Merrell Barefoot -סקירת נעלי ריצת שטח ויום יום מינימליות של Merrell

בהמשך לפוסט על הספר Born To Run, בשנת 2009-2010,  חברת Merrell הייתה בין הראשונות לזהות את הדרישה בשוק לנעליים מינימליות. Merrell, שלצורך הכתבה נעברת את שמה ל"מרל", היא חברה בדיוק בגודל המתאים שיש לה משאבים להכנס לתחום כזה הרפתקאני (יחסית לכלום שהיה), ומצד שני לא גדולה מדי כדי להיות איטית בתהליך הפיתוח (כמו ברוקס, ניו-באלאלס וכו… שלקח להן עוד איזה שנה להתחיל להכנס לעניין, ועדיין המוצרים שלהם צעד/צעד וחצי אחרי מרל).

התוצאה הייתה ליין של נעליים מינימליות מראשוני הליינים בשוק של חברה בסדר גודל משמעותי, אשר גם נותנת מענה לקהל הגדל של הנעלה מינימלית  שמחפש נעל מינימלית "בצורה של נעל רגילה", וגם בעלת יכולת חשיפה גדולה (אני לא כולל את Vibram Five Fingers שהם קטגוריה בפני עצמם).

אני אסקור שלושה זוגות נעליים, בני המחזור הראשוני הזה (שכולם שרדו עד היום):

Merrell Trail Glove – נעלי ריצת שטח מינימליות

Merrell Tough Glove – נעלי יום יום / יציאה מינימליות

Merrell Pace Glove – הגרסא הנשית של ה Trail Glove

שלושתם נמצאים אצלנו בבית ו"נותנים עבודה".

בפרספקטיבה של שנתיים לאחור בערך, הליין הזה היה מאד מפתיע. למה מפתיע אתם שואלים ?

מפתיע, כי על אף הבעיות שעל חלקן תקראו כאן, מרל הצליחה להוציא ליין ראשוני, לטעמי, מאד מוצלח בעיקר ביחס לחוסר הניסיון של היצרנים הגדולים בהבנת השוק הזה, באיך לתכנן נעל מינימלית נכון, ובאיכות גימור של המוצר.  שנתיים אחרי, אלה עדיין מזוגות הנעליים הטובים שיש בשוק, והם עדיין טובים מאשר לא מעט זוגות מינימליים חדשים שיצאו שנה ושנתיים אחרי בחברות אחרות.

מרל אפילו גייסו לטובתם את ג'ייסון רובילרד, דמות ידועה מאד מהסצנה היחפנית, ומייסד "האוניברסיטה לריצה יחפה", כסדין הלבן שלהם לכניסה לתחום הבתולי.

נתחיל עם קצת רקע אישי. לקח לי לא מעט זמן להגיע לרוץ עם נעליים של מרל. כשנחשפתי לעניין ההנעלה המינימלית לפני כשנה וחצי+ התלבטתי מאד איזה זוג יהיה "הזוג המשלים" המינימלי שלי לנעליים "הרגילות" שלי. באותו זמן לא היו הרבה אפשרויות בשוק לנעלי שטח מינימליות (למעט חברות נישה קטנות) וההתלבטות הייתה למעשה בין ה Trail Glove לבין Vibram Five Fingers (להלן VFF).

התלבטתי, מכיוון שאני רץ בשטח יחסית טכני ואגרסיבי. אפילו התייעצתי על פיטר לארסון מ runblogger.com שהמליץ על המרל. החלטתי להזמין את ה VFF בעיקר מכיוון שהשגתי עליהם מחיר מצוין של 69$ בזמן שהמרל החדשים יותר היו ניתנים להשגה בכ – 100-120$ שהיה נראה לי סכום גבוה מדי בשלב כזה.  שלא תבינו לא נכון, הנעליים מאד דיברו אלי, אבל כבר אז היו טענות בפורומים שונים על "הקשת" של הנעל, ובעיקר תלונות של יחפנים אדוקים. כרוקי ירוק, החלטתי שכנראה שווה לחכות ולראות מה יתפתח עם הנעל, וגם לחכות שהמחיר קצת ירד.

