד (מדהים אגב!) של נימרוד.
  לא כל כך נוח להגיע לשם (חניה, פקקים)..אז אני מחפשת עוד מקומות טובים.
  תודה מראש!

  • ranpergamin הגב

   שלום בלה,ֿ

   לא כתבת לאיזה גיל את מחפשת.

   לצערי אין כמעט חברות שמייצרות ליינים רק מינימליים. ואלה שכן לא מביאים לארץ.
   יש חברות שרוב הליינים שלהם מינימליים או בעלי תכונות דומות כמו PediPed, See Kai Run, Shooshoos , Bobux ועוד..
   אני לא יודע באיזה חנויות אפשר למצוא אותם, וגם החברות הנ"ל לא כל כך זולות.

   אני פשוט ממליץ לך לנסות כמה חנויות שונות לראות. כשהילד שלנו איבד את הסנדלי PediPed שלו (שבנתיים נמצאו), הלכנו לקניון בדקנו 3-4 חנויות ומצאנו בסוף בגלי זוג סנדלים שהיה סביר.

   לא צריך להיןת מחמיר, וצריך לדעת שבהנתן אפשרויות מוגבלות על חלק מהתכונות אין ברירה אלא להתפשר, אלא אם כן יודעים בדיוק מה רוצים וקונים את זה בין אם בארץ ובין אם באינטרנט.

   מקווה שעזרתי
   רן

 9. ענב הגב

  מוכרחה להוסיף לרשימה את see kai run.
  חברה מצוינת וזמינה גם בארץ. מידוץ רכות עד גיל 4. יתכן שגם עד מידה 35.
  הנה האתר: http://www.seekairun.co.il/

 10. נועה הגב

  ווויא תודה רבה על הפוסט, ביתי בת 5 וחצי ואני תמיד עסוקה בשאלת הנעליים ובעיקר הסנדלים, במיוחד בגלל שהילדים שלי שוחקים את הנעליים הרכות כל כך מהר… לארונה גיליתי נעלי טיולים נראה לי של keen שהוציאו סידרת סנדלים לילדים אבל רק ממידה 25 ומעלה. הן רכות ומלפנים יש להם הגנה כך שהן לא נישחכות בקלות. עכשיו אני צריכה לחכות שבני בן השנתיים
  יגיע למידה הזו…

  • ranpergamin הגב

   הסדרה החדשה של Keen, CNX היא אכן רזה יחסית, אבל עם תמיכה לקשת שאני לא אוהב.

   יחד עם זאת בהינתן העדר אלטרנטיבות זה יותר טוב מהטרקטורים הרגילים

 11. יעל הגב

  שאלה לגבי VIVOBAREFOOT. הבנתי שזו חברה בריטית, מה הדרך הכי פשוטה ויעילה לקנות ולשלוח את הנעליים הללו לארץ?

  • ranpergamin הגב

   שאלה מצוינת.
   אני מתאר לעצמי שאת שואלת על נעלי הילדים שלהם.
   מדי פעם אפשר למצוא באי-בי מכירות של זוגות בודדים.

   הבעיה העיקרית עם החברה הזאת, זה האי יציבות של דגמים, מידות וצבעים שלה, ולכן לקנות זוג נעליים לילדים שאת רוצה במודל ובמידה הרצויה, שלא לדבר על מחיר טוב לכל זה, הוא אתגר לא פשוט.

   זאת הסיבה, שאני, עד עכשיו לא קניתי נעלי ילדים שלהם. לא מצאתי את השילוב הנכון של דגם, צבע, מידה ומחיר.
   אפשר לקנות ישירות מהחנות הבריטית שלהם, אבל היא גם יקרה וגם המשלוח הוא 25 פאונד, שזה יקר מאד.

   בקיצור, אין לי תשובה טובה או זולה לשאלה הזאת.

   נעלי בוגרים, מצד שני, אפשר למצוא את דגמי הריצה בארה"ב במחירים טובים בחיסולים, את הדגמים החדשים פחות. אפשר למצוא אותם באיביי ובאמאזון אנגליה ומדי פעם יש מחירים טובים גם לנעלי בוגרים, אבל חשוב לבדוק טוב את ענייני המידה.

 12. אבי הגב

  שלום אשמח לעזרתך

  קודם כל הבלוג מעולה וחשוב. תודה על כל האינפורמציה!!

  בני בן שנה וחצי כף רגלו 14סמ. לפי טבלת המידה באמאזון 15סמ זו מידה 8 שלinfent
  ניסיתי למצוא את הנעל של מרל שכתבת עליה קיבלתי עוד המלצה עליה אבל בשום סוג או צבע אין את המידה הזו. ייתכן? או שאני לא מצליחה להבין איך המידות הולכות..יש מי שיביא לי מארהב אבל צריכה להזמין בימים הקרובים כדי שיגיע בזמן. אשמח לעזרה.. איך עושים את זה..

