שרוולי קומפרשן – Zensah Leg Compression Sleeves

נתחיל בלנקות את השולחן.. שרוולי קומפרשן, Compression Sleeves, הן פריט "אופנתי" שלא מעט רצים היום מחזיקים ויוצאים איתם לריצה מסיבות אופנתיות. וזה בסדר.  יש להן חן אופנתי מעוות כזה, ששמור רק "למביני עניין", שרק סופרטאים שעוסקים בספורט מבינים ("אה, כן יש לו שרוולי קומפרשן של XXX") ולמתבונן מבחוץ הוא נראה טמבל לגמרי ולובש משהו לא ברור. בכל ספורט יש כזה (למטפסים ושק המגנזיום, רוכבי האופניים והטייץ או המיגון של הרוכבים הטכניים).

באותה נשימה, אני משוכנע שרבים מאלה שמחזיקים שרוולי או פריטי קומפרשן אחרים, לא ממש יודע למה  הם נועדו, האם הם עוזרים להם בכלל, ולמה בעצם הם  משתמשים / ממשיכים להשתמש בהם (למעט שימוש אופנתי) ..

אפתח בדיסקליימר. לא תמצאו כאן מניפסט בעד או נגד קומפרשן. באמת שאין לי דעה מוצקה. השרוולים שיש ברשותי הם Zensah Compression Sleeves , ואנסה להסביר קצת על קומפרשן, ולמה אני השתמשתי / משתמש בהם.

בגדול, ביגוד קומפרשן, הומצא לשמש לא רק כ Base Layer, שכבת בסיס ששומרת על טמפרטורת גוף ועל השרירים חמים, אלא גם , לכאורה, לשפר את הביצועים של השריר(ים) ע"י שיפור הזרמת הדם באיזור המקומפרס, באמצעות אריג גמיש ומתהדק שמייצר לחץ קל על האיזור ו"עוזר" לגוף להזרים דם דרך האיזור ולהתגבר על כוחות המשיכה..

כיום, יש ביגוד קומפרשן לכל חלק בגוף, החל מגרביים, שרוולים, מכנסיים ועד חולצות, שרוולי ידיים ועוד. לביגוד קומפרשן מיוחסים גם תכונות שההיתכנות המדעית/עובדתית שלהם נותרת בנתיים כלא שלמה / מוחלטת כמו:

– שיפור הביצועים של השריר

– הפחתה של רעידות קטנות בשרירים ועזרה "במיקוד" הפעילות של השריר

– הקטנת סיכון פציעות

– שיפור זרימת דם

– הפחתת הצטברות של קריאטין קינאז, אשר מהווה אינדיקטור נזק לרקמות השריר.

– שימור טמפרטורה של השריר

– עזרה בהתאוששות של השריר לאחר מאמץ.

נכון ? לא נכון ? עובד / לא עובד ? כל משתמש יספר לכם סיפור אחר על החוויה שלו.

אני אתרכז בשרוולי הרגליים לאיזור התאומים, סולאוס והאכילס. הרעיון של השרוולים מאד פשוט (ראו תמונה למטה). כפות הרגליים והשרירים באיזור עובדים מאד קשה במהלך ריצה. תהליך הזרמת הדם חזרה מהרגל למעלה הוא קשה, שכן הוא נוגד את כוחות הכבידה והשרירים גם ככה עסוקים במאמץ האדיר של הריצה וצריכים גם להזרים את הדם חזרה במעלה הגוף. שרוולי הקומפרשן באים "לעזור" לגוף להחזיר דם למעלה, ולאפשר לדם חדש עם אספקת חמצן להגיע לרגליים יותר מהר, וככה לשפר את הביצועים של השרירים, הרעננות שלהם וההתאוששות.

כשעוברים לריצה מינימליסטית או יחפה ושמים דגש על נחיתת Mid/Fore Foot, יש דגש יותר חזק על שימוש בתאומים ובסולאוס. השרירים האלה, לא רגילים לכאלה עומסים ולכן אחת התחושות של רצים שעושים את המעבר לנעליים מינימליות הוא "שרירים שורפים" באיזור הזה.

שנה אחורה בערך, זה בדיוק היה השלב והסיבה שבגללה נחשפתי ולמעשה רכשתי לי זוג שרוולי קומפרשן כאלה. כשהתחלתי את המעבר לנעליים מינימילות, שמתי לב לכמה קשה השרירים האלה עובדים אצלי (ונושאים את משקל גופי הלא קטן). כמו כן, ראיתי כמה מהר יחסית אני מתעייף וכמה לאט אני מתאושש.

תמונה באיזה אתר של רצים יחפים ומינימליסטיים שבה ראיתי לראשונה רצה עם שרוולי Comrpession על איזור התאומים, והתחלתי את המחקר הקטן. אני אפילו לא זוכר איך הגעתי ל Zensah עצמם. רק גיליתי שהם נחשבים כטובים בתחום, ושיש להם הרבה צבעים.

