Gore Running Wear – סקירת המותג וביגוד

כל מי שנסע לטיול גדול אחרי הצבא, ועבר את שרשרת החיול של למטייל יודע או שמע על המושג Gore-Tex. אבל כמה מכם יודע מה זה ? מה זה Gore ?  מה זה Tex ? והאם ידעתם ש- WindStopper , שם שאולי שמעתם הוא  Gore Windstopper, ושיש גם Gore Pac-lite, ועוד..

הפוסט הזה יתרכז בליין ההלבשה לריצה של תאגיד Gore. ל Gore יש חברת בת קטנה בשם Gore Running Wear.

לא שמעתם עליה ? לא במקרה. לא הייתה סיבה שתשמעו, כי אין להשיג אותם בארץ. אבל אני אספר לכם מה שאתם צריכים לדעת, ונעשה סדר בסוגי האריגים ובפריטי הליין שיש לי בארון.

קודם כל, לפני שנצלול לנבכי ההלבשה של חברת Gore, רק תדעו קצת על החברה. מדובר בתאגיד אמריקאי ענק שקיים מאז סוף שנות ה- 50. על אף שהרוב מזהים את השם עם טכנולוגיות בדים שונות לתחומי ה OutDoor, התאגיד הזה מייצר ציוד רפואי, ציוד למנועים ולתעשיות נוספות בעשרות מחלקות מחקר ופיתוח המתקדמות שלהם. מחלקה אחת מתוך המחלקות האלה היא מחלקת הטקסטיל, שם מפותחים האריגים שאת שמם אתם מכירים.

על פי רוב, Gore היא חברת מדע וטכנולוגיה, ולא יצרן סופי לצרכן. מה זה אומר ? שהם מייצרים אריגים, חומרים וחלקים שנמכרים ליצרנים שעושים בהם שימוש ומוכרים לכם את המוצר הסופי. בגלל זה, כמעט ואין פריטים, שאנחנו כצרכנים קונים מהם ישירות.

ה Gore-Tex, האריג הנושם וחסין למים, הומצא כבר ב 1978, אבל מאז החברה המציאה עוד כמה אריגים לשימושים דומים בתחום ה OutDoor, כמו ה WindStopper המוכר ואריג ה GoreTex PacLite שהוא גרסא יותר קלה ודקה של ה GoreTex הקלאסי.

בשנות ה-90 החברה הגיעה לכמה מסקנות פשוטות שכדי לבדוק את האריגים שלהם יותר ביעילות הם צריכים בגדים שעשויים מהאריגים שלהם. בנוסף, יש להם כבר מעצבים, יש להם ידע בבדים ותפירה, אז למה לא להקים מותג בית.

שני התחומים שנבחרו והם 90% משוק הצרכנים של האריגים האלה הם הריצה והאופניים. ריצה מקפל בתוכו כמובן גם הליכה, טראקינג וכל פעילות OutDoor רגלית. ככה קמו להם Gore Bike Wear ו Gore Running Wear.

שתי החברות הן למעשה חברות בנות של Gore, ומהוות מצד אחד שדה התנסות לאריגים מהמובילים בשוק, עוד לפני שמגיעים לשוק הרחב יותר, ומצד שני מאפשר לחברה גם להגיע ישירות לקהלים שלהם ולהעלות את שם המותג.

Logo TAR

למעשה, מבחינה כלכלית, מדובר ב- Side Kick של התאגיד. אין לו שום צורך במותגים הפרטיים האלה לצרכי קידום המוצרים שלו. הוא גם לא רוצה להתחרות בלקוחות שלו, חברות ה OutDoor הגדולות כמו North Face, Columbia וכו.. יחד עם זאת, זה כן מאפשר להם לספנסר אירוע (למשל ה Trans-Alpine Run, שם הביגוד הרשמי הוא של Gore).

