סקירת נעליים קלות / מינימליות לתחילת שנת 2013

Merrell-Vapor-Glove

שנה טובה ! אז איך מתחילים את 2013 ?

כנראה, שהדבר הנכון והמתבקש הוא לעשות סקירה של מצב שוק הנעליים שמעניינות את כותב השורות האלה ואת קוראי הבלוג.

לשמחתי, פיטר לארסון מ runblogger.com, הקדים אותי ואסף כבר חלק ניכר מהמידע בעצמו, וכך חסך חיפוש מידע ארוך. חלק מהתוכן ומהתמונות שאני משתמש בהן, לקחתי ממנו. לא לקחתי את כל הנעליים מהסקירה שלו, והוספתי עוד כמה משלי, וכמובן התובנות שלי.

מגמת הדיאטה של הנעליים נמשכת, והטרנד בולט ומתבטא בהתרחבות של הליינים הקלים והרזים של החברות הגדולות והקטנות כאחד. יותר מבחר, יותר אפשרויות ושדרוגים של דגמים משנה קודמת.

אז קדימה, נצלול לרשימה:

הסקירה כאן היא סקירה סלקטיבית. היא לא מתיימרת לסקור את כ-ל החברות וזוגות הנעליים בשוק, אלא את אלה שתפסו את תשומת ליבי. אני כמובן מתרכז בדגמים בעלי דרופ (הפרש גובה) של 4-6 מ"מ ומטה, ובעלי תכונות משקל קל עד מינימליות לחלוטין. אני אתרכז בדגמי שטח בעיקר, אבל אציין גם כמה דגמי כביש מעניינים בשביל הכבישונים שביננו.

Altra Superior, The One & Torin

Altra_Superior

Altra, החברה שאכזבה אותי כבר פעם אחת , משחררת השנה שני זוגות חדשים ואחד שיצא לא מזמן. דווקא האחרון, הוא הזוג שהכי מעניין אותי, ה Superior (הנעל הירוקה) עם סוליה של 16 מ"מ, זירו דרופ עם Rock Plate נשלף. נעל שטח קלילה. כבר היו עליה כמה ביקורות מעורבות, מצד אחד עושה רושם של נעל נהדרת, מצד שני ביקורת קוטלת על פגם הזוי, לדעתי, ביצור הנעליים שאני מקווה שאו שזו מעידה חד פעמית או שזה מעיד על בעיה רצינית בבדיקות האיכות של הנעליים לפני שהן יוצאות.

Altra Torin

ה Torin  (הכחולה) היא נעל דווקא פחות מינימלית ויותר מרופדת, גם זירו דרופ, ומיועדת, ככל הנראה,  להיות גרסאת הכביש הרכה של ה Instinct המוצלחת.

Altra The One

The One  (הצהובה) עושה רושם כדווקא הקצה השני של הכבישונות וככל הנראה מדובר בנעל תחרותית, רזה במיוחד אם כי לא מינימליסטית כמו ה Adam. אין עוד יותר מדי פרטים עליה, אבל שווה לעקוב.

Mizuno Cursoris Mizuno Ekiden Mizuno Levitas

Mizuno

לידידנו הכבישונים, אני מרגיש שקצת עשיתי עוול בשנה האחרונה שלא הזכרתי כלל את החברה, Mizuno, שכן מעולם לא רצתי עם נעליים שלהם, והם מתרכזים בעיקר בכביש. יחד עם זאת, עושה רושם שהם תופסים מקום דומיננטי בנעלי ריצת הכביש המינימליסטיות, Race Ready, שלהן.

השנה הם משחררים שלושה דגמים ששווה לשים אליהם לב:

ה Cursoris (הכתומה) שהיא נעל עם זירו דרופ וסוליה של 18 מ"מ. נעל כביש קלה, קצת יותר רזה מנעל כביש עממית, אבל בהחלט רזה וקרובה לטווח המינימלי.

ה Levitas (הסגולה) שהיא דומה לקודמת רק עם סוליית 15 מ"מ. פחות 3 מ"מ שהם דבר משמעותי ול Weight Winnies הן יהיו משמעותיות.

ה Ekiden (האדומה) שהיא הכי פחות מינימליסטית עם דרופ של 6 מ"מ (20:14) ויחד עם זאת בהחלט נכנסת לקטגוריה של נעליים קלילות.

הדבר שמטריד אותי מעט הוא תא הבהונות שנראה יחסית צר, על אף שתמונה יכולה להטעות. מאד אשמח לראות את הדגמים האלה בארץ.