ככה רצתי לסרוגין עם ה VFF והניו-באלאנס 101 שלי. כשהחלטתי לעשות מעבר לנעליים מינימליות גם ביום יום חפשתי נעלי קז'ואל מינימליות שגם יתאימו ללבוש עסקי, שכן, במסגרת ה day job שלי, יש נסיעות לחו"ל לצורך עסקים. התחלתי לחפש, ונתקלתי בעיקר בשממה… ואתם יודעים מה ? שנה + אחרי ועדיין יחסית שממה בתחום הזה, על אף שהוא משתפר. רק זוג אחד בלט והוא ה Tough Glove של מרל.

מבלי להכנס לדקויות של ההבדלים בין כל דגם ודגם, מרל הוציאה בליין הראשון של סדרת ה Barefoot שלה לגברים דגמים בשם : Trail, Tough , True, Sonic. כ-ו-ל-ם בעלי אותה סוליה (עליה נרחיב), ופשוט בעלי Upper, חלק עליון שונה.. אחד לריצות שטח, אחד עבה יותר לחדר כושר וכו, אחד GoreTex ואחד עור… אצל הנשים אותם דגמים בדיוק, פשוט עם שמות שונים.

עם יחסית מעט ביקורות עליה, אבל התחושה שאין הרבה אפשרויות וזה המראה הכי קרוב למה שאני מחפש, החלטתי להמר והזמנתי. המחיר לא היה מדהים (100$), אבל לא יותר יקר מכל זוג נעליים אחר שהייתי קונה בארץ, כנראה.

לגבי המידה.. אני נועל מידה 13 לרוב (47-48), ובמקרה הזה הימרתי. כמובן שאת הנעל אי-אפשר היה (ועדיין אי אפשר) לרכוש בארץ, ולכן הזמנתי מארה"ב. בחרתי בצבע חום, שהתאים לסגנון הלבוש שלי. ההימור הצליח והנעל בול במידה. אני יודע להגיד לכם כיום, שאין כבר אחידות בין דגמים שונים בליינים של מרל, ולכן תבדקו טוב טוב לפני שאתם מזמינים. בדגמים אחרים אני כבר 12.5 ואפילו 12.

אחת הטענות הראשונות כלפי הנעל הזאת שהיא ניראת קצת כמו נעל באולינג. ויש בזה משהו.. כלומר, במידה 48 בטוח יש בזה משהו. במידה 48, כמעט כל נעל ניראת כמו סירה. יחד עם זאת, הפידבקים של הסביבה, שלא מבינה בנעליים מינימליות, היו חיוביים. לכן החלטתי להתמיד איתם והתרגלתי למראה שלה.

הנעל הלכה (והולכת) טוב עם צבעי חאקי ומכנסיים כהים, ולמעשה ניראת, בסה"כ משתלבת טוב במראה עסקי כללי בלי שהעיניים ירדו מייד למטה, אם הייתי מסתובב, למשל עם VFF.

זה היה די מוזר להכנס לנעליים, כשאני יודע שזאת בדיוק אותה סוליה שאיתה רציתי לרוץ כמה חודשים קודם, ועכשיו זו נעל ההליכה שלי. בתמונה מעל, אתם יכולים לראות שהלכתי עם הנעל לא מעט. לפני שאצלול קצת לתיאורים, אפשר לראות את השחיקה משנה של שימוש.

מה מייחד את הנעליים האלה ביחס לנעליים אחרות ?

קודם כל כמובן אין הגבהה לעקב. הנעל שטוחה לחלוטין כמעט (ומייד תבינו למה כמעט) מבחינת הגבהה. בנוסף לנעל יש סוליה מינימלית ביותר של Vibram בעובי 10 מ"מ, ללא שום תמיכה, ריכוך או שיכוך. תא האצבעות מוגדל כדי לאפשר פריסה של אצבעות כף הרגל בזמן עמידה (דבר שתורם למראה הברווזי משהו של הנעל).

החלק העליון הוא באופן יחסי די סטנדטי, כאשר הדבר שאני מצאתי שמייחד אותו ומאד אהבתי הוא שתי רצועות השריכה העליונות שמאפשרות מצד אחד הידוק ומצד שני תחושה של רוחב וגמישות. הרגל לא "ננעלת" עם הידוק השרוכים, ועדיין אפשר ללכת ולהרגיש את כל מנעד התנועתיות של כף הרגל.

