סיכום שנת 2014 – בלוג ציידת

 

Kids

סוף השנה. לאחרונה, לאחר סדרה של פוסטים יחסית טכניים בנושאי צרכנות וקניות באינטרנט וגם בנושאי נעליים וריצה, רציתי לעשות פוסט מעט יותר אישי, לסכם את השנה, לחבר קצוות רופפים של תכנים שקראתם עליהם וקצת לנסות להציץ ל 2015.

זאת הייתה שנה מאד לא פשוטה עבורי, בכל הבחינות שעליהם אתם קוראים בבלוג. אמנם הבלוג הוא יחסית יותר ממוקד ופחות אישי, אבל בהחלט אפשר היה לראות מבין השורות חלק מהרמזים.

שנה עם תינוק קטן נוסף בבית, שגרת ריצה שבורה ומורכבת, פציעות ומיחושים שבאים והולכים, וגם קצת קניות ברשת והגל הגדול של החשיפה שהגיע בעקבותיו, שהביא הרבה קוראים לבלוג, אבל גם סוג של מחויבות יותר גדול, וצורך להציב גבולות יותר ברורים.

17 פוסטים פרסמתי השנה. זה בזמן שקיוויתי שאני אצליח לפרסם פוסט כל שבועיים, האמנתי שאצליח אחד בחודש, ואכן במיצוע נפלתי איפשהו באמצע.

נתחיל בסיכומים.

חשבתי לעצמי, האם אני צריך לסקור בסוף השנה את הפוסטים שפרסמתי השנה, או לחלופין לעשות משהו אחר.

פורסמו הרבה פוסטים השנה, חלקם אישיים יותר (כמו הפוסט על משקל ותזונה), וחלק מאד טכניים (כמו הפוסטים על שיפיטו). החלטתי לנסות לשלב ולסכם לפי תחומים בהם עסקתי ואני רוצה לעסוק.

StoreLogos2

קניות וצרכנות אינטרנטית

שנת 2014 הסתיימה בקול תרועה חזקה בנושא הצרכנות ברשת ובאינטרנט. בסביבות הבלאק-פריידי הייתה התעוררות גדולה, גם של התקשורת וגם מצד אנשים שחיפשו איך לקנות ברשת.

אנשים השנה, יותר מבשנים קודמות, הבינו שהכפר גלובאלי והאפשרויות רבות.

שלושת המדריכים שפרסמתי בנושא קנייה ושילוח באמצעות חברת forwarding שנותנת כתובת אמריקאית ושולחת לארץ זוכים להרבה כניסות, ואני מאד שמח שהם עוזרים לאנשים ופותחים להם אפשרויות קניה שלא הכירו קודם.

הנה ריכוז המדריכים שאותם פרסמתי השנה ואפשר למצוא אותם בדף מדריכים בבלוג:

קניות באינטרנט – מדריך כללי

קניית נעליים ברשת

רשימת חנויות outdoor אמריקאיות

איך לקנות מאתר אמריקאי ולשלוח באמצעות שירות השילוח Shipito, חלק א׳

איך לקנות מאתר אמריקאי ולשלוח באמצעות שירות השילוח Shipito, חלק ב׳

אריזה מחדש בשירות Shipito

מי שיקרא את הפוסטים הנ״ל ויש בידיו כרטיס אשראי בינלאומי רגיל / של דואר ישראל, אין שום סיבה שלא יוכל להרגיש בנוח להתחיל לקנות ברשת ולשלוח לארץ. יש כאן, מעל, את כל הכלים (כמעט) שאתם צריכים. לא תמיד הכל מסודר אולי בדיוק בצורה שהייתי רוצה אם הייתי כותב את חלקם מחדש, אבל הכל שם.

אני בהחלט מרגיש את השינוי שחל לא רק אצל קהל הצרכנים,אלא גם אצל גורמים מסחריים שמתחילים להבין שקניות ברשת (כרגע בעיקר מחו״ל) זאת לא תופעה חולפת אלא גדלה יותר ויותר.