הזמנתי זוג שחור ב- Ebay בעלות של 50$, כולל משלוח. מודה שלא בדקתי ולא עשיתי השוואות רבות מדי בין חברות, חומרים ומחירים. די התאפסתי עליהם. השרוולים באים בשלוש מידות XS/S, S/M, L/XL. לא היה צורך בגאון גדול כדי לדעת שאני בצד היותר גדול של הסקאלה. הלכתי על צבע סולידי ושמרני. בדיעבד, קצת יותר אומץ ויש אפשרויות מדליקות למדי למעזים.

השרוולים עשויים מאריג צפוף, גמיש, אבל בעל מרקם נעים לעור. בהמשך ראיתי שרוולים בעלי מרקם חלקלק של חברות  אחרות כמו סלומון ואחרים, שפחות אהבתי. את השרוול מלבישים, כמובן, דרך כף הרגל. אי אפשר להעביר אותם מעל נעל, שכן השרוול די צמוד לרגל. הלחץ של השרוול על הרגל הוא מורגש אבל לא מציק.

בריצות הראשונות, היה נדמה לי שאני מרגיש השפעה. בריצות שלפני השרוולים באיזור ה 8-10 ק"מ הייתי מתחיל להרגיש עייפות גדולה ברגליים. אני לא יודע אם זה בגלל השרוולים, או אולי פשוט התחזקתי, אבל אחרי שהתחלתי לרוץ איתם, העייפות הזאת די במהירות נעלמה, ויכולתי להתקדם בקצב מהיר יותר ל 10-20 ק"מ. בנוסף הייתי משאיר אותם על הרגליים אחרי הריצה לאיזה 15-20 דקות להתאוששות.

השרוולים יושבים מצוין, באופן שדי הפתיע אותי, מתחת לברך ועד הקרסול. הם שמשו בחורף גם כסוג של מחממים לאיזור, וכאספני קוצים בקיץ היבש. אכן פריט רב שימושי.

מאז, קרוב לשנה, שהשרוולים עברו עשרות ריצות ומאות קמ"רים. כמו כן הם עברו גם כמה וכמה כביסות. יד על הלב, אחרי כביסה הם כמו חדשים. הלחץ לא השתנה ונחלש, אין חוטים רופפים, והבד מתנקה היטב. בשבועות האחרונים הפסקתי לשים אותם. בעיקר בגלל החום. למען האמת, אני גם לא לגמרי בטוח למה המשכתי לרוץ איתם אחרי התקופה הראשונה של ההתחזקות.

ככל הנראה בתקופה הראשונה הייתה להן תרומה להתאוששות ולהתחזקות שלי. עד כמה ? אני לא ממש לא יודע להגיד. אני נוטה להאמין שיש כאן השפעה שעזרה לי במשהו, אבל גם הרבה השפעה פסיכולוגית. התחושה של משהו עוטף ומהדק, היא תמיד תחושה שנותנת אשליה של הגנה ו-"אריזה" יותר טובה, ואולי רק בזכות זה התרומה שלה.

אין לי ממש שורה תחתונה ברורה של האם להמליץ על שרוולי קומפרשן או לא, ביגוד קומפרשן זה או אחר (כי לא התנסתי בכזה עדיין). אני כן יכול להגיד לכם, שאם אתם שוקלים / מחליטים שאתם כן רוצים / צריכים שרוולים כאלה, השרוולים של Zensah, הם אחת הקניות המשתלמות והשקטות ביותר שתעשו. הם שווים את הכסף, ויכולים לשרת אתכם להרבה שנים ארוכות ומאושרות של קומפרשן משותף.

עכשיו ב Ebay כאן בקישור

5 תגובות

 1. נעמי הגב

  רק לא מזמן נחשפתי לבלוג ולסקירות שאתה עושה ומאז – תמיד נהנת. לגבי הגרבים, גם אני התלבטתי בסוף לא רכשתי למרות שאחת מנקודות התורפה שלי הן גיד אכילס. לא יודעת עד כמה השרוול יסייע לזה, ולרוב השרירים אצלי משתחררים מאוד בקלות (גם אחרי מרתון). בקיצור, ככה בינתיים. בכל מקרה – תודה על הסקירה.

  • ranpergamin הגב

   שלום נעמי,
   תודה על הפרגון, שמח שאת נהנית.

   גיד מהיותו גיד לא ממש יהנה משרוול כזה, שמיועד יותר להפעיל לחץ על שרירים. מתיחות והגמשה יעשו עבודה הרבה יותר טובה על הגיד החשוב הזה.

   בנוסף אני אישית לא אוהב את הגרבי לחץ הארוכות, ולא רציתי לחץ על כפות הרגליים.

 2. Jerome Dardel הגב

  מאמר יפה על שרוולי לחץ. אכן הרבה חברות מייצרים פריט זה כחלק מטרנד "אופנתי".
  אך כמו בכל תחום, יש את החלוצים ובדר"כ המקצוענים יותר. יש מידע נכון / מידע חלקי / מידע לא מדוייק.
  מצרף 2 מאמרים שכתבתי על שרוולי לחץ (היסטוריה, סוגים וכו…)
  http://www.trizone.co.il/compression.html
  http://www.trizone.co.il/ProgressiveSupport.html
  בשמחה הספק מידע לכל מבקש ללא קשר לחברה זו או אחרת.

השארת תגובה