אנטי-שביר – חיים בתנאי אי-ודאות

חודש נובמבר הגיע ואיתו הפוסט השנתי שלי. ככה זה יצא בשנים האחרונות, וככה אני גם חי עם זה בשלום, שרק כשיש מים במעיין הכתיבה, אז נותנים להם לצאת. המציאות של החיים שלי בשנתיים האחרונות נעה בתנודות של עומסים גדולים מאד, שינויים לטובה ולרעה בכל מיני אספקטים של החיים, כמו כולנו.

אבל אז הגיעה הקורונה, ועוררה את השד מהבקבוק.. הקורונה שינתה אצל הרבה אנשים, הרבה מאד דברים, מבפנים.. אצל חלקכם זה עדיין תהליך, אצל חלק זה נחבא, אצל חלק זה גלוי, אצל חלק זה מורגש פנימה או החוצה, אצל אחרים זה לא… אבל אני מתקשה להאמין שיש מישהו או מישהי שהתקופה הזאת לא הזיזה לו את הגבינה.

זה לא משנה מה אתם חושבים על הקורונה, ואיזו עמדה אתם מחזיקים כלפי המצב או המחלה הזאת. אנחנו חיים בתוך אירוע רב עוצמה מתגלגלת שמשנה את החיים שלנו, כפי שהכרנו אותם. רוב האנשים פוחדים משינויים, ובטח שלא רוצים לשנות הרגלים. קומפורט זון הוא מקום מאד נוח, והקורונה זעזע את אמות הסיפים של האיזור הנוחות של כולנו.

בין אם אתם ילדים שמטולטלים בין גן לבית, ילדי בית ספר שפתאום לא נפגשים ויושבים כל היום מול זום, בני נוער שמתקשים להפגש ומסתגרים בחדרים, מתמסרים לאמצעים טכנולוגיים כאילו לא היו מספיק, צעירים שלא יכולים לצאת לטייל, לעבוד, ללמוד, רווקים ורווקות שלא יכולת לצאת לדייטים, הורים לילדים קטנים שצריכים בתוך סיר הלחץ הזה לשמור על הבועה שלהם, הורים לילדים גדולים שצריכים להתמודד עם חרדות, בדידות והסתגרות של ילדיהם, וכמובן המבוגרים, שגם הם נותרים בודדים, חשופים, פגיעים…  כל זה מבלי בכלל להתייחס להיבטים כלכליים ואחרים.. רק על הנפש פנימה..

כשדברים מתפרקים

אז מה מביאה לנו תקופה כזאת? ומה עושים כש״דברים מתפרקים״ ? מצחיק שנזכרתי בספר הזה, עכשיו תוך כדי כתיבה. קראתי אותו בשנות ה-20 המוקדמות שלי, היום אני קורא אותו אחרת לחלוטין. יחד עם זאת, הוא ספר מומלץ מאד, של נזירה בודהיסטית, שמסבירה שהרגעים הקשים בחיינו, הם הזדמנות לשינוי, וכשיש הזדמנות, כדאי לתפוס אותה.

בשנתיים האחרונות הייתי עסוק הרבה, ביחד עם עוד קבוצה של אנשים בפתיחת בית ספר אנתרופוסופי. עשינו מאמץ אדיר, כמעט לא יאומן, והצלחנו להביא השנה לפתיחת שנת לימודים כחוק וכדין בישראל. זה היה מהלך, שאנחנו עדיין בתוכו, שבו לקחנו אחריות על לייצר את המקום החינוכי שאנחנו רוצים לילדים שלנו. התהליך הזה עדיין בהתהוות, אבל הוא מספק מאד. יחד עם זאת, עם הריכוז במשימה הזאת בשנתיים האחרונות, זנחתי איזורים אחרים בחיים שלהם, בהם הבלוג ואחרים.

הגל הראשון של הקורונה הביא איתו משבר עצום. מצד אחד מפלצת לא ברורה בדמות ״קורונה״, מחלה קטנה ומסתורית שאף אחד עדיין לא מבין, ומצד שני, נסיון נואש להחזיק את הסדר הישן של החיים שלנו, כמו שהכרנו אותם, על קנם… ב 15.03.20 כשנכנסנו לסגר הראשון, אף אחד מאיתנו לא חשב שנתחיל תהליך להסתגלות לחיים שאנחנו חיים כרגע, ולא רואים את היציאה מהם, כי אין באמת יציאה כזאת..

