תיקי ריצה

מי משתמש בכלל בתיק ריצה ?

מה צריך לחפש בתיק ריצה ?
מי החברות הרלוונטיות והפופולריות בתחום ?

המטרה של הפוסט הזה היא לא לעשות ביקורת לתיק ספציפי אלא,לתת לכם קצת רקע על ההיצע של תיקי ריצה, ולספק קצת אינפורמציה שעשויה לעזור לכם לבחור תיק ריצה.

מי משתמש בתיק ריצה בכלל ?

קודם כל נפריך את הסברה הרווחת שרק רצי אולטרה רצים עם תיקים.
כל מי שצריך לשאת דברים במהלך הריצה ולא מעוניין להחזיק אותם ביד, או שהם רבים מכדי להחזיק אותם ביד קיים הפוטנציאל שירצה/יצטרך תיק לריצה..
בדרך כלל, המשמעות היא ריצה ארוכה יחסית (להלן האולטראיסטים) וממושכת מספיק כדי שתצדיק לשאת תיק על הגב. אני למשל, לרוב הריצות הקצרות בארץ, של עד 10-15 ק"מ אני לוקח בדר"כ בקבוק יד עם כיס שבו אני שם, ג'ל, מפתח וזהו. בעיקר בחורף.

יציאה לריצות ארוכות יותר בבחינת משך הזמן, הן דומות ומזכירות יותר יציאה לטיול יומי, רק שהפעם רוצים להיות יותר קלילים ומהירים ולקחת רק מה שחייבים.
מה בדר"כ עשוי להיות בתיק לריצות ארוכות יותר ולאולטרה (לא בהכרח הכל ביחד):

– כמות מים משמעותית (בעיקר בקיץ הישראלי) 1-2 ליטר לכל הפחות לשעתיים + ריצה.

– ביגוד נוסף (בחורף מעיל גשם, חולצה עבה, ווסט רוח, חולצה להחלפה, שרוולים וכו..)

– אוכל (כל אחד והטעם האישי שלו, תמרים, בננות, ג'לים, סנדוויצ'ים, ביף ג'רקי..)

– פלאפון

– כסף

– מפתחות

– כדורי מלח/מגנזיום ושאר דברים שארוזים בקפסולות קטנות

– פנס (אם נכנסים ללילה)- מקלות נורדיים (למי שרץ עם מקלות)

– ערכת עזרה ראשונה (אם נכנסים לשטח בעייתי ורחוק בלי אפשרות חילוץ מהירה)

– והכי הכי חשוב, נייר טואלט/טישו/מגבונים, כי אף פעם אי אפשר לדעת מתי זה יבוא.

ועוד דברים כעולה על הדמיון..

פתאום, מיציאה לריצה, יצא לנו רשימה של טיול שנתי..
זה משתנה מריצה לריצה, ותלוי בעונה, בתנאים, בתחרויות, בתחנות בדרך (למשל האם יש תחנות למלא מים, האם יש אוכל, האם נרוץ בחושך, האם יש מקום להוריד ולקחת ציוד בדרך וכו..
לכן בבואך להחליט באיזה תיק תשתמש, יהיה טוב לאפיין מה הם הצרכים שלך:

– היכן אתה רץ בדר"כ ?
– כמה זמן ?
– מה אתה חייב / רוצה לקחת איתך ?
– מה תיקח קבוע, ומה מדי פעם ?

מדוע זה חשוב ? כי לא כל התיקים כמובן אותו דבר וחשוב לדעת מה הדברים החשובים לך שעליהם לא תתפשר בבואך לבחור בתיק. התוצאה של קניה רגשית (והי, אני האחרון שאגיד לכם לא לעשות את זה), לא מחושבת היא תיק שיכול להיות שהוא נהדר, אבל הוא לא מתאים לצרכים שלכם.
ֿ

ועכשיו לעסק עצמו.. תיקים לריצה..

