נעלי ריצת שטח קלות לכיוון המינימליזם – Light Weight Trail Shoes

הריצה המינימלית / יחפה / מינימליסטית הופכת בשנים האחרונות לטרנד שהולך וגובר. ובעקבות הביקוש של השוק והצרכנים, גם השחקנים הגדולים מגיבים, חברות נישה קמות, ויש היצע רב.

המעבר לזוג נעליים מנימליים מאד בסגנון ה Vibram Five Fingers, Vivo Barefoot או אפילו ה MT00 של ניו באלאנס ודומיהם, הוא מעבר שצריך לעשות לאט ובזהירות.

כמו שאני רואה זאת, ישנן שתי דרכים מרכזיות לעשות זאת:

1. ללכת על הכי מינימליסטי (יחף או VFF ודומיהם), אבל לרוץ בהם מעט מאד, או חלק קטן מהריצה, ובהדרגה לבנות את הקמ"ז וההתחזקות של כף הרגל.

2. הדרך השניה המרכזית היא להתחיל "לרדת" מהפלטפורמת ריצה שבה נמצאים רוב הרצים לנעליים שיאפשרו לתת את הדגשים שחשובים לריצה מינימלית ויחד עם זאת להיות מסוגל להמשיך לרוץ מרחקים משמעותיים עם אותו זוג נעליים.

אני רוצה להתרכז בפוסט הזה, באפשרות השניה. מדוע ? כי יש שם זוגות נעליים מאד מעניינות, שמאפשרות לשמש כ "נעלי מעבר" לכיוון המינימליזם, או פשוט למי שאוהב את ההגנה בכפות הרגליים, אבל רוצה להרגיש יותר מחובר לשטח, יותר קרוב לקרקע מבלי להתפשר על ההגנה (ולא רק זו המינימלית).

מה תמצאו בדרך כלל בנעליים מהסוג הזה, ואיך תזהו שהם שייכים לקטגוריה הזאת:

1) נעליים נייטרליות  נעליים שלא מספקות תמיכה ספציפית למבנה כף רגל מסוים, אלא נותנות לכף הרגל בתוך הסוליה להחזיק את משקל הגוף, בלי תמיכה נוספת.

2) דרופ מופחת – ברוב נעלי הריצה המודרניות הפרש הגובה בין העקב לשורש האצבעות בסוליית הנעל  (להלן הדרופ), הוא איפשהו בין 10-12 מ"מ בממוצע.  בנעלי שטח קלות הדרופ הזה ינוע בין 0-6 מ"מ לכל היותר. לפעמים זה יכלול מדרס פנימי ולפעמים לוא. לעיתים אפשר לרוץ איתו ובלעדיו.  הדרופ המופחת חוץ מכך שהוא מקרב את כף הרגל לקרקע,  הוא מאפשר לתת יותר שימת לב לנחיתה על מרכז כף הרגל והחלק הקדמי, כמו בריצה היחפה (וזאת בניגוד לנעליים הקלאסיות שם Heel Strike, נחיתה עם העקב קודם, היא כמעט מובטחת)

3) סוליית נעל יותר דקה/רזה אם בנעלי השטח הבומבסטיות עובי הסוליה בעקב הוא פלוס/מינוס 30 מ"מ, ובחלק הקדמי פלוס/מינוס 20 מ"מ, אז בנעליים הקלות זה יהיה 20  +-1-2 מ"מ בעקב, ו 15 +-1-2 מ"מ  בדר"כ. לעיתים יותר רזות, לעיתים מעט יותר עבות, אבל אלה הטווחים בגדול.

4) תא בהונות מוגדל מאפשר לבהונות להיות פרוסות בצורה חופשית ולא מקווצות. חשוב לרצים המינימליסטים מאד, שכן בלי החופש הזה, השרירים הקטנים שבין האצבעות לא יכולים לעשות את העבודה שלהם, ולא יכולים להתחזק.

5) משקל קליל אחרי תקופה לא ארוכה עם נעליים קלות כאלו (300 גרם ומטה בממוצע לנעל) פתאום תבינו כמה הזוגות הקודמים שלכם היו כבדים (בדר"כ) וכמה משקל סחבתם על כף הרגל. בגדול הגישה היא של יותר זה פחות, ולכן מורידים כל דבר מיותר שמוסיף משקל, ומשתמשים באריגים קלים ונושמים.