בסיכום שנה שעברה, קיוותי שלא אעסוק רק בנושא הזה, שאני יודע שהוא מאד פופולארי. יצא המקרה ועסקתי בו לא מעט, למרות שלא רק. חלק מהסיבות היו שפשוט זה תפס חלק יותר מרכזי מהחיים שלי בשנה הזאת, יותר מהריצה, בזמן שהיכולת/זמן לריצה ופעילות גופנית היו פחותות בעקבות התינוק הקטן.

research

קרו עוד דברים השנה, כמו כל עניין המילקי ויוקר המחייה שעלה מחדש, והביא אותי לכתוב פוסט יותר מקיף לגבי התפיסה הצרכנית שלי להתנהגות בשוק נטול תחרות  (כמעט) ונטילת אחריות אישית שלכם על החלק שלכם בצרכנות.

אישית, אני גם מוצא עניין רב בכל האתגר הלוגיסיטי שכרוך בשינוע חבילות, ובעצם בהקלה על התהליך. עושה רושם שהעולם הזה זקוק לחדשנות, יותר מאשר תחומים אחרים. פה ושם יש סנוניות, אבל לדעתי הן לא עונות על הצורך הפשוט של האזרחים לקבל מוצרים במחיר טוב, עד הבית, במחיר ידוע, גמור וחתום, ללא הפתעות…

עדיין, לא מעט אנשים מבלבלים בין דואר לחברת שילוח פרטית, בין עמלות למיסים, בין עלות שילוח, להצהרת ערך.. בכל הדבר הזה יש בלאגן שלם שאני מנסה מעט לעשות בו סדר בשביל להקל עליכם.

מה שאני כן מבקש מכם, לשנה הקרובה, הוא לקרוא את הפוסטים. בגלל העליה בפופולאריות שלהם, אני מקבל אינספור פניות אישיות עם שאלות ובקשות לעזרה והבהרות. אני מבין את המצוקה של אנשים וההרגשה שיש מי שרוצה ויכול לעזור להם, אבל המודל שאני אעזור לכל אחד ואחת אישית לא יכול לעבוד בקנה מידה כזה, ובגלל זה אני מרכז את התכנים בפוסטים. בסה״כ הכללים באמת לא מסובכים וקל להבין אותם. עדיף קודם לקרוא את הפוסטים, ואז לשאול את השאלות, אם יש בעיה.

אם יש משהו שנראה לכם שחסר, שאתם חושבים שאני יכול לעזור בו בפוסט, אנא פנו אלי וכתבו לי ואראה מה אוכל לעשות.

בכל מקרה אני מאחל לכולנו בשנה הקרובה נמשיך לקבל החלטות צרכניות חכמות ונבונות, ושנהיה יותר מיומנים, יותר קלילים ויותר כלכליים בצרכנות שלנו.

Hoka_vs_Inov8

ריצה

השנה לא הייתי פצוע. לא במובן המלא של המילה. לא הייתי מושבת, אבל בהחלט הייתה ברף פעילות נמוך משמעותית ממה שאני אוהב ורגיל. לעיתים זה היה מאד מתסכל, ולעיתים היה בזה שיעור גדול ביכולת לשחרר ולדעת לא להיות נעול בתבניות של הרגלים.

במסגרת השנה הזאת המשכתי להתכתב ולדבר עם אנשים שפנו אלי בנושאי פציעות. אנשים שממש התקשו לוותר ולשחרר במעט את הריצה בגין כאבים כל כך גדולים בגוף שלהם.

אמנם, אני רחוק מהפלנטר פשיאטיס שאותו ניצחתי לפני שנתיים, אבל שלא תחשבו שאין איזה מיחושים שונים ומשונים ברגליים ובמקומות אחרים, במהלך התקופה הזאת. מי שמנהל אורך חיים פעיל, מי שלא אוכל טוב ולא ישן טוב, מי שבסטרס חלקי/תמידי תהיה לזה השפעה על הגוף שלו, וצריך לדעת גם אותה לנהל ולהתנהל איתה.

