Asics Fuji Racer – רושם ראשוני

לאחר האכזבה משהו מה New Balance MT110, גמלה בליבי ההחלטה לנסות זוג אחר שיהיה יותר עמיד. ומכיוון שהייתה נסיעה לארה"ב, ישבתי על runningwarehouse.com לחפש זוג מתאים, במחיר דומה. לאחר קריאת ביקורות רבות, התכתבות עם צוות החנות, וחפירה קצרה החלטתי להזמין זוג של Asics Fuji Racer ולראות האם הם יהיו תחליף הולם ל 110.

אסיקס היא לא החברה הראשונה שעולה בראש כשחושבים על נעלי ריצה קלות ו/או מינימליות. המחשבה היא יותר בכיוון של ה Gel המפורסם, ולכן התגובה הראשונית שלי הייתה להדוף כל אפשרות כזו, אבל ככל שהתעמקתי, ככה קיבלתי רושם שמדובר בזוג מוצלח ששווה בשבילו לצאת מהקבעון ולנסות.

הפרופיל ,על הנייר, היה נראה בגדול דומה. אמנם לנעליים יש 6 מ"מ דרופ ( 2 מ"מ יותר מה 110) ואני שואף ל-0 אבל זו פשרה שהייתי מוכן לעשות. עובי הסוליה (22:16) נראה דומה ל 110, והביקורת על הסוליה העמידה, גרמו לי להחליט לתת להם צ'אנס. במחיר של 79$, בהחלט היה שווה לנסות.

הזמנתי מידה 13, ע"פ כלי ההשוואה המתוחכם של האתר (ממליץ להשתמש בו גם אם אינכם הולכים לקנות אצלם. כמעט כל נעל שמגיעה אליהם עוברת מדידה מדויקת והנתונים נשמרים בתוכנה החכמה הזאת. הכלי מאפשר לקחת את הנעל הנוכחית שלכם (במידה והם הכניסו את נתוניה), ובהתאם לה, לדעת איך נעל אחרת תתאים לרגל שלכם ואיזה מידה להזמין, כולל פרופיל תלת מימד ודו מימדי, נקודות לחץ וחופש, קל ופשוט להבנה.

מחוץ לקופסא, הנעליים על אף המשקל הקל, קצת הפתיעו אותי במסיביות (היחסית לנעליים מינימליות) שלהן.

נראה בהחלט שהנעל בנויה להחזיק היטב את הרגל, והסוליה עמידה היטב לשבילים טכניים. משהו יוצא דופן שמיד שמתי לב (וזכרתי גם מהקריאה) הם אותם פתחי איוורר בתחתית הסוליה שמחדירים אויר לכף הרגל בזמן ריצה, משהו שמיד הרגשתי כשיצאתי לרוץ בבוקר אמריקאי צונן. יש לזה יתרונות, ויכולים להיות לזה גם לא מעט חסרונות כגון רטיבות, או איזה קוץ / אבן אכזרית שתתיישב בטעות בדיוק על הפתח הצר הזה..

לעניין הסטיילינג, חשוב לא פחות. אני מאד אוהב את המראה של הנעליים, את הצבע הסגול המתקלף (עאלק) ואת המחשבה על הפרטים (כיס להכניס את השרוכים הקשורים). יש להם בלוק, והולכים לצאת צבעים נוספים במהלך יולי 2012. אני מאד מרוצה מהמראה שלהם (בניגוד ל 110 הפלסטיים).

איך הם על השביל ?

נכון להיות כבר רצתי קרוב ל 100 ק"מ עם הנעליים. הנעל מגיע עם מדרס דק (כ 1 מ"מ) שאפשר להוציא. עם המדרס הנעל מחזיקה את הרגל שלי מצוין, ללא המדרס יש הרבה יותר חופש, וגם התחושה מרגישה לי לא טבעי. איכשהו בנעליים שמגיעות עם מדרס פנימי, ו/או לא תוכננו לריצה בלי מדרס, אני מרגיש שלרוץ בלי המדרס זה לא נכון. לא משהו מדעי, סתם תחושה אישית. אגב, אני רץ עם גרביים, על אף שהנעל מאד נעימה למגע, ויש מצב שאנסה לרוץ איתה Sockless.