6) תכנון לריצה בלי גרביים רוב הזוגות האלה מתוכננות במחשבה שירוצו איתם (גם) בלי גרביים, ולכן הן בדר"כ מאד נעימות מבפנים, מבחינת אריגים לריצה ללא גרביים. (פחות זה יותר).

7) אורך חיים קצר יותר עם הירידה בחומר, בהתאמה, גם באה ירידה באורך החיים של הנעל. אם הזוגות העבים היו יכולים להחזיק 800-900 ק"מ ויותר, רוב הזוגות הנ"ל מחזיקים 600 ק"מ ומטה. פחות חומר, והשחיקה מורגשת יותר מהר, ומצד שני יש חומר שישחק בניגוד למינימליות ממש, שם שחיקה = קרוע בדר"כ.

זאת קטגוריה שאני אישית מאד אוהב ויש לכך כמה סיבות. עוד לא השלמתי את המעבר והסתגלות לנעליים מינימליות ממש. אני גם לא בטוח שאצליח או אולי אף ארצה להשלים. וכרגע אני בדיוק בנקודה שבין הנעליים הכבדות עם הדרופ הגבוה, לנעליים המינימליות, וכאן אני מרגיש בבית. גם השטח שבו אני רץ שהוא שטח מאד אגרסיבי, חייבים מיגון סביר כדי לחזור הביתה שלמים אחרי 60-70 ק"מ שבועיים. אני מאד אוהב שהנעל מאפשרת לי לשים לב לפסיעה ולנסות לנחות מרכז/קדימה ועדיין להיות מוגן יחסית.

כמה מהדוגמאות שאתן כאן, מתאימות להגדרה הזאת בכלליות. ישנם כמובן עוד דגמים רבים בשוק. אני בחרתי לסקור חברות שאני הסתכלתי עליהן ושקלתי את הנעליים שלהם בשבילי. כל אחד מהדגמים כאן הוא  דגם שרצתי איתו (חלקם תזהו מפוסטים קודמים) או דגם שאם יתאפשר לי, כנראה שהייתי בודק אותו. רוב הדגמים למעט האחרון נעים סביב 100$ ב Runningwarehouse.com שהוא אמת המידה שלי למחיר שוק ממוצע והגיוני של נעליים.

בכל סקירות הנעליים שלי, בעיקר לנעליים שאין בארץ, ואולי תשקלו להזמין באינטרנט, חשוב שתכירו את Shoefitr.com מדובר בסטארט-אפ גאוני שמאפשר לכם להשוות בתלת-מימד ובדו מימד בין זוגות נעליים שונות במידות שונות ולמצוא את המידה שלכם בדגם מסוים, ע"פ המידה שלכם בדגם קיים שידוע לכם. הכי טוב להשתמש בו ב Runningwarehouse שמחזיקים את רוב הדגמים, וככה אפשר להשוות בין אם קונים שם ובין אם לוא.

Brooks Pure Grit

ברוקס, ואימת הקסקדיה. האם החברה הגדולה שינתה פניה ? גם היא לא יכלה להשאר אדישה לטרנד..

ברוקס יצאו עם ליין שלם (Pure) של נעלי ריצה קלות  ונייטרליות לכביש ולשטח עם דגש על דרופ מופחת, משקל קל ואריזה אוורירית (וגם עיצוב מוצלח).ה Pure Grit היא גרסת השטח בסדרה. לברוקס יש נטייה להיות צרים יותר באיזור האצבעות, על אף שהנעל הזאת יחסית מרווחת. היא דומה מאד לזוגות האחרים בהרבה מהתכונות ומי שהוא לקוח נאמן של ברוקס ורוצה נעל שטח קלה, רזה יותר עם דרופ מופחת, אבל לא רוצה לעזוב את "הבית", יימצא אותה כאן.

הבדלי גובה בסוליה : 16:21 (דרופ של 5 מ"מ)

Asics Fuji Racer

כשהמליצו לי ב Runningwarehouse.com לשקול נעלי שטח של אסיקס חשבתי שהם צוחקים עלי… חברת ה"ג'ל" המפורסם ? נעלי הכדורסל העבות והרכות שלי, משנות נעורי ? אבל מסתבר, שמי שלא שמרן, ומוכן לבדוק ימצא כאן נעל שטח קלה, גמישה, אוורירית (עם פתחי איוורר קטנים בסוליה !!) עם דרופ מופחת ומשקל נוח. אני רץ עם הנעליים האלה כבר חודש וכ 250 ק"מ. סימני שחיקה ניכרים מעט מאד, הנעל מספקת המון בטחון ואחיזה. היא לא מינימלית, אבל היא לא מפלצת ושומרת אותך קרוב לקרקע. הדרופ יחסית גבוה למה שאני מעדיף ואוהב אבל הוא נסבל בהנתן היתרונות האחרים.