תהליך הכניסה לשינוי כל כך פתאומי וכל כך עמוק בכל מה שמחזיק את עמודי השלמה של החיים שלנו הוא זעזוע עצום. בתוך התקופה הזו, נאלצנו לשמור על הבית, על העבודה, על בית הספר, והכל דרש תעצומות גדולות של זמן, כסף, אנרגיה, משאבים נפשיים עצומים ומעט מאד שעות שינה.

לרגע היה נדמה לנו שאנחנו חוזרים ״לנורמאליות״, במאי, והנה כמה חודשים אחרי, מצאנו את עצמנו שוב, לא באותה נקודה, אלא בנקודה יותר קשה, לרבים, ההבנה שמה שהיה לא יהיה, ומה יהיה, אנחנו לא יודעים. 

זה מקום שאנחנו מתקשים להיות בו, החיים המערביים, החיים הנוחים שלנו טשטשו לנו את היכולת להיות במקומות האלה.

ברבור שחור

עמוק לתוך הסגר הראשון נזכרתי בשני ספרים שקראתי מזמן, ואני מאד אוהב. שניהם של אותו סופר, נסים ניקולאס טאלב. הראשון נקרא ברבור שחור (black swan) , והשני אנטי-שביר (anti fragile). הם לא ספרים קלים לקריאה, אבל הם מלמדים הרבה.

בשלב די מוקדם בחיי גיליתי בי תכונה, שהתברכתי בה, ושימשה אותי בכל מיני צמתים ורגעים. ברגעי משבר אני מתחדד, נהיה מאד מפוקס, מאד ממוקד, וגם עם קושי בתוך משבר, אני מצליח לצאת ממשברים מחוזק ויותר חזק ממה שנכנסתי אליהם. אני מצליח לשנות דברים, להזיז קרחונים פנימיים ולנתב דברים למקומות שאני רוצה לזוז אליהם. זה שירת אותי בנעורי, בצבא, אחרי הצבא, בלימודים, בתזונה, ביחסים, בעבודה, בספורט ובעוד כמה מקומות אחרים בהמשך החיים

זה נשמע כמעט פנטסטי, אבל אלה תהליכים שלוקחים לפעמים שנים, וגם לא תמיד אני מזהה אותם בזמן, ויחד עם זאת, תהיתי על מקור התכונה, כי רציתי להיות יותר ״נוכח״ במקום המחוזק והמחזק שהיא מביאה.

בחזרה לטאלב. הברבור השחור הוא ספר נהדר. הוא מסביר איך אנחנו, בני האדם, מתכוננים למשהו, שלא יכולנו לצפות, שכבר קרה, ויודעים להסביר לעצמנו בצורה רציונאלית איך היינו צריכים לפעול באותו זמן. מאד ברור לנו, בדיעבד, מה היינו צריכים לעשות, אבל הנה ברגעים אלה ממש אנחנו לא מוכנים לדבר הבא, שאנחנו לא יודעים לצפות אותו. הברבור השחור, הוא המטאפורה של חשיפת בני האדם לברבורים השחורים, לאחר שהיו משוכנעים שיש בעולם רק ברבורים לבנים, וזה היה שינוי תפיסתי משמעותי ביחס לכל מה שהאמינו בו.

הקורונה איננה ברבור שחור. היה אפשר לחזות אותה, אנחנו ידענו והדחקנו היטב (למרות שמיטב הסרטים הפוסט-אפוקליפטיים מספרים סיפורים כאלה) על אפשרות של וירוס שיתקוף את העולם ולא יהיו לנו הכלים הרפואיים להתמודד איתו. למזלנו, מדובר עוד בוירוס ״קל״ יחסית בהיקף הפגיעה שלו באוכלוסיות שונות, ולא בוירוס של השמדת האנושות.

ולמרות שהקורונה היא בהחלט לא אירוע ״מפתיע״, השינוי שהיא הביאה, הוא משהו שלרובנו יש קושי גדול, ומובן להתמודד איתו

אנטי-שביר

זה, מביא אותי לספר השני. הספר השני עוסק בשאלה מה הופך אדם, מערכת, לאנטי-שבירה. איך אני פנימה יכול להיות ערוך לברבורים שחורים, לקורונה, ולעשרות משברים אחרים ברבדים שונים, ולהיות יכול להם.