הנעל מתאימה למידה שלי, והמדידה של הכלי הייתה נכונה (13 ל 13). היא מאד נוחה, ומחזיקה את הרגל היטב. אחרי תקופה ארוכה של נעלים מינימליות מה-110 ומטה, המסיביות של הנעל קצת הפתיעה אותי. מצד שני, לאחר תקופה שבה אני סובל מכאבים מסוימים בכף הרגל, דווקא תוספת ההגנה של הנעל משרתת אותי היטב ב"מנוחה" שכפות הרגליים שלי מקבלות (זכרו שיש לי זוג נוסף מינימלי יותר).

הייתה לי ציפיה להרגשה דומה ל 110, וזה לא כך. הנעל יותר מסיבית ולחלוטין אי אפשר לקרוא לה מינימלית. הסוליה וה Rock Plate האיכותי של הנעל, עושים את שלהם, שומרים על הרגל בתנאים קשים, אבל במחיר של פחות רגישות לתוואי השטח. זה לא גנאי, אבל זה מה שזה.

הסוליה, עושה רושם, הרבה יותר עמידה מזו של ה- 110, ואחרי 100 ק"מ לא קלים, היא לא מראה סימני עייפות, בניגוד ל 110. מה שכן, ייתכן ששכבת השיכוך של הסוליה היא זו ש"תשבר" ראשונה.

מבחינת הפסיעה, אני מרגיש שאני עדיין נוחת על מרכז כף הרגל, על אף שקשה לדעת בלי תמונות, וגם מכיוון שהסוליה (שיותר מזכירה את ה MT101), פחות מעבירה את התחושה. בגדול, אני מרגיש שהפסיעה שלי נשארה זהה, אבל זה עוד עומד למבחן הזמן והתמונות.

למעט תחושת המסיביות שאליה אני לא רגיל, רצוי לציין שההתאקלמות אליהם הייתה ללא כל מאמץ מהריצה הראשונה. זה אולי יישמע מובן מאליו, אבל למשל ההתאקלמות ל MT00, שעליהן אכתוב בהזדמנות אחרת, הייתה שונה לחלוטין (ועדיין שונה).

עד עכשיו אני מאד נהנה מהזוג הזה כזוג לריצות ארוכות שבהן אני רוצה עוד הגנה על הרגל. אי-אפשר להשוות אותה ראש-בראש ל 110, היא ללא ספק נעל פחות מינימלית ממנה, וזה מורגש, על היתרונות והחסרונות שבנעל כזאת. מה שכן, כיוון שאני כבר קרוב לשנה עם נעליים מינימליות ואיבדתי משהו את הרגישות לכל מה שהוא לא מינימלי, אני נוטה לחשוב שהנעל הזאת היא עדיין קפיצת מדרגה ביחס לנעלי השטח "הרגילות" והבומבסטיות, שאת אלה אני כבר כלל לא נועל

אני חושב שמי שמחפש זוג נעלי שטח קלות, עם דרופ מופחת, הגנה טובה על הכף רגל, והוא לא שמרן לגבי החברה, זהו בהחלט אופציה של זוג נעליים שסולל את הדרך למעבר לזוג יותר מנימלי או פשוט מה שהן, זוג נעלי שטח קלות וטובות למי שרוצה משהו יותר קליל.

 

עדכון 29-07-2012 – קישור למאמר מסכם על הנעליים.

5 תגובות

 1. יורם שניר הגב

  הי רן, לי יש זוג של Asics (gel) Fuji trainer. נעלי שטח כמובן.
  פעם ראשונה שקניתי אסיקס ומאוד מופתע לטובה. הנעל קלה מאוד וגמישה מאוד ( לא יכול לרוץ עם נעליים נוקשות) ומספקת תמיכה טובה ויחד עם זאת מאוד נוחה.
  נותנת פייט טוב לקסקדיה שלי אם כי לא נראה לי שתחזיק כ"כ הרבה קילומטרז' כמו הקסקדיה .
  50 ליש"ט ב Wiggle
  יורם ש.

  • ranpergamin הגב

   שים לב שזאת לא אותה נעל.
   הרייסר, הם הדגם היותר מינימלי (על אף שלקרוא להם מינימליות עושה עוול לנעליים מינימליות באמת 🙂 )

 2. 01088901 הגב

  הייתי רוצה גםלרכוש נעלים כאלה. מאיפה אפשר להשיג?

 3. Asics Fuji Racer – אחרית דבר | הגב

  […] 500 – 550 ק"מ מאוחר יותר הפוג'י גמרו את חייהם בכבוד. בפוסט הקודם לאחר כשבועיים שלושה, שיבחתי את הנעליים, ועכשיו לאחר […]

השארת תגובה