הבדלי גובה בסוליה : 16:22 (דרופ של 6 מ"מ)

New Balance MT110 / 1010

יאפ.. ה-110 הנעל כמעט הכי קרובה למינימלית ברשימה כאן (אחרי הפטגוניה), ומצד שני מספקת הגנה משובחת לא פחות מהאחרות שרצתי איתן בקטגוריה.. החסרון העיקרי ? אורך חיי הסוליה.. 400 ק"מ, אולי 500 ק"מ במקרה הטוב, ושחיקה מהירה של קוביות המרכז בסוליה. בנוסף החלק העליון שמורכב מבד פנימי רך וחלק חיצוני פלסטי לא יהיה לטעמו של כל אחד גם מבחינת ריצה ללא גרביים וגם מבחינה אסתטית.

הבדלי גובה בסוליה : 14:18 (דרופ של 4 מ"מ)

הנעל הזאת

ה – 1010 שתצא השנה באיזור יולי 2012. אמורה להיות, סופסוף, ההכלאה שלה אני מחכה בין ה 101, 110 וה 00/10… סוליית ויבראם אמיתית, משולבת עם Rock Plate טוב, יחד עם חלק עליון קליל ורך (ככה זה נראה) ומספיק הגנה… זמן יגיד אם זאת הצלחה.. נטייה יותר קלה לכיוון המינימלי מהפוג'י והברוקס, אבל לדעתי, זוג זה אמור להיות Best Seller בליין המינימוס שלהם.

הבדלי גובה בסוליה :  ? (דרופ של 4 מ"מ)

Merrell Mix Master 2

לאחר הגרסא הראשונה הורדה בזריזות מהמדפים לאחר Recall בגלל בעיות של קריעה של המעטפת העליונה, מרל משחררת גרסא חדשה. החברה שהביאה לנו את ליין ה Barefoot המפורסם שלהם, משחררת נעל שטח קלה עם דרופ מופחת ועובי סוליה צנוע יחסית לנעלי שטח אגרסיבי ולמרות זאת בעל יותר בשר מה trail glove הרזה.. דרופ מופחת, משקל קל ודגש על שטח אגרסיבי, הנעל הזאת היא ראש בראש עם ה 1010 על הצד היותר קליל ומינימלי של הנעליים הקלות.

הבדלי גובה בסוליה : 12:16 (דרופ של 5 מ"מ)

Patagonia ForeRunner

Patagoina, חברה שאנחנו בדרך כלל לא משדכים לנעליים, אבל כן להרבה ציוד Outdoor איכותי, משחררת זוג נעלי שטח קלות ורזות מאד על גבול המינימלי. מודה ומתוודא שלא יצא לי לראות, להחזיק ולגעת בנעליים האלה, אבל ממה שקראתי ומפידבקים שקיבלתי מכמה בלוגרים אחרים מדובר בנעל מאד מעניינת שנכנסת לסקאלה היותר מנימלית של הקטגוריה.. לפי הנתונים שלה, הייתי מעז לקרוא לה מינימלית ממש, על אף המראה הקלאסי יחסית, ולדעתי היא עומדת בכבוד לצד סדרות ה MT10/20 של ניו באלאנס ודומיהם.

הבדלי גובה בסוליה : 5:9 (דרופ של 4 מ"מ)

Inov-8 X-Talon 190

החברה הבריטית המשובחת הזאת, שקצת פחות מוכרת בארץ, משחררת נעליים בקצב מסחרר. לצד סדרות עבות ומגינות, יש להם ליינים רזים ומינימליסטיים למדי. כמי שמעצבים את הנעליים בבוץ הבריטי, לזוגות של Inov-8 יש קוביות שוקולד (Lugs) בולטים מאד (7 מ"מ) שמספקים אחיזה טובה בשטחים שונים. הנעל הזאת היא יצור הכלאיים בין המינימלי למוגן של החברה, עם דגש על היותר מינימלי (מי שרוצה יותר הגנה שישקול את ה 212 הגם רזה, אבל עם דרופ יותר גבוה.  חלק עליון מאד אוורירי ותשבוחות מקצה לקצה בבלוגים שונים. חשוב לשים לב שהנעל יחסית מינימלית למרות העובי המוצהר.