Brooks Drift Black

Brooks Pure Drift

מדובר בתוספת האחרונה למשפחה ה Pure הכל כך מוצלחת של ברוקס הגדולה.  מדובר בנעל המנימלית ביותר של החברה עם טוויטס נחמד. הסוליה עצמה שטוחה בעובי 12 מ"מ . בתוך הנעל יש מדרס בעובי 6:2 שנותן נעל בעלת דרופ 4 מ"מ (18:14) שמזכיר את הדגמים האחרים שנפוצים הרבה לאחרונה. הוצא את המדרס והרי לך פלטפורמה מינימלית יחסית, זירו דרופ. יהיה מעניין לראות אותה בפעולה.

בנוסף, ברוקס מוציאים עדכונים ל PureGrit, Pure Flow ודומיהם בשם המופלא : Pure Grit 2 וכן הלאה..

Inov-8_Shoes

Inov-8 TrailRoc Series

Inov-8 היא חברה בריטית שכבר הרבה זמן על הכוונת שלי. מה שהרתיע אותי מלקנות זוג נעליים שלהם הוא העובדה שקראתי לא מעט על כך שהנעליים צרות (וראיתי בהשוואות ב Shoefitr), וגם ביקורות על מבנה מוזר של הנעליים. זאת לצד ביקורות שמשבחות את החברה.

Inov-8 ידועים בקווים המינימליים שלהם, עוד הרבה לפני שאלה היו באופנה; מה שגורם לי לא רק להתעניין, אלא כנראה לעובדה שבחרתי את זוג הנעליים הבא שלי, הוא ליין ה TrailRoc שהוצג בקיץ ומשתחרר לאט לאט.

הפעם מדובר בליין נעליים עם תא בהונות גדול ורחב כמו זה של ה Merrell Trail Glove, מה שמבטיח הרבה מקום. הסדרה היא במספרים הולכים ויורדים: 255,245,235, והתוספת האחרונה, ה- 150. כשככל שהמספר יותר קטן ככה הדגם יותר מינימלי.

ה 255 נהנית מ 6 מ"מ דרופ (22:16) ושכבת ריכוך של 6 מ"מ

ה 245 נהנית מ 3 מ"מ דרופ (18:15) ושכבת ריכוך של 6 מ"מ

ה 235 נהנית מ 0 מ"מ דרופ (13:13) ושכבת ריכוך של 6 מ"מ

ה- 150 החדשה נהנית מ 0 מ"מ דרופ ללא שכבת ריכוך (לא מצאתי עובי סוליה מדויק, אבל אני מנחש שהוא באיזור ה 9-12 מ"מ).

ה 245 עושה רעשים של המועמדת המובילה להיות הנעל הבאה שלי; שילוב של כל התכונות שאני אוהב. וככלל, עושה רושם שהסדרה הזאת עשויה להיות מה שהרבה רצים חפשו עם הבנה קלה ופשוטה ביחס מה בדיוק כל נעל מציעה בלי להסתבך (ראו מקרה Pearlizumi).

New Balance MO80

New Balance MO80

אני מוכרח להודות שניו-באלאנס מתחילים קצת לבלבל אותי עם מבחר הדגמים. תפסת מרובה לא תפסת ? ה MO80 היא נעל מרווחת עם דרופ של 3 מ"מ (18:15), סוליית Vibram ותא בהונות מרווח. אמורה להיות אפישהו, על המדף, בין ה 110 ל 1010.. על הנייר, אופצייה נהדרת, אבל לא ברור לי למה צריך את שלושת הדגמים ומה ההבדלים של הדקויות בינהם. עושה רושם שהנעל הזאת תהיה יותר זולה, וכנראה מעט יותר כבדה משתי שכנותיה. מאין גרסאת העם, כמו ש ה MT20 היא הגרסא העממית של ה MT10 (וככל הנראה שעולה עליה.).

לכאורה ? נעל שטח קלה קלאסית שיכולה להוכיח את עצמה כהצלחה, אבל למה צריך אותה אם יש את ה 1010 שיצאו רק לפני חצי שנה ועוד לא תפסו בשוק ? לא לגמרי ברור מה הייעוד שלה, ויחד עם זאת אם תוכיח עצמה כנעל טובה היא בהחלט יכולה להיות אופציה ראויה מאד כנעל ריצה קלה / מעבר למינימליזם.