אני בכוונה אעשה עכשיו פאוזה קטנה, לפני שאני אתייחס לסוליה, ואקח אתכם כמה חודשים קדימה. מאז קניית ה VFF עברו תחת ידי עוד כמה וכמה זוגות נעליים, שבנתיים יצאו לשוק, אבל לא הטרייל גלוב. באחת מנסיעות העבודה במהלך אפריל, נפלה בידי הזדמנות לקנות זוג של טרייל גלוב במידה 13 במחיר מצחיק של 48$ ב Bid (מכרז) ב Ebay. ועל אף שלא הייתי צריך באותו זמן עוד זוג, לא יכולתי להתעלם מההזדמנות לקנות נעל כזאת במחיר כזה. ידעתי שבכל מקרה מתישהו (בעתיד לא מאד רחוק) תגמר הנעל הנוכחית (באותה תקופה אלה היו Vivo Barefoot Neo Trail).

וככה, זכיתי בזוג של Merrell Trail Glove, במידה 13 במחיר מצוין ויכולתי גם אני, סוף סוף, להתרשם מהנעל שבנתיים עושה חיל אצל הרבה רצים אחרים סביבי. מסתבר, שהיבואן של מרל לארץ הביא כמות גדולה יחסית של סדרת ה Barefoot, אבל שיווק לא נכון וחוסר הבנה של המוצר, גרמו לכך שלא נמכר והמחיר שלו בארץ הגיע לרמת מחירים יותר זולה מארה"ב, רק להפטר מהמלאי.. יודעי דבר + התעוררות הטרנד, והזוגות התחילו להחטף, על אף שעדיין אפשר למצוא פה ושם זוגות במחיר מצוין. לארץ הוא לא ייבא מידה 13 כלל..

כמו שציינתי, מדובר באותה סוליה בדיוק כמו ה Tough Glove (או שאולי ההיפך הוא נכון, ל Tough בדיוק אותה סוליה כמו ל Trail). החלק העליון דומה ומזכיר בצורותו את הדגמים האחרים. תא אצבעות מוגדל (אבל יותר אסתטי מזה של ה Tough), אריג מאוורר שמתאים לנעל שטח, עור מקדימה להגנה על האצבעות ממפגש קדמי עם אבנים, דוגמא יפה של פסי אורך אלכסוניים שנותנים תחושה של מהירות, ובעיקר מערכת השריכה הפנטסטית שאוחזת מצוין אבל מאפשרת לכף הרגל להמשיך לנוע בחופשיות ובאופן טבעי.

עוד נקודה לזכות שני הזוגות : אחיזת קרסול מצוינת. שני הזוגות עוטפים את הקרסול והעקב מצוין (קו הנעל רץ מתחת לפיקה) ומונעים החלקה בתוך הנעל, ומצד שני לא מעיקים.

במקביל רכשתי בשביל אשתי את גרסת הנשים של ה Trail Glove, הלא היא ה Pace Glove. ההבדל העיקר כמו ששמתי לב בעניין הסוליות, הוא קצת במבנה הסוליה שניראת אולי יותר צרה, וגם במבנה אחיזת העקב. בנעל הנשית יש מעיין גומי מהדק בחלק העליון האחורי של הנעל שאמור לחפון את הקרסול יותר טוב, אולי זה גם אופייני למידות יותר קטנות (מידה 7 אמריקאי) או אולי יש איזה הנחה סמויה (מופרכת) שקרסול נשי הוא יותר צר ? הצבעים כמובן יותר ידידותיים לטעם הנשי, כביכול.

מוכרח לציין הערה חשובה בעניין האסתטיקה והגימור. נעלי הריצה גם של הגברים וגם של הנשים מאד יפים בעיננו (גם שלי וגם של אשתי). העיצוב מעולה, הגימור איכותי מאד, והנעל משדרת איכות וחשיבה על פרטים מהרגע הראשון, וזה בהחלט הישג מאד מרשים לליין כל כך ראשוני וחלוצי.

עכשיו לגבי הסוליה.. כמו שאפשר לראות בתמונה מתחת הסוליה היא ב-ד-י-ו-ק אותה סוליה בזוגות הגברים, ועושה גם רושם שסוליית הנשים לא ממש שונה.

זה כמובן, מעורר שאלה. האם הם מיהרו לצאת לשוק עם הליין, וכדי לחסוך בעלויות פיתוח פשוט עשו את אותה סוליה לכל הליין ?