אז בזמן שיש לא מעט תיקים שממותגים כ-"תיקי ריצה", לפני שייקפצו עלי ויגידו לי שאין דבר כזה "תיק ריצה",חשוב לי לציין שגם הרבה מאד תיקים שלא מתויגים כתיקים לריצה, ועשויים בהחלט להיות מתאימים לריצה, לרצים שונים ולצרכים שונים.
נוחות היא עניין כל כך אישי, ואין חוק שאומר זה נכון וזה לא נכון. מצאתם תיק שנוח לכם לרוץ איתו ? כל השאר לא חשוב.

ובכל זאת, מה ההבדלים בדר"כ ועל מה, אני חושב שיש, לשים דגשים בבחירה:

נוחות – במידת האפשר.. לא כל תיק מתאים לכל גוף ומה שנראה על המסך או בסרטון ביו-טיוב מאד נוח, לא בהכרח יתגלה כנוח במציאות על כתפיים רחבות מדי/צרות מדי/מותן גבוהה/נמוכה וכו… בנוסף, הרצועות של התיק צריכות לשבת בצורה רכה ונעימה על הכתפיים ולא להציק והתחכך יותר מדי. שימו לב שבתיקי ריצה ייעודיים רצועות הכתפיים רכות יותר מאשר בתיקי טיול. נקודת עגינה לצינור המים על החזה, היא למשל דבר חשוב מאד.

חופש תנועה – לא במקרה תיקי ריצה רבים באם ללא חגורת מותן. בניגוד להליכה שבה הגב יותר סטטי והתיק יושב יותר יציב ובדר"כ העומס מועבר מהגב למותן, בריצה עם תנועת הידיים התיק זז, ורצוי שישב טוב, גבוה ולא יפריע לתנועת הריצה הטבעית שלכם.זה לא דבר טריוויאלי, וכל חברה מנסה לפתור את זה בצורה שונה. בהקשר הזה תשימו לב שהרבה תיקי ריצה נטולי חגורת מותן, להקטין חיכוך ומכיוון שתיקי הריצה הקטנים יותר, יושבים יחסית גבוה על הגב ורצועת מותן היא לא אפשרית (שלא לדבר על לא נוחה בזמן ריצה).

נגישות – בזמן ריצה, אפילו בזמן אולטרה, משתדלים להקטין את הזמן "המבוזבז" על הכנסה והוצאה של פריטים. לכן אתם צריכים נגישות לדברים שחשובים לכם בזמן הריצה: אוכל, שתיה (שקית שתיה עם צינור), מצלמה, כדורים, וכו..

פונקציונליות – מילת הקסם שמסכמת אולי את כל החוויה כולה. התיק צריך להיות "לא מורגש" כמה שאפשר, ולשרת אותכם היכן שצריך במהירות ובנוחות. אם זה לא קורה, משהו לא מתאים.
ֿ

אז מי החברות המוכרות והמובילות בשוק, ומי הם התיקים המובילים, מוכרים בסצינה ?

נתחיל מזה שיש הרבה… כמות חברות התיקים וחברות ה OutDoor היא ארוכה מאד.
כל חברה שמכבדת את עצמה מחזיקה לפחות תיק אחד אם לא ליין של תיקי יום קלים עם שקית שתייה, ולפעמים חלקם אף ייעודיים לריצה (ישנם הרבה תיקים ייעודיים לאופניים שם העסק כלכלי הרבה יותר).
ב ,Salmon ,Marmot,Inov8, Osprey, Vaude, Deuter, Mountain Hardwear, North Face, Gregory ועוד.. בכולם תמצאו תיקים שעשויים להיות תיקים שמתאימים במידה כזו או אחרת לריצה

ישנן חברות ייעודיות לתיקי שתיה (Hydration), שמייצרים ליינים של בקבוקים, תיקים וחגורות מותן לפתרונות לרצים וטראקרים. כאן תמצאו חברות כמו CamelBak, Nathan Sports, OMM, ועוד..
לחברות האלה בדרך כלל יש תיקי ריצה ייעודים ואפילו כמה לקטגוריות שונות (מרחק, נפח וכו..)