נעל משובחת, עם דרופ מופחת מראה סקסי שמזכיר את הנעל של סלומון (בהמשך), ועשויה לבלבל את האויב :-).

הבדלי גובה בסוליה : 16:18 (דרופ של 2-3 מ"מ)

Altra Lone Peak

אלטרה היא חברה יחסית חדשה, מצד אחד, אבל מוכרת אצל המינמליסטים כבר זה זמן. דגם ה Instinct של החברה הוא הצלחה מסחרית מסחררת בשנה האחרונה בארה"ב, והחברה לא עומדת בקצב ההזמנות, ולעיתים יש מחסור במלאים. הדגש של החברה הוא על נעליים בעלי Drop Zero, כלומר 0 מ"מ הפרש בין העקב לחלק הקדמי, ולא בהכרח מנימלי. לחברה יש דגמים יותר מינימליים. ה Lone Peak  (ו Intuition בגרסא הנשית) הם נעלי השטח הקלות שלהם. סוליית 21 מ"מ תספק הרבה הגנה, אבל יחד עם זאת הזירו דרופ יאפשר לכם לעבוד על הפסיעה ולנחות על מרכז/חלק קדמי. הנעל היא בצד היותר מוגן של הסקלה הקלה, וממש לא מינימליסטית, ומי שזקוק ליותר הגנה, שישקול אותה. לנעל גימיק קטן של חתיכת גומי של סוליה שבולט בעקב. יש לחברה איזשהו הסבר על העניין, אני חושב שזה גימיק שיווקי, וממש לא מתחבר למראה (המוזר לטעמי) של העקב.

הבדלי גובה בסוליה : 21:21 (דרופ של 0 מ"מ)

Saucony Peregrine 2

דגם מוצלח מאד של סאקוני לשטח שיצא כבר לפני שנתיים, ועכשיו יצאה גרסאת רענון. 4 מ"מ דרופ, שהוא מהלך אמיץ מאד של סאוקוני בתקופה שבה החברות הגדולות האחרות עיקמו פרצוף על הטרנד הגובר. הדגם הזה הוא דגם שטח אגרסיבי עם Rock Plate חזק במיוחד (ולכן הסוליה של הנעל יחסית קשיחה), אבל מספקת הרבה מאד הגנה. הנעל מרגישה מצוין, קלילה ונעימה בלי גרביים. נעל על הצד היותר מוגן של הסקאלה הקלה, אבל הדרופ המופחת והמשקל מכניסים אותה לקטגוריה הזאת. בהחלט נעל ראוייה לגמרי בעיקר למישהו שרוצה לרדת בגובה הדרופ, אבל להשאר עם הגנה טובה במחיר של (קצת) פחות תחושת קרקע מינימליסטית.

הבדלי גובה בסוליה : 20:24 (דרופ של 4 מ"מ)

Salomon S-Lab Sense

ואי אפשר בלי איזה דגם של סלומון שיעשה לנו את השבוע. הנעליים שתוכננו ל Kilian Jornet, רץ האולטרה הספרדי המוכשר של קבוצת סלומון. הנעל הזאת ע"פ כל הבלוגים, כל מי שנגע, רץ והחזיק אותה היא חתיכת שלמות טכנולוגית מרשימה. אין ספק שהחבר'ה בסלומון יודעים מה הם עושים, ויצרו, כנראה, זוג נעליים משובח ברמה מאד מאד גבוה, עם דגש על דרופ מופחת, משקל קל, והרבה הרבה דגש על ריצה בלי גרביים (כמו שקיליאן אוהב). יש דיווחים חוזרים על כמה שהנעל נוחה ונעימה מבפנים. הגנה טובה שממקמת את הנעליים בדיוק במרכז בקטגוריה יחד עם דרופ מופחת ומשקל קליל..

איפה הקאץ' ? אצל סלומון הוא תמיד במחיר. 200$ לזוג  במיטב האתרים האמריקאים (פי שתיים כמעט מכל זוג אחר כאן ברשימה שנעים סביב 90-100$ +-) והרבה יותר באירופאים, ואלוהים יודע כמה הייתה עולה או תעלה בישראל (1600 ש"ח ?)