Grid-Sticks

הרחבתי קצת את הנושא החביב עלי של טריגר פוינטס, לקצת יותר ממכלול הריצה, אל מכלול הגוף כולו. אני מגלה יום יום את ההשפעה של הטריגר פוינטס על כאבים ומיחושים שונים בגוף, וככה גם מצליח לטפל בעצמי ואם לא למנוע, לפחות להקטין ולעצור החמרה של תהליכי פציעה וכאב בגוף.

השנה רצתי כ 20-30 ק״מ שבועיים, בריצות של 4-7 ק״מ. הרבה הרבה מתחת הימים של 10-15 ק״מ כפול ארבע פעמים בשבוע ויותר… זה גם אמר שהייתה לי הרבה פחות תחלופה של ציוד ושל נעליים ובגלל זה לא ראיתם הרבה פוסטים על ציוד ריצה.

היה פוסט על ה Salomon Sense Pro האחרון, שהוא באמת הזוג האחרון שרכשתי, אבל למעט ההוקה שמייד אתייחס אליה, כמעט ולא החלפתי נעליים השנה. נשארתי ברוטציה עם זוגות שאתם כבר מכירים וקראתם עליהם ביקורות כמו ה Inov-8

Hoka_after_run

הוקה, וטרנדים. השנה החלטתי דווקא לחרוג ממנהגי המינימלי וקניתי זוג הוקה. אחרי שנתיים שאני שומע עליהם, הייתי חייב להבין במה מדובר, בעצמי. כשהמחיר היה נכון וההזדמנות הייתה נכונה, רכשתי ובדקתי.

התוצאה הייתה הפוסט הזה. תגידו מה שתגידו, הוא אמנם יצא ארוך, אבל הוא אחד הפוסטים שאני הכי אוהב וגאה בהם השנה. הוא מסכם תהליך פנימי שלי עם עצמי, של בחינת הבחירות שלי, והאמונות שלי. אפשר להחיל את התהליך הזה על אמונות ובחירות אחרות בחיים. העמדתי את הבחירות והאמונות שלי במבחן, שמרתי על ראש פתוח, והצלחתי לצאת מההתנסות הזאת עם תובנות בוגרות וענייניות. אולי השורה התחתונה ספציפית לגבי הנעליים לא תתאים לכל אחד, אבל אני מאד שמח עם ההתנסות שעשיתי.

Gore_shirt_front

לגבי ביגוד, נשאלתי בעבר לא פעם. קשה לכתוב ביקורות על ביגוד, מהסיבה הפשוטה שבאמת אני מוצא שאין לי המון מה לכתוב על ביגוד, ולא רק שאין לי הרבה מה לכתוב על ביגוד, מהרגע שאני/אתם מוצאים את החברה/מותג שעובד לכם טוב, זה כבר נהיה די משעמם. יש לי את כל הביגוד שאני צריך, מי שקורא את הבלוג יודע שאני אוהב את החולצות של Gore  ולא נראה שבשנתיים הקרובות אני אצטרך להחליף חולצות. אתם יודעים גם שאני חובב ביגוד איכותי, ואני מעדיף בגד אחד טוב שמחזיק הרבה זמן על כמה בינוניים. סה״כ ביגוד זה נושא מאד מאד אישי. אני אולי אעשה פוסט אחד ואסביר מה, לדעתי, מבדיל חולצה איכותית שמשלמים עליה ״פרמיה״ מאשר חולצה בינונית (עם גרועות אני כלל לא מתעסק).

כמו תמיד, וכמו שכתבתי בעבר על האתיקה של הבלוג הזה. כל ציוד שקראתם עליו נקנה בכספי האישי, ואני לא מקבל ציוד בחינם.  אני מאמין, בלב שלם, שכדי להרגיש אכזבה או תחושת רווח גדולה, צריך להוציא משהו עבור הפריט. צריך לתת משהו מעצמך, כדי להרגיש שקיבלת או לא קיבלת חזרה.