Nathan Sports הם חברה מאד מאד פופולארית שזוכה להצלחה רבה, בעיקר בתחום הריצה (והאופניים). תיק ה HPL-020 שלהם. הוא ברירת המחדל הקלאסית של הרבה רצים, בעיקר בשוק האמריקאי. לחברה יש עוד כמה תיקים להציע, אבל זהו ללא ספק התיק הקלאסי שלהם, עם שקית שתייה של שני ליטר, כיסים קדמיים נוחים ומגווניםֿ, ומערכת גב חכמה שבה התיק למעשה התיק מעין יכול לצוף על הגב עם התנועה (מגנון שבאתר של נתן ישמחו להרחיב עליו).

עבדכם הנאמן משתמש בתיק הזה כבר כמה חודשים ובגדול מאד מרוצה ממנו. התיק יחסית מינימלי, ולמעט מים, ארנק, פלאפון, מפתחות, קצת אוכל מקדימה ומקסימום איזה ווסט ברשת מאחורה, אין בו הרבה מקום. אבל הוא מספק את הסחורה לרוב רובן של ריצות האימון, שכן הוא קל מספיק ומכיל מספיק. אני גיליתי שלאדם בגודל שלי (1.89 ס"מ על 85 ק"ג), הוא כבר קצת גבולי, ולא הייתי ממליץ עליו לאנשים גדולים יותר (למדוד, אמרנו ?).
דבר נוסף שנכון לגביו ולגבי תיקים דומים, בארץ החמה שלנו 2 ליטר זה לא הרבה מים, בעיקר כשאין איפה למלא, ובקיץ אני רץ לעיתים עם התיק ושני בקבוקים בידיים. בהחלט שיקול לבחור בתיק עם שקית יותר גדולה.

מחירו בארה"ב כ 50$ באמזון, מחיר שווה לכל נפש, ואפשר גם להשיג אותו בארץ במחיר סביר. קנייה מצוינת לכל מי שרוצה תיק קל, נוח, יעיל, לריצות של עד שעתיים-שלוש (בלי למלא מים) ובמחיר שפוי.

תיק נוסף שזוכה לעדנה רבה כבר כמה שנים הוא ה"צרעה" (Wasp) של Ultimate Direction
http://www.ultimatedirection.com/

כשמו כן הוא, קטן וצהוב (בגרסא הגברית), מזכיר בגודלו את ה HPL 020 עם צ'ופר בדמות רשת אחורית יותר גדולה ואפשרות לשאת מקלות נורדיים מאחורה. מחירו כ 70-90$ בארה"ב והוא בהחלט מהווה אלטרנטיבה ראויה ל 020.

החברה מוכרת בארה"ב ופחות בארץ, שכן לכאן מגיעות החברות היותר גדולות והקלאסיות.
אי אפשר להשיג אותו בארץ, למיטב ידיעתי, אבל בהחלט אפשר להשיג אותו ב Ebay.

כמו שציינתי, גם לחברות הקלאסיות יש תיקי שתייה וריצה, מי ייעודי ומי לו.


לדוגמא סדרת תיקי ה Enduro של The North Face שמיועדת לקבוצת רצי האולטרה שלהם.
כאן תמצאו את האיזוטריות של "אנחנו חייבים לעשות משהו שונה" ומערכת ה BOA שלהם, שמייצבת את המים בתיק הגב על מנת למנוע את אותו נדנוד קולני של המים במהלך ריצה.
אישית, על אף שקריאה ראשונה זה נשמע נחמד, אני מפחד מדברים שהוא ייחודיים ועלולים להתקלקל.