כמעט ולא תמצאו אותם בחנויות הקלאסיות, אין להם חנויות דגל ובאופן קצת מפתיע הם נמכרים בעיקר באירופה, ופחות בארה"ב שם שולטים מותגים גדולים וחזקים שמשתמשים באריגים שלהם (ולכן Gore לא תרצה להתחרות ראש בראש עם הלקוחות שלה).  המותגים האירופאים השתמשו, מאז ומתמיד, יותר באריגים שלהם (ולא אמריקאים רחמנא ליצלן), ולכן היה ל Gore יותר קל להפיץ באירופה את המוצרים "הישירים" שלה.

בשנים האחרונות, גם החברות האמריקאיות פיתחו אריגים משל עצמן, שמתחרים באריגים של Gore. רובן עדיין עובדות עם Gore, שכן השם מזוהה עם איכות, אבל כל חברה משתדלת לקדם את האריגים שלה, ולכן Gore עושה יותר מאמצים להכניס את המוצרים שלה.

מכיוון שאני ידוע כחובב מותגים, ומוצרים שלא בנמצא אצל רבים, החיבור שלי לאיכות ולחדשנות של Gore היה מיידי.

לגבי המוצרים עצמם. מדובר בביגוד לפעילות אקטיבית ב Outdoor, כשנעשה שימוש באריגים הכי מתקדמים של החברה (כמעט) בכל המוצרים. התפירה היא לעילא, כנ"ל העיצובים, חלקם שמרניים וחלקם חדשניים. כל זה מוביל לתג מחיר לא נמוך במיוחד, על אף שכפי שתראו בהמשך:

א) אפשר למצוא מוצרים שלהם במחירים מצוינים.

ב) פריט אחד איכותי של Gore Running Wear יכול להחליף מלתחה שלמה של ביגוד בינוני של יצרן אחר.

לגבי מידות: בניגוד למצוי בחברות האמריקאיות, המידות של Gore קטנות. כלומר אתם תזדקקו ככל הנראה למידה או שתיים יותר גדולה מהרגיל שלכם בביגוד של Gore. אני שלובש L-XL ברוב החברות, לובש XXL בכל הביגוד של Gore. השתמשתי בטבלת המידות שלהם להתאמה.

למנוסים בענייני המידות אומר שאני חושב שהמידות שלהם נופלות בדיוק על קו החצי מידה של המידות האמריקאיות. כלומר ה XXL של Gore הוא בדיוק בין L ל XL האמריקאי. בדיוק המידה שלי. בגלל זה, אני מאד אוהב את הגזרות ואיך שהבגדים שלהם יושבים עלי, שכן המידה היא בול בשבילי.

ל Gore Running Wear יש סדרות לעונות/מזג אוויר שונה עם דרגות בידוד/איוורור שונות. אתם תתקלו בשמות כמו Air, Flash, Magnitude ועוד.. שימו לב, הליינים משתנים מעונה לעונה, וחלק מהפריטים שאני כותב עליהם כאן או שכבר לא קיימים, או שקיימים בגילגול חדשה בגרסא מחודשת עם עיצוב מחודש.

הליינים יוצאים בכמויות לא מאד גדולות, ולכן בהרבה מהחנויות (שתראו למטה בהמשך הפוסט) או שלא תמצאו חלק מהפריטים שנמצאים באתר של  Gore או לחלופין כבר נמכרו ונגמרו. אירופאים אוהבים סחורה באיכות טובה וקונים מהר..

עד היום רכשתי ארבעה פריטים שלהם שמשמשים אותי נאמנה כבר תקופה ארוכה:

Gore Flash Vest

מדובר ב Vest לריצה עם טכנולוגיית WindStopper. זהו אריג נושם בעיקרו הוא חוסם רוח בצורה מאד יעילה, ככה שהקור שמגיע עם רוח לא חודר, בזמן שהאריג כן מאפשר לחום להפלט החוצה.

מעילי WindStopper הם בדר"כ מאד יקרים, בגלל שהאריג מאד איכותי. שימו לב, על אף שהאריג מנדף מים בצורה סבירה, הוא לא Gore-Tex ולא מיועד לנידוף מים בהגדרה.