Vibram היא חברה פנטסטית, שידועה בסוליות שלה לנעלי שטח. לכן מפתיע, שגם נעלי יום יום וגם נעלי חדר כושר של החברה מיוצרות עם סוליה של Vibram, שכמובן יש לה עלויות ייצור אחרות מאשר "סתם" סוליה שמרל הייתה בוחרת לשים (על ה Tough למשל). לא צריך להיות גאון, ואין כל ספק שה Tough Glove לא מיועדת לטיולי שטח.. תחושתי, שהתשובה היא Time to Market, ומרל פשוט רצו להוציא את הליין יותר מהר, ולכן בחרו להקל על עצמם בבחירות הסוליות. אחת הטענות הקנטרניות הייתה שאף אחת מהסוליות לא מתאימה לריצה כביש, ואין נעל כביש בליין (מה שייצא 8 חודשים עד שנה אחרי יציאת ה Trail Glove, ה Road Glove).

האם העובדה שזאת סוליית שטח הפריעה לי בהליכה ביום יום עם נעלי ה Tough Glove ? לא, ממש לא. הרגיש לי רגיל לחלוטין וסביר למדי לנעל מינימלית, על אף שאני לא חושב שיש הצדקה לשים סוליית Vibram בנעל להליכה אורבנית יום יומית.

יחד עם זאת,  ברור שהסוליה מתוכננת כסוליית שטח. בזמן שזה לא הפריע להליכה זה בהחלט העביר פידבק באופן שונה. ההשוואה המיידית שלי הייתה לנעלי ה Stem (לימים Leming), שיש ברשותי, אבל לטעמי לא היו מספיק אלגנטיים ללבוש עם חליפה (השוואה בתמונה מתחת).

בזמן שהסטם מבוססים גומי מוזרק אוויר, מבודדים מהקרקע, אבל רכים ומעבירים נהדר את תחושת פני הקרקע ממש כאילו הייתי יחף, ל Tough Glove עם סוליית הויבראם האגרסיבית שלו, הייתה תחושה כמו סוליה "דורסת". הרבה פחות רגישות לקטנות והרבה פחות פידבק. עדיין רזה, עדיין מינימלי, אבל אני כבר מכיר תחושה אחרת. (ראו תמונה מעל). כמוכן, עניין הקשת , שאליו אתייחס, הוא הבדל משמעותי בין שני הזוגות. ה Stem שטוחים לחלוטין באיזור הקשת ,כפי שאפשר לראות בתמונה.

יחד עם זאת היותה Zero Drop (ללא הגבהה) ומינימלית יחסית לכל דבר אחר, היה מספיק טוב בשבילי ביחס לאלטרנטיבות. תא האצבעות הענק הוא משהו שהתמכרתי אלי,ו והיום אני סופר-רגיש לנעליים צרות. שלא יובן לא נכון, הנעל תפקדה ומתפקדת מצוין. אבל לבחירה בסוליית Vibram יש פשרה על האפקט המינימליסטי של הנעל בשטח אורבני שהוא שטוח וקשה יותר מאשר שבילי היער של ארצנו.

דבר חשוב לשים לב, עם הורדת ההגבהה בנעל לבוש, חשוב לשים לב לאורך המכנסיים שפתאום ס"מ+ פחות בהגבהה והם עשויים להגיע לקרקע ומתחת לעקב, אז שימו לב.

לגבי תחושת הסוליה בריצת שטח עם הטרייל גלוב. בשטח, סוליית ה Vibram היא סיפור אחר לגמרי והיא מתפקדת פנטסטי. גם כאן, יש רזות ויותר מינימליות ממנה (למשל ה MT00). האמת שהופתעתי , שכן יחסית למה שהכרתי עם ה VFF ועם ה MT00, ההרגשה במרל הרבה יותר מוגנת, ואבנים קטנות פחות "עולות למוח" בשביל העצבי כמו בנעליים הרזות ממש. זה יתרון וחסרון.. מצד אחד מאבדים קצת מהרגישות, מצד שני יותר קל בדרכי הכורכר הכל כך נפוצות בארץ שלנו ומלאות באבנים קטנות ומעצבנות. האחיזה של הויבראם פנטסטית בכל סוג השטח שבהם רצתי. יופי של סוליה.