כמו כן, ומבלי לזלזל בעובדה שבתיקים שלהם הושקעה מחשבה, שימו לב לעיצוב הדי קלאסי של התיק שלהם, שלוקח השראה מקו התרמילים הרגילים לטיולים וטראקים.
רצועת מותן על כיסים, ושום מקום על רצועות הכתפיים. אישית, פחדתי להמר על תיק כזה בלי לנסות אותו קודם. עם ה-020 למדתי להינות עם כיסים על רצועות הכתפיים והנגישות שלהם.

ישנם דברים עוד יותר איזוטריים כמו התיק של Go-Motion, שכבר כולל בתוכו את פנס הלילה שלהם במרכז הגוף, ומיועד בעיקר לרצים בחושך, כמובן שזה לא הקריטריון היחידי שבגינו בוחרים תיק.

חברה נוספת שמאד פופולארית בבריטניה, ואני פחות מתחבר לליין של התיקים שלהם היא OMM.

ומה עם מי שרוצה משהו מיוחד ? לא כמו כולם ? יקר להחריד ? מי שרוצה את כל המבטים אליו על השביל ?

אז היום כמו שאני רואה את זה יש שתי אפשרויות, נכון לאמצע 2012.

תמיד יש את הילד החדש בשכונה, והשנה אלה חברת UltraSpire, שתחת מעטה שיווקי קלאסי של מגניבות, "כל זה קרה לנו לגמרי במקרה בזמן שרצנו", ואנחנו כאן רק בשביל הספורט, הוציאה ליין של תיקים שנראים באמת מצוינים עם הרבה פיצ'רים ופידבק רב מקבוצת הרצים שלהם.

אין ספק, ככל הנראה, התיקים האלה איכותיים, העיצוב סקסי למדי (תלוי איזה תיק וטעם אישי), והמחיר בהתאם להייפ, 10-30% יקר  מהתיקים הממוצאים בשוק.

מגניב, נחמד, ויהפוך להיות עוד מוצר מדף טוב ואיכותי, בעוד כמה חודשים כשההייפ יגמר, לכולם כבר יהיה וזה לא יהיה מיוחד, והמציאות תתחיל.

ובסוף… בסוף תמיד יש את Salomon וסדרת ה S-Lab שלהם, שמוציאה מוצרים שנראו כאילו יצאו מפס יצור של NASA, ומתומכרים בהתאם
אין סוף פיצ'רים, אין סוף מחשבה על כל פרט ופרט, פידבקים, חומרים הכי טובים, המון המון תשומת לב לפרטים, מיתוג מטורף ומחיר מופקע במיוחד כדי שיצדיק את כל החבילה הזאת כ 150-200$ לתיקים היקרים ביותר נכון לימים אלה.

לטעמי האישי ? עושה אסוציאציות של אפוד צבאי.. לא תודה !

האם זה התיק המושלם ? בהחלט לא, כי אין שום סיכוי שתיק אחד, טוב ככל שיהיה, יתאים לכולם לכל הצרכים. יכול להיות שהוא יהיה פנומנלי לרצים מסוימים, בטח שלא לכולם. לא משנה כמה מחשבה וטכנולוגיה הוכנסה לתוכו.

זהו בעיקר תיק משובח עם הייפ שיווקי ייעודי לתת קהל צרכני שרוצה להרגיש שונה ומיוחד, שיסתכלו עליו בשביל, שיש לו הרבה הרבה כסף להוציא/להשקיע/לבזבז (תלוי איך מסתכלים על זה).
יעיד הכשלון המסחרי (היחסי) של התיק הקודם בסדרה, שהרבה רצים דיווחו שלא היה להם נוח בפורומים שונים. אין זה תיק רע חלילה, אבל זה תיק שבו משלמים הרבה לא רק על טכנולוגיה אלא גם על המיתוג היוקרתי.