התכונה הזאת או היכולת הזאת, היא לא מובנת מאליה. כל אחד ניכן בה, ברמה כזו או אחרת היא נרכשת, וכמו שריר אפשר לחזק ולאמן אותה בהמון רבדים.

המטאפורה של טאלב מדברת על חבילה שנשלחת בדואר ורשום עליה ״שביר״. הוא מעלה את התהייה, מה הוא ״אנטי שביר״ ? מה ההיפך משביר ?

המחשבה הטבעית של רוב האנשים, היא שההיפך משביר הוא ״לא שביר״. או ששביר = חלש, ו לא שביר = חזק. אבל זאת תפיסה לא נכונה. שביר, הוא חומר שכוחות חיצוניים מופעלים עליו, מחלישים אותו.. עד כדי שבירה.. ואם זו ההגדרה, מה ההיפך של שביר?  חומר שכוחות חיצוניים שמופעלים עליו, מחזקים אותו, הופכים אותו ליותר עמיד, ליותר יכול, לאנטי שביר. זה נכון למערכות כלכליות, למערכות חיסון, לנפש, לגוף והוא פורט את זה בספר בצורה מרתקת, גם אם לא תמיד קלה לעיכול.

התרבות המערבית שלנו היא מאד שבירה, ואנחנו נעשינו מאד שבירים, ולכן לקחת את השריר המנוון הזה, ולבנות אותו מחדש, זה תהליך קשה ומורכב. כל אחד ניכן בעוצמות שונות, וביכולות שונות, והיכולת/אי יכולת לגייס משאבים בעיקר בתוך משברים, היא תוצאה של אימון, או הזנחה.

טאלב מדבר על חשיפה למיקרו משברים, כאמצעי ל״אימון השריר״ והיכולת של הגוף, הנפש,מערכת להתמודד עם בואם של משברים גדולים. לא מדובר באיזה ״תגלית״ גדולה, כמו בניסוח מסודר וארגון רעיוני של איך אתה לוקח את חומר הגלם, במקרה הזה הנפש שלך או הגוף שלך,והופך אותו ל ״אנטי שביר״. איך אתה מוציא אותו מאיזור הנוחות, לרגעים קטנים וקצובים, וככה מגדיל את היכול שלו ״לחטוף״ מכות ולהפוך לאנטי שביר.

נפלתי

אוקי, חפרת לנו. התיאוריה יפה, אבל מה עושים תכלס?

את הקלישאות אנחנו מכירים, אנחנו לא כאן בשביל קלישאות ואני לא כאן בשביל לכתוב קלישאות, אבל כן לנסות לשתף מה עובד, מה אפשר לעשות, מה אני עשיתי ומה עבד לי.

אתחיל ממה אני שיניתי בתקופה הזאת, ואיך אני מתמודד איתה. אתחיל מה הדברים הפחות טובים שהכניסה לתקופה הזאת הביאה, מניח שרובכם תמצאו את עצמכם בה, בקול או בסתר בלב.

– עישנתי. הרבה. זה בלוג שעסק ועוסק לא מעט בספורט. תמיד עישנתי מעט פה ושם, אבל בקורונה העלתי משמעותית. 

– השמנתי – הימים הארוכים בבית עם ילדים, השהייה במטבח כל היום סביב בישולים, שחררתי את הרסן הדל פחמימתי ונפלתי במפל של אכילה גרועה. לא מקצה לקצה, אבל בהחלט לא טובה. עליתי כ 7-8 ק״ג

– הפסקתי לישון – ישנתי בחצי שנה האחרונה שעות בודדות בלילה (4-5 במומצע)

– רף העצבים שלי עלה – מחסור בשינה, עישון, עודף משקל, סירי לחץ בבית 24 על 7… מי לא.. 

– הורדתי פעילות גופנית – כנ״ל

– הטנטון התגבר ומעיק הרבה יותר

ויחד עם זאת, בתוך כל התקופה והמהלך הזה, התחלתי לראות צמתים. נקודות אור.

 

התרוממתי

אז מצאתי את עצמי בתוך הסגר הראשון עם כל הדברים הנ״ל.  כשהסתכלתי על העולם, על המצב, קיבלתי דיכאון. זה באמת באמת מדכא להסתכל על המצב, לא משנה מה התפיסה שלכם לגביו. זה לא רק כאן, זה בכל מקום.