בשנה הקרובה ?

מקווה לרוץ יותר, מקווה למצוא נעליים שיהיה לי טוב בהן לאורך תקופה ויציבות, ומקווה לשלב עוד סוגי פעילות. אני מאד רוצה להגיע לתנועה יותר הוליסטית שמפעילה יותר את כל הגוף ותשחרר אותי מהאובססיה לריצה. עוד לא מצאתי את המסגרת הנכונה בשבילי, ואני מאחל למצוא כזו.

Neo9

נעליים לילדים

זה הוא תחום שיש לי בו הרבה רגשות מעורבים מהשנה הזאת.

מצד אחד, כתבתי על הנעלה מינימלית לילדים המון בבלוג בשנים הקודמות ואפילו יש לנושא דף מרכזי משל עצמו. יחד עם זאת, אני כל הזמן מרגיש שאני לא עושה מספיק בנושא. הנושא חשוב לי מאד, אבל אני לא לגמרי בטוח מה הוא האפיק הנכון לקדם אותו.

10388211_745631032158362_8414867843181843749_n

פרסמתי פוסט פייסבוקי שבו הבעתי את סלידתי הרבה מתופעת נעלי הבלנדסטון לילדים שפורחת השנה באופן אקספוננציאלי. זה פשוט מדהים שבגן של הבן שלי, כמעט חצי מהילדים עם מגפי בלנדסטון. ילדים בני 4-5 מסתובבים עם עקב של 1.3 ס״מ בערך, צורמים לעיניים וכל זה במחיר מופקע של של כ 300 ש״ח. אין ספק ששיווקית הוא הצליח השנה, בגדול. הילדים הם אלה שהפסידו, לדעתי.

Neo5

כתבתי פוסט על נעלי ה Vivobarefoot Neo Velcro של הבן שלי, ואני מאד מרוצה מהם (וגם הוא). מכיוון שהם מחזיקים מצוין, וגם אני מצויד לשנה, שנה ומשהו הקרובות (סקירות וביקורות בהמשך), אז לא היה לי הרבה מה לכתוב.

פניתי לכמה מקומות להציע הרצאות בנושא ונתקלתי בחוסר מענה או חוסר עניין. זה גם תסכל וגם לימד אותי לקח שחשבתי עליו, שבהחלט קשה ״לחנך״ קהל ולא לנסות לדחוף בהכרח את האמת שלך למקומות שלא מעוניינים בה. מצד שני, יש בי אכזבה שלא מצאתי עניין / רצון של אנשים והורים לשמוע על הנושא. לדעתי, זה בעיקר נובע מחוסר ידע וגם חוסר בזמן בחיים העמוסים להתייחס למשהו שנראה ״פעוט״ כל כך כשלא יודעים באמת מה עומד מאחוריו.

לצערי, גם לא נוספו אפשרויות חדשות בשוק. נהפוכו, Merrell שנרכשה על ידי תאגיד (הרשע) Wolverine, חיסלה את ליין הנעליים המינימליות לילדים האיכותי שלהם, והשאירה דגמים בינוניים וגרועים ולמעשה נשארנו כמעט בלי אפשרויות.

לקראת סוף השנה גיליתי חברה חדשה. שמה הוא KidoFit.יצרתי קשר עם הבעלים של החברה, ומסתבר שלא רק שהוא יהודי, הוא ישראלי לשעבר שהיגר לארה״ב, שנים פיתח נעליים לחולי סכרת ובעלי צרכים מיוחדים (בהנעלה), ולאחרונה החל לפתח נעלי ילדים בעלי תכונות מינימליות.

על פניו, כשראיתי את האתר, ואת התכונות של הנעליים, שפשפתי עיניים כלא מאמין. בנעליים יש רבות מהתכונות שאני רוצה בנעלי ילדים (שטוחות, גמישות, סינטטיות) ועם עוד כמה פיצ׳רים נחמדים חלקם ממש טובים וחלקם גימיקיים יותר (למשל החלק השטוח של הסוליה). המידות הן מגיל ממש צעיר של צעד ראשון/שני ועד גילאי 5-6 (מידה 12-13 אמריקאי לילד).