  • ranpergamin הגב

   שלום אבי,

   תודה על התגובה.
   מרל כבר לא מייצרים נעליים במידות כאלה (מתחת 10), בגלל שהם התמזגו עם Stride Rite תחת תאגיד Wolverine

   ובכל מקרה מדידה צריך לבצע עם הדף של החברה עצמה ולא דף כללי.

   אם אתה רוצה נעליים מינימליות איכותיות לילד שלך, אז אני שמח לספר לך שעכשיו שיש יבואן ל Vivobarefoot בארץ, ויש נעלי ילדים גם במידות האלה.
   אפשר למצוא אותן בחנות Outsiders ברחוב החשמונאים בתל-אביב, תבקש את שחר רוזן.

 13. שני הגב

  שלום,
  קראתי את שכתבת ומסכימה עם כל מילה. כל הכבוד על העבודה היסודית ובעיקר תודה!
  יש לי 2 שאלות:
  1- האם ניתן לנעול נעלי פעוטות או צעד ראשון משומשות? (כמובן, במידה שלא נשחכו)
  2- מה דעתך על סנדלי מרל לפעוטות?

  שוב על הנושא החשוב והכתיבה המרעננת
  שני

 14. Sharon הגב

  היי האם דגמי צעד ראשון של אלפנטן לחורף הנוכחי גם עומדים בקריטריונים הללו? משום מה נראה לי שהנעל צרה היכן שהאצבעות. היא יותר עגולה ממרובעת ויחד עם זאת נראית ממש צרה בפרונט. קניתי לבת שלי ולאור הרשומה הזו ובכלל אני מתלבטת אם זו הנעל שאני רוצה.

  • ranpergamin הגב

   לא ראיתי את הדגמים שלהם ככה שקשה לי לחוות דעה. יש ויש, צריך להפעיל הגיון בריא, ונראה לי שכבר יש לך את האינטואיציה הנכונה.

 15. הדס הגב

  תודה על הפוסט המעולה! האם הבנתי נכון שמלבד אלפנטן כל הנעלים שהמלצת עליהן ניתן לרכוש רק דרך האינטרנט? אין יבוא של אף חברה?

  • admin הגב

   הי הדס

   הרבה השתנה וכבר יש להשיג חלק בארץ, ונוספו חברות חדשות, חלק מהדגמים לא קיימים, ככה שצריך לשאול על משהו ספציפי

 16. נועה הגב

  תודה רבה על המידע!! רציתי לשאול לדעתך- בני בן 10 חודשים, בחוץ בעיקר זוחל ובבית מתרגל הרבה מעברים מעמידה לישיבה ולהפך ומתחיל לעשות צעדים עם תמיכה. בבית הוא כמובן יחף אבל בחוץ החל להפצע בכפות הרגליים. השאלה שלי היא אם יש טעם לקנות נעלי טרום הליכה או לעבור ישר לצעד ראשון? כי נראה שאוטוטו יתחיל ללכת.

  • admin הגב

   הי,

   זה גיל מוקדם וממש אין לחץ לנעול נעליים של ממש.
   אפשר נעליים/סנדלים צעד ראשון בסגנון של ״יחפנים״ או פאשקה. את שניהם מייצרים וקונים בארץ.

 17. דפנה הגב

  הי ותודה!
  בני בן השנה וקצת התחיל להיעמד באופן לא סימטרי . כלומר, רגל שמאל קורסת פנימה. והפנינו לפיזיותרפיסטית שהמליצה על נעל קשיחה ממש כדי לעזור לו. קראתי אותך ועכשיו אני מבולבלת… מה דעתך? האם השיטה שלך יכולה להתאים גם למי שסובל מגמישות יתר? (זו היתה האבחנה שלה)

  • rpergamin הגב

   הרבה פעמים בגיל הזה מציעים נעל ״עוטפת״ באיזור הקרסול, כדי לקדם יציבה. זה לא אסון, אבל מצד שני הוא רק התחיל לעמוד.
   קריסה בגיל הזה, נשמע לי עוד סביר לחלוטין, וממתי ילד שרק נעמד צריך פיזיותרפיסטית….

   אין לי ״שיטה״, אלא גישה בסיסית שכף הרגל מתפתחת לבד באופן מצוין ולא צריך להאיץ בה, ובעיקר לא להפריע לה. אם יש בעיות משמעותיות שהן תוצאה של ״נכות״ כזו או אחרת, אז זה מצריך התייחסות, אבל אני לא הייתי רץ לתקן משהו שאיננו מקולקל. כף רגל של ילד בן שנה וקצת היא לא מבוגר עם קריסה..

השארת תגובה