שמתי לב, שכשאני מסתכל לטווחי זמן קצרים הרבה יותר, אני נהיה הרבה יותר אופטימי, ונקודות האור שלי הרבה יותר ברורות. הערב, מחר, שבוע הבא. התקרבתי מאד אל הכאן ועכשיו, כן המשכתי להתעסק בעתיד, אבל בטווחים שבהם אני יכולתי להרגיש שיש לי שליטה, ושיש בהם נקודות אור. השינוי המשמעותי הזה, הקל עלי מאד לצאת מהמקום שמרגיש מיואש, שהכל אבוד, שמה שהיה לא יהיה. בטווחים קצרים, הדברים נראים ומרגישים אחרת, ובתוך מציאות כזאת, זה בעיקר מה שיש.

יחד עם זאת, חלחלה לי ההבנה שמשהו השתנה. שוב, אם הרגשתי בתמונה הכללית שזה קודר, מפחיד, מאיים, זה לא שינה את העובדה, שהסתכלתי לה בלבן של העיניים, וראיתי ששינוי מגיע.

באותה תקופה הגיעה הזדמנות עבורי לשנות עבודה. שינוי שחשבתי עליו כבר שנים, אבל לא העזתי ספק לא רציתי לעשות. באפריל, עמוק בתוך הסגר בבית, בעודי יושב ומנסה לעבוד, הבנתי שהניידות לא תהיה כפי שהייתה, ושאני צריך להערך לעולם אחר. ברגע שהבנתי את זה, יכולתי כן להסתכל על הזדמנויות כשהגיעו. 

נכון, לא לכולם מגיעות ההזדמנויות שהגיעו אלי, אני לא יכול ולא אתקן את היקום או המצב האישי של כולם. אבל כשמגיעה הזדמנות, צריך לתפוס אותה, ולשים אליה לב, לקחת החלטה מושכלת לגביה.

והגיעה כזאת..

ואחרי 12 שנים באותו מקום עבודה, החלטתי לשנות. רק בהחלטה הזאת, היה שינוי עצום בתחושה שלי, תופתעו אבל לרעה.. חרדה עצומה.. שליוותה אותי שבועות..  הייתם נוטים לחשוב שעצם ההחלטה משחררת.. לתפיסתי לא.. הפעולה משחררת, לא ההחלטה..

כשבאמת ביצעתי את השינוי, חודשיים אחרי, אז הגיעה הקלה עצומה.. זה כבר לא משנה אם זאת הייתה החלטה נכונה או לא. אין כזאת, זה תמיד בדיעבד, אבל הייתה החלטה והייתה פעולה.  הגבינה זזה.

ומרגע שהגבינה זזה אתם יותר אנטי שבירים משהייתם לפני. זאת לא קריאה להחליף עבודה, זה רק מצב תודעתי. זה ה zone שיכול להיות לכם בריצה, בטיפוס, באופניים, זה המקום היכול, המנווט והמאפשר.

מתוך המעיין המתחזק, החלטתי להפסיק לעשן, לחלוטין.  מרגע שאתה מסוגל לקבל ולו החלטה קטנה שמשהו שעושה לך לא טוב, אתה מפסיק ומשנה אותו, זה מדבק… זה מעורר, זה נותן כוחות.

מספיק עם עישון חברתי, עם פה ושם ובטח שלא לקנות. הפסקתי ביום אחד, אבל התחלתי לעשות מדיטציה. היה לי חודש קשה, אבל צלחתי אותו. כי המקום שממנו באתי היה זה ששואל את עצמו ״מה חשוב לי״? לא איך אני עובר את התקופה? איך אפשר בלי? מה חשוב לי.. 

ושלא תבינו לו נכון, אלה שעדיין חוטאים.. אני לחלוטין לא שיפוטי, ואני לא הופך את עורי, אינני מטיף לאף אחד, ואינני מנסה לשכנע אף אחד שלא רוצה להפסיק (כרגע או בכלל) להפסיק.. אני כן מנסה להראות למי שרוצה, את הדרך לשם.

בהחלטה להפסיק, היא ההחלטה להסתכל למשבר עמוק בעיניים, ולהחליט שיש לי כלים אחרים להתמודד איתו. זה לא הופך את ההתמודדות ליותר קלה או מבטיח יותר הצלחה. זאת בחירה.