נפגשתי איתו כשהיה בארץ, וראיתי את הדגמים של השנה הבאה. מה שביקשתי ממנו, הוא שיאפשר לקנות ישירות מהאתר וישלח לישראל. כרגע הוא עובד על האפשרות הזאת, וברגע שיתאפשר אני אעדכן אתכם.

אין לי הרבה יותר מידע לתת לכם כרגע על הנעליים עצמם, כי עוד לא רכשתי זוג(ות) לבנים שלי. ראיתי בארץ דגמים שונים והאיכות ניראת טובה מאד. אני חייב להודות (וגם אמרתי לו) שהעיצוב של הנעליים, בעיקר של הבנים, לא ממש לטעמי האישי, ולדעתי לא מתאים לקהל הישראלי. נעלי הבנות הן סיפור מעט שונה, ומכיוון שאין לי בנות, קשה לי להגיד, אבל שם דווקא ראיתי אפשרויות יותר סבירות גם לבנות בישראל.

ההתלהבות מהתכונות קצת הקהתה בהתחלה את העובדה שהן (על פי רוב) לא יפות בעיני. בנתיים, למרות כל התכונות, לא הזמנתי זוג. חשוב לי, ואני רוצה, להיות שלם גם עם המראה של הנעליים, ולא רק עם התכונות שלהם, אני רוצה את כל החבילה.  במובן הזה, הגילוי של הנעליים האלה לא ״פתר״ לי (עדיין) את הבעיות שעליהן חשבתי, אלא דווקא השאיר אותי מעט מתוסכל, כי יש כאן אוסף של תכונות חשובות ואפילו יותר, אבל בכל זאת חסר הדבר המאד משמעותי בעיני של עיצוב ובחירת צבעים נכונה. זה חלק חשוב מאד בעיני בהצלחה של מוצר, לא רק איכות, אלא גם ויזאוליות שלו. אני מאד מקווה לראות שיפור בכיוון הזה.

אני מקווה שבשנה הבאה אצליח איכשהו לפרוץ איזשהו מחסום בתחום הזה באיזשהו כיוון. אני לא יודע איך בדיוק ומה, אבל מקווה שכזה יגיע, אדע.

spain 05.2013 077

סיכום

יחד עם הנושאים המאד טכניים שעסקתי בהם השנה, הבלוג דווקא תפס כיוון אישי יותר, גם בנושאי הציודים, קניות ומשלוחים, ואני שלם עם הבחירה הזאת.

אני חושב שחשוב להסתכל ולהתייחס לפרטים שאתם משתמשים בהם בהקשרים שלהם בתוך החיים שלכם, כמות שהם היום. אם אני לא אביא את עצמי אליכם בפוסטים, אני לא אביא לכם תמונה מלאה, וגם הבלוג יהיה משעמם.

אני שמח ונהנה (ובלוגר שיגיד שלא, משקר) שהתוכן הזה זוכה לחשיפה גדלה, ושאנשים נהנים לקרוא את הפוסטים ואוהבים את התוכן. זה דבר שהוא חשוב לי וחשוב לכל כותב באשר הוא.

השנה אני הולך לעשות שינוי (טכני) גדול ולהעביר את הבלוג פלטפורמה לאירוח עצמאי. לאחר שנתיים שבהם בכלל בדקתי אם זאת גחמה חולפת או משהו שהוא כאן כדי להשאר, אני בשל להתבגר ולשדרג את הבלוג לפלטפורמת אירוח עצמאית. יש כאלה שזה לא אומר להם כלום, חלק מבינים, אבל יש מאחורי זה הרבה עבודה.

