לשמור על הפדחת – Tifosi Pave, The North Face BadWater

כיוון שמודבר בשני פריטים קטנים יחסית, ולא בסקירה גדולה במיוחד, החלטתי לכלול את שניהם באותו פוסט. מדובר בשני פריטים שהם כמעט בגדר חובה למי שנמצא בכל פעילות גופנית (ללא קסדה) בקיץ הישראלי : כובע ומשקפי שמש.

הפעם הפוקוס שלנו, הוא בכובע עם הגנה גם על העורף, ה – North Face Bad Water.

וגם במשקפי שמש, כשמדובר, מבחינתי, בלא פחות מדיל קרוקודיל, כיוון שלא היו לי ציפיות וזכיתי: Tifosi Pave.

הפרטים בהמשך:

Tifosi Pave

משקפי שמש. האמת, שלפני השנתיים האחרונות שבהם ירדתי לאט לאט מאופני השטח ועשיתי את המעבר הסופי והמלא לריצה, לא חשבתי על ריצה עם משקפי שמש.  בעוונותי כרוכב אופניים מדופלם, כמובן שהיו לי Rudy Project Rydon, ואחרי שאלה נשכחו על גג הרכב שלי, על מנת לגוון, קניתי Oakly Racing Jacket, הכל במחיר מופקע לחלוטין שכלל עדשות מחליפות גוון (דבר מגניב בפני עצמו, אם הוא עובד כמו שצריך), וחשוב ברכיבת אופניים שבה עוברים מצל לשמש במהירות גדולה.

מאז אותה תקופה, החלטתי שאני לא ממשכן את הבית עבור זוג משקפי שמש. לא כי זה לא חשוב, אלא כי אני אישית, כבר לא מסוגל להוציא את הסכומים שמבקשים על רודי פרוג'קט ועל אוקלי בארץ, ובכלל בגלל שם המותג. טובים ככל שיהיו. אני כן רוצה משקף טוב, של חברה מוכרת, עם תקנים מוכרים וידועים של הגנה, אבל מחיר שפוי.

משקפיים עם עדשות מתחלפות יש להן שימוש כפול : משקפי שמש ביום, ומגן לעיניים עם עדשות שקופות לריצות לילה בקיץ (כן כן, הברחש הישראלי לא בוחל באמצעים). ככה שעדשה מתחלפת יש לה הרבה יתרונות.

את Tifosi, אני מכיר הרבה שנים. חברת משקפיים מצוינת, אבל אף פעם לא קניתי שום דגם שלהם. אין לי הסבר מדויק למה. פשוט לא נוצרה ההזדמנות שהייתה לי הפעם. בעודי גולש באתר שממנו הזמנתי את מקלות הריצה שלי, נתקלתי במבצע על Tifosi Pave ב 25$ (100 ש"ח !) שכולל סט של שלושה זוגות עדשות: כחול/אפור, אדום ושקוף.

בלי ציפיות מיוחדות ובלי לחשוב הרבה, בגלל המחיר, הכנסתי אותם גם להזמנה. עכשיו, יש "סיכון". הסיכון הוא כמובן לקנות משקפיים בלי למדוד, ובלי לדעת שיתאימו לפנים, מבחינת מידה ומראה. לקחתי סיכון בגלל המחיר, וגם בגלל שלמשקפיים מהסוג הזה, Tifosi או Rudy או כל מותג אחר, יש מראה מאד דומה, שאני כבר מכיר.

מה קיבלתי ?

ערכה קשיחה + שלושה סטים של עדשות + ממחטה לניקוי עדשות + זוג משקפי שמש מגניבים, משדרי איכות במגע מהרגע הראשון.

אני לא מומחה גדול בסקירת משקפי שמש, אבל הדברים שחשובים לי במשקפיים לריצה יש כאן:

– זרועות מצופות גומי במגע עם הראש (איזור מלא זיעה בזמן ריצה)

– חורי איוורר בעדשה עצמה.

– אפון רך, גמיש ומתכוונן.