האם הזוג הזה שווה פי שניים מכל זוג אחר שנסקר כאן ?  לא יודע..  כל אחד יעשה את החשבון שלו. אין ספק שיש כאן חשיבה עד לפרט האחרון, הרבה שלמות והרבה טכנולוגיה, אבל אי אפשר גם להגיד שאין זאת אצל האחרים.. אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש להם את השיק המיוחד הזה, שלדעתי, אין לאחרות..

הבדלי גובה בסוליה : 15:19 (דרופ של 4 מ"מ)

את רוב הזוגות הנ"ל (למעט הברוקס והניו-באלאנס אולי) לא תמצאו בארץ. כל החברות הגדולות נמצאות כאן (ברוקס, ניו באלאנס, מיזונו, אדידס, נייקי, סאקוני, וכו..), אבל אני דווקא אוהב לסקר את הדברים הפחות קלאסיים ושל החברות שפחות שמים עליהם דגש ענקי הספורט שלא ממש מבינים בריצת שטח ומבינים עוד פחות במינימליזם ומה חשוב לרץ שטח.

את רוב הזוגות הנ"ל אפשר להשיג/להזמין בהזמנה ישירה מכל מיני אתרים אמריקאים, והמחיר יגיע למחיר דומה לנעל שטח טובה בארץ, החסרון הוא כמובן להיות זהיר בבחירת המידה (אפשר להעזר בכלי של Runningwarehouse.com לבדוק מידה). מי שמעדיף ללכת על בטוח שיקנה בארץ, או יחכה לנסיעה או חבר שחוזר.

אם אתם חושבים על מעבר למינימליזם, או לנעליים יותר קלות, אם אתם כבר נמצאים שם, או רוצים להמשיך בתהליך המינימליזציה, או סתם להשאר בנעלי שטח קלות ומהירות יותר, בכל אחד מהזוגות הנ"ל תמצאו שילוב של תכונות שיכול לשרת אתכם היטב בשטח.

ריצה מהנה.

12 תגובות

 1. Dana Shavit הגב

  תודה רן, מעניין מאוד! אני מחכה בקוצרוח לנסות את האסיקס החדשות שלי!
  רק דבר אחד מבאס אותי מאוד, אחת התופעות שכריס מקדוגל ירד עליהן בספר היא הצורך להחליף נעליים (מהסוג הרגיל) כל X ק"מ מחשש לפציעה ($$$). ריצה מינימליסטית, ללא חשש לאיכות הריפוד בינינו לבין הקרקע היתה אמורה להיות סוג של בשורה אנטי-צרכנית, והנה עכשיו, מצאו דרך חדשה לגרום לנו לחזור לחנות כל כמה חודשים, נעליים עם אורך חיים עוד יותר קצר. מבאס!

  • ranpergamin הגב

   הי דנה,

   זה תלוי איף מסתכלים על זה.. הנעליים האלה בהחלט נגמרות יותר מהר, אבל:

   א. זה יכול להיות שלב בדרך למינימליזם מלא, ולכן זאת רק תקופה. לחזק את כפות הרגליים המנוונות זה תהליך איטי שלוקח הרבה זמן, ועדיף לשמור על הבריאות. אני לומד זאת על בשרי עכשיו..
   ב. יש נעליים שמאפשרות פסיעה על midfoot/forefoot באמצעות דרופ מופחת, בסגנון האלטרה, והם כנראה ישרדו מעט יותר (טעון בדיקה)..
   ג. הכל גם שאלה של ק"מ שבועיים, אם את מתאמנת לאולטרה ורצה 60-70+ ק"מ שבועיים אז הבדל של שבועיים שלושה הוא לא ענק מבחינת אורך חיים..
   ד. מבין הזוגות האלה, וכאן זה כבר עניין של חומר, יש זוגות שכנראה יהיו יותר עמידים. זה תלוי במשקל גוף, סגנון ריצה, שטח, אופי המגע שלך עם הקרקע. ככה שלא בהכרח תהיה לכולם אותה שחיקה באותם פרקי זמן..