יש הרבה שיפורים שאני רוצה להכניס והפלטפורמה הנוכחית מגבילה אותי. התהליך הזה יקרה בחצי הראשון של 2015, ואני מקווה שהוא יעבור חלק ושאתם למעשה לא תרגישו אותו, למעט העובדה שתהנו ממראה חדש ומשופר, קישורים יותר נוחים, סקירות מאורגנות ומדריכים משודרגים. מכיוון שיש לי גם day job, לעשות את כל הדברים האלה ב(מעט) זמן פנוי שיש לי זה אתגר לא קל. אז בבקשה תהיו סבלניים איתי.

אני אמשיך לכתוב על ריצה, על פעילויות אחרות שאולי יכנסו, אמשיך לכתוב על הנעלה מינימלית לגדולים וילדים, על צרכנות אינטרנטית, ואנסה גם השנה לתת לכם עוד יותר כלים להשיג את הדברים שאני משיג, בעצמכם.

וכמובן תודה לכם. תודה שאתם קוראים, מגיבים, משתפים ומוצאים בתכנים האלה עניין ועזר. זה כיף גדול בשבילי.

אני מאחל לכולכם (ולי) שנה טובה, רגועה ושמחה עם הרבה משפחה, ספורט, טבע וכמובן ציוד שסובב סביבן.

 

11 תגובות

 1. יוני הגב

  בהצלחה בעצמאות!

 2. שם מלא הגב

  כל הכבוד ולשנה הבאה טובה עוד יותר!

 3. gsharonשרון הגב

  לחיי הפוסטים שבדרך

 4. עמרי הגב

  תודה רבה! אחלה ביקורות, אחלה מדריכים, בקיצור אחלה בלוג!

 5. חורים בעננים הגב

  תודה על המידע ומאמצי ההנגשה.
  אני סבור שתמיד טוב כאשר הבלוג אישי – בעיני הקורא זה יוצר הרבה יותר אמינות והזדהות, וזה שווה גם אם זה בא על חשבון התאמה מדוייקת יותר לטעמו של הקורא.

  לאחרונה גיליתי שירות אירוח אתרים חינמי בלי פרסומות. אני מרוצה ממנו, והוא מספיק לגמרי (ואפילו מעבר) לאירוח בלוג ולמשימות נוספות. http://api.hostinger.co.il/redir/5639373 (גילוי נאות: קישור "חבר מביא חבר").

  • ranpergamin הגב

   תודה רבה !
   אני כבר רכשתי אירוח עצמאי. אני משתמש ב WP, ורוצה שליטה יותר טובה על התבניות. בתחום הזה אני מאמין ששירות טוב מקבלים בתשלום (אגב גם ב wordpress.com משלמים לא מעט על הפניית דומיין)

 6. עודד הגב

  רן, כל הכבוד על הבלוג, הוא מעולה.
  בזכותך רכשתי שתי זוגות נעלי HOKA, לשטח ולכביש , דרך runningwarehouse ושילוח Buy2usa (עבד מצוין), למרות שאין לי בעיות של פציעות או כאבים בריצה. הנוחות וההרגשה בריצה איתם באימונים זה עולם אחר.
  בהצלחה והמשך ב -2015

 7. אוריאל הגב

  חדש פה לגמרי, נתקלתי בבלוג שלך אחרי קנייה מקרית של נעליים מינימליסטיות ומצאתי את עצמי יושב וקורא את כל הפוסטים שלך עד אמצע הלילה.
  תודה לך!
  אוריאל

 8. yoelp הגב

  רן איזה כיף לקרוא את הבלוג שלך!
  אני מאחל לך ולנו פוסטים רבים, מועילים ומגוונים כמו שכתבת עד היום.הבלוג שלך עושה לי ממש חשק לכתוב גם על השנתיים/שלוש האחרונות שלי עם הנעלה מינימליסטית.
  ממש אתמול שוב נתקלתי בפוסט שלך. הפעם על שרוולי לחץ של זנסה (Zensah). לבלוגים מהסוג הזה יש ערך גבוהה עבור אנשים כמוני
  תודה רבה ושנה פוריה ללא פציעות!

השארת תגובה