אני מעדיף את העדשות האפור / כחול לריצה באיזורים המיוערים, ופחות אוהב את הגוון האדמדם.

למה אני כל כך אוהב אותם ?

קודם כל,התאמה מושלמת מהרגע הראשון. לא הייתי צריך לכוון כלום. מהשניה הראשונה הם התיישבו על הפנים שלי, כאילו מישהו כבר עשה כיוונון, כמו פגישה מוצלחת שמשאירה טעם של עוד, כבר הייתה כימיה טובה.

אחד הדברים שהכי הפריעו לי גם ברודי וגם באוקלי, העובדה שלמרות כל הטכנולוגיה, ובגלל שאני מזיע הרבה, המשקפיים היו מתמלאים באדים. עם ה Tifosi, זה פשוט לא קורה לי. זה כנראה קשור גם להבדל בין רכיבה על אופניים וריצה, אבל בשורה התחתונה, אין אדים, כמעט בכלל.

המשקפיים יושבים במיקום מצוין על האף. לא רחוק מדי, שנכנסת שמש, ולא קרוב מדי (ואז הם מתמלאים אדים, שכן אין לאויר החם והלח לאן לצאת).  הם לא זזים מילימטר במהלך הריצה, וכמובן שוקלים 26 גרם ולא מורגשים לחלוטין מבחינת משקל. הגוון של העדשה מאד נעים לעין, ופשוט כיף לי לרוץ איתם, לשכוח שהם על הפנים ולהינות מהריצה.

זאת קניה קטנה, פשוטה וכיפית. גם לא קרעתי את הכיס, גם זכיתי בהתאמה מושלמת, וגם התמורה היא מעבר לכל דבר שחשבתי שאקבל בעבור הכסף הזה. בעבור אותו זוג גם הייתי משלם סכום כפול של 50$, אם הייתי יודע שיהיה כזה טוב. (סכום שאגב אני חושב שהוא סביר, וזהו מחיר המדף +- של הזוג הזה).

אני לא שם אותם כמשקפי שמש ליום יום (לשם כך יש לי אוקלי בני שלוש שנים שממשיכים לעשות עבודה סבירה), אבל בהחלט מי שאוהב את ה"לוק הספורטיבי" יכול להתחבר אליהם גם ליום יום.

אפשר למצוא אותם במחירים שפויים למדי ב EBay

The North Face Bad-Water

על הכובע הזה שמתי את עיני כבר הרבה זמן. עוד הרבה לפני שידעתי ששמו הוא על שם מירוץ האולטרה המפורסם Bad-Water שנעשה באמצע בקיץ במדבר לוהט.

למעט העובדה שאני אוהב את המוצרים של The North Face, היו כאן כמה דברים שמשכו את תשומת ליבי. רציתי כובע עם מגן עורף ואוזניים. בשמש הישראלית אני רוצה להיות הכי מוגן שאפשר.

מי שהתנסה בעבר בכובעים עם מגן עורף, יודע שזה לא דבר טריוויטלי שהכובע יגן, יהיה מאוורר ולא יעיק / ידבק לעורף.

לכובע הזה יש כמה תכונות יחודייות שמבדילות אותו משאר הכובעים שהתנסתי בהם:

– החלוקה לשלושה פאנלים (שני צדדים ועורף) שמאפשרת אוורור יותר טוב, בלי פשרה משמעותית על הגנה מפני השמש.

– הכפתור הקטן שמסתתר בפינות הפאנלים הצדדים וסוגר את הפאנלים להגן על הצוואר מקדימה, ולמנוע מהפאנלים הצדדים לעוף בזמן ריצה. קריטי למדי כדי שמגן העורף והצדדים יהיו אפקטיביים בזמן ריצה. פיצ'ר שאני לא מכיר ברוב הכובעים הדומים.

– אריג נושם – לא שזה הכובע היחידי עם אריג נושם, אבל יש לי רושם שהבחירה כאן מוצלחת במיוחד ומייד אפרט.