   הפוג'י עושות רושם מחזיקות מצוין בנתיים, ומראות מעט סימני שחיקה בסוליה החיצונית, יחד עם זאת, הנסיון שלי הראה לי שהשחיקה הכי משמעותית וכואבת אצלי הייתה דווקא בעיוות של הסוליה מבפנים, למרות השחיקה החיצונית המהירה ב MT110.

   את תהני מאד מהפוג'י, ומהסגול המחמיא שלהם. יופי של עיצוב 🙂

  • ranpergamin הגב

   ועוד דבר… וכאן נכנס העניין של צרכנות.. הנעלים האלה לא צריכות להיות יקרות. המחיר צריך להיות סביר, ואפשר להסתכל על זה אחרת..

   למשל זוג של ניו-באלאנס MT110 עולה בארה"ב 65$. בקצב של 50-60 ק"מ שבועיים הוא נגמר תוך חודשיים. 30$ לחודשים, 120 ש"ח שהם פחות מחצי ממנוי חודשי לחדר כושר עבור הרבה יותר שעות פעילות 🙂

   אז צודק מקדוגל, שעדיף היה לנו לשלם פחות ולהיות מסוגלים לרוץ איתם יותר, אבל זה טיעון קפיטליסטי, לא טיעון ענייני בדבר הריצה יחפה. אם כל הנעליים היו זולות, אז מה ? אז היה כדאי לרוץ איתן ?
   דיון עקר..

 2. יוסי הגב

  אני גם רוצה לרכוש את הfuji racer. מוכרים אותם בארץ או שהקניה שלהם נעשת באינטרנט ואם כן אפשר המלצה לאתר טוב אני אשמח. תודה. 🙂

  • ranpergamin הגב

   אני קניתי ב Runningwarehouse.com כשהייתי בארהב והן היו במבצע 79$

   יכול להיות עדיין יש אותו ואולי הם שולחים אותן לארץ. תבדוק (30$ משלוח).

   אם לא אז אולי אפשר להשיג אותם באתרים אחרים או Ebay אבל לא במחיר כזה.

   ראיתי אותם ב wiggle.co.uk ב 110$

   לא יודע אם יש להשיג אותן בארץ, אבל אני מניח שקיים סיכוי שכן.

 3. Moshe הגב

  מאוד אוהב את ה – MT110 שלי. מפריע לי שהקוביות האמצעיות שחוקות אחרי שימוש יחסית קצר.
  ההגיון שלי אומר שנעליים מינימליסטיות צריכות להיות בעלות אורך חיים גדול יותר מכיוון שאין מה שיתבלה (כי אין שיכוך וספוגים וכו').

 4. צורית הגב

  היי רן,
  האם יש הבדל משמעותי בין נעלי גברים ונשים? למשל את הדגמים שהמלצת עליהם אני מחפשת (באתר שהמלצת עליו) אך נתקלת בהודעה שהן מיועדות לגברים ולא לנשים…

  • ranpergamin הגב

   הי צורית,
   פה אמת שמבחינה מגדרית ההבדלה בין נעלי גברים לנשים היא תרבותית לחלוטין. אין שום סיבה אמיתית להבדלים משמעותיים בין הנעליים לגברים ולנשים .
   נכון יש לנו גוף שונה ואולי אלמנטים שונים שמשפיעים על היציבה (כמו חזה למשל) אבל יחד עם זאת אין הבדל אנטומי בכף רגל (ככל שידוע לי).

   לדעתי , נשים יכולות ללכת על נעלי גברים וההיפוך, זה שאלה של אופנה, מידה מתאימה, זה הכל. בעיקר במינימלי.

   גם בליינים מינימליים מסוימים יש הפרדה בין גברים לנשים, והאם שנראה לי שזה בעיקר עניין עיצובי או הרגלים.. הרגלים של חברות הנעליים, והרגלים של הצרכנים.. לא רוצים לבלבל אותם.

   באיזה אתר את מחפשת ? ואולי תתארי מה את מחפשת.

 5. איתי נתיב הגב

  שאלה לי בקשר לריצה היחפה אני רץ נפחים של חמישים שישים קמ בשבוע ורציתי לדעת אם אובחנתי כי בעל כף רגל גבוהה. האם הוכל בעצם לרוץ עם נעליים נייטרליות או נעליי פייב פינגרס ?
  לאדם שרץ נפחים כאלו של קם איזה נעל מומלצת ?
  תודה רבה ויום מעולה

השארת תגובה