—–
זהו זה.. מספיק מילים נשפכו על התיקים, עכשיו אפשר למלא אותם במים, אוכל ולצאת לרוץ.
יש הרבה אפשרויות, הרבה חברות וקטנה היריעה מלכסות את כולן. לפני שאתם רוכשים תיק, חשוב שתבדקו את ההתאמה שלו לצרכים שלכם, ותעשו רכישה מושכלת, גם אם תבחרו באופציות היקרות, העיקר שיהיה מתאים לצרכים שלכם.

תובנותֿ, תגובות ושאלות יתקבלו בברכה.

11 תגובות

 1. רותם הגב

  אני עוקב אחרי הבלוג שלך כבר זמן מה ומאוד נהנה לקרוא את הביקורות שלך.
  אמנם השאלה לא כ"כ קשורה לתיקים אבל האם תוכל להמליץ על מסלולי ריצת שטח באיזור המרכז?
  תודה.

  • ranpergamin הגב

   תודה על הפרגון 🙂

   אני גר בצפון, אבל איזור בן שמן, וכל פרוזדור ירושלים הם איזורים פנטסטיים.

   קנה מפה של שביל-נט ותראה את כל הסינגלים.

   כמובן שבירקון ומבואותיו הם מסלול מרכזי של רצי גוש דן.

 2. עידו הגב

  רציתי לשאול, אותי אתה מכיר…
  אני מחפש לקנות תיק ריצה. הדרישות שלי הן לא הדרישות הסטנדרטיות- אני רץ ברגל לעבודה, לעיתים עם תיק. לכן השימוש בתיק הוא לריצות קצרות יחסית (3 ק"מ), אבל עם כמות ציוד גדולה יחסית וללא צורך בשקית שתייה (נעליים, 2-3 סטים של בגדים). כיום אני משתמש במעין ילקוט בית ספר, שמתאים מבחינת גודל אבל אוגר הרבה זיעה ולא ממש נוח.
  אתה מכיר אולי משהו שיכול להתאים לי?
  תודה בכל מקרה, הבלוג שלך מצוין!

  • ranpergamin הגב

   הי עידו,

   יש עולם שלם וגדול של קהילה של רצים לעבודה שנקראת running commute.

   אם תעשה גוגל תמצא מלא מידע והמון סקירות על תיקים.

   הנה דוגמא:

   http://www.milerhighclub.com/run-commuting-backpack-review/

   את deuter ו vaude שיש להן תיקים מצוינים עם רשת, אפשר למצוא בארץ במחירים יחסית סבירים שכן אלה מותגים אירופאיים

  • אליאב הגב

   שלום! קודם כל סקירה נהדרת לטעמי.. תודה רבה! רציתי לשאול, אני מחפש תיק שיהיה גם גדול מספיק להכניס בתוכו יחסית הרבה ציוד כלומר שיתאים לטיול יום, וגם שיהיה נח ליום ריצה כשאני לא ממלא אותו בהרבה ציוד .. מהי המלצתך? תודה מראש!

   • ranpergamin הגב

    תעשה גוגל על running commute backpack
    יש עולם שלם של אנשים שרצים עם תיקים לעבודה וכאלה וסוקרים תיקים רלוונטים.

   • עידו הגב

    אני רכשתי deuter speedlite 20 ואני מרוצה. הוא בנפח של 20 ליטר, שזה טיפה קטן לטיול יום עבורי, ולי הוא מאוד נוח לריצה

 3. עמוס אליחי הגב

  הי
  איך אני משיג בארץ את התיק מדגם.
  hpl-020?

 4. איתמר הגב

  רן, שלום.
  יש לי שני בנים בבית ספר בשנה הבאה,
  ואני מחפש תיקים קלים יותר,
  שונים מהילקוטים המשוריינים שיש בתחום.
  הגדול עולה לד', ומשקלו כשל ילד בכיתה א'.
  יש לך המלצות?
  תודה, איתמר.

השארת תגובה