הווסט הוא בעל פאנלים נושמים בצד ובגב שמאפשרים נידוף יותר מהיר של האוויר החם. אלה מקטעי האריגים שנותנים לווסט את "הצבע" שלו, ביחס לשחור השמרני של ה Windstopper. על הווסט עצמו יש כמה פסים זוהרים שנותנים סוג של ראות בחושך, על אף שברור שזה לא מספיק לריצה בחשכה.

Screen Shot 2012-12-04 at 2.21.22 PM

בתמונה מעל אפשר לראות את הגזרה עלי (הפטיש הוא בכלל מסיפור אחר..). הווסט מגיע עד קו המותן והכתפיים, אבל יושב יחסית צמוד, לא צמוד מדי, פורמט שאני מאד אוהב. הריצה איתו נהדרת והוא לא מגביל בתנועה. האריג חוסם רוח היטב, ואני מאד מרוצה מהשימוש בו

יש לו כיס מתחת לכתף ימין מקדימה, להכניס נגן מוזיקה ויציאת אוזניות ישר לכיוון הראש. גימיק נחמד, אני לא משתמש בו שכן הנגן שלי גדול מדי ולא שטוח.

זהו ווסט קלאסי שמתאים לתקופת מעבר וימי חורף עם רוח. מצד אחד הוא קליל ורזה יחסית, אבל קצת יותר משמעותי מהווסטים הניילוניים הרזים (שגם הם נהדרים). לכן, אני לא לוקח אותו לימים "חמים" יחסית, אלא לימי קור ורוח יותר משמעותיים בחורף. לימים הקלים, יש לי ווסט ניילון "פשוט" שהזכרתי בעבר של Montane.

מי שמחפש הגנה, בעיקר מרוח, ימצא כאן ווסט מעולה באיכות נהדרת.

הווסט עלה לי 85$ במחיר סוף עונה ב TGStore עליהם אכתוב גם בהמשך.

Gore Essentials Zip Shirt

מדובר בחולצת ריצה קצרה פשוטה עם רוכסן לאיוורר בחזה. למעשה מדובר, מבחינתי, במוצר הכי "מאכזב" שלהם שרכשתי. קניתי אותה ב 25$ ב Wiggle, כיוון שנשארה אחרונה במלאי במידה שלי, והייתה שעת כושר.

177757_334295863320176_618704270_o

אין לי שום דבר רע במיוחד להגיד על החולצה הזאת, מלבד זה שציפיתי לאריג יותר איכותי, על בסיס ההיכרות שלי עם המוצרים שלהם. החולצה בגזרה טובה, על אף שכאשר נרטבים מזיעה, בקיץ הישראלי, היא מאבדת קצת את צורתה. כמו-כן, מצאתי שהיא משפשפת את הפטמות, בעיה שידוע לכל הרצים, אבל יחד עם זאת בבדים אחרים של Gore זה לא קרה לי גם בימים בהם מאד הזעתי (על אף שהם בדי חורף ופחות מזיעים מן הסתם).

מדובר בחולצה סבירה לסוגה, לא יוצאת דופן, ולכן אולי גם שמה. היא לא מביאה שום חדשנות מיוחדת ביחס לחולצות אחרות מסוגה, ויש טובות ממנה (למשל של Salomon).

Gore Magnitude Shirt Zip

מדובר בחולצת ריצה ארוכה, מבד מאד איכותי, רך ונעים. את החולצה קניתי במחיר טוב מאד (25 פאונד) באמזון אנגליה. זה היה הפריט הראשון שהזמנתי, ולקחתי סיכון עם המידה, והסתבר שקלעתי בול ( XXL).

מדובר בפריט ההלבשה שעבד הכי קשה בחורף האחרון. האריג של החולצה רך מאד, נעים לעור, "נושם" היטב ומצד שני לא מכביד.  החולצה מתאימה מאד לקור והאקלים הישראלי. יחד עם הרוכסן החולצה מאפשרת איוורר מעולה ברגע שמתחממים.