מילה קטנה על המידה. הכובע בא כ One Size, וככזה הוא לא בהכרח יתאים לכל ראש. כמו כן, מגן העורף הוא מתפרק וההרכבה שלו על הכובע היא באמצעות מספר נקודת וולקרו בחלק הפנימי של הכובע. בזמן שהכובע כן מתכוננן במידה, נקודות הולקרו לא. מה שיוצר אפקט מרגיז שבו הכובע יושב טוב, אבל ברגע שאתה מרכיב את מגן העורף, זה כבר לא משנה כי הוא קובע את המידה. לדעתי, פאשלה תיכנונית משמעותית.

יחד עם זאת, הפתרון (המוצלח בשבילי) שמאפשר לי להשתמש בו בנוחות רבה, הוא שלא הדקתי את כל נקודות הוולקרו מבעוד מועד, אלא רק חלקן, הנחתי את הכובע על הראש, ונתתי לגודל של הראש שלי להכתיב איך הוולקרו ידבק לכובע. זה אמנם לא יושב בול על הנקודות אבל יושב מספיק טוב, ולא זז בכלל. יש כאן מקום לשיפור בתכנון הכובע.

לגבי ריצה עם הכובע, החוק מאד פשוט. אם הכפתור לא סגור, הפאנלים הצדדים עפים באוויר כמו האוזניים של דמבו. ההגנה על האוזניים בזמן ריצה היא חלקית בלבד כיוון שהפאנלים רוב הזמן באוויר או נזרקים על הראש.

ומצד שני, כאשר הכפתור סגור, ההגנה היא כמעט הרמטית, ומצד שני מאווררת למדי, שכן הבד הנעים והנושם, יחד עם הפתחי איוורר האחוריים לא נותן תחושה מעיקה וסגורה, אלא דווקא תחושת הגנה, ובכמה ימים חמים ביותר שרצתי בהם, הרגשתי שאף זה מהווה מעין מנגנון קירור, שבו בצורה הסגורה הזו יותר קריר בתוך הכובע הסגור מאשר פתוח.

ֿ

עשיתי עם הכובע כמה וכמה ריצות בימים מאד חמים, והרגשתי לא פעם איזה בר מזל אני עם כזו הגנה, שכן עם כובע רגיל, לא בטוח שהייתי מצליח להגן על עצמי עם השמש הישראלית הקופחת. במיוחד חשובים  לי ההגנה על האוזניים והעורף, שנוטים לשכוח אותם במחיר של הגנה על עור הפנים, אבל הם לא פחות חשובים ופגיעים.

אני לא משתמש בו בכל הריצות (לפחות לא בהכרח בפאנלים), שכן בקיץ הריצות של בוקר/ערב נעשות במילא בשעות שבהן יש מעט שמש (לא שפחות חם), והוא משמש אותי בעיקר בריצות הארוכות שנכנסות לשעות הבוקר המאוחרות, טיולים , או ריצות "טיפשות" (כמו שאני קורא להן), שבהן אני יוצא באמצע היום או אחה"צ להשחיל ריצה בשיא החום בגלל איזה חלון זמן מזדמן.

מבחינת מראה, אני אוהב את הסגנון והמראה המדברי של הכובע. יש כאלה שיגידו שהוא חייזרי, אבל אני מניח שזה עניין של טעם וריח.

בכל מקרה אני ממליץ עליו בחום, במידה ואתם מסתדרים עם עניין המידה.

שיעבור עלינו קיץ שפוי.

8 תגובות

 1. לואי הגב

  רן, סקירה מעולה, רהוטה, לאקונית ומקצועית (ולא "מתישה"…) אהבתי ותודה!!!

 2. איתן הגב

  איפה מצאת כזה מחיר מטורף?
  אפשר קישור?

  תודה!

 3. שיגי הגב

  תודה על הסקירה. לפי מה שאני מבין הכובע לא מגן על פנים הפרצוף( אף, פה , לחיים וכו), האם אין לזה פתרון? תודה

 4. שרונה הגב

  היי רן, הכובע מיועד גם לנשים, שנוהגות לאסוף את השיער?
  הכוונה, יש פתח מאחור ליציאת הקוקו? 🙂

השארת תגובה