המדיטציה, הכאן ועכשיו, עוזרת לי מאד, ממקדת ומדייקת אותי, ברגעים שבהם אני מרגיש שאני נוזל/מתפזר.. הלוואי והיו לי עוד שעות ביממה לעשות שוב ושוב.. ה well being שלי השתפר משמעותית. זה לא שאין רגעים של לחץ, כולנו חיים בסירי לחץ כרגע, אבל יש לי כלי חזק מאד, שמאפשר לי לרדת מהמקומות האלה, כשהם מגיעים. 

מדיטציה היא כמו אימון, אתה לא רוצה להכנס, אבל כשאתה נכנס אתה לא רוצה לצאת.. זה הרגל שצריך לבנות אותו להתמיד בו.

אותו דבר עם התזונה והספורט. בדיוק אותו דבר. ההחלטה לחזור למסלול היא החלטה, והיא תגובת שרשרת לדברים האחרים. הרבה יותר קל להכנס אליה ממקום מאפשר, ואז יותר קל לדבוק בה.

ושינה? יש לי מקום לשיפור. כאן עוד לא פיצחתי את הבעיה לחלוטין.. עדיין לא חזרתי לישון כמו שאני רוצה / יודע ויכול.. אני הולך לישון מאוחר מדי, קם מוקדם (כמו שאני אוהב), ואכן בימים שאני הולך לישון מוקדם, אני ישן מספיק, אבל זה קורה פחות.. פשוט כי שעות הערב, נהיו באמת שעות של פניות בזמן שרוב היום העסוק בין עבודה לילדים.

 

דבר נוסף שעשיתי: הורדתי חשיפה לתכנים, לרשתות חברתיות, ובכלל לכל דבר שהוא לא חיובי ובונה. תכנים שליליים החוצה. זה לא עצימת עין, זאת בחירה בדרך ההסתכלות על הדברים.

מה הלאה?

מה הלאה? בחיי שאין לי מושג. אין לי מושג מה יהיה, אין לי ידיעה יותר טובה משלכם לאן כל הדבר הזה הולך.

הדבר שאני כן יודע, הוא שבתוך האי ידיעה, והחיים בתוך חוסר ודאות, יש לכם, לי ולנו את היכולת לבחור את הדברים שבהם אנחנו יכולים לייצר ודאות, חיים יותר נוחים ונעימים בתוך תנאי אי ודאות מסביב.

השליטה היא אשליה, אבל היכולת לנהל את המחשבות/הרגשות/ההרגלים/הויתורים במקום שהם ינהלו אותך, הם משאב פנימי שאתם יכולים לעבוד עליו.

לכל אחד יש את הדרכים שלו, וכמאמר הפתגם החביב עלי, לפסגת ההר לא איכפת מאיזה כיוון הגעת אליה.

יש כלים, יש צמתים, יש בחירות, יש נקודות אור, וצריך להיות עירני כדי לא לפספס, ולהיות מסוגל להחזיר את הרכבת למסילה, או בכלל לגלות פניה חדשה שלא הכרתם.

אני חושב ששינוי גדול מתחיל בסדרה של הרבה שינויים קטנים. הרוב לא יכולים לקפוץ מאפס למאה. בשינויים קטנים אני לא מדבר על לרדת מ 20 סיגריות ל 10.  אלא על שינוי מ 1 ל 0 או ההיפך. שינוי שלם וקטן, אבל כזה שאתם יכולים לדבוק בו. כמו מיקרו-סטרס קטן, שאתם לוקחים על עצמכם, אבל נותן משהו שהופך אתכם לקצת יותר אנטי-שבירים.

זאת יכולה להיות הסתכלות על הדברים, זה יכול להיות שינוי תזונתי, שינוי ביחסים, שינוי בחשיפה שלכם לתכנים, שינוי בפעילות הגופנית, מדיטציה קטנה של דקות בודדות ביום.. הדברים האלה מצטברים.. גם אם האפקט שלהם יורגש רק לאחר שבועות.. התמדה היא שם המשחק.

צאו מאיזור הנוחות, בקטן, שם מתחילה תחושת החיות האמיתית. שם התקווה, משם מגיעים גם השינויים הגדולים.

שנעבור את התקופה הזאת בשלום, בבריאות בגוף ובנפש, ביחד, ונחזק אחד את השניה. אני כאן לכל שאלה/מחשבה/שיתוף ואשמח לשמוע ולקרוא דעות ומחשבות על מה שכתבתי.

השארת תגובה