בנוסף האריג של החולצה הוא גמיש מעט מה שהופך את התנועתיות איתו לקלה ומאד מהנה בזמן שהוא יושב טוב על הגוף ושומר על בידוד.

420761_3258518301426_1680320142_n

הגזרה היא פנטסטית, ואהבתי להשאר עם החולצה גם אחרי הריצות, ואפילו קיבלתי עליה מחמאות מספר פעמים. (בתמונה מעל, בריצה באיזור עמק השלום, עוזר לשאת את האופניים, של גברת יקרה מפז, שהצטרפה לריצה בליווי עם אופניים).

לחולצה יש פאנלים נושמים באיזורים "אסטרטגיים" של צידי הגוף, איזור המפרק של היד, מה שהופך את האיוורר באיזורים האלה ליעיל במיוחד. זה בדיוק מה שצריך, לא יותר מדי ולא פחות מדי.

Screen Shot 2012-11-20 at 1.55.24 PM

בנוסף יש לחולצה פסים זוהרים בידיים ובגב, שהוכיחו שבשעות הבוקר המוקדמות החשוכות כשעוד קר בעונות מעבר, הם עוזרים מאד להיות "נראה".

הבידוד נהדר, למרות האיוורור המצוין. רצתי איתה לא מעט ללא שום פריט הלבשה עליון נוסף, למעט ימים קרים במיוחד שבהם שמתי ווסט על החולצה או Base layer מתחת.

את החולצה הספציפית הזאת מסדרת ה Magnitude לחורף כבר קצת קשה למצוא, ייתכן שלקראת החורף הבא יהיה מופע נוסף שלה. אם אתם מוצאים מציאה, תחטפו.

מדובר בחולצת Mid-Layer במובן הזה, שהיא לא צמודה מדי, לא דקה מדי, אבל גם לא עבה מדי ומכבידה. קלאסית לחורף הישראלי. מדובר באחת הקניות הטובות ביותר שעשיתי בכלל, ואם אתם צריכים חולצה אחת טובה לחורף, אני הייתי משלם על החולצה הזאת, בדיעבד, הרבה יותר.

זאת החולצה הכי מומלצת שיכולה להיות, שהייתה לי עד היום בכל שנותי כמטפס/רץ/רוכב על אופניים.

Gore Flash Long Sleeve Shirt

Gore_Flash_Shirt

בעקבות ההתנסות הנהדרת שלי עם חולצת החורף הקודמת, כשמצאתי את החולצה הזאת מסדרת ה Flash, ב Ebay ובמחיר מצוין (20 פאונד), הלכתי על זה בלי לחשוב פעמיים.

מדובר בחולצת שרוול ארוך, מאריג חלק, מבריק מעט ונושם. הייתי מגדיר אותה בין Base Layer לבין Mid-Layer. מדובר בחולצה בעלת גזרה צמודה יחסית, יותר צמודה מה Magnitude אבל פחות צמודה מחולצות Base Layer או קומפרשן.

Screen Shot 2012-12-04 at 3.16.57 PM

המידה הייתה מדויקת כמו ה Flash הקודמת, על אף שכפי שציינתי היא בגזרה יותר צמודה וזה בעיקר מורגש באיזור בית החזה והכתפיים. מבחינת מראה החולצה בולטת בצבע האחיד שלה, כשמה שמאפיין אותה זה התפרים הצבעוניים והבולטים במיוחד, והריץ' רץ' עם הצבע התואם.

IMG_0977

בדומה לחולצות הקודמות יש לחולצה פאנלים לאיוורר באיזור צידי הגוף. הם לא בולטים שכן הם בצבע זהה לחולצה (שחור) אבל הם שם וזהו אריג שונה ומאוורר יותר.

בגרסאות החדשות של החולצה העיצוב קצת התעדכן והשתנה, לכן אני לא מתעכב יותר מדי על העיצוב. התפירה מעולה, והתפרים הבולטים בצבע, לא בולטים בתחושה.