הנעל הזאת כבר בשימוש כחודשיים כאשר מתוכם 10 ימים ברציפות הם היו איתי בחופשה, כאשר הלכתי כמעט אקסקלובית איתם החל משטח אורבני ועד טיולים בהרים. בנוסף, רצתי איתם ריצות שטח, וריצות כביש קצרות. ההבדל בין יחף לבין ריצה עם מרל הוא מאד משמעותי. במובן הזה, הנעל הזאת לא מדמה ריצה יחפה, היא כן מאפשרת שמירת סגנון ריצה יחפה (נחיתה על מרכז / קדמת כף הרגל) יחד עם הגנה מינימלית משובחת של ויבראם. כאן הביקורת, או אולי הדבר שאני חושב שחשוב להבין מבחינת מיצוב, לא הייתי קורא לנעל הזאת Barefoot. הייתי קורא לה פשוט Minimal . היא לא באמת Barefoot כמו שאני כבר יודע ומכיר שיכול להיות. שוב, זה לא רע, אבל ככה אני תופס אותם על הרצף.

עכשיו לגבי הקשת, כן הקשת המפורסמת.. מי שלא יודע/ת במה מדובר, רבות נכתב ודובר על הקשת בסוליה הזאת. יש שונאים גדולים, יש נייטרלים ויש כאלה שאפילו קצת מחבבים אותה (אני, ואסביר).

כל עניין הנעליים המינימליות המודרניות בגילגולן הנוכחי הוא חדש יחסית. התאוריה והגישה של המחמירים אומרת שנעל מינימלית למעשה צריכה להיות "קרקע ניידת", שפשוט מספקת הגנה לכף הרגל. לא תמיכה, לא ייצוב, לא תיקון, רק הגנה, ומשמרת את הגמישות והאלסטיות של כף הרגל ומאפשרת חופש תנועה מקסימלי. ככזו, הצפיה / שאיפה היא שהסוליה תהיה שטוחה ככל האפשר.

מסיבה, שלא לגמרי ברורה, הנעליים של מרל, מהליינים המדוברים, היא בעלת קשת מובנת ובולטת למדי שאפשר לראות בתמונה מעל.

כשמסתכלים על הסוליה רואים את הקשת. כשמסתכלים לתוך הנעל (קצת קשה לצלם), לא רואים. אבל כשנועלים את הנעל, אין ספק, הקשת שם והיא מורגשת.  עכשיו, המינימליסטים האדוקים, או כאלה שלא אוהבים את הקשת הזאת, יורידו אותה ולא ישתמשו בה עוד. בין אם מסיבה אידיאולוגית או בין אם כי היא ממש מפריעה להם. לגיטימי.

בעוד שברגל ימין, ברגע שהתחלתי כל סוג של תנועה (הליכה / ריצה) כמעט ולא שמתי לב לקשת, ברגל שמאל הרגשתי מיד את הקשת, והתחושה שהיא "שם" הייתה גם בהליכה וגם בריצה. הקשת היא לא ממש קשת לתמיכה, אבל מעצם היותה שם, היא לא מאפשרת דריכה נייטרלית מלאה ושטוחה, שכן עובדתית היא שם.

האם זה הפריע לי מאד ? לא. על אף שהרגשתי ואני ממשיך להרגיש אותה, היא לא מפריעה לי, לעיתים אפילו קצת שמחתי שיש אותה. אני לא חושב שהנעליים לא ראויות בגלל זה. אני חושב שזה דבר שכדאי לתת עליו את הדעת לפני שקונים אותן ולחשוב / למדוד / לבדוק האם זה מפריע לכם/לכן, כן או לא. אני משוכנע שיש כאלה, שאם לא היו קוראים את מה שכתבתי, כלל לא היו "שמים לב" או נותנים את דעתם על העניין הזה (למשל אשתי, שעברה לזוג הזה מ New Balance Minimus ולא התלוננה או אמרה משהו על העניין).

בהמשך מרל הוציאו ומוצאים ליינים עם סוליות שטוחות, אבל הליין הזה ממשיך להתקיים.

סיכומים:

אני חוזר להצהרת הפתיחה שלי. אני אישית חושב שזה מאד מרשים ומפתיע איך בליין הראשון של נעליים מינימליות מרל עשו עבודה ממש טובה בסה"כ.

כל ה Uppers של הנעליים שיש לנו הם מצוינים. קלים, מעוצבים, מתוכננים היטב,חומרים טובים ובעיקר תפירה איכותית וברמה גבוה.

לגבי הסוליה.. הסוליה היא סוג של שלב באבולוציה של הנעליים המינימליות. אני חושב שבסה"כ היא סוליה טובה שנותנת מכלול של פונקציות שמי שעושה מעבר לנעליים מינימליות רוצה בנעל כזאת : דרופ אפס, עובי דק (10 מ"מ), תא אצבעות גדול ורחב, אחיזה טובה.