New Balance MT10v2

New Balance MT10v2

מדובר בגרסא 2.0 (עוד שם מקורי..) ל MT10 החלוצה המינימלית של ניו-באלאנס. הדגש כאן הוא על תיקון של רצועת החיזוק הרוחבית תחת השרוכים, שבדגם הקודם הייתה צרה ולא גמישה מספיק, וגרמה לרצים רבים להרגיש הרדמות של הבהונות. התיקונים כאן נראים קוסמטיים בעיקר, סוליית הויבראם ניראת דומה לסדרת ה MT20 הכבדה יותר.

מדובר על נעל מינימלית, ללא Rock Plate, עם דרופ ש 4 מ"מ. בהחלט נעל ל"מתקדמים" מבחינת דרגת המינימליזם, או לאלה שרוצים לקפוץ ישר לאיזור הפחות מוגן.

רצוי לציין שניו באלאנס מוצאים גם גרסאת 2.0 לדגם הכביש (MR00) ועוד דגם סופר רזה (Hi Rez) שעל פי הנסיון שלי עם סדרת ה MT00, לא בטוח ששווה לגעת בו עד אשר יהיו עליו ביקורות ברורות.

Salomon Sense Mantra

Salomon Sense Mantra

אחרי שסלומון גרמו לכל ה Shoe Geeks להזיל ריר על ה S-Lab Sense היפיפיה שלהם, אבל בתג מחיר של 200$, הם מוציאים גרסא יותר עממית, במחיר יותר עממי של 120$ שנקראת ה Mantra.

מדובר בנעל מעט יותר כבדה מה S-Lab Sense, וגם, שימו לב, שכאשר אין על שם הנעל את ה S-Lab המחיר יורד משמעותית.

מדובר בנעל שטח קלה עם סוליית 22:16 ודרופ של 6 מ"מ שהוא סביר וטוב מאד למעבר. מדובר בנעל שטח של אחת החברות הכי מקצועיות כשזה מגיע לציוד ריצת שבילים. יש תלונות על כך שאבנים נתפסות בחריצים של הסוליה של כל סדרת ה Sense, דבר שעוד לא עמד למבחן כאן בארץ, למיטב ידיעתי ובארץ שלנו עתירת השבילים, לא חסרות אבנים קטנות. זאת בהחלט נעל מעניינת ועוד צעד בירידה מהפלטפורמות הגבוהות של סלומון. מי שרץ עם סלומון, אוהב את המותג וחושב לרדת קצת מהנעליים הגבוהות אבל להשאר בבית, יימצא כאן דגם מצוין ואני מקווה לראות אותן גם בארץ.

Merrell Mix Master Move

Merrell Mix Master Move

נשאלתי כבר בכמה וכמה הזדמנויות שונות על נעליים יהיו טובות גם לכביש וגם לשטח. אישית, אני לא רץ כמעט כביש, התכונה הזאת פחות חשובה לי. בנוסף, עם נעליים מינימליות זה עוד פחות משמעותי.

יחד עם זאת, בטווח שבין נעליים מינימליות ממש לפלטפורמות הכבדות יש מרחב גדול. Merrell הנהדרת מנסה לתת מענה לזה. ה Mix Master Move באה לתת תשובה לצורך הזה. Merrell לקחו את דגם השבילים הקל שלהם והלבישו עליו סוליה שהיא יותר ידידותית לכביש ולשטח כאחד (כמובן שיש פשרה בשני המקומות).

נעל קלילה עם דרופ של 4 מ"מ, ונראה לי שהיא בהחלט הולכת להיות אופציה ראויה לאלה שמחפשים לשלב שבילים קלים עם כביש ורוצים נעל קלילה עם דרופ מופחת, שתעשה את שני הדברים היטב.

Merrell-Vapor-Glove

Merrell Vapor Glove

אני מוצא לנכון להזכיר את הדגם הזה רק בגלל המראה "הנחשי" שלו, ובגלל שזה הזוג הכי מינימלי שמרל משחררים. סוליית 5 מ"מ עם קצת שיכוך, אבל ממש קצת, והרבה מרחב לכף הרגל. מדובר בנעל כביש, על אף שאין שום מניעה לרוץ עם סוליה כל כך דקה גם בשטח למינימלים הכבדים.