מדובר בחולצה נהדרת לתקופה כמו זו, תקופת המעבר, ואני כבר רץ איתה כמעט באופן אקסקלוסיבי בשבועות האחרונים. (אפשר לראות אותה גם בתמונה עם הווסט למעלה).

האריג גמיש, נעים לעור ונושם היטב. מצד שני, הוא גם מבודד מספיק בשביל הטמפרטורות של 10-25 מעלות. כשנעשה יותר קר. בימים קצת יותר קרים או בחלק התחתון של הסקאלה הנ"ל הוספתי ווסט.הריץ' רץ' (שכמו ששמתם אולי לב הוא דבר שאני מאד אוהב בהלבשת הספורט שלי) מספק עוד אפשרות איוורור או בידוד שכל כך צריך באקלים המשתנה שלנו. לימים יותר קרים חולצת ה- Flash עושה עבודת בידוד טובה יותר.

יחד עם זאת, מדובר בעוד מוצר מעולה שגורם ל 3-4 חולצות אחרות לא לצאת מהארון, כי פשוט אין בהן צורך. אני ממליץ על החולצות מהסדרה הזו בחום, הן מתאימות בעיקר לעונות המעבר (שרוול ארוך), או כחולצת בסיס מתחת ווסט או מעיל גשם בימים יותר קרים.

עד כאן הסקירה.

איפה קונים ביגוד של Gore ?

אז כמו שציינתי, הם פחות נפוצים בארה"ב. יחד עם זאת אסקור כמה אתרים, חלקם אמריקאים:

Wiggle.co.uk הם האתר הכי גדול ומרכזי ממנו אפשר להזמין את ההלבשה של Gore, והם בדר"כ מחזיקים את רוב הליינים שלהם. מחירי המדף יחסית יקרים, אבל וויגל, כמו וויגל עושים המון המון סיילים וכל הזמן הפריטים מתחלפים, בעיקר כשנגמר ליין. לכן, חשוב לעקוב כי יש שם הזדמנויות במחירים מצחיקים של ממש לעיתים.

אתרים אנגלים : הביגוד של Gore נמכר הרבה באנגליה (כמו Wiggle), ולכן אפשר למצוא אותו במבחר אתרים אנגליים החל מ Amazon.co.uk, Ebay.co.uk ועד חנויות אינטרנטיות כאלה ואחרות ששולחות לישראל או שלא. אפשר לעשות חיפוש ב shopping.google.co.uk ולמצוא פריטים בחנויות שונות.

באתרים השונים של Gore Running Wear אפשר למצוא עוד חנויות שונות שמוכרות את הפריטים שלהם.

TGStore.EU – מדובר בחנות אירופאית ש"מתמחה"  בביגוד של Gore. אם תכנסו, תרשמו לאתר, תראו את המחירים של הפריטים במשלוח לישראל (שהם יותר זולים מהמחירים כשמסתכלים בלי להרשם). חשוב לעשות השוואה עם Wiggle. הסיבה היא שיש כאן מלכודת דבש. קודם כל שימו לב שלא מדובר בחנות של Gore הרשמית, על אף שהם משתמשים קצת בגרפיקה שלהם. דבר נוסף, המחירים נראים "כאילו" הם בהנחה (מספיק ששמים לנו "30% הנחה" ואנחנו מתרגשים), כשלמעשה המחירים שלהם לרוב לא בהכרח מדהימים ביחס ל Wiggle. (והמשלוח לישראל לא מאד זול, כ 23$ שעלה מ 16$ כשאני קניתי).

יחד עם זאת, כאן קניתי את הווסט, כי מדי פעם יש להם מחירים מצוינים על פרטים מסוימים. המלאים קטנים וחשוב להיות זריז ומהיר החלטה בעיקר בענייני צבע.

היתרון הגדול של האתר הזה, שהוא מקטלג יפה את כל הפריטים והסדרות לפי התאמה לטמפרטורות, מידות וכו.. מאד קל "ללמוד" ממנו על כל פריט ופריט בדיוק למה הוא מתאים.