מדובר בזוג נעליים מינימליות, הרבה יותר מרוב מה שאתם מכירים: שטוח, רזה וקרוב לקרקע. על אף שלטעמי Barefoot זה שם קצת יומרני לסוליה הזאת, שלא תהיה טעות : מדובר קפיצת מדרגה אדירה למי שיורד מהפלטפורמות הרגילות ואפילו מהנעליים הקלות שהוזכרו כאן בפוסטים קודמים. וככאלה, חשוב לעשות את המעבר לאט ובעדינות.

מי שמחפש את המינימליזם הרזה של Stem או VFF , לדעתי לא ימצא אותו כאן. הסוליית ויבראם הקשיחה לא מעבירה את תוואי השטח באותה מידה שסוליות יותר דקות / רגישות ממנה עושות. יש לזה יתרונות וחסרונות, אבל זה מה שזה. אני לא חושב שהנעליים האלה הם כתף אל כתף או תחליף ל VFF. הם הרבה יותר "נעל" מה VFF שמרגישים הרבה יותר "יחף".

כמו שכבר כתבתי, אפשר למצוא אותן עוד בארץ, ואפשר למצוא ב Ebay יופי של עסקאות, שכן מדובר בנעל פופולארית ויש הרבה מלאים, שכן יצאו כבר ליינים חדשים.

מי שכבר ירד/ה מהפלטפורמות הגבוהות לנעליים קלות ומחפש את המדרגה הבאה ימצא כאן זוג מתאים, איכותי מאד, והרבה תמורה עבור הכסף. מי שמחפש משהו יותר מנימלי ותחושת קרקע מלאה שיחפש אופציות אחרות כמ VivoBarefoot, NB MT00, Stem, VFF ואחרים.

לגבי ה Tough Glove, כבר יש דגמים חדשים בסדרות אחרות של מרל, שלטעמי נראים כבר יותר טוב. יחד עם זאת אם אתם נעולים על נעל מינימלית לעבודה ועסקים זאת עדיין אחת האפשרויות הסבירות/טובות שיש בשוק.

זכרו, ריצה מינימלית ויחפה דורשת זמן, הסתגלות לעומס החדש על כפות הרגליים ותהליך איטי של אדפטציה לסגנון פסיעה חדש, ולכן חשוב לעשות זאת לאט לאט ובזהירות.

Happy Trails.

12 תגובות

 1. Yanai Barnea הגב

  תודה רבה רן! חיכיתי לסקירה הזו והיא בהחלט מסייעת לי לגבי ההחלטה האם לנסות ולהזמין זוג (Trail Glove). מהסקירה אני מבין שבאמת עדיף למדוד לפני, בעיקר בגלל הקשת שהיא הדאגה העיקרית שלי.

  • ranpergamin הגב

   לא חסר מקומות למדוד ולקנות בארץ

   • Yanai Barnea הגב

    אוקי מעולה, אחפש ואנסה למדוד – למרות שאם אקנה זה סביר להניח את הדגם הרחב שיצא לאחרונה. אם אתה יודע על מקום שמחזיק את הנעל בצפון (בגליל מערבי – אתה מעברון במקור לא? בגלל זה אני שואל :-)) אשמח ל-Heads Up…

   • אורית הגב

    איפה אפשר לנסות נעליים כאלה בארץ? האם הבנתי נכון והרעיון הוא שאלה נעליים שמיועדות לנעילה ללא גרביים?

    • ranpergamin הגב

     שלום אורית,
     בכלל לא, אפשר לגרוב גרביים עם כל הזוגות האלה. אנחנו עם גרביים בשלושתם.
     יחד עם זאת הן מאד נוחות בלי גרביים ובלי גרב יש פחות הפרדה.

     אפשר למצוא אולי שאריות שלהן ברשת מגה ספורט או בחנות העודפים שלהם.

 2. יוסי ורמן הגב

  היי
  אשמח להמלצות למקומות למדידה של הנעלה יחפה – אני חושב שהגיע הזמן ללבוש את זה ביום יום.
  לא מעוניין להזמין מחול

  • ranpergamin הגב

   שלום יוסי,

   בארץ תמצא בעיקר את דגמי הספורט של חברות הריצה. אין כמעט בכלל דגמי יום יום.

   סקרתי נעלי יום יום:

   http://goo.gl/0YYq9

   אבל לא תמצא אף אחד מאלה בארץ. VivoBarefoot בדרך לארץ, אבל זה ככל הנראה עוד ייקח זמן.