חשוב לציין ש Merrell מוציאים גם גרסאות עדכון ל Trail ו Road Glove המוכרים שלהם. גם הם ייקראו בשם המופלא Road Glove 2.0  ו Trail Glove 2.0 בהתאמה. בנוסף, Merrell חברה לחברה אחרת שחביבה עלי, הלא היא  Gore, ותוציא גרסאות של שני הזוגות עם GoreTex להגנה מחדירת מים. צפו לתג מחיר מרשים, כנראה.

Montrail Fluid Flex

Montrail Fluid Flex

חברת Montrail שהיא חברה מאד מוכרת בנעלי הריצה והטיולים שלה, אבל למיטב ידיעתי לא עשתה עלייה לארצנו,  משחררת נעל שטח קלה עם דרופ של 5 מ"מ (21:16), וסוליה גמישה. בהחלט עושה רושם של נעל טובה ומעניינת ונראה שגם המחיר יהיה טוב.ֿ

הנעליים של החברה ידועות בשרידות הגבוהה שלהן, ולכן יהיה מעניין לראות את התגובות עליהן.

עד כאן הסקירה.

כמובן שישנם עוד שדרוגים, סדרות ודגמי ביניים שיצאו וייצאו השנה. אני אנסה לעדכן בפייסבוק או אף בבלוג במידה ויהיו גילויים מעניינים במיוחד, שיתפסו את תשומת ליבי. עוד לא נגעתי בדגמי הקז'ואל שעומדים לצאת לכמה חברות שונות, אבל באלה אגע כשזה יהיה אקטואלי.

הדגמים הנ"ל הם רק מבחר קטן, אבל מי שקורא את הבלוג הזה יודע שהם דגמים שעונים על הלך הרוח של  הנעליים שאני אוהב. את רובן, לצערי, יהיה קשה להשיג בארץ בעיקר בגלל חוסר עניין וכדאיות כלכלית של הדגמים עבור רוב השוק או לחלופין חוסר הבנה של היבואנים, שלא מבינים במה מדובר (או שילוב של השניים). חלק מהדגמים הנ"ל זמינים כבר היום בחנויות והאתרים האמריקאים והבריטים, חלקם ישתחררו בחודשים הקרובים. שווה לעקוב, ייתכנו מבצעים, אז כנסו לדף הפייסבוק של הבלוג ועשו Like, כדי לקבל את העידכונים על מבצעים שאני מוצא.

ובנתיים, תהנו בשבילים, שנת 2013 מהנה ונפגש בקרוב.

6 תגובות

 1. יושי הגב

  מדהים לראות שחברת ברוקס לא נשארת מאחור בזריזותה לפתח נעלי ריצה המדמות ריצה יחפה.

  • ranpergamin הגב

   נכון ולא נכון 🙂

   חברת ברוקס איחרה להגיב למרל ולניו-באלאנס שהובילו את הטרנד מבין הגדולות.

   יחד עם זאת, מקדם הרצינות של ברוקס, כשהם הוציאו את סדרת ה Pure, הם הוציאו אותה טובה מאד (יחסית) ובוגרת ולא כמו חלק מהליינים הלא מוצלחים של ניו-באלאנס.

   ראוי לציין בנוסף, שברוקס לא הוציאו אפילו דגם מינימלי אמיתי אחד.. סדרת ה Pure היא סדרה של נעליים קלות עם דרופ מופחת, לא הייתי קורא להן מינימליות.

   בכל מקרה, שאפו להם

  • ranpergamin הגב

   אגב יושי, היה במקום שתעשה גילוי נאות שאתה מחנות ברוקס מרתוניה, לפני שאתה מפרגן לעצמך ולדגמים שאתה מוכר..

   בנוסף, אתה ממש לא מדייק במידע שאתה כותב (הנעליים האלה לא מדמות ריצה יחפה), וזה לא מוסיף נקודות.

   שווה להיות מתון בתגובה גם בסגנון וגם בתוכן. 🙂

  • Ofri Miller הגב

   סורי "יושי" אבל אין דבר כזה "נעלים שמדמות ריצה יחפה"
   יש ריצה יחפה ויש נעליים מנימליסטיות. הבדל של קליומטרים אחד מהשני.

 2. יערה הגב

  יש לך המלצה לנעליים להליכה שניתן להשיג בארץ בבמחיר סביר?

  • ranpergamin הגב

   כל נעל שנוחה לך במחיר סביר. רצוי סוליה גמישה ולא קשיחה, ללא הגבהה גדולה. אל תפלי למלכודות שיווקיות, נוח לך ? גמיש ? שטוח ? מרווח ? זה בסדר.

השארת תגובה