Runningwarehouse.com האמריקאים מחזיקים את חלק מליין הביגוד של Gore. יחד עם זאת הם לא מחזיקים את המידות הגדולות (שהן סטנדרטיות להרבה אנשים) כמו XXL.

ואחרון חביב, אפשר גם למצוא פריטים באמזאון האמריקאי, אבל המחירים שם בדר"כ יהיו גבוהים בהרבה יותר מהמחירים בחנויות האנגליות. יחד עם זאת, אם אתם מחפשים משהו ספציפי, שווה לעקוב. כבר ראיתי מחירים טובים פה ושם.

אחרי רוב התשבוחות אציין, שלאחרונה מישהי שפנתה אלי דרך האתר,רכשה חולצות של Gore ולא הסתדר לה הגזרות והאריגים (למשל היא הרגישה מאד את התפרים בחולצה מסוימת, את הצווארון בגזרה אחרת).  גזרה זה גם עניין של טעם ועניין של התאמה. מה שעובד מצוין בשבילי, לא בטוח יעבוד מצוין בשביל אחר (בטח בפריט אחר).

Screen Shot 2012-11-20 at 1.54.54 PM

יחד עם זאת, הנסיון שלי עם הביגוד של Gore, למעט חולצה אחת בינונית יחסית, הוא הרבה יותר ממוצלח. החברה הזאת והמותג הזה ממוקמים אצלי גבוה בסולם העדיפויות כשאני רוכש בעיקר חולצות ומעילים (גם בזכות הטכנולוגיות הנהדרות של Gore-Tex ו WindStopper, אבל דווקא בזכות האריגים האחרים שלהם, שלא מגיעים להרבה חברות אחרות).

עוד לא התנסתי במכנסיים/טייצים של החברה, שכן עוד לא מצאתי הזדמנות לרכוש מכנס במחיר טוב מבלי להסתכן בעניין המידה שעליה אני לא סגור במכנסיים (איפשהו בין XL ל  XXL).  וגם, עקב העובדה שבמכנסיים וטייצים אני מאובזר היטב בציוד של חברות אחרות שמהן אני מרוצה, ככה שאני מתקשה לחפש סיבה להחליף כרגע. על אף זאת, אני עורב להזדמנות, ואני תוהה האם במכנסיים יש את אותם סטנדרטים קשוחים שיש להלבשה העליונה.

אם חשקה נפשכם בחולצה, מעיל או ווסט איכותיים במיוחד, אני חושב שבביגוד של Gore תמצאו את אחד היצרנים הטובים ביותר שיש היום בשוק, עם טכנולוגיות אריגים מהטובות שיש, גזרות מחמיאות ועיצובים יפים. תג המחיר גבוה, זה נכון, יחד עם זאת, צרכנות חכמה ומוצר מאד איכותי מאפשר לחסוך כסף של קניית כמה פריטים בפריט אחד איכותי במיוחד במחיר "קצת" יותר יקר (או אפילו זול, כפי שראית למעלה) מלכאורה מקבילים בשוק.

Gore Running Wear – הפייבוריט שלי.

4 תגובות

 1. שמשון הגב

  אני תן לי פליז דק ב-40 שקל+חולצה רגילה ומכנסי טרנינג ואני יוצא לריצה. אחלה סקירה של מוצרים אבל
  החשוב הוא לצאת לפעילות. עם זאת, לא אתנגד למתנה של אחד הווסטים עליהם המלצת.
  כסף לא קונה אהבה— אבל ציוד לריצה נוחה יותר-דווקא כן.
  הסקירות שלך יפות אבל לרובנו אין את התקציב. הגישה או הזמן למוצרים האלה. אז הנה רעיון…..
  אולי תיפתח חנות קטנה בחוף הכרמל לכל המוצרים המיוחדים הנ"ל? חסוך לנו את ההתעסקות עם
  ההזמנות באינטרנט-וכמובן קח לך את הרווח המגיע לך.
  אפשרי??

 2. אור הגב

  הי רן
  אחלה בלוג!
  ניתן למצוא מוצרים של gore בארץ בכדי למדוד?

השארת תגובה