   בקיצור, אין דרך קיצור כרגע. חפש נעל שעונה על התכונות או שתזמין מחו"ל.

 3. יואל הגב

  הי רן,
  הבלוג שלך פשוט מדהים, אני מאוד נהנה לעקוב אחריו
  אני מעוניין להתייעץ לפני רכישה. יש לי זוג merrell true glove שמשרת אותי נאמנה, נקנו במגה ספורט עודפים. אני השתמשתי בהם לריצות בלבד ולאחרונה התחלתי ללכת איתם לעבודה (מילולית, במקום אוטובוס/אופניים אני פשוט הולך 8 ק"מ לעבודה :)). אי לכך אני מרגיש שאני זקוק לעוד זוג להכניס לסיקולציה, אז אני מנסה להשיג עוד זוג כזה.
  במגה ספורט עודפים אין את המידה שלי (US12) כבר זמן מה, כנראה שהיה לי פוקס כשקניתי אותן.
  יש לי חבר שנוסע לארה"ב ויש לי אפשרות לשלוח לו זוג למלון. אני מתלבט בין true glove ל-trail glove. רוב המסלול שלי על דרכי כורכר לבנות ואדמה חקלאית. אני חושב שה-true glove מתמודדות עם המשימה בכבוד, האם אני ארויח משהו מזוג trail glove בשטח כזה?
  ושאלה נוספת אולי אתה יודע- האם המידה של שתיהן מקבילה? כלומר, אם אני 12 באחד אני גם 12 בשניה? לצערי לא מצאתי ב-shoefitr את ה-true glove.
  אם יש לדעתך זוג נוסף שכדאי לשקול אשמח לשמוע

  תודה רבה,
  יואל

  • ranpergamin הגב

   הי יואל,

   תודה על התגובה, וכל הכבוד על ההליכה לעבודה ! זה מעולה ! הלוואי שהעבודה שלי הייתה מספיק קרובה בשביל זה.

   הסוליה בסדרה הראשונה של ה Glove של מרל הייתה כולה בעלת אותה סוליה בדיוק, ככה שמבחינת סוליה אין שום הבדל בין ה True ל Trail. ולכן גם המידות ממש זהות.
   אם הסדרה הזאת הייתה לך נוחה, אני מציע לך להכנס ל Ebay ולעוד שניים או שלושה אתרים אחרים ופשוט לחפש לך זוג מהסדרה הזאת במידה 12 במחיר מצוין ולקנות.

   אני אומר שאם זה עובד לך וטוב לך עם זה, תשאר עם זה.

   הנה טרייל גלוב ב 60$ מידה 12:

   http://www.ebay.com/itm/Mens-Merrell-J85521-Trail-Glove-Smoke-Adventure-Yellow-Running-Shoes-Sz-12-/350586256152?pt=US_Men_s_Shoes&hash=item51a091bb18

   רק שים לב לשלוח בארה"ב ולא לארץ.

   • ranpergamin הגב

    באדיבות יואל שהייתה לו בעיה כלשהי להעלות הודעה:

    "
    רכישת merrell trail glove בחו"ל, אחרית דבר

    הסיפור עם לשלוח לחבר בחו"ל הפך להיות סאגה של לשלוח לחבר, שיפגוש אותם במלון, לדבר איתו כדי שיתן ליכתובת מעודכנת, לשלוח express גדי שהוא יספיק לאסוף את זה בזמן… חתיכת סיפור בשביל זוג נעליים.
    הזמנתי בסוף דרך buy2usa, היה להם מבצע (ועדיין יש) של משלוח נעליים ב-20$. קניתי באמזון merrell trail glove שחורות ב-55$, שמתי את העין במשך כמה ימים על זוג צהוב זרחני ב-58$ אבל ביום שבו החלטתי לקנות היו נפילות מחירים אקראיות וזכיתי בנעליים שבהחלט עוברות מסך כנעלי יום-יום.
    זאת הרכישה הראשונה שלי דרך buy2usa, קצת חששתי שמשהו ישתבש אבל הכל תקתק כמו שעון. המחיר באמזון היה הזול ביותר שמצאתי, בחרתי במשלוח 5-8 ימי עסקים (חינם) ולהפתעתי הנעליים הגיעו לכתובת האמריקאית ממש מהר (4 ימים לאחר הרכישה). שילמתי דרך האתר של buy2usa דמי משלוחה של 20$ והנעליים שובצו לטיסה לארץ למחרת. הם הגיעו לישראל ושוחררו מהמכס ללא שום דיחוי. הפקק תנועה היחיד שנרשם היה כשהנעליים הגיעו ל-דואר ישראל (נכון שזה לא מפתיע?). חיכיתי וחיכיתי וחיכיתי (בערך שבוע וחצי) והיום בבוקר הגיע השיחת טלפון לגבי תיאום המשלוח (את המשלוח הראשון הם עושים באופן אופורטניסטי ובשני הם מתקשרים קודם לתאם). בלי להתבלבל עליתי על האופניים ונסעתי לקחת אותם 🙂
    על הדרך, לקחתי גם את הזוג השני שהזמנתי לבני בן ה-6: new balance minimus מידה 1.5
    האריזות היו במצב מצויין, לא מעוכות. הנעליים ארוזות יפה מאוד עם תמיכת קרטון חביב ששומרת על צורת הנעל.
    נעילה ראשונה: מידה – הזמנתי בדיוק אותה המידה (12) כמו הזוג השני, ואכן המידה מצויינת. צבע: הנעליים נראות בדיוק כמו בתמונה, שחור זה שחור. נוחות – ובכן, זה עניין לא פשוט. רבות נכתב כל ה-"קשת" של סדרת ה- glove של merrell, וכל מה שיש לי לומר בנושא זה שאם הייתי מגיע לנעל שהזמנתי דרך amazon והיא היתה נעל הכניסה שלי לעולם ה-minimal foot-ware יכול להיות שהייתי מוותר על כל הסיפור. בנעל true glove שנעלתי לראשונה יש תמיכת קשת בדיוק מופתי למיקום הקשת ברגל שלי, מרגישים את זה אבל זה ממש "יושב כמו כפפה" ומאוד נוח. בנעל trail glove שעכשיו קיבלתי הקשת זזה 2 ס"מ לכיוון האצבעת ומרגישה לא במקום, זה דיי מציק למעשה. אבל אני אופטימי, למה? כי לאחר ק"מ רבים ב-true glove הנעל שינתה צורה ומרגישה חלק מהרגל, אני משוכנע שגם הנעל הזו לאחר break in תרגיש אחרת.
    מבחינת תא אצבעות ונוחות כללית הנעל נוחה כמצופה. מחיר – 210 ש"ח לאמזון, 71 ש"ח למשלוח – 281 ש"ח לזוג נעליים חדש 🙂
    אני אעדכן לאחר מספר ריצות בנוגע לנוחות, בין אם היא משתפר ובין אם לא
    הנעל של הבן שלי גדולה יותר מכפי שציפיתי, אני חושב שרק בקיץ הבא היא תתאים לו, אבל העדפתי לעשות "טעות" כזו מאשר לקנות מידה קטנה מדי. זה היתרון בילדים, מתישהו המידה תהיה בסדר 🙂
    הנעל נקנתה ב-30$ מאמזון והמחיר עד לבית יצא 146 ש"ח.

    יואל"

 4. מור הגב

  כמי שהיה מרוצה לאחרונה מה Merrell ascend glove ואח"כ מה Merrell road glove (את שתיהן קניתי ב70-75$) היה לי מעניין לקרוא את הפוסט. שתיהן היו לי נוחות מאוד.אגב, הסיבה שאתה לא רואה בהן נעלי Barefoot היא עובי הסוליה?

  כיום אני חוזר לVFF אבל צריך גם נעל הליכה עירונית יחפה ככל האפשר, לא מפוצלת אצבעות. על מה היית ממליץ כשמה שהכי מעניין אותי זה תחושת הקרקע והמחיר? האם תחושת הקרקע בנעל 0-drop תלויה רק בעובי הסוליה ובעובי הריפוד או שיש עוד גורמים (אני מנחש שלרוב הסוליות באזור הזה אותה מידת קושי)? מבין הנעליים שהזכרת בסוף הפוסט למי יש יחס תחושת קרקע מחיר הכי טובה לדעתך? האם ה Merrell vapor glove לא מתחרה בהן?

  אשמח גם אם תוכל להסביר את פירוש הנתונים של הנעליים המינימליות, למשל במקרה של ה MVG:
  0mm Drop / 0mm Cush / 5.5 mm Stack Height
  2.0 mm lug depth

  תודה ושנה טובה